Źródła termalne Chorwacja

Chorwacja
Źródła termalne - Chorwacja

Nie jest tajemnicą, że w położonej w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego Chorwacji znajdziemy całe mnóstwo uzdrowisk, sanatoriów i ośrodków odnowy biologicznej. Matka natura obdarzyła tę część Europy wyjątkowo hojnie. Woda mineralna, gorące źródła, błoto lecznicze, a do tego piękne krajobrazy. Trudno się dziwić, że każdego roku do chorwackich cieplic zjeżdżają całe tłumy kuracjuszy. Największe skupisko gorących źródeł występuje w regionie Hrvatsko Zagorje, czyli w centralnej części kraju. Nie oznacza to jednak, że Wybrzeże Dalmackie pozbawione jest tego typu atrakcji. Postanowiliśmy przybliżyć Państwu najważniejsze miejscowości na termalnej mapie jakże przyjaznej turystom Chorwacji.

Źródła termalne - co to takiego?

Źródła termalne to mówiąc w skrócie miejsca, z których wypływa woda o temperaturze wyższej niż temperatura powietrza. Ten ewenement jest wynikiem aktywności wulkanicznej. Ale kąpiel w cieplicach to nie tylko przyjemność podczas chłodnych jesiennych dni. To również zastrzyk minerałów i witamin dla naszego organizmu. Wysoki poziom siarki odpowiedzialnej za leczenie chorób układu ruchowego (reumatyzm, artretyzm, problemy z krążeniem) sprawia, że zdrowotna kąpiel ma dość charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach, dlatego podczas pierwszej wizyty w cieplicach możemy być nieco zaskoczeni. Jednak gorące źródła to idealne miejsce dla wszystkich, którzy podczas urlopu szukają kojącego odprężenia. Podobne miejsca znajdują się w kilku miejscach Europy, m.in. w Czechach, na Słowacji, w Austrii i właśnie w Chorwacji.

Historia

Szczególne właściwości chorwackich cieplic odkryli już starożytni Rzymianie, którzy z wielkim zapałem budowali tam liczne łaźnie i ogrody. Jedno z uzdrowisk w Slawonii, upodobali sobie nie tylko Rzymianie, ale również Habsburgowie. W Lipik - bo o nim mowa - wielcy monarchowie kazali wybudować sobie ogromny dwór, którego główną atrakcją była szeroko pojmowana odnowa biologiczna. Resort nosił nazwę Lipik Spa Garden i był zaliczany nie tylko do jednych z pierwszych, ale i do najbardziej ekskluzywnych salonów spa w Europie. Kto wie - być może zachowałby się po dziś dzień, gdyby nie wojna bałkańska w 1991 roku, która doszczętnie zniszczyła miasteczko - w tym tą piękną pamiątkę po dynastii Habsburgów.
Pokaż cały opis


Cieplice Źródła termalne Chorwacjaw Hrvatsko Zagorje

Najbliżej stolicy kraju - Zagrzebia - znajdują się cieplice regionu Hrvatsko Zagorje. Skupione są one przede wszystkim w okolicach miejscowości Krapinskie Toplice, Stubičke Toplice, Tuheljske Toplice oraz Varaždinske Toplice. Wszystkie miasteczka położone są bardzo blisko siebie (za wyjątkiem wysuniętego nieco bardziej na wschód Varaždin), w odległości nie większej niż kilkanaście kilometrów. Nie musimy się więc martwić, jeśli kwatery rezerwujemy np. w Krapinskich, a jednocześnie chcemy skorzystać z atrakcji, jakie oferują Terme Tuhelj (Tuheljskie Toplice). Baza noclegowa jest niezwykle zróżnicowana. Znajdziemy tam zarówno ekskluzywne hotele, które posiadają centra odnowy biologicznej na terenie resortu, a także przytulne apartamenty na zboczach góry Medvednica.
W Krapinskich Toplicach pierwszą „łaźnię” wybudowano w 1772 roku (Bath Bristol). W XIX wieku był to niezwykle popularny kurort turystyczny ówczesnych Austrowęgier. Źródła termalne ChorwacjaWoda, wpływająca aż z 4 źródeł sięga temperatury 40°. Cieplice charakteryzuje wysokie stężenie wapnia, magnezu i wodoru, co plasuje je na 6 pozycji na liście najlepszych źródeł termalnych w Europie. Przyjeżdżają tu osoby m.in. z urazem kręgosłupa, problemami układu krążenia i chorobami serca, a także cukrzycy. Rok temu w Krapinskich Toplicach otworzono luksusowy, czterogwiazdkowy hotel, który poza komfortowym zakwaterowaniem i wyśmienitym jedzeniem, oferuje możliwość skorzystania z ekskluzywnych masaży i basenów.
Nieopodal miasteczka, w Tuheljskich Toplicach zlokalizowany jest ogromny park wodny „Water Planet” połączony z salonem odnowy biologicznej. Znajdziemy tam baseny (kryte i na świeżym powietrzu), zjeżdżalnie wodne, podwodne łóżka do masażu, sauny, komorę lodową oraz całą masę innych atrakcji. Zwolennicy medycyny alternatywnej będą mogli wypróbować zabiegów chromoterapii, czyli leczenia kolorami. Chromoterapia polecana jest szczególnie kuracjuszom ze skłonnościami do depresji i ze schorzeniami Źródła termalne Chorwacjaskóry (trądzik, cellulit). Ponadto gabinet urody oferuje różnego rodzaju maseczki, w tym maseczki ze szczególnie cenionego borowinowego błota.
Stubičke Toplice to niewielka mieścina, którą zamieszkuje m.in. znany chorwacki pisarz Hrvoje Kovačević. Woda uzdrowiska - której temperatura sięga niemal 70°C - bogata jest szczególnie w potas, sód, magnez, bar, cynk, ołów i jodynę. Na urlopowiczów, którzy znajdą chwilkę czasu między wizytami w spa, czeka tzw. kamenjak - czyli mini szlak turystyczny prowadzący ciekawskich wczasowiczów do miejsc naznaczonych nie zawsze chlubną historią.
Ostatnim ze wspomnianych kurortów zlokalizowanych w pobliżu chorwackiej stolicy są Varaždinske Toplice. Uzdrowisko otacza niewielka rzeczka Bednja oraz winnice i łąki. Ze swych zbawiennych dla zdrowia właściwości znane było już za czasów rzymskich, wtedy jeszcze pod nazwą Aquae Iasae. To najstarszy z chorwackich kurortów spa, odkryty „na nowo” przez luksemburczyka - dr Ivana Krstitelja u schyłki XVI wieku. Woda wypływa tu z głębokości prawie 2000 metrów i osiąga temperaturę 58°C. W hotelu Źródła termalne ChorwacjaMinera znajduje się waterpark - idealny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Gorące źródła w Dalmacji

Jednym z najpopularniejszych uzdrowisk na wybrzeżu jest bez wątpienia pełen życia Istrian. Masaże, centrum fitness, nowoczesne metody walki z cellulitem, a także masaże, kąpiele błotne, wizyty w saunie - to tylko kilka z udogodnień, jakie czekają na Was na półwyspie Istria.
Zupełnie innego typu miejscem jest Szybenik. To historyczny zakątek o niezwykłej, spokojnej atmosferze. Wiele z okolicznych hoteli posiada spa i gabinety odnowy biologicznej, z których największym jest chyba Solaris Hotels Resort. W tamtejszym Wellness Center znajdziemy groty solne, baseny z podgrzewaną wodą, a także tepidarium z muzykoterapią.
Warto też wspomnieć o Vela Luka - największej miejscowości wyspy Kročula. Swoją siedzibę ma tutaj uzdrowisko Kalos - znane przede wszystkim ze świetnych wyników w leczeniu chorób reumatycznych.

Wody termalne - Slavonia

Jedyną pozostałością po Morzu Panońskim są trzy gorące źródła na równinie Slawonii. To jedyne słone wody tego typu w całej Europie, które naprawdę zasługują na miano gorących - ich temperatura to ponad 90°C.
Daruvar, Lipik i Bizovačke Toplice to trzy największe uzdrowiska na tym terenie. Wszystkie z wymienionych kurortów to nie tylko świetne sanatoria, ale także idealne miejsca dla tych, którzy chcą nieco bliżej poznać kontynentalną Chorwację. Turyści często nocują w gospodarstwach agroturystycznych, co daje im świetne perspektywy na to, by choć trochę poznać kulturę tego niesamowitego kraju.
Relaks w znajdującym się w Bizovačkich Toplicach Aquapolis, przywróci nam siły i równowagę psychiczną, a wycieczki po pobliskich rezerwatach przyrody sprawią, że poczujemy się jak w raju. Szczególnie wartym polecenia miejscem (poza ośrodkami odnowy biologicznej) jest rezerwat Kopaćki Rit położony zaledwie 20 kilometrów od Bizovackich Teplic.
Daruvar i Lipik to miasta położone bliżej Zagrzebia. Na idealnie nasłonecznionych stokach Papuka odnajdziemy liczne uprawy winogron i winnice, a w Daruvarze każdego roku odbywają się targi tego wyśmienitego chorwackiego trunku.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Filmy
Apartamenty prywatne Pag Apartamenty prywatne Pag od 4.20 € / 4.20 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 750 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; rodzaj dna w morzu: żwirowe; dostęp do plaży: samochodem, pieszo - blisko, pieszo - daleko. Odległości: Kantor do 600 m, wypożyczalnia rowerów 420 m,... Apartamenty prywatne Novi Vinodolski Apartamenty prywatne Novi Vinodolski od 8.36 € / 8.36 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 900 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): kamienista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego; szkoła nurkowania. Odległości: Sklep z pamiątkami do 500 m, kawiarnia... Hotel Corinthia - Baška Hotel Corinthia - Baška od 17.57 € / 17.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża... Apartamenty Medena Apartamenty Medena od 7.54 € / 7.54 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Apartamenty Croatia Apartamenty Croatia od 5.33 € / 5.33 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, kolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: żwirowe; prysznic; leżaki na plaży (płatne);... Hotel Pharos Hotel Pharos od 21.29 € / 21.29 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; rodzaj dna w morzu: żwirowe, kamieniste; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowery wodne,... Hotel  Fontana Hotel Fontana od 18.00 € / 18.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja w formie bufetu, napoje dodatkowo płatne w godzinach 18:30 - 21:00 , obiad kilka dań do wyboru z karty, napoje dodatkowo płatne w godzinach 12:00 - 14:00 , śniadanie bufet, kawa i... Apartamenty prywatne Novalja Apartamenty prywatne Novalja od 6.11 € / 6.11 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 850 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, skalista; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża strzeżona (ratownik); wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne, skutery... Pawilony Ad Turres Pawilony Ad Turres od 20.14 € / 20.14 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); restauracja; dostęp do plaży: pieszo -... Hotel Lavanda Hotel Lavanda od 23.43 € / 23.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja w godzinach 18:30 - 21:00 , śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 50 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista, betonowa; łagodne zejście do...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Kraljevica » Hotel Uvala Scott
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Kompleks hotelowy - w wiekszosci bungalow znajduje sie z dala od miasteczka w zatoce z widokiem na most laczacy staly lad z wyspa Kirk. Oprocz restauracji hotelowej do dyspozycji gosci jest bar hotelowy, tawerna / gorace i zimne dania/ oraz mini barek przy plazy. Zacisze sprawia, ze jest to swietne miejsce wypoczynku dla ludzi szukajacych spokoju oraz nastawionych na zwiedzanie. Jedna z jadalni hotelowych posiada obszerny taras / widok na zatoke/ ktory mozna wykorzystac na spozywanie posilkow. Polecam zwiedzanie okolic.

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Marek (Świdnik , 2012-11-22) - Średnia ocena: 3.2
Nemira malowniczo poł.blisko do plaży,dobre retauracje,dodatkowe atrakcje(rejs statkiem,rafting)

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Joanna I Adam (Poznań, 2012-11-15) - Średnia ocena: 4.9
Bez wątpienia urokliwe miejsce, praktyczne pokoje, znakomite wyposażenie kuchni. Ośrodek czysty i zadbany, blisko do morza i basenu. Jesteśmy zauroczeni :-)

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 024
Bolesław (Rybnik, 2012-11-08) - Średnia ocena: 3.4
Polecamy to miejsce zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz wybierają się do Chorwacji. Pag jest ładną miejscowością. Mili gospodarze, służący pomocą, a zwłaszcza Pni Beata z biura PERLA, która opiekuje się Polakami na miejscu, dzięki niej czujemy się bezpiecznie.

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Andrzej (Krzywaczka, 2012-11-07) - Średnia ocena: 4.9
Miejsce spokojne,czyste,zadbane. Na przestrzeni kilku lat stale poprawiające swój standart. Obsługa kulturalna,dyskretna. Niedaleko Zadar,wyspa Pag,oraz cudowne miasteczko Nin.

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 131
Patrycja (MYSŁOWICE, 2012-11-07) - Średnia ocena: 5.0
Okolica śliczna, widoki piękne ,plaża żwirkowa -najbliższa przy hotelu Pagus, na przełomie maja i czerwca spokój i cisza, bardzo mało turystów,ładne miasteczko z wąskimi uliczkami i przyjaźni ludzie oddają klimat śródziemnomorski. Apartament duży, przestronny z ogromnym tarasem. Na wyposażeniu jest wszystko a dwie duże sypialnie to komfort dla rodzin z dziećmi. Świetny kontakt z Panią referentką z biura podróży Perla Pag :)
Chorwacja » Dalmacja » Makarska
Rafal (Warszawa, 2013-06-20) - Średnia ocena: 4.8
Makarska to przecudowna miejscowość, gdy tylko tutaj przyjechałam, od razu się zakochałam. Wiele atrakcji, w szczególności na plaży ( skutery wodne, paralotnie, narty wodne itp...) Wspaniała atmosfera, przemili ludzie którzy w większości mówią albo rozumieją po polsku. Warto wybrać się wieczorami na spacery lub do centrum, gdzie zawsze się coś dzieje i każdy znajdzie coś dla siebie:)

Chorwacja » Kvarner » Crikvenica
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Turystyczna miejscowosc z duza iloscia barow, restauracji, cukierni i sklepikow ustytuowanych wzdluz placy, dobrze zorganizowane miejsca do parkowania. Plaza platna i nieplatna- doskonale miejsce dla ludzi szukajacych rozrywki. Polecam szczegolnie po sezonie, kiedy to ruch jest zdecydowanie mniejszy i na plazy mozna zawsze znalesc wolne lezaki. W porcie znajduje sie duza ilosc niewielkich stateczkow wycieczkowych oferujacych rozne opcje zwiedzania okolic i liczne atrakcje np. piknik, obiad na statku, zwiedzanie groty, itd,

Chorwacja » Dalmacja » Seget Vranjica
Mirosław (Żagań, 2012-11-16) - Średnia ocena: 2.1
Dobra miejscowość wypadowa do zwiedzania Środkowej Dalmacji. Blisko do Trogiru, Splitu,Szibenika czy Parku Narodowgoi Krka.

Chorwacja » Dalmacja » Novalja
Sebastian (Wodzisław Śląski, 2012-11-06) - Średnia ocena: 4.2
Ładna miejscowość. Dla młodzieży dużo dyskotek i impres

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl