Wyspa Santorini

Grecja
Wyspa Santorini (Thira) - Grecja
      Jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Grecji, położone w centrum Morza Egejskiego, 220 km od Aten i 112 km na północ od Krety. Diament archipelagu Cyklad, słynący z tarasowych miasteczek, niekończących się plaż, krystalicznie czystego morza, antycznych zabytków i gościnności mieszkańców, a także lokalnych tradycji i wspaniałych potraw. Dla turystów – miejsce zaskakująco egzotyczne, bajecznie romantyczne, niepowtarzalne i piękne, o czym pisał już Herodot, nazywając wyspę – Kalliste, czyli "najpiękniejsza". Natomiast nazwa "Santoryn", jaką zaczęto później określać tę wyspę, pochodzi z XIII w. od imienia św. Ireny (Saint Irene).
      Santorini stanowi krawędź zatopionego wulkanu, którego wybuch przed 1600 r. p. n. e. ukształtował wyspę. Większość jej terenu zapadła się w morze, pozostawiając wąski półksiężyc lądu oraz kilka malutkich wysepek pośrodku wielkiej otchłani morskiej. Jedna strona owego półksiężyca to opadający delikatnie ku morzu brzeg z kilkoma plażami, zaś drugą stanowi strome urwisko, gigantyczna, wulkaniczna kaldera z czarnych i czerwonych skał. Na zboczach kaldery usytuowały się pełne biało-niebieskich domków i kościółków, malowniczo położone miasteczka, które nadają wyjątkowości temu miejscu, kontrastując z wielokolorowymi klifami i plażami wysypanymi czarnym żwirem.
      Niezwykła urokliwość przyrody i architektury pozwoliła wyspie stać się jednym z najatrakcyjniejszych miejsc świata na zorganizowanie bajkowego ślubu. W tym "raju dla zakochanych", w każdym tygodniu sezonu letniego, zawieranych jest kilkadziesiąt małżeństw. Należy też wspomnieć, że bardzo gościnni mieszkańcy Santorini, mimo ciągłego napływu turystów z całego świata, żyją w zgodzie ze swoją tradycją i dawnymi obyczajami, co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Santorini - historia, odkrycia, ciekawostki
      Wybuch wulkanu pogrążył w wodach Morza Egejskiego większą część wyspy Santorini. Teren ocalały od zatopienia został rozbity na 5 wysp, układających się w pierścień wokół zalanej wodą kaldery. Największą z nich jest Thira (właściwa), otaczająca kalderę łukiem od północy, wschodu i południa. Na zachodzie leży prawie bezludna Terassia (Thirassia) oraz malutka, skalista Aspronissi, a także podobne do niej, znajdujące się w centrum - Nea Kameni i Palea.
Pokaż cały opis

      Według Wyspa Santorinijednej z teorii, wybuch wulkanu i towarzyszące mu trzęsienia ziemi, zniszczyły wspaniałą cywilizację minojską, na znajdującej się niedaleko od Santorini, Krecie.
      Na południowych krańcach wyspy, w pobliżu miejscowości Akrotiri, odkopano minojskie miasto ze skwerami, ulicami i dwupiętrowymi budynkami. Znaleziskiem, które wyróżniało się szczególnie, były jedyne w swoim rodzaju freski, przedstawiające wizerunki antylopy, małpy i dam. Można je dziś podziwiać Muzeum Archeologicznym w Atenach.
      Dzisiejsze Santorini urzeka przede wszystkim biało-niebieską architekturą miejscowości wkomponowanych w skaliste zbocza, kontrastującą z ciemno szarymi i czerwonymi skałami oraz czarnymi plażami. Te z pozoru złowrogie pejzaże spowodowały, że na temat Santorini powstało wiele mitów i legend. Wierzono na przykład, że wyspę zamieszkują wampiry i złe duchy. Żeby je przepędzić, mieszkańcy Santorini mieli zawieszać przy oknach warkocze czosnku.

Santorini - miejsca i zabytki warte odwiedzenia
      Na szczycie stromego klifu, mniej więcej po środku wyspy, znajduje się jej Wyspa Santorinistolica Thira. To niewielkie miasteczko można w pół godziny przejść z jednego końca na drugi. Thira wyróżnia się uroczą, bieloną starówką, jest pełna kościołów z malowanymi na niebiesko kopułami sklepików i tawern.
      Najkrótsza droga do miasteczka prowadzi z portu Skala Thira, leżącego u stóp klifu, jednakże trzeba wejść po kilkuset skalnych stopniach. Najprościej i najszybciej można dostać się na górę kolejką górską (szynową). Do portu Skala Thira zawijają już głównie tylko statki wycieczkowe i miejscowe promy. Większość promów dobija do portu Ormos Athinios, leżącego około 10 km na południe od miasta Thira. Stamtąd do stolicy i kilku innych miejscowości w miarę regularnie kursują autobusy.
      Stolica wyspy została niemal od podstaw odbudowana po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1956 r. Mieszkańcy odbudowali swoje domy i obecnie utrzymują się głównie z turystyki.
      W mieście znajduje się Muzeum Archeologiczne i Muzeum Prehistorii, gdzie zgromadzone są zabytki z epoki minojskiej. Warto obejrzeć też dawne fotografie miasta, ryciny i mapy sprzed ostatniego trzęsienia ziemi - wystawione Wyspa Santorinisą w Muzeum Megaro Gizi.
      W północnej części wyspy, około 12 km od Thiry, znajduje się przepiękna wioska Ia (Oia). Była ona jednym z najważniejszych portów rybackich na Morzu Egejskim, ale recesja gospodarcza, a zwłaszcza trzęsienie ziemi doprowadziło do obniżenia rangi portu. Wiszące na stromym klifie nad kalderą białe domki z błękitnymi oknami i drzwiami, wąskie uliczki, pełne sklepów z pamiątkami, tawern i restauracji, butików artystycznych, budują wspaniałą atmosferę tej miejscowości. Z wioski prowadzi 200 stopni krętych schodków do dwóch małych portów Armeni i Amoudi, pełnych znakomitych tawern rybnych. Znajduje się tu też prawdziwy, płaski deptak, z którego rozciąga się fantastyczna panorama wulkanu i całej wyspy.
      Średniowieczna wioska Pirgos jest najwyżej położoną miejscowością w Santorini (30 minut jazdy samochodem od Ia). Idąc w górę jej ulicami trafimy na piękny, obrośnięty drzewami plac i sąsiadujące z nim: kościół, muzeum sztuki bizantyjskiej i hotel Relais et Châteaux. Mieszkańcy przyjeżdżają tu na osiołkach, by sprzedawać pomidory, bób, miód i wino.
      Ok. 4 km na południowy wschód od Pirgos znajduje się najwyższa Wyspa Santorinigóra wyspy - Profitis Ilias (565 m n. p. m.) - na której stoi prawosławny klasztor o tej samej nazwie, sąsiadujący z wojskową stacją radiolokacyjną. Klasztor słynie z pięknego ogrodu, biblioteki i muzeum sztuki sakralnej, jest otwarty tylko kilka godzin w tygodniu.
      Miejscowości Kamari i Perissa stały się już gwarnymi kurortami. Piękna i długa (8 km) plaża koło Perissy urzeka osobliwymi pasami czarnego żwiru. Z obydwu miejscowości można wspiąć się (około godziny drogi) do pobliskich ruin starożytnej Thery. Osada została założona przez Dorów kilka wieków po erupcji wulkanu (IX w. p. n. e.). Zwiedzać można pozostałości agory i teatru z okresu rzymskiego i hellenistycznego. Najciekawszym reliktem przeszłości w Kamari jest bizantyjski kościół Paraghia Episkopi z XI w. Oprócz wielu pubów, kawiarni i restauracji, w kurorcie tym znajduje się też nowoczesne kino na świeżym powietrzu, gdzie wieczorami odbywają się projekcje filmowe i inne imprezy kulturalne.
      Na południowym krańcu Santorini znajdują się znakomicie zachowane ruiny minojskiego miasta Akrotiri. Miasto zachowało Wyspa Santorinisię w wyjątkowo dobrym stanie, ponieważ wulkan wybuchł w specyficzny sposób, wyrzucając najpierw ogromną ilość białego pumeksu, który spadł na domy i przykrył miasto, tworząc warstwę ochronną przed kolejnym, groźnym wybuchem. Budynki i liczne przedmioty codziennego użytku zostały zakonserwowane przez pumeks i popiół wulkaniczny niczym włoskie Pompeje. W Akrotiri zachowały się wspaniałe freski - piękniejsze od tych na Krecie, naczynia i meble, jednak na razie znajdują się w muzeum w Atenach. Zwiedzanie tego miejsca jest miłym spacerem w odległą przeszłość.

Santorini – magiczne plaże
      Większość plaż znajduje się na wschodzie i południu wyspy. Na Santorini próżno jednak szukać "klasycznych" plaż, z białym piaskiem i palmami. Mamy za to do dyspozycji jedyne w swoim rodzaju plaże, które płonąc żarem zachodzącego słońca, zachwycą każdego. Jest Czerwona Plaża (Red Beach), na której ciemnoczerwone skały z wulkanicznej lawy przechodzą w czerń wulkanicznego piasku ukrywającego się pod błękitną wodą. Jest też pięciokilometrowa, czarna plaża, zwana Kamari. Jest na niej wiele hoteli, restauracji, tawern oraz sklepów. Można się także opalać Wyspa Santorinina pozostałych plażach Santorini - cichych i spokojnych Monolithos i Perissa oraz Ammoudi i Armeni. Tajemnicza aura wyspy, niepowtarzalne widoki sprawiają, że zapominamy o codzienności.

Santorini - aktywny wypoczynek i rozrywka
      Na Santorini każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno romantycy lubiący długie spacery o zachodzie słońca, jak i osoby preferujące aktywny wypoczynek. Santorini, jako wietrzna wyspa jest rajem dla miłośników sportów wodnych, takich jak: windsurfing, surfing, kite-surfing, żeglarstwo, jet ski, narty wodne, nurkowanie. Na nudę nie będą narzekać również amatorzy fotografii, bowiem wyspa oferuje mnóstwo niepowtarzalnych widoków, które chciałoby się uwiecznić w swej pamięci. Można także wybrać się na rejs statkiem lub katamaranem, albo zażyć odprężającej kąpieli w gorących źródłach na Palea Kameni, zwanej Zatoką Świętego Mikołaja. Znajdzie się też coś dla melomanów, bowiem od kilkunastu lat na wyspie Santorini w miesiącach letnich organizowany jest Festival of Jazz, na który przyjeżdżają znakomici muzycy, reprezentujący różne style tego gatunku.

Santorini - kulinaria, restauracje i tawerny
      Odwiedzając Wyspa SantoriniSantorini koniecznie trzeba odwiedzić którąś z wielu przytulnych knajpek i skosztować specjałów tutejszej kuchni. Firmową potrawą serwowaną w większości restauracji na wyspie jest sałatka santoryjska. Przypomina powszechnie znaną sałatkę grecką, lecz istotnym szczegółem wyróżniającym ją są małe, słodkie pomidorki, wyhodowane na wulkanicznej, santoryjskiej glebie.
      Na Santorini każdego dnia można ponadto skosztować świeżych owoców morza z codziennych połowów, m. in. ośmiornic i kalmarów.
      Grzechem byłoby także nie spróbować lokalnego wina. Santorini znane jest przede wszystkim z produkcji win, które robi się z winogron rosnących na niskopiennych winoroślach, które porastają wulkaniczną ziemię wyspy. Najsłynniejsze tutejsze wina to: białe, wytrawne, z aromatem cytrusów i herbaty - Santorini oraz białe, słodkie, z aromatem akacji i róż - Visanto. Należy dodać, że wina te można nabyć jedynie na wyspie, gdyż nie są eksportowane.

Santorini - wycieczki, rejsy
      Do dużych atrakcji należy wycieczka łodzią turystyczną, Wyspa Santorinirozpoczynająca się w starym porcie w Thirze. Pierwszym przystankiem jest położona obok Santorini bezludna wyspa wulkaniczna Nea Kameni. Skały wysepki tworzą martwy, księżycowy krajobraz, urozmaicony jedynie placami czerwonych porostów. Siarkowe opary wydobywające się ze skalnych szczelin przypominają, że tutejszy wulkan wciąż żyje. Drugi przystanek to gorące źródła w zatoczce na bliźniaczej wysepce Palea Kameni. Przystanek trzeci to maleńka, ale zamieszkana wysepka Thirassia. Podobnie jak w Thirze, kamienne schody prowadzą z portu na wzgórze do miejscowości Manolas, gdzie można znaleźć tawerny i pokoje do wynajęcia.
      Warto też dodać, że między niezwykle atrakcyjnymi turystycznie, dużymi wyspami na trasie: Ateny - Santorini - Naxos - Paros - Mykonos - Ateny kursują potężne promy Blue Star Ferries.

Santorini - wakacje, transport, noclegi
      Wyspy mają świetne lotnicze i morskie połączenie z Grecją kontynentalną i większymi miastami w Europie.
      Do Grecji można także dotrzeć autokarem, najczęściej wybierane trasy prowadzi przez Rumunię i Bułgarię lub przez Włochy (następnie promem do Grecji). Dojazd zajmuje ok. 45 godzin. Obok normalnych promów kursują dwukrotnie szybsze, ale też nieco droższe, pasażerskie katamarany. Bilet warto zarezerwować z wyprzedzeniem.
      Samą wyspę Santorini można zwiedzać autem, w porcie Thira znajduje się wypożyczalnia samochodów. Istnieje również możliwość wynajęcia skuterów lub rowerów.
      Na wyspie wczasowiczom oferuje się duży wybór miejsc noclegowych: w apartamentach prywatnych, kwaterach prywatnych oraz w hotelach o średnim oraz wysokim standardzie, w bardzo atrakcyjnych cenach.
      Należy wspomnieć, że pokoje w budynkach położonych na wewnętrznym zboczu półksiężycowej wyspy - z widokiem na kalderę - są droższe. Jednak gra jest warta świeczki, z uwagi na zniewalające piękno tego krajobrazu.

Santorini - pogoda
      Grecja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego. Charakterystyczne dla tego klimatu jest długie, gorące i suche lato oraz łagodna, wilgotna zima. Morze Egejskie wywiera łagodzący wpływ na temperaturę na wyspach.
      W Grecji Środkowej i Południowej średnia temperatura wynosi od 8-10oC zimą, do 27-28oC latem. Na najbardziej wysuniętych na południe wyspach, zimy są jeszcze łagodniejsze (13oC), a lata gorętsze (29oC). Średnia roczna temperatura na tych wyspach przekracza 19oC.
      W akwenie Morza Egejskiego latem wieje "meltemi" zwany też przez Greków "etezja" (gr. etesiae). Jest to charakterystyczny dla tego regionu łagodny, suchy wiatr, wiejący regularnie każdego roku w porze ciepłej (od czerwca do października) z północy lub północnego wschodu. Wiatr ten ma "chłodzące" działanie w czasie upalnego w tym regionie lata. Obniżając wilgotność powietrza, poprawia widoczność na morzu. Konsekwencją wiatru jest także powstawanie dość wysokich fal, co jest niewątpliwą atrakcją turystyczną, z uwagi na wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Attyka Attyka Attyka – Grecja       To malownicza, historyczna kraina w kształcie trójkąta, leżąca w południowo-wschodniej części Grecji nad Morzem Egejskim . Poza Półwyspem Attyckim do Attyki zaliczane są również... Chalkidiki Chalkidiki Półwysep Chalcydycki jest jednym z najpopularniejszych pod względem turystycznym regionów Grecji. Turyści przybywający z całego świata odnajdują tutaj wszystko to, co w kraju tym najlepsze. Są tu piękne, piaszczyste plaże, ciepłe, przejrzyste... Epir Epir Półwysep Peloponeski Półwysep Peloponeski Wizyta na tym liczącym 190 km długości oraz 160 km szerokości greckim półwyspie to jeden z najlepszych wyborów. Dzięki niesamowicie zróżnicowanemu krajobrazowi i ogromnej liczbie kojarzonych z Grecją zabytkowych miejsc często jest nazywany... Riwiera Olimpijska Riwiera Olimpijska Grecki filozof i podróżnik, Demokryt z Abwery twierdził, że "Wielkie radości pochodzą z oglądania pięknych dzieł". Jeżeli weźmiemy pod uwagę, jak wiele w Grecji jest pięknych dzieł, rozumianych nie tylko jako pozostałości starożytnej sztuki, ale... Tesalia Tesalia Tesalia , leżąca w Grecji Środkowej , tworzy tereny uznawane przez wielu za najciekawsze spośród greckich obszarów. Obejmuje ona pokryte pagórkami terytoria Niziny Tesalskiej, malowniczo otoczone masywami górskimi, takimi jak słynny z mitologii... Wyspa Alonnisos Wyspa Alonnisos Podstawowe informacje        Grecka wyspa Alonnisos leży na Morzu Egejskim. Wraz ze Skiathos i Skopelos tworzy archipelag Sporady (dokładnie Sporady Północne ). Niewielką wysepkę można zwiedzić w ciągu... Wyspa Evia Wyspa Evia Wyspa Evia leży na Morzu Egejskim , wzdłuż wschodniego wybrzeża kontynentalnej Grecji – jest drugą pod względem wielkości wyspą tego słonecznego kraju. W mitologii znajdujemy odpowiedź na pytanie dlaczego, wedle starożytnych, Evia stała się... Wyspa Korfu Wyspa Korfu Jedno z najwcześniej odkrytych miejsc wypoczynkowych Morza Śródziemnego to starożytna Korkyra , dziś znana jako Korfu . Wyspa ta, niegdyś zwana "królową Wysp Jońskich ", przyciągała w przeszłości takie postacie jak Napoleon, cesarzowa Sisi... Wyspa Kos Wyspa Kos Urokliwe białe domy z niebieskimi okiennicami, cudowne krajobrazy, starożytne ruiny antycznej kultury. To wszystko oferuje nam Grecja - ten kraj położony w południowo - wschodniej Europie , obejmujący swoim zasięgiem część półwyspu... Wyspa Kreta Wyspa Kreta Największą grecką wyspą jest Kreta , plasuje się na piątym miejscu pod względem wielkości pośród innych wysp śródziemnomorskich . Jej najlepiej rozwiniętym miastem jest Heraklion ( Iraklion ). Ta niezwykle urozmaicona pod względem... Wyspa Rodos Wyspa Rodos Rodos to największa wyspa archipelagu Dodekańskiego leżąca w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego . Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Grecji. Przepiękne, piaszczyste plaże, górskie przełęcze, zaciszne zatoczki i łagodny... Wyspa Skiathos Wyspa Skiathos Wyspa Skiatios jest jedną z bardziej znanych wysp należących do archipelagu Sporad Północnych , zwana jest również pieszczotliwie perełką Morza Egejskiego . Tak naprawdę fakt, iż ludzie rokrocznie powracają na tę wyspę nie powinien nikogo... Wyspa Thassos Wyspa Thassos Thassos - położona 12 km od Grecji kontynentalnej – to najbardziej wysunięta na północ wyspa Morza Egejskiego. Słynie z czystych, piaszczystych plaż , ujmującej gościnności mieszkańców oraz zielonych terenów. Stąd nazywana jest również... Wyspa Zakynthos Wyspa Zakynthos Greckie wyspy to wymarzone miejsce na wakacje . Przepiękne krajobrazy, ciekawe zabytki, słońce, plaża i woda - to wszystko czego potrzeba do szczęścia w trakcie urlopu . Jedną z Archipelagu Wysp Jońskich jest Zakhyntos (znana także jako...
Fira Fira Fira to miejscowość - stolica wyspy Santorini w Grecji . Ze względu na położenie można o niej powiedzieć, że "wisi" na krawędzi klifu. Aby dostać się do niżej położonych zabudowań należy pokonać kilkadziesiąt, a czasami setki małych żelaznych... Imerovigli Imerovigli Imerovigli to miasteczko w Grecji w północnej części wyspy Santorini (Cyklady). Leży na najwyższym, liczącym 300 metrów wzniesieniu nad zatopionym kraterem wulkanu. Dzięki swojemu położeniu na samym brzegu klifu można podziwiać rozciągającą... Kamari Kamari Kamari to atrakcyjny kurort wakacyjny znajdujący się na wyspie Amorgos w Grecji . Miasteczko posiada trzy ładne plaże: Notina, Mouros i Poulopodi. Podobnie jak na całym południowym wybrzeżu Amorgos, brzeg jest tu czysty, morze spokojne, a... Megalochori Megalochori Megalochori to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej części Santorini (Grecja), ok. 10 km od miasta Fira. Nazwa miejscowości w tłumaczeniu oznacza "wielka wieś", jednak dziś zamieszkiwana jest przez ok. 460 stałych mieszkańców.... Messaria Messaria Messaria to piękna miejscowość w Grecji , dokładnie w centralnej części wyspy Santorini , na Cykladach. Otoczona jest ogrodami i winnicami, słynie z produkcji wina. Założone w XIX wieku miasteczko zachwyca turystów kamienną zabudową z... Perissa Perissa Perissa to miejscowość wypoczynkowa na południowo-wschodnim wybrzeżu Wyspy Santorini w Grecji . Jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych na wyspie. Perissa to typowo turystyczne miasteczko Oddalone jest o ok. 15 km od stolicy... Perivolos Perivolos Santorini Santorini Santorini to jedna z najpiękniejszych wysp Greckich. Znajduje się w południowej części kompleksu Cyklad (nazwa ze względu na okrągły kształt wysp). W XV wieku p.n.e. doszło do wybuchu wulkanu, który spowodował zatopienie środkowej części wyspy...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl