Żupania Zagrzebska

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Żupania Zagrzebska

Żupania Zagrzebska to atrakcyjny, całoroczny kierunek wycieczkowo-rekreacyjny, który otacza Zagrzeb i dlatego często nazywana jest „pierścieniem zagrzebskim”. Pod względem geograficznym jest to różnorodna całość, ze względu na to, że na zachodzie są zbocza Marijogorickie i Žumberak, na południu nizinne Turopolje i Pokuplje oraz Vukomeričke gorice, tak samo na wschodzie przeważają niziny.

Z atrakcji przyrodniczych wyróżniają się Parki Przyrody Medvednica i Žumberak - Samoborsko gorje, rezerwaty specjalne Crna Mlaka i Japetić, rezerwat botaniczny Crest Dubravica i rezerwat ornitologiczny Sava.

Zabytki Żupanii Zagrzebskiej to: centrum Samoboru, pozostałości Zelingradu i Okićgradu jak przykłady turopoljskiego dawnego budownictwa, zamek i kościół barokowy w mieście Jatrebarsko, tzw. szlak sześciu zamków w okolicy Zaprešiću, Novi dvori bana Josipa Jelačića, gotycko-barokowy kościół św. Marcina w Dugo Selo z XVI wieku, który został pierwotnie zbudowany w 1209 roku, zamek Draškovića w Božjakovinie, mauzoleum rodziny De Piennes w Vrbovcu, Wieża Petra Zrinskiego w Vrbovcu i zamek „Patačić”.

Rozwinięta agroturystyka oferuje różne atrakcje, od zwiedzania okolicy balonem, przejażdżki powozem konnym, jeździectwo, sporty, spacery przez las, wycieczki do piwnic winnych, degustacja wina z rodzinnych winnic, zwiedzanie skansenów, prezentacja pracy młynu czy warsztatu tkackiego oraz pprzyjemny pobyt w przyrodzie.
Miejsca wycieczek w Żupanii Zagrzebskiej są bardzo różnorodne. Można tam znaleźć jeziora i stawy rybne, przy których coś dla siebie znajdą wędkarze, a inni wybiorą spacery w przyrodzie. Poszczególne miejsca wycieczkowe, obok usług zakwaterowania i oferty gastronomicznej i win mają szkoły jazdy konnej. Odwiedzający w niektórych miejscach mogą zobaczyć ekohodowle pstrągów, produkcję i przygotowanie zdrowej żywności i wyrobów z ziół leczniczych.

Jedną z wyjątkowych rzeczy "pierścienia zagrzebskiego" są niewątpliwie winnice i piwnice winne. Żuapnia Zagrzebska należy do najbardziej urodzajnych terenów jeśli chodzi o winorośla w Chorwacji. Co więcej pod względem produkcji winogron i wina jest na pierwszym miejscu w Chorwacji. Dobre warunki naturalne - ziemia, słońce, klimat, ale przedwe wszystkim pracowite ręcie winiarzy, co roku uprawiają dobre wino, które potem oferują również znawcom i „zwykłym” miłośnikom dobrego wina. Uznani winiarze pochodzą z Samoboru, Jastrebarsko, Sveti Ivan Zelina i Vrbovca.
Pokaż cały opis


Miejscowości Żupania Zagrzebskaw Żupanii

Brdovec, Dubravica i Marija Gorica
Tereny te położone są w zachodniej części Żupanii Zagrzebskiej i graniczą ze Słowenią i Żuapnią Krapinsko-zagorską. Jest to region wielu zabytków, porośnięty lasami, pełen winnic na zielonych zboczach gór, równin i terenów z domami weekendowymi. Niektóre z najbardziej znanych zabytków to: parafia Brdovec, zamki Januševec (Prigorje Brdovečko) i Vranyczany-Dobrinović (Laduč) oraz barokowy kościół Błogosławionej Marii Panny od Pielgrzymki w Mariji Goricy.
Ciekawe miejsca: Cret Dubravica - Cret (torfowisko) koło Dubravicy, położone u podnóża wzgórza Lugarskiego, w 1966 roku zostało uznane za specjalny rezerwat botaniczny. Jest to jedno z rzadkich siedlisk, rośnie rosiczka okrągłolistna, jedyny rodzaj tego gatunku, który rośnie w Chorwacji.
Prasłoń z Mariji Goricy - prasłoń Dinotherium po raz pierwszy odkryty w Mariji Goricy, gdzie znaleziono skamieniałe pozostałości tego zwierzęcia. W herbie gminy Marija Gorica jest dziwne stworzenie - prasłoń o nazwie Dinotherium giganteum.

Dugo Selo
Historia i kultura tego regionu związana jest z imieniem świętego Marcina, jak również z zakonem Templariuszy. Tradycja uprawy winorośli w tym regionie spowodowała organizację imprez Żupania Zagrzebskaturystycznych związanych z winem, jak również Vincekovo -a Martin Bregu - obchody początków prac w winnicach oraz dzień św. Marcina, obchody „chrztu” wina. Znane gospodarstwa agroturystyczne w tym regionie to Klet Rodziny Bunčić, Majątek Rodziny Matezović, rodzinne gospodarstwo rolne Orlando Sesan i inne.

Ivanić Grad
Miasto położone jest nad rzeką Lonją w Moslavinie, przy autostradzie Zagrzeb - Lipovac. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII wieku (1246 rok). Ubiegłe wieki pozostawiły za sobą wiele zabytków, które warto zobaczyć. Miasto znane jest z uzdrowiska Naftalan i tradycyjnej imprezy gastronomicznej Bučijada. Miejsca dla smakoszy i miłośników wina to gospodarstwo agroturystyczne Kazele, winnica Malec i miejsce degustacji wina Zrzeszenia Winiarzy Brenta.

Jastrebarsko
Miasto nazywane Jaska położone jest przy autostradzie Zagrzeb - Karlovac. Jastrebarsko i jego okolice posiadają długą tradycję turystyczną, są ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców Zagrzebia i przyciągają pięknymi krajobrazami, urodzajnymi zboczami gór, rezerwatami przyrody i licznymi zabytkami - kościoły, klasztory i zamki. W okolicy jest kilka atrakcyjnych miejsca, takich jak rezerwat ornitologiczny Crna Mlaka, Plešivička droga winna Żupania Zagrzebskai najwyższy szczyt Samoborskiej gory - Japetić (879 m). Gospodarstwo agroturystyczne Šimanović, Repro Eko, gospodarstwa agroturystyczne Stipković i Ciban to tylko niektóre ciekawe miejsca warte odwiedzenia.

Krašić
Krašić to znane miejsce pielgrzymek, które poza atrakcjami religijnymi oferuje aktywności sportowe od wycieczek górskich do golfa.

Križ
Miejscowość położona na wzgórzu przy kościele św. Krzyża, w dolinie rzeki Česmy, przy autostradzie Zagrzeb - Lipovac. Region ten wyróżnia się wieloma zabytkami, architekturą wiejską, a znalezisko archeologiczne Sipćine koło Okešinca świadczy o tym, że był wcześnie zamieszkały. Południowa część gminy obejmuje las Žutica, znalezisko ropy, a we wschodniej części jest las Veliki Jantak, która jest ważnym łowiskiem. Rzeka Česma jest świetna do rybołówstwa.

Pisarovina
Położona między Vukomeričkimi goricami, rzeką Kupą i Lasem draganićkim, Pisarovina otoczona jest malowniczymi równinami i wzgórzami ze starymi lasami dębowymi i wijącymi się potokami i rzeczkami, które wlewają się do czystej rzeki Kupy. Na południe od Pisaroviny położona jest Jamnička Kiselica, źródła wody mineralnej, popularnej „Jamnicy”, odkryte w 1770 roku. Pierwsza analiza chemiczna Żupania Zagrzebskawody została wykonana w 1772 roku na polecenie cesarzowej Marii Teresy, a w 1828 roku po raz pierwszy w tej części Europy napełniono butelki przeznaczone na rynek.

Samobor
Położony na zboczach Samogorskich wzgórz, miasto barokowej architektury, jest najbardziej popularnym miejscem wycieczek mieszkańców Zagrzebia, którzy przyjeżdżają tu żeby podziwiać jego elegancję, piękno przyrody, muzea, restauracje i miejsca wycieczkowe z ofertą jedynych w swoim rodzaju specjałów gastronomicznych. Od 1809 do 1813 roku był siedzibą kantonu Iliryjskich Regionów Napoleona i z tych czasów pochodzą dawne przepisy, na podstawie których do dziś robione są samoborskie spejały musztarda i bermet. Ze specjałów samoborskich, najbardziej znane są kremówki. W okolicy też jest wiele ciekawych rzeczy. Jest gospodarstwo agroturystyczne Slavagora, Skansen pod Okićem, Žumberačko eko selo, Bio Park Divlje Vode, gospodarstwa Oslaković i Sirovice.

Sveta Nedelja
Niewielkie miasto położone w miejscu, które obejmuje równinne i górzyste tereny wokół rzeki Savy. Okićkiego i Samoborskiego gorja. Pierwsze wzmianki o opactwie Sveta Nedelja pochodzą z 1501 roku. Ulubiony cel wycieczek ze względu na różnorodne atrakcje sportowo-rekreacyjne: spacery, przejażdżki Żupania Zagrzebskarowerem, rybołówstwo w jeziorach, tenis, paitball, park linowy, a to wszystko przy dobrej ofercie gastronomicznej.

Sveti Ivan Zelina
Malownicze miasto nad doliną rzeki Lonji, zabytkowe i gospodarcze centrum Chorwackiego Prigorja. Znane z wina i atrakcyjnej drogi winnej, która prowadzi przez miejscowości od Donjej Zeliny do Nespeša i Gornjego Psarjeva oraz Sveti Ivan Zelina. Na terenach tych jest wiele zabytków, wśród których należy wymienić średniowieczny Zelingrad. Jest wiele możliwości uprawiania sportu (korty tenisowe, wycieczki górskie, turystyka rowerowa, turystyka motocyklowa i inne). Agroturystyka jest pod znakiem winiarstwa. Stjepan Jarec, Krisitijan Kure, Zdravko Puhalek, Mirko i Željko Kos to tylko niektórzy świetni winiarze tego regionu. Na drodze winnej znajduje się Ljubekov Gaj, miejsce wycieczkowe i gospodarstwo agroturystyczne Kušić.

Velika Gorica
Największe miasto w „pierścieniu zagrzebskim”, ma około 70 000 mieszkańców, położone jest w górzystej części Vukomeričkih goric i nizinnej części Turopolja. W bezpośrednim pobliżu w wiosce Pleso jest Port Lotniczy Zagrzeb. W regionie jest wiele zabytków, od prehistorycznych po współczesne, sakralne i etnologiczne. Jest tu też znane znalezisko archeologiczne Andautonia w Ščitarjevo. W regionie jest wysokiej jakości oferta gastronomiczna i liczne restauracje i atrakcyjne lokalizacje turystyczne w okolicach miasta.

Vrbovec
Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1244 roku. W 1528 roku podczas obrony przed Turkami, wzniesiony został kasztel, z którego do dziś zachowała się tylko wieża. W regionie Vrbovca jest wiele cennych zabytków, liczne lokalizacje turystyczne, miejsca relaksu i obiekty gastronomiczne oraz sportowe. W gospodarstwie ekologicznym Zrno u Habijanovcu można smacznie i zdrowo zjeść, kupić domowe produkty, wziąć udział w różnych warsztatach i przenocować.

Zaprešić
Zaprešić i okolice oferują najwięcej atrakcji turystycznych, na przykład zwiedzanie zamków (Lužnica, Gornja Bistra, Jakovlje), liczne kościoły, rezerwaty świata zwierząt i roślin i dobrą ofertę gastronomiczną i tradycyjne imprezy. Tutaj znajdują się Novi Dvori Jelačićevi, jeden z najlepiej zachowanych feudalnych kompleksów gospodarczych w Chorwacji. Z ciekawych miejsc należy wymienić Klub Konny Trajbar Team i restaurację Potkova, lokalizację turystyczną Dva Potoka, Centrum Tenisowe Kraljev Vrh i strefę piknikową Zeleni Gaj.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Maria (Kraków, 2011-09-27) - Średnia ocena: 4.8
Zabookowaliśmy hotel z dużym wyprzedzeniem. Zarezerwowaliśmy sobie pokój typu "deluxe". Hotel jak i pokoje są doskonale, nowocześnie urządzone. Bardzo wygodne i ładne pokoje z piękną łazienką. Obsługa jest bardzo życzliwa i miła. Jedzenie jest również bardzo dobre i w odpowiedniej ilości. W hotelu można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Hotel znajduje się niedaleko lotniska.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Martyna (Wrocław, 2011-09-27) - Średnia ocena: 4.5
Bardzo dobry hotel, na pewno godny polecenia. Bardzo dobry stosunek jakości oferowanych usług do ceny. Hotel czysty, zadbany, ładnie urządzony. Pokój mieliśmy bardzo duży, ładnie urządzony i przestronny z czystą łazienką. Jedzenie bardzo dobre, śniadanie dosyć ograniczone, ale obiady i dania z owoców morza doskonałe! Personel jest bardzo przyjaźnie nastawiony dla Klientów, pomocny i kompetentny, doskonale posługujący się językiem angielskim. Hotel jest bardzo dobrze zlokalizowany, gdyż znajduje się w pobliżu lotniska.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Krzysiek (Gdynia, 2011-09-26) - Średnia ocena: 4.1
Bardzo przyjemny hotel z przemiłą obsługą. Do centrum Zagrzebia jest jakieś 15 min jazdy autobusem. Polecam wziąć pokój Deluxe bo jest niedużo droższy a wyższy standard widac gołym okiem, przytulne, dobrze wyposażone. Serwowano dobre śniadania. Na miejscu można korzystać ze SPA i centrum odnowy biologicznej.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Krzysztof (Tarnobrzeg, 2011-07-27) - Średnia ocena: 4.1
Hotel sprawia bardzo dobre wrażenie. Obsługa hotelowa bardzo mila i na prawdę użyteczna. Przede wszystkim byłem bardzo mile zaskoczony pracownikami recepcji oraz ich sposobem obchodzenia się z gośćmi hotelowymi. Byli bardzo życzliwi, uśmiechnięci, nawet mimo długich kolejek wieczne serdeczni. Nigdy nie stwarzali nerwowej atmosfery. Hotel na na prwadę dobrym poziomie do A do Z było zgrane i dopasowane. Wystrój, wyposażenie pokoi, jedzenie!!! Wszystko jak najbardziej ok.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Beata (Katowice, 2011-07-26) - Średnia ocena: 4.6
Hotel cudowny, bardzo nowowczesny. Prowadzony na najwyższym poziomie. Obsługa fachowa. Wszystko było takie jak należy. Od obsługi po wygląd hotelu i całej recepcji!! Pracownicy recepcji uwijają się jak mrówki, są rzeczowi, kompetentni, skorzy do pomocy i wiecznie uśmiechnięci!!! Pokoje łącznie z łazienką pięknie urządzone, bardzo komfortowe. Jedzenie pyszne i urozmaicone.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Karolina (Rzeszów, 2011-07-01) - Średnia ocena: 4.2
Bardzo dobra lokalizacja hotelu do centrum i lotniska. Pokoje czyste, przestronne. Bardzo ładna restauracja na terenie hotelu. Obsługa profesjonalna, przyjazna.
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Norbert (Łomianki, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.5
Zagrzeb to taka troche Warszawa, troche zabytków, sklepy, restauracje, w nocy życie skupia sie na starym miescie. Lezy nad rzeką Sawą na terenie górzystym gdzie na szczycie jednej z gory znajduje sie zamek z XIII wieku i jaskinia. Charakterystyczne dla miasta są stylowe kamienice i stare drzewa. Warto zobaczyć fontanny, kościół św. Marka, muzea, wzgórze Kaptol, Park Maksimir, Kamienną Bramę itd. Ciekawym miejscem jest również Ogrod Botaniczny - szczególnie latem oraz jezioro Jarun bedace miejscm relaksu i uprawiania sporów mieszkancow Zagrzebia.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Julia (Warszawa, 2011-12-01) - Średnia ocena: 4.5
Zagrzeb ma dobra lokalizacje jesli chcemy jednoczesnie zwiedzic i troche Chorwacji i Słowenii. Wygladem bardzo przypomina Wieden. Jest mnóstwo zabytków, ciekawych miejsc i..palmy :-) Miasto dzieli sie na dwie czesci-Stare Miasto i czesc nowoczesna co od razu rzuca sie w oczy. Oczywiscie ciekawsza jest czesc ze starym miastem. Miasto mona zwiedzac na piechotę albo korzystajac z naziemnej kolejki ktora kursuje mniej wiecej co 10 minut.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Marta (Kraków, 2011-06-16) - Średnia ocena: 5.0
Odwiedziłam to miasto przy okazji AnimaFestu - festiwalu filmów animowanych. Zagrzeb to piękne miejsce, wyglądające jak miniatura Wiednia. Wspaniałe zabytki, ulice bardzo schludne i zadbane. Ma prawdziwy klimat. Wieczorami mnóstwo możliwości rozrywki - od klubów nocnych po wystawy, spektakle teatralne i heppeningi. To naprawdę artystyczne serce Chorwacji. Polecam każdemu, kto tak jak ja kocha sztukę i architekturę, na pewno nie będzie się nudził!

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Karolina (Gorzyce, 2011-06-16) - Średnia ocena: 4.4
W Zagrzebiu byłam 2 lata temu. Pojechałam tam razem z koleżanką. Uważam, że były to wspaniałe 7 dni w moim życiu. Cudowne miasto, mnóstwo ludzi, zabytków, życie nocne wręcz kwitnie. Wspaniale połączenie nowoczesności z historią.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl