Wyspa Silhouette

Seszele
Górzysta wyspa Silhouette to jeden z największych skarbów Oceanu Indyjskiego. Znajduje się ona na terenie parku narodowego Marine National Park i liczy ok. 20 km2, co czyni ją trzecią, co do wielkości wyspą archipelagu Seszeli. Mieszka na niej zaledwie 135 - 150 stałych mieszkańców, zatrudnionych głównie w branży turystycznej. Główną i właściwie jedyną miejscowością na wyspie Silhouette jest La Passe, gdzie znajdują się liczne hotele i wille dla przybywających na wyspę gości.
      Na Silhouette nie ma dróg, ale są za to wspaniałe lasy tropikalne z unikatową roślinnością i wielkim bogactwem fauny, piękne plaże, wody przybrzeżne z rafami koralowymi i granitowe klify. Dodatkową atrakcją wyspy jest rzeźba jej terenu – na niewielkim obszarze znajduje się stosunkowo dużo wzniesień (pięć powyżej 500 m n. p. m.), z których najwyższym jest Mount Dauban (740 m n. p. m.).

Historia

      Dzieje wyspy związane są głównie z działalnością arabskich żeglarzy, którzy przybywali tu od czasów średniowiecza, po których pozostałością są groby. Najciekawsze z nich mają po ok. 200 lat. Nowsze czasy to panowanie francuskie, to z tego okresu pochodzi nazwa wyspy nadana jej na cześć Etienne"a de Silhouette (XVIII w.), ministra finansów króla Ludwika XV.
      Natomiast nazwa Mount Dauban – najwyższej góry na wyspie – pochodzi od nazwiska francuskiej rodziny Dauban, która m. in. na Silhouette prowadziła swoje plantacje. Rodzina ta była w posiadaniu wyspy od połowy wieku XIX do ok. roku 1960. Pozostałością po niej jest "dom plantacyjny" (plantation house), który został niedawno odrestaurowany.
      Z wyspą Silhouette związana jest legenda o skarbie ukrytym tu ponoć przez jej niegdysiejszego mieszkańca, pirata Jeana Hodoula. Natomiast nazwa wyspy pochodzi od angielskiego wyrazu silhouette, czyli "sylwetka", "zarys".

Zabytki

      Wyspa Silhouette nie może się poszczycić starożytnymi zabytkami, ale te, które posiada na pewno będą interesujące dla przybysza z Europy – są to stare domy - wille, typowe dla tego regionu świata.
Pokaż cały opis


Kuchnia

      Tutejsze Wyspa Silhouetterestauracje serwują dania kuchni międzynarodowej, ale także lokalnej kreolskiej, japońskiej, włoskiej i innych.

Sport i rozrywka

      Tutejsze hotele dają możliwość gry w tenisa czy uprawiania jogi, ale będąc na Silhouette nie można nie skorzystać z bliskości morza. Warto przede wszystkim spróbować nurkowania i snorkellingu. Wędkarze mogą wypłynąć w może na łowienie ryb z łodzi.

Wakacje, drogi, transport

      Po Silhouette podróżuje się głównie pieszo, a pomiędzy nią a innymi wyspami archipelagu Seszeli – szybką łodzią (ok. 50 min pomiędzy Mahé a Silhouette) lub promem. By tutaj dotrzeć najpierw należy dolecieć na główną wyspę Seszeli – Mahé.

Wynajem samochodów

      Na wyspie Silhouette nie działają wypożyczalnie samochodów.

Wycieczki, wyspy, rejsy

      Spędzając wakacje na Silhouette trzeba przede wszystkim poznać tutejszą przyrodę – m. in. rezerwat wielkich żółwi. Warto też wybrać się na rejs po oceanie albo na którąś z bliższych wysp, na przykład na "stołeczną" wyspę Seszeli – Mahé.

Pogoda i temperatura

      Na wyspie Silhouette przez niemal cały rok liczyć można na bezchmurne niebo i wysoką temperaturę. Średnia temperatura powietrza na Seszelach waha się przez cały rok od 24° do 30°C. Najgorętsze miesiące to marzec i kwiecień, ale i wtedy temperatura rzadko przekracza 31°C.

Noclegi

      Na Silhouette znajduje się ponad 100 miejsc noclegowych, są to głównie wille i hotele. Są one zlokalizowane w La Passe i oferują bardzo wysoki standard usług. Posiadają korty tenisowe, baseny, siłownie, wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów wodnych, sprzętu do nurkowania, oferują też naukę nurkowania. A tutejsze wody doskonale się do tego nadają – są przejrzyste, bogate w faunę (znajduje się tu m.in. rezerwat wielkich żółwi morskich – ich dwóch gatunków) i rośnie w nich rafa koralowa.

Plaża i wczasy

      Piękna piaszczysta plaża w okolicy La Passe (nie mylić z La Passe na wyspie La Digue) ma ok. 2 km długości, to tam zlokalizowana jest cała baza noclegowa wyspy.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl