Zurych Okręg

Szwajcaria
Kanton Zurych (niem. Zürich) położony jest w północnej części Szwajcarii, po północnej stronie łańcuch Alp. Jego stolica - o tej samej nazwie - uznawana jest za centrum bankowe świata i stanowi jednocześnie największe miasto i ośrodek gospodarczy Szwajcarii. Drugim pod względem wielkości miastem kantonu jest Winterthur. Losy i rozwój kantonu Zurych są nierozerwalnie związane z jego stolicą, która wywiera dominujący wpływ na życie gospodarcze i kulturalne całego regionu. Większość mieszkańców kantonu porozumiewa się w języku niemieckim.

Historia

      Pierwsze ślady osadnictwa w miejscu obecnej stolicy kantonu pochodzą z czasów neolitu. Pierwszy większy ośrodek powstał jednak dopiero w I wieku, gdy armia rzymska założyła na wzgórzu, w pobliżu rzeki Limmat, obóz warowny. Miejsce to stanowi obecnie historyczne centrum stolicy kantonu. Szybki rozwój nastąpił jednak dopiero w późnym Średniowieczu - Zurych zaczął rosnąć w siłę za sprawą zysków, jakie przynosiło lokalne rzemiosło i kupcy.
      Zurych przyłączył się do Konfederacji Szwajcarskiej w 1351 roku, czego następstwem był późniejszy podział władzy w jego stolicy pomiędzy kupców i gildie rzemieślnicze. Na początku XIX wieku kanton przyjął konserwatywną konstytucję, w późniejszych latach wielokrotnie liberalizowaną - prawa wyborcze dla kobiet zostały przyznane dopiero w 1970 roku.

Atrakcje turystyczne

      Kanton słynie przede wszystkim jako centrum gospodarcze i finansowe, nie brakuje w nim jednak atrakcji turystycznych. Należą do nich niewątpliwie siedziby gildii rzemieślniczych, sprawujących przed wiekami władzę w Zurychu. Wśród nich na uwagę zasługują m.in. wzniesiona w 1637 roku siedziba gildii tkaczy lnu i kapeluszników - Zunfthaus zur Waag, Zunfthaus zur Zimmerlauten - siedziba gildii cieśli z 1708 roku czy pochodząca z 1757 siedziba gildii handlarzy wina - Zunftauz zur Meisen, w której obecnie znajdują się zbiory ceramiki z Muzeum Narodowego.
      Wartym uwagi zabytkiem jest Sankt Peterkirche - ta XIII-wieczna świątynia może pochwalić się wieżą z zegarem o średnicy blisko 9 metrów! Warto również zwrócić uwagę na bogate zdobienia kościoła, pochodzące z XVIII wieku. Znawcy architektury sakralnej docenią również Fraumünster i Grossmünster - XIII-wieczne kościoły. Fraumünster słynie z okazałych witraży Marca Chagalla, natomiast Grossmünster trwale zapisał się w historii chrześcijaństwa - w murach tego kościoła swoje nauki głosił jeden z ważniejszych przywódców Reformacji, kaznodzieja Huldrych Zwingli.
Pokaż cały opis

      Ciekawym Zurych Okręgsposobem zwiedzania Zurychu jest wycieczka na Seagwayu - po krótkim przeszkoleniu można wyruszyć, pod okiem przewodnika, na wycieczkę po mieście. Dzięki wysokiej mobilności i wygodzie, zwiedzanie w takiej formie może dostarczyć wielu miłych wrażeń.
      Niecodzienną atrakcją jest Sechseläuten - lokalna tradycja, odpowiednik polskiej Marzanny. Jest to święto obchodzone w trzeci poniedziałek kwietnia. Ulicami miasta maszeruje barwny korowód przedstawicieli 26 cechów zuryskich, a kulminacyjnym punktem imprezy jest spalenie Böögga - symbolu odchodzącej zimy.
      Podczas urlopu w Zurychu warto odwiedzić Rapperswil nad brzegiem Jeziora Zuryskiego, gdzie zobaczyć można m.in. zabudowę średniowiecznego miasta, zamek i drewniany most na Szlaku Jakobińskim. Dla Polaków wyjątkową atrakcją może okazać się zamek, w którym znajduje się Muzeum Polskie.
      Zurych to również miejsce, w którym rokrocznie odbywa się Street Parade - sierpniowe święto fanów muzyki techno. Jest to jedna z ważniejszych tego typu imprez na świecie, regularnie Zurych Okręgprzyciągająca tłumy imprezowiczów.

Sporty

      Zurych to doskonały wybór dla osób, które wyjeżdżając na urlop chcą połączyć wypoczynek ze sportem.
      Jezioro Greifensee to nie lada gratka dla miłośników deskorolek i rolek. W jego okolicach stworzono wiele tras o zróżnicowanym stopniu trudności, a dzięki doskonałej infrastrukturze i naciskowi, jaki położono na bezpieczeństwo bawiących się gości, Greifensee stało się idealnym miejscem nie tylko dla miłośników deskorolek, ale również dla rodzin z dziećmi.
      Najbardziej znaną górską trasą w okolicach Zurychu jest szlak z Uetliberg do punktu widokowego Felsenegg. Niewielki stopnień trudności szlaku nie powinien sprawiać problemów nawet niedoświadczonym turystom, a długą wędrówkę z pewnością wynagrodzi piękna panorama Alp i widok na Jezioro Zuryskie i stolicę kantonu. Wycieczka, zwłaszcza dla młodszych uczestników, będzie miała również walory edukacyjne - część drogi wiedzie przez Szlak Planet, przedstawiający Układ Słoneczny.
      Na Zurych Okręgbrak atrakcji nie mogą narzekać również kolarze. Czekaja na nich liczne i dobrze oznaczone trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Jeden z nich, przeznaczony raczej dla bardziej doświadczonych kolarzy, wiedzie przez wzgórza Albis do miasteczka Einsiedeln, dając, poza podziwianiem zapierających dech w piersiach widoków, możliwość kąpieli w otoczonym lasami jeziorze Türlersee.
      Kolejna trasa rowerowa, wiodąca wokół jeziora Ägerisee, poza wyzwaniami sportowymi zainteresuje miłośników architektury. Wiedzie na m.in. przez pełne zabytków miasto Rapperswil.
      Coś dla siebie znajdą również amatorzy nieco mocniejszych wrażeń - na początku grudnia na rzece Limmat przygotowywane jest specjalne, zimowe kąpielisko. Ciekawym, sportowym akcentem jest również Noworoczny Bieg Zuryski, organizowany 12 grudnia na trasie, wiodącej uliczkami starego miasta.

Noclegi

      Miasto i kanton oferują gościom bogatą, liczącą kilkaset obiektów, bazę noclegową. Urlop, w zależności od upodobań, można spędzić w hotelach o dowolnie wybranym standardzie, licznych hostelach na obrzeżach stolicy kantonu czy w schroniskach w górach Uetilberg.

Kuchnia

      Podczas urlopu w Zurychu smakosze nie mogą pominąć Vorderer Sternen, słynnego lokalu specjalizującego się w daniach z grilla. Niezapomnianych wrażeń dostarczy również Blinde Kuh, pierwsza na świcie restauracja, której obsługę zapewniają osoby niewidome i panuje w niej całkowita ciemność. Na uwagę zasługuje również Kronenhalle - restauracja, w której bardzo często można spotkać światowej sławy gwiazdy kina i zjeść wyborny posiłek w otoczeniu obrazów takich mistrzów jak Picasso i Miró. W Zurychu znajduje się również Hiltl - najstarsza w Europie restauracja wegetariańska.

Dodatkowe informacje

      Dworzec główny w Zurychu jest jednym z głównych węzłów kolejowych Europy - każdego dnia jest tam odprawianych blisko 1900 pociągów. Podróżując koleją z Polski, można się tam dostać przez Berlin lub Wiedeń. Najwygodniejszym sposobem na urlop w Zurychu jest przelot samolotem - istnieje stałe, bezpośrednie połączenie z Warszawy do Zurychu.
      Podczas pobytu w Zurychu warto zaopatrzyć się w ZurichCARD, która pozwala na darmowe podróże komunikacją miejską i zapewnia liczne zniżki na towary i usługi związane z szeroko rozumianą turystyką.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Gryzonia Gryzonia Gryzonia (niem. Graubünden) to największy spośród szwajcarskich kantonów. Jest położony na południowym wschodzie kraju, granicząc z Włochami , Austrią i Liechtensteinem . Stolicą kantonu jest Chur - najstarsze miasto Szwajcarii , jednak... Kanton Bazylea Kanton Bazylea Kanton Genewa Kanton Genewa Oberland Berneński Oberland Berneński Oberland Berneński to geograficzna i historyczna kraina, obejmująca południowo - wschodnią część kantonu berneńskiego: tereny wokół jezior Thun i Brienz oraz Alpy Berneńskie . Stolica Oberlandu, Berno , to jednocześnie stolica kantonu i... Region Jeziora Genewskiego Region Jeziora Genewskiego Położony w południowo - wschodniej części Szwajcarii region to prawdziwy raj dla turystów. Obejmuje obrzeża Jeziora Genewskiego (fr. Lac Leman ) i wysokogórskie tereny kantonu Wallis . Najważniejszy ośrodek turystyczny i gospodarczy regionu... Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna to serce kraju - zarówno pod względem geograficznym jak i historycznym. Wchodzące w skład regionu kantony: Uri , Schwyz , Obwalden , Nidwalden , Lucerna i Zug stworzyły przed wiekami związek, który stał się... Szwajcaria Wschodnia Szwajcaria Wschodnia Ticino Ticino Ticino (niem. Tessin) to szwajcarski kanton położony na południu kraju. Kanton słynie z pięknych dolin, jezior i śródziemnomorskiej roślinności, ale jego największym atutem jest klimat - Ticino to najbardziej słoneczny region Szwajcarii .... Valais Valais Valais (niem. Wallis) to szwajcarski kanton, położony na południu kraju wzdłuż doliny Rodanu . Kanton graniczy z Włochami i Francją . Na jego terenie dominują wysokie góry - wzdłuż Rodanu można podziwiać 47 czterotysięczników, a wśród nich...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl