Zabytkowa wieża

Chorwacja » Dalmacja » Kaštela
Kaštela - Zabytkowa wieża Ćipiko ma nową rolę

W Kaštel Novim niedawno rozpoczęła się rozbudowa i odnowa wieży Ćipiko, chronionego zabytku. Celem jest rekonstrukcja i restauracja wieży oraz przywrócenie jej pierwotnego stanu z XV wieku i otwarcie hotelu czterogwiazdkowego. W hotelu będzie 50 pokoi, biura, a w wieży będą ekskluzywne apartamenty. Inwestycja jest warta 75 milionów kun.

Wieża Ćipiko to umocniona rezydencja letnia ze skośnymi ścianami, która została w 1512 roku zbudowana przez trogirskiego szlachcica Pavao-Antuna Cippico, obok niej zbudowano umocnioną osadę dla rolników z wiosek pod kozjakiem. Kasztel robi wrażenie mocnej twierdzy, ale zdobione balkony i okna pokazują jego przeznaczenie wypoczynkowe. Właśnie monumentalna wieża Ćipiko, w której znajduje się muzeum miasta, to symbol Kaštel Novego, miejscowości oddalonej 17 kilometrów od Splitu.

W zbiorze archeologicznym Muzeum Regionalnego Kašteli znajdują się starochorwackie znaleziska z lokalizacji Bijaći i Radun, oraz ceramika z czasów heleńskich z terenów Resnik. Bogatą historię i dziedzictwo można zobaczyć w Muzeum Kašteli w kamiennych murach wieży Ćipiko. Spacer wąskimi typowo nadmorskimi uliczkami Kaštel Novego wzdłuż kamiennych murów prowadzi do knajpek prowadzonych przez kasztelańskich winiarzy, gdzie podawane są świetne wina, owoc ich winnic.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Kaštela
Karol (Leszno, 2011-12-02) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowość położona w zatoce Kasztelańskiej. Z ciekawszych atrakci mogę polecić, wieże Rotonda, która znajduje się na skale osadzonej w morzu, Zamek Stari na morzu jest połączony z twierdzą obronną. i jeszcze zamek Sucurac, położony na kamiennej górze. Można tu również dobrze zjeść w restauracjach, które oferują tradycyjną kuchnię regionu. z tego co zauważyła, to jest także szeroka baza sportów wodnych, takich jak: nurkowania, żeglowanie, narty wodne

Chorwacja » Dalmacja » Kaštela
Dorota (Bydgoszcz, 2011-10-27) - Średnia ocena: 5.0
Kastela ma bogatą tradycję turystyczną, turyści wiedzą że znajdą tu zawsze schronienie. zakwaterowanie. Zakwaterowanie w Kastela możecie znaleźc w hotelach, apartamentach prywatnych, ośrodkach turystycznych i kempingach jest tego tutaj dośc sporo. Plaże są idealne dla rodzin z dziecmi, a w licznych restauracjach jedliśmy smaczne przysmaki gdyż oferta jest bardzo bogata. Wakacje uważamy za bardzo udany i napewno bedziemy tam za rok.

Chorwacja » Dalmacja » Kaštela
Renata (Warszawa, 2011-10-26) - Średnia ocena: 5.0
Widzieliśmy oraz zwiedziliśmy wiele miejsc w Europie ale Kaštela można porównywać z najpiękniejszymi i najciekawszymi miejscami w Europie. Kaštela to piękne malownicze miasteczko w środkowej Dalmacji w pobliżu Splitu, Trogiru i Solinu, więc można zwiedzić też okoliczne miejscowości zarówno piękne jak Kastela. Są restauracyjki charaktarystyczne dla chorwackiego klimatu oferujace pyszne chorwackie potrawy warto skosztować

Chorwacja » Dalmacja » Kaštela
Wiktoria (Jaworzno, 2011-07-03) - Średnia ocena: 3.4
Nieduża miejscowość między Splitem a Trogirem zatem dobre miejsce do zwiedzania perełek Chorwacji. Największą atrakcja tego miejsca jest z pewnościa twierdza z obronną basztą a także promenada, kolumna z posągiem Pegaza i kręte wąskie uliczki. Idąc deptakiem trafimy na nieduża ale niezatloczoną plaże.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl