Zagrzeb

Chorwacja » Chorwacja Środkowa
Ocena:
4.6
Na podstawie 4 ocen.
Zagrzeb - niezwykły przystanek w drodze nad Adriatyk
Zagrzeb (Zagreb), stolica Chorwacji i największe miasto (ok. 800 tys. mieszkańców), położony w głębi kraju nad rzeką Sawą, z architekturą przypominającą inne miasta monarchii Austro-Węgier, takie jak Wiedeń czy Budapeszt. Zagrzeb to stolica o dwóch obliczach: urokliwa starówka, ale i nowoczesna europejska metropolia.
Pięknaś Ty, nasza ojczyzno, oj, droga ziemio junaków - śpiewają Chorwaci w swoim hymnie narodowym. O niezwykłości tego zakątka Europy polskich turystów przekonywać nie trzeba - już od dawna Chorwacja jest krajem, gdzie wybieramy się na wczasy i wycieczki. O ile jednak wybrzeże Adriatyku jest popularnym miejscem wypoczynkowym, to Zagrzeb jest ciągle miastem przez Polaków nieodkrytym. Warto nadrobić te zaległości, poświęcić dzień lub dwa i dać się oczarować niezwykłemu urokowi chorwackiej stolicy.

Zagrzeb - historia
Niektórzy badacze sądzą, że nazwa miasta pochodzi od chorwackiego czasownika "zagrabiti", który oznacza kopać. Według legendy jeden z banów chorwackich, prowadząc swoich spragnionych żołnierzy przez opuszczone tereny, szukał strumienia, aby ich napoić. Dowódca uderzył więc szablą w ziemię i wypłynęła z niej woda. W tym miejscu wykopano studnię i wybudowano gród. Według źródeł pisanych w 1094r. władca węgierski Ladislas założył diecezję na Kaptolu. W XIII w miasto najeżdżane było przez Mongołów, którzy zniszczyli Kaptol. Na wyższym wzniesieniu (Gradec) wybudowano ufortyfikowane osiedle, a król węgierski Bela, zachęcając do osiedlania się, nadał miastu rangę miasta królewskiego, obdarzając go licznymi przywilejami. Tak więc Gradec stał się dzielnicą rzemieślniczą, podczas gdy Kaptol był dzielnicą duchownych. Między dzielnicami zaczęła się rywalizacja, która przeobraziła się w zacięte walki - nawet most, łączący oba miejsca, został nazwany Krwawym Mostem. Dziś tę nazwę nosi jedna z uliczek na starówce. Najazdy tureckie w XV i XVI wieku przyczyniły się do połączenia dzielnic w jedno miasto, dając początek dzisiejszemu Zagrzebowi. W XVIII w. pożary i epidemie przyczyniły się do upadku miasta, które odrodziło się pod panowaniem Habsburgów. Dzięki temu w XIX w. miasto stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym i komunikacyjnym.
Pokaż cały opis


Zagrzeb Zagrzeb- zabytki
Wszystkie zabytki na wyciągnięcie ręki - te słowa najlepiej oddają turystyczną topografię miasta. Starówka to trzy blisko siebie położone dzielnice: Dolne Miasto (Donji Grad), Górne Miasto (Gornij Grad) i Kaptol. Każda jest położona na innej wysokości, co znacznie ułatwia orientację w terenie i pozwala podziwiać panoramę miasta z różnej perspektywy. Najniżej znajduje się Dolne Miasto (Donij Grad), gdzie dominuje zabudowa z przełomu XIX i XX w. Uwagę przyciąga wybudowany w 1925 r. Hotel Regency Esplanade. Budynek dworca kolejowego oddziela klasycystyczne zabytki od bardziej współczesnej części dzielnicy, powstałej po II wojnie światowej. Naprzeciwko majestatyczny konny pomnik pierwszego koronowanego w 925 r. władcy Chorwacji, króla Tomisława. Dolne Miasto (Donij Grad) łączy się z Górnym Miastem (Gornij Grad) na placu bana Josipa Jelaeicia. "Do zobaczenia pod ogonem" - to nietypowe pożegnanie nie zdziwi żadnego mieszkańca Zagrzebia. Pod tajemniczym zwrotem kryje się miejsce spotkań pod pomnikiem konnym Bana Josipa Jelaeicia Zagrzeb(przywódcy walk o niepodległość w XIX w.), który znajduje się na placu noszącym jego imię. Tuż obok Dolac, targ na którym zagrzebianie zaopatrują się w owoce i warzywa.
Powyżej Górne Miasto (Gornji Grad). Dostać się tam można nie tylko spacerując urokliwymi uliczkami, ale także korzystając z ciekawego środka transportu - zabytkowej kolejki, zbudowanej w 1888 r. Krótka, trwająca 55 sekund podróż w górę to doskonała okazja, aby podziwiać panoramę Dolnego Miasta (Donij Grad). Dolna stacja kolejki znajduje się na ul. Tomičeva, kursy odbywają się co 10 minut. Najstarsza część Zagrzebia, Gradec, urzeka średniowiecznym klimatem. Spacerując po dzielnicy warto zatrzymać się przy Wieży Lotršeak. Ta XII-wieczna budowla to pozostałość po miejskich fortyfikacjach, które chroniły miasto od strony bramy południowej. Roztacza się stąd wspaniały widok na panoramę stolicy. Jeśli znajdziemy się tu w okolicach południa, musimy przygotować się na wystrzał armaty. Ta codzienna ceremonia upamiętnia czasy najazdów tureckich, kiedy to wystrzelona z armaty kula wpadła do namiotu, w którym turecki dowódca spożywał obiad. Wystraszony, zwinął oddziały i odjechał. Niedaleko znajduje Zagrzebsię pojezuicki barokowy kościół św. Katarzyny (wzniesiony w XVII w.) z niezwykłym iluzjonistycznym malarstwem ołtarza. Zaraz obok Jezuitski trg. To tutaj właśnie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Na Górnym Mieście (Gornji Grad) zachował się zwyczaj ręcznego zapalania latarni, dlatego warto wybrać się na tutaj na spacer wieczorową porą, aby przyjrzeć się z bliska tej niecodziennej atrakcji. Plac św. Marka to centralny punkt Górnego Miasta (Gornji Grad). Znajduje się na nim najbardziej charakterystyczny zabytek Zagrzebia, kościół świętego Marka. Z daleka już widać niezwykłe zdobienia dachu, na którym z kolorowych dachówek ułożono herby Zagrzebia i Chorwacji. Sam kościół wybudowano w XIII w. Warto zajrzeć do środka, by podziwiać gotyckie wnętrze oraz figurę Matki Boskiej przedstawionej jako chorwacka chłopka. Nieopodal mieści się siedziba chorwackiego parlamentu (Sambor). Z balkonu tego secesyjnego budynku w 1918 r. ogłoszono niepodległość Chorwacji. Po przeciwnej stronie placu św. Marka znajduje się Pałac Bana. Piętrowa Zagrzebbarokowa budowla, w której urzędowali banowie (namiestnicy króla), jest dzisiaj siedzibą prezydenta. W każdą sobotę i niedzielę w południe odbywa się tutaj widowiskowa ceremonia zmiany warty.
Aby dostać się na Kaptol, musimy przejść przez Kamienną Bramę. Ta XIII-wieczna brama jest jedyną z czterech bram miejskich, która ocalała. Ściągają tu liczni pielgrzymi - mieści się tutaj kapliczka z cudownym obrazem Matki Boskiej, który ocalał z pożaru miasta w 1731 r. Tuż obok znajduje się słup, do którego w średniowieczu przywiązywano niewierne żony. W centrum Kaptolu stoi Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny (do niedawna pod wezwaniem św. Stefana). Ten gotycki zabytek, pochodzący z XIII w., stoi na miejscu romańskiej świątyni zniszczonej w czasie najazdów tatarskich.
Porośnięta bluszczem brama cmentarza Mirogoj prowadzi do jednego z najpiękniejszych zakątków Zagrzebia. Niezwykle kunsztownie rzeźbione nagrobki, zachwycające kształtem i wykonaniem, podziwiać można w czasie nastrojowego spaceru po nekropolii. Ten zaprojektowany w neoklasycystycznym stylu cmentarz jest miejscem pochowku wielu zasłużonych obywateli Chorwacji, Zagrzebartystów, polityków oraz prezydenta Franjo Tudjmana, pochowanego tutaj w 1999 r.

Zagrzeb - muzea i galerie
Odwiedzający stolicę Chorwacji miłośnicy kultury i sztuki powinni czuć się usatysfakcjonowani. W Zagrzebiu mieści się bowiem 20 teatrów, 21 muzeów, około 30 galerii i wiele zbiorów artystycznych. W Dolnym Mieście (Donij Grad), na placu Króla Tomisława usytuowany jest Pawilon Sztuki. Kolejna ciekawa propozycja to Galeria Strossmayera. Znajdziemy tutaj nie tylko dzieła artystów chorwackich, ale też kolekcję dzieł włoskich (m. in. Tintoretto) i holenderskich (m. in. Breughel). Miłośnikom folkloru polecamy wizytę w Muzeum Etnograficznym, w którym mieści się wystawa regionalnych strojów oraz bogate zbiory ludowej kultury Etiopii, Ameryki Południowej, Chin i wysp Pacyfiku. Muzeum Mimara - jedna z najciekawszych w Europie kolekcji sztuki (ponad 3700 dzieł m. in. Rubensa, Rembrandta, impresjonistów francuskich), pochodząca z prywatnych zbiorów Wiltrud i Ante Topića Mimary, podarowanych Zagrzebiowi. Zwiedzając Górne Miasto (Gornji Grad) Zagrzebwarto wstąpić do Chorwackiego Muzeum Sztuki Naiwnej, gdzie wśród licznie zgromadzonych dzieł prymitywistów podziwiać można także dzieła Nikofora. Świetną okazją do poznania historii stolicy jest wizyta w Muzeum Miasta Zagrzebia.

Zagrzeb - kulinaria i kawiarnie
Restauracje zapraszają na pyszne posiłki kuchni chorwackiej i międzynarodowej. Aby spróbować tradycyjnej lokalnej potrawy najlepiej zamówić burka (naleśnik z ciasta francuskiego wypełniony serem lub mięsem) albo sznycla zagrzebskiego (specjalność kulinarna z mięsa cielęcego, faszerowanego szynką i serem) Kto chce pokrzepić się w czasie zwiedzania, powinien wstąpić do jednej z licznych piekarni, by spróbować miejscowych wypieków: pirošków, štrudli lub pit. Tutaj także można zaopatrzyć się w typowy dla regionu żółty chleb z mąki kukurydzianej. W Zagrzebiu kwitnie kultura kawiarniana. Bardzo popularne są lokale zwane kafić (połączenie baru i kawiarni), zachęcające do chwili wytchnienia przy filiżance kawy lub kieliszku znakomitego chorwackiego wina. W kawiarni, Zagrzebznajdującej się przy jednej z parafii, kawę i ciasto można dostać za wypowiedzenie słów "Bóg zapłać".

Zagrzeb - sport i rekreacja
Spacerując po bulwarze, wzdłuż brzegu Sawy, można pozwolić sobie na chwile odpoczynku, przysiadając na jednej z licznych ławek, ustawionych wśród staromodnych latarni. Kolejnym miejscem dla spokojnych przechadzek jest miejscowy ogród botaniczny (otworzony w 1890 r.), zaprojektowany w angielskim i francuskim stylu (ponad 10 tys. gatunków roślin).
W wolnym czasie warto wybrać się na zakupy do "najdłuższego sklepu" Zagrzebia jakim bez wątpienia jest ulica Ilica. Pod numer 5 znajduje się sklep oferujący ogromną ilość krawatów. Niewiele osób wie, że ta część męskiej garderoby wymyślona została w Chorwacji.
Również amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą coś dla siebie. Park Maksimir, usytuowany na wschód od Dolnego Miasta (Donji Grad), założony został w 1843 r. Ten zaprojektowany w angielskim stylu kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy jest największym parkiem Zagrzebia (120 ha). Na jego terenie znajdują się m. in. zoo, sztuczne jeziora, Zagrzebobserwatorium astronomiczne, kawiarnie oraz stadion Dynamo Zabreg (trenuje na nim reprezentacja narodowa).
Jezioro Jarun znajduje się niespełna 8 km od centrum miasta. To bardzo popularne miejsce wypoczynkowe, zwłaszcza latem, nazywany przez mieszkańców "namiastką Adriatyku". Można tutaj zrelaksować się żeglując lub pływając kajakiem. Wokół akwenu rozciąga się park, kamienista plaża i mnóstwo kawiarenek.
Na południowy wschód od Zagrzebia (ok. 20 km) znajduje się pasmo górskie Medvednica, stanowiące ośrodek sportowo-rekreacyjny Zagrzebia. Na najwyższym szczycie, Šljeme (1033 m n. p. m.), wybudowano wieżę telewizyjną, hotele, stoki narciarskie. Można tam dostać się szosą oraz kolejką gondolową. Na pobyt w Zagrzebiu warto poświęcić więcej niż jeden dzień i wybrać się na wycieczkę na wzgórze Medvedgrad, położone niedaleko szczytu Šljeme (1033 m n. p. m.). Trud wspinaczki wynagrodzi posiłek w… lochu. Na szczycie Zagrzebznajdują się bowiem odrestaurowane ruiny średniowiecznego zamku, a w nim kawiarnia i kaplica. Zwiedzając zabytkowy obiekt, podziwiać można przepiękną panoramę miasta. Tuż obok wzniesiono pomnik upamiętniający wojnę w Chorwacji w latach 1991-1995. Kształt pomnika robi na odwiedzających niesamowite wrażenie: sterta kamiennych bloków wśród których rozsypano szklane paciorki, symbolizujące łzy.

Zagrzeb - rozrywka i festiwale
W Zagrzebiu organizuje się wiele imprez kulturalnych i festiwali. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny odbywa się w Zagrzebiu co roku w lipcu. Początkowo impreza służyła do promowania folkloru Jugosławii, z czasem stała się międzynarodowym wydarzeniem. Na festiwal przyjeżdżają zespoły z całej Europy (w tym z Polski), na ulicach Zagrzebia rozbrzmiewają wtedy europejskie melodie, wokół pełno osób w kolorowych strojach. Amatorzy mocnych wrażeń powinni przyjechać do Zagrzebia w czerwcu kiedy odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni. Od 30 lat miasto jest organizatorem Międzynarodowych Targów Kwiatów "Floraart".

Zagrzeb - transport i drogi
Międzynarodowe lotnisko położone jest 17 km na wschód od Zagrzebia. Jest największym portem lotniczym Chorwacji. Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Chorwacja słynie z bardzo dobrych połączeń komunikacyjnych. Cały kraj pokryty jest gęsta siecią autostrad, co pozwala na szybkie przemieszczanie się w krótkim czasie. Przy takim standardzie komunikacyjnym podróż z Zagrzebia nad Adriatyk (ok. 160 km) zamienia się w przyjemną i malowniczą wyprawę. Aby ułatwić sobie zwiedzanie Zagrzebia, warto zaopatrzyć się w specjalną "Zagreb Card", która uprawnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, zniżek do prawie wszystkich muzeów miejskich, wielu restauracji, sklepów, usług itp. Cena karty: 12 Euro, ważność: przez 72 godziny od daty i godziny na niej zaznaczonej.

Zagrzeb - pogoda i temeratury Tutejszy przyjemny klimat charakteryzują przeciętne temperatury letnie o wysokości 20°C, czy zimowe w granicach 1°C.

Zagrzeb - noclegi W stolicy Chorwacji warto zatrzymać się na dłużej. Zagrzeb oferuje mnóstwo możliwości noclegowych. Znajdziemy tutaj zarówno ekskluzywne hotele i apartamenty z opcją all inclusive, hotele o średnim standardzie jak i liczne hostele. Każdy odwiedzający znajdzie coś na swoją kieszeń.
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Miasta
Filmy
Ciekawostki
Mauretania Mauretania Mauretania to kraj dla wytrwałych i odważnych. Suchy, pustynny krajobraz, wysokie temperatury, nie najniższe koszty utrzymania, często słabo zaopatrzone sklepy oraz mała ilość hoteli i udogodnień dla podróżnych zniechęcają wielu turystów do... Estonia Estonia Estonia to kraj o baśniowym klimacie. Wśród gęstych lasów i borów, podmokłych łąk i bagien skrywają się tajemnicze ruiny średniowiecznych zamków i obwarowań. Miasta przepełnione są wielowiekową historią i zabytkami , a nad wszystkim tym czuwają... Gruzja Gruzja Ten niewielki kraj położony na południowym wschodzie Europy , w otoczeniu Kaukazu i Morza Czarnego , charakteryzuje się niezwykle bogatą kulturą i tradycją. Zlepek narodów i burzliwa historia, a przede wszystkim niezwykła przyroda i otoczenie... Liban Liban Podstawowe informacje        Liban to państwo położone w w Azji , a konkretniej na terenie Bliskiego Wschodu . Sąsiaduje z Syrią i Izraelem , ulokowane jest nad Morzem Śródziemnym . Na terenie kraju... Seszele Seszele Podstawowe informacje       Gdy za oknem plucha najlepiej przenieść się do miejsca, gdzie znajdują się piękne plaże , czyste morze i tropikalny klimat . Takim miejscem są na pewno Seszele . To niewielkie... Hiszpania Hiszpania Wakacje Czy jest na świecie kraj, który bardziej kojarzy się z beztroskimi wakacjami niż słoneczna Hiszpania ? Malownicze wybrzeża, egzotyczna roślinność, śródziemnomorskie potrawy, niekończące się plaże , zawsze piękna pogoda.... Panama Panama Podstawowe informacje        Kanał Panamski , kapelusze, piękne widoki i rajskie plaże - to wszystko czeka na ciebie w Panamie. Ten kraj położony w Ameryce Środkowej to coraz częstszy cel turystów na całym... Korea Korea Podstawowe informacje        Korea Południowa to kraj położony w Azji Wschodniej , w południowej części Półwyspu Koreańskiego . Jej bezpośrednim sąsiadem jest Korea Północna , która rości sobie prawo do całej... Indie Indie Podstawowe informacje        Indie to kraj, który na każdym robi wrażenie. Jednym podoba się specyficzna indyjska kultura , inni są pod wrażeniem indyjskich zabytków, jeszcze innym do gustu przypada klimat... Izrael Izrael Izrael jest wyjątkowo ciekawym miejscem na spędzenie urlopu - jeśli zdecydujemy się właśnie tam odbyć podróż, z pewnością nie będziemy żałować. To kraj różnorodny zarówno pod względem kulturalnym, jak i geograficznym. W jego granicach... Mongolia Mongolia Mongolia kojarzy się przede wszystkim z bezkresnymi stepami, które od najdawniejszych czasów były siedzibą uwielbiających wolność koczowniczych plemion. Ale Mongolia to także pustynia Gobi , na której odnajdywane są prastare szczątki nie tylko... Afganistan Afganistan Podstawowe informacje        Afganistan , a właściwie Islamska Republika Afganistanu, jest krajem leżącym na obszarze Azji Środkowej , w sąsiedztwie Iranu , Pakistanu , Tadżykistanu , Turkmenistanu ,... Burundi Burundi Podstawowe informacje       Jeśli chcesz przeżyć niezapomniane wakacje w miejscu, które jeszcze nie zostało w zupełności skomercjalizowane, koniecznie wybierz się na wczasy do Burundi . Ten kraj położony w... Czarnogóra Czarnogóra Czarnogóra to nieduże państwo położone w Europie Południowej na Wybrzeżu Morza Adriatyckiego . Graniczy z Serbią , Kosowem , Chorwacją, Bośnią i Hercegowina oraz Albanią . W większości swojej powierzchni jest to kraj górzysty, zajęty przez... Malawi Malawi Malawi (dawniej Niasa ) to ogromne jezioro położone w południowo - wschodniej Afryce , najdalej na południe spośród jezior wypełniających szczeliny Wielkich Rowów Afrykańskich. Jest prawdziwym skarbem tej części kontynentu. Jego wody kryją... Kostaryka Kostaryka Costa Rica w tłumaczeniu oznacza Bogate Wybrzeże, a to ze względu na bogactwo przyrody oraz aktywność sejsmiczną państwa. Kraj ten posiada atrakcyjny wyżynno - górzysty krajobraz, obfitujący w liczne wulkany, wśród których część pozostaje nadal... Aruba Aruba Aruba wygląda jak spełnienie marzeń o idealnych wakacjach – najwyższej klasy hotele i punkty rozrywki, intensywne i barwne życie nocne, palmy, ciepłe morze i przede wszystkim plaże, plaże i jeszcze raz plaże , te najlepsze: z delikatnym i... Rwanda Rwanda Rwanda , a właściwie Republika Rwandy, to niewielki kraj, położony w centrum Afryki pomiędzy Kongiem a Tanzanią . Ze względu na ukształtowanie terenu Rwanda jest nazywana Krajem Tysiąca Wzgórz lub – nieco przewrotnie – Szwajcarią Afryki. W... Egipt Egipt Egipt - kraina pełna niespodzianek!        Egipt jest krajem wspaniałych budowli, przepięknych dzieł kultury i sztuki oraz fascynujących wierzeń. To ziemia piramid i faraonów , miejsce pełne tajemnic i... Zimbabwe Zimbabwe Podróż do Zimbabwe to szansa na spędzenie najprzyjemniejszych wakacji w życiu. Przyjezdnych urzekają piękne krajobrazy, gościnność mieszkańców, delikatny klimat i moc atrakcji, które czekają na spragnionych wrażeń turystów. Niemal każdy...

Najnowsze

Adwent w sercu Zagrzebia 2013-12-15
Adwent w sercu Zagrzebia to tradycyjne wydarzenie przedświąteczne odbywające się na centralnym placu miasta, bogaty program muzyczny i artystyczny stwarza przawdziwą atmosferę Adwentu i Świąt...

Puchar Świata Audi FIS Vip Snow Queen Trophy 2012-12-22
4 stycznia 2013 - 6 stycznia 2013Kolejna edycja konkursu Audi FIS Pucharu Świata Vip Snow Queen Trophy odbędzie się nocny slalom kobiet i nocny slalom mężczyzn. W zawodach na Sljeme brało udział...

Zagrzeb i Split - Miasta ulicznych zabawiaczy 2012-06-01
Zagrzeb i Split - Miasta ulicznych zabawiaczyJuż od 16 lat na ulicach, placach i w parkach w cntrum Zagrzebia na wiosnę rządzą różni liczni zabawiacze z całego świata, którzy dzięki swoim...

Zagrzeb - Siódme wydanie Inmusic festiwalu 2012-06-01
Zagrzeb - Siódme wydanie Inmusic festiwaluINmusic Festiwal to największy open air festiwal w Chorwacji, odbywa się raz w roku na Jarunie na Wyspie Chorwackiej Młodzieży w Zagrzebiu. Przez sześć lat...

Zagrzeb jest idealnym kierunkiem dla studentów 2012-05-14
Zagrzeb jest idealnym kierunkiem dla amerykańskich studentówStudenci, którzy chcą zwiedzać najnowsze „gorące” kierunki europejskie powinni się wybrać do Zagrzebia na weekend, to jest rada znanej...

Zagrzeb stolica kultury 2012-05-10
easyJet Traveller: Zagrzeb stolica kulturyPasażerowie tanich linii lotniczych EasyJet niedawno mogli przeczytać artykuł o Zagrzebiu, który ukazał się w czasopiśmie pokładowym easyJet Traveller....

Zagrzeb - Średniowieczna kopalnia nowa atrakcja 2012-05-08
Zagrzeb - Średniowieczna kopalnia, nowa atrakcja turystycznaPierwsza średniowieczna kopalnia w Chorwacji została urządzona dla odwiedzających i niedawno otwarta dla odwiedzających Parku Przyrody...

Zagrzeb - Gay Guide 2012 2012-05-05
Zagrzeb - Gay Guide 2012Mimo, że Zagrzeb nie należy do kategorii typowych europejskich gay kierunków, gdzie turyści często przyjeżdżają w określonym celu, to jednak w metropolii chorwackiej gaye są...

Zagrzeb - Etno dom wzbogacił ofertę turystyczną 2012-05-01
Zagrzeb - Etno dom wzbogacił ofertę turystycznąW sercu Zagrzebia, zaraz obok Cvjetnego trgu, znajduje się chorwacki etno dom „Materina priča”. Urządzony w atrakcyjnej części miasta na powierzchni...

Zagrzeb - Festiwal dla miłośników wina i dobrej kuchni 2012-04-07
Zagrzeb - Festiwal przeznaczony dla miłośników wina i dobrej kuchniZagreb Wine Gourmet Weekend (ZWGW) to nazwa największego eno-gastronomicznego festiwalu międzynarodowego w regionie, który w tym...

Zagrzeb - Zaczyna się projekt budowy nowego lotniska 2012-04-03
Zagrzeb - Zaczyna się projekt budowy nowego lotniskaKonsorcjum firm francuskich ZAIC (Zagreb Airport International Company), które składa się z Bouygues Batiment International i Aeroports de Paris...

Zagrzeb - Otwarto kompleks rozrywki z sześcioma klubami 2012-03-28
Zagrzeb - Otwarto kompleks rozrywki z sześcioma nowymi klubamiGreen Gold Club, Habana, 1st coffee, Aussie bar, Hit Club i Al Metro - sześć nazw dla sześciu różnych klubów, które od niedawna...

Zagrzeb wpisany w Lousi Vuitton City Guide 2012 2012-03-19
Zagrzeb wpisany w Lousi Vuitton City Guide 2012Prestiżowy przewodnik Louis Vuitton City Guide 2012 wpisał Zagrzeb do swojego luksusowego wydania przewodników turystycznych o miastach europejskich i...

Zagrzeb - Angelina Jolie odwiedziła premierę 2012-03-17
Zagrzeb - Angelina Jolie odwiedziła premierę „W kraju krwi i miodu”Sławna aktorka Angelina Jolie odwiedziła w połowie lutego Zagrzeb, żeby wziąć udział w premierze swojego filmu „W kraju krwi...

Zagrzeb - Pierwsza restauracja kuchni autochtonicznej 2012-03-14
Zagrzeb - Pierwsza restauracja ze znakiem kuchni autochtonicznejZagrzebska restauracja Dvori Matanovi, to pierwsza restauracja w Chorwacji, która otrzymała oznaczenie „chorwacka kuchnia...

Zagrzeb wśród 40 najtańszych miast w Europie 2012-03-06
Zagrzeb wśród 40 najtańszych miast w EuropieZagrzeb według cen pobytu za jeden dzień w kwocie 43,64 dolarów amerykańskich znajduje się na dziewiątym miejscu z 40 najtańszych miast europejskich w...

Zagrzeb wśród najlepszych kierunków 2012-03-02
Zagrzeb wśród najlepszych kierunków dla młodych podróżnikówPopularny amerykański przewodnik turystyczny Off Track Planet młodym z niewielką ilością pieniędzy w kieszeni już czwarty rok z rzędu...

Zagrzeb - Kolejne turystyczne centrum informacji 2012-02-08
Zagrzeb - Kolejne turystyczne centrum informacjiZagrzeb jest bogatszy o jeszcze jedno turystyczne centrum informacyjne, które niedawno zostało otwarte na Dworcu Autobusowym. Jest to czwarte centrum...

Przewodnik kieszonkowy po architekturze Zagrzebia 2012-02-01
Przewodnik kieszonkowy po architekturze ZagrzebiaPawilon Francuski w kompleksie Centrum Studenckiego, Zagrzebskie Centrum Taneczne, Muzeum Sztuki Współczesnej, Willa Klara i Szkoła Podstawowa Ivana...

Zagrzeb - Restauracja dla miłośników zdrowego jedzenia 2012-01-28
Zagrzeb - Restauracja dla miłośników szybkiego i zdrowego jedzeniaGreen Point to nazwa pierwszej zagrzebskiej restauracji fast food ze zdrowym jedzeniem. Miłośnicy fast foodu, którzy „na szybko”...

Losowe

Wesoła metropolia 2011-06-08
Zagrzeb - Wesoła metropoliaOd piętnastu lat grupa entuzjastów wymyśla innowacyjne sposoby rozrywki na ulicach Zagrzebia w ramach festiwalu Cest is d’Best. Chodzi o festiwal, który na dziesięć dni...

Nagroda za film promocyjny 2011-05-02
Zagrzeb - Nagroda za film promocyjnyWspólnota Turystyczna Zagrzebia niedawno na jednych z najważniejszych targów turystycznych ITB w Berlinie zdobyła pierwsze miejsce za film turystyczny. W...

Hilton otwiera hotel Doubletree 2011-09-11
Zagrzeb - Hilton otwiera hotel DoubletreeW listopadzie w Zagrzebiu zostanie otwarty hotel Doubletree by Hilton, marka znanej sieci hotelowej Hilton, w wieżowcu kompleksu Green Gold, w którym na...

Stolica krawata 2010-09-10
Zagrzeb - Stolica krawataChorwacka lekka jazda konna wchodząca w skład francuskiego wojska królewskiego w wojnie Trzydziestoletniej w XVII wieku (1618-48) była znana ze szczególnej odwagi i...

Odkryj kobiecą stronę Zagrzebia 2010-02-03
Zagrzeb - Odkryj „kobiecą stronę Zagrzebia” i naucz się chorwackiegoStolica Chorwacji niedawno wzbogaciła swoją ofertę turystyczną o projekt "Zagreb Inside", za którym kryją się dwa...

Żupania Zagrzebska 2011-12-21
Żupania ZagrzebskaŻupania Zagrzebska to atrakcyjny, całoroczny kierunek wycieczkowo-rekreacyjny, który otacza Zagrzeb i dlatego często nazywana jest „pierścieniem zagrzebskim”. Pod względem...

Miniatura Chorwacji 2010-01-05
Zagrzeb - Miniatura Chorwacji"Miniatura Chorwacji" to nazwa niedawno zaprezentowanego projektu - parku tematycznego, który powinien powstać w ciągu dwóch lat w Nowym Zagrzebiu, między ulicami...

Ekopark w pobliżu Zagrzebia 2011-12-18
Ekopark w pobliżu ZagrzebiaWiodąca firma cukiernicza w regionie „Kraš” niedługo w Bratinie koło Pisaroviny na powierzchni czterech i pół miliona metrów kwadratowych otworzyć ekopark, w...

Wydarzenia kulturalno-turystyczne Zagrzeb 2012-01-01
AUDI FIS ŚWIATOWY PUCHAR NARCIARSKI „VIP SNOW” QUEEN TROPHY” 2012 Zagrzeb - 03 i 05.01 Kolejna edycja konkursu Audi FIS Pucharu Świata „Vip Snow Queen Trophy” rozpocznie się we wtorek 3.1.2012 od...

Pierwszy przewodnik dla niesłyszących 2009-01-01
Turystyka dla wszystkich - Rusza pierwszy, europejski przewodnik dla osób niesłyszących Wspólnota Turystyczna Miasta Zagrzeb niedługo stanie się jedyną wspólnotą turystyczną w Europie z...

VIP Snow Queen Trophy 2009-01-04
Zagrzeb - ViP Snow Queen Trophy 2009 Po raz piąty z rzędu stolica Chorwacji - Zagrzeb, na początku stycznia, gości najlepsze narciarki alpejskie, a zawody narciarzy zorganizowane zostaną po raz...

Czartery z Osaki do Zagrzebia 2009-06-05
Witamy japońskich gości - Czartery z Osaki do Zagrzebia Na początku czerwca na zagrzebskim lotnisku wylądował pierwszy samolot czarterowy na bezpośredniej trasie z Osaki do stolicy Chorwacji. Dla...

Województwo zagrzebskie 2009-01-03
Województwo Zagrzebskie - Tradycyjne potrawy i architektura tradycyjna zachowana dla przyszłych pokoleń Rzadko kiedy decyzje na poziomie województwa podejmowane są jednomyślnie, a to właśnie miało...

Polowanie na czarownice 2011-05-23
Zagrzeb - Polowanie na czarownice i odkrywanie tajemnic Griču i sławnych pisarzyCzy wiecie, że w Zagrzebiu w średniowieczu spalono ostatnią europejską czarownicę? Dlaczego i gdzie je palili, czy...

Wyróżnienia za reklamowe filmy turystyczne 2011-07-04
Zagrzeb - Wyróżnienia za reklamowe filmy turystyczneFilmy promocyjne Wspólnoty Turystycznej Zagrzebia Zagrzeb, Zagrzeb i Moonlight sonata Zagrzeb, niedawno, otrzymały nagrodę Grand prix Italia za...

Loty sezonowe z Madrytu 2009-03-04
Zagrzeb - Loty sezonowe z Madrytu Od 4 lipca hiszpańskie linie lotnicze Iberia będą latały dwa razy w tygodniu między Zagrzebiem a Madrytem. Będą to loty sezonowe, które - jak się oczekuje -...

Przewodnik po przemyśle 2010-12-10
Zagrzeb - Wirtualny przewodnik po przemyśle kongresowymW Zagrzebiu Centrum Turystyki Biznesowej niedawno przedstawiło nowy portal dla przemysłu kongresowego. Chodzi o portal internetowy...

Autobusy panoramiczne do zwiedzania 2009-06-01
Zagrzeb - Autobusy panoramiczne do zwiedzania Zagrzebia Oferta turystyczna Zagrzebia od maja wzbogacona została o dwa miejskie autobusy panoramiczne, które powinny zostać włączone do ruchu 31 maja....

Miasto teatrów 2011-06-15
Zagrzeb - Miasto teatrówTeatry ze wszystkich zakątków świata od lat uczestniczą w festiwalu międzynarodowym nowego teatru, popularnym zagrzebskim Eurokazie. Odwiedzającym Zagrzeb festiwal ten,...

Rowerem po stolicy 2010-08-11
Zagrzeb - Rowerem po stolicyZwiedzanie stolicy Chorwacji na rowerze jest najnowszym produktem w ofercie turystycznej Zagrzebia. Wycieczki Blue Bike trwają maksymalnie trzy godziny, a w grupie może...

Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Maria (Kraków, 2011-09-27) - Średnia ocena: 4.8
Zabookowaliśmy hotel z dużym wyprzedzeniem. Zarezerwowaliśmy sobie pokój typu "deluxe". Hotel jak i pokoje są doskonale, nowocześnie urządzone. Bardzo wygodne i ładne pokoje z piękną łazienką. Obsługa jest bardzo życzliwa i miła. Jedzenie jest również bardzo dobre i w odpowiedniej ilości. W hotelu można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Hotel znajduje się niedaleko lotniska.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Martyna (Wrocław, 2011-09-27) - Średnia ocena: 4.5
Bardzo dobry hotel, na pewno godny polecenia. Bardzo dobry stosunek jakości oferowanych usług do ceny. Hotel czysty, zadbany, ładnie urządzony. Pokój mieliśmy bardzo duży, ładnie urządzony i przestronny z czystą łazienką. Jedzenie bardzo dobre, śniadanie dosyć ograniczone, ale obiady i dania z owoców morza doskonałe! Personel jest bardzo przyjaźnie nastawiony dla Klientów, pomocny i kompetentny, doskonale posługujący się językiem angielskim. Hotel jest bardzo dobrze zlokalizowany, gdyż znajduje się w pobliżu lotniska.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Krzysiek (Gdynia, 2011-09-26) - Średnia ocena: 4.1
Bardzo przyjemny hotel z przemiłą obsługą. Do centrum Zagrzebia jest jakieś 15 min jazdy autobusem. Polecam wziąć pokój Deluxe bo jest niedużo droższy a wyższy standard widac gołym okiem, przytulne, dobrze wyposażone. Serwowano dobre śniadania. Na miejscu można korzystać ze SPA i centrum odnowy biologicznej.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Krzysztof (Tarnobrzeg, 2011-07-27) - Średnia ocena: 4.1
Hotel sprawia bardzo dobre wrażenie. Obsługa hotelowa bardzo mila i na prawdę użyteczna. Przede wszystkim byłem bardzo mile zaskoczony pracownikami recepcji oraz ich sposobem obchodzenia się z gośćmi hotelowymi. Byli bardzo życzliwi, uśmiechnięci, nawet mimo długich kolejek wieczne serdeczni. Nigdy nie stwarzali nerwowej atmosfery. Hotel na na prwadę dobrym poziomie do A do Z było zgrane i dopasowane. Wystrój, wyposażenie pokoi, jedzenie!!! Wszystko jak najbardziej ok.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Beata (Katowice, 2011-07-26) - Średnia ocena: 4.6
Hotel cudowny, bardzo nowowczesny. Prowadzony na najwyższym poziomie. Obsługa fachowa. Wszystko było takie jak należy. Od obsługi po wygląd hotelu i całej recepcji!! Pracownicy recepcji uwijają się jak mrówki, są rzeczowi, kompetentni, skorzy do pomocy i wiecznie uśmiechnięci!!! Pokoje łącznie z łazienką pięknie urządzone, bardzo komfortowe. Jedzenie pyszne i urozmaicone.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Karolina (Rzeszów, 2011-07-01) - Średnia ocena: 4.2
Bardzo dobra lokalizacja hotelu do centrum i lotniska. Pokoje czyste, przestronne. Bardzo ładna restauracja na terenie hotelu. Obsługa profesjonalna, przyjazna.
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Norbert (Łomianki, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.5
Zagrzeb to taka troche Warszawa, troche zabytków, sklepy, restauracje, w nocy życie skupia sie na starym miescie. Lezy nad rzeką Sawą na terenie górzystym gdzie na szczycie jednej z gory znajduje sie zamek z XIII wieku i jaskinia. Charakterystyczne dla miasta są stylowe kamienice i stare drzewa. Warto zobaczyć fontanny, kościół św. Marka, muzea, wzgórze Kaptol, Park Maksimir, Kamienną Bramę itd. Ciekawym miejscem jest również Ogrod Botaniczny - szczególnie latem oraz jezioro Jarun bedace miejscm relaksu i uprawiania sporów mieszkancow Zagrzebia.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Julia (Warszawa, 2011-12-01) - Średnia ocena: 4.5
Zagrzeb ma dobra lokalizacje jesli chcemy jednoczesnie zwiedzic i troche Chorwacji i Słowenii. Wygladem bardzo przypomina Wieden. Jest mnóstwo zabytków, ciekawych miejsc i..palmy :-) Miasto dzieli sie na dwie czesci-Stare Miasto i czesc nowoczesna co od razu rzuca sie w oczy. Oczywiscie ciekawsza jest czesc ze starym miastem. Miasto mona zwiedzac na piechotę albo korzystajac z naziemnej kolejki ktora kursuje mniej wiecej co 10 minut.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Marta (Kraków, 2011-06-16) - Średnia ocena: 5.0
Odwiedziłam to miasto przy okazji AnimaFestu - festiwalu filmów animowanych. Zagrzeb to piękne miejsce, wyglądające jak miniatura Wiednia. Wspaniałe zabytki, ulice bardzo schludne i zadbane. Ma prawdziwy klimat. Wieczorami mnóstwo możliwości rozrywki - od klubów nocnych po wystawy, spektakle teatralne i heppeningi. To naprawdę artystyczne serce Chorwacji. Polecam każdemu, kto tak jak ja kocha sztukę i architekturę, na pewno nie będzie się nudził!

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Karolina (Gorzyce, 2011-06-16) - Średnia ocena: 4.4
W Zagrzebiu byłam 2 lata temu. Pojechałam tam razem z koleżanką. Uważam, że były to wspaniałe 7 dni w moim życiu. Cudowne miasto, mnóstwo ludzi, zabytków, życie nocne wręcz kwitnie. Wspaniale połączenie nowoczesności z historią.
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl