Wyspa La Digue

Seszele
La Digue – jedna z najczystszych i najmniej przekształconych przez człowieka wysp archipelagu Seszeli – to miejsce wprost wymarzone na wakacje. Podobnie jak inne wyspy Seszeli słynie ona ze swoich plaż i lasów tropikalnych, jednak to tutejsza plaża - Anse Source d'Argent z charakterystycznymi formami granitowymi – uchodzi za najczęściej fotografowaną plażę całych Seszeli a nawet świata.
      La Digue położona jest w północno - wschodniej części archipelagu, na wschód od większej wyspy Praslin. Jej powierzchnia (10 km2) i liczba ludności (2 tysiące) są duże, jak na warunki seszelskie. Nie ma tu właściwie żadnych zabytków, ale ich brak z nawiązką rekompensują niezwykłe pejzaże i scenerie znane z filmów.

Historia

      Nazwa wyspy zaświadcza o dawnych związkach La Digue i całego archipelagu Seszeli z Francją – tak samo nazywał się statek francuskiego podróżnika Marca Josepha Mariona du Fresne, który zawitał na Seszele w roku 1768. Jednak pierwsi europejscy podróżnicy przybywali na La Digue już w XVII wieku. Wieki następne to czas panowania francuskiego i kolonizacji, podczas której na wyspę napływała ludność z pobliskiego Mauritiusa, Chin, Indii i czarnej Afryki. Obecnie mieszkańcy La Digue to kreole – czyli ludność mieszana rasowo, bez konkretnej przynależności rasowej.
      Dawniej lokalna ludność żyła głównie z rolnictwa – z uprawy kopry i wanilii, dziś głównym źródłem utrzymania 2 tysięcy osób mieszkających na La Digue jest turystyka.

Sport i rozrywka

      Jako że powierzchnia wyspy jest mała i nie ma tu zbyt wielu asfaltowych dróg, głównym sposobem przemieszczania się, a zarazem najlepszym sposobem na poznanie wyspy, jest turystyka piesza. Warto przejść się choćby w okolice rezerwatu Veuve Nature Reserve, który oprócz lasu deszczowego chroni bardzo rzadkie gatunki ptaków. Inne zajęcia typowe dla gości spędzających wakacje na La Digue, to łowienie ryb z łodzi oraz nurkowanie (są tu rafy koralowe).
Pokaż cały opis


Wakacje, Wyspa La Diguedrogi, transport

      Typowym środkiem lokomocji na La Digue jest wóz zaprzężony muła. Wyspa nie jest jednak odcięta od świata – łączność z nim zapewnia lądowisko dla śmigłowców, z którego korzystają głównie miejscowe hotele dowożące swoich gości z portu lotniczego na wyspie Mahé. Istnieje też niewielki port w La Passe, który pozostaje w łączności promowej z inną seszelską wyspą – Praslin.

Wynajem samochodów

      Ze względu na niewielką powierzchnię wyspy La Digue nie działają tu wypożyczalnie samochodów. Na plażę, nad morze, do lasu czy do sąsiedniej miejscowości jest tu tak blisko, że każdą odległość można pokonać pieszo. Jednak, jeżeli ktoś bardzo nie lubi chodzić, może wynająć wóz zaprzężony w muła, razem z woźnicą oczywiście.

Wycieczki, wyspy, rejsy

      Będąc dłużej na La Digue warto wybrać się na inne wyspy archipelagu Seszeli, np. na wyspę Mahé albo na wyspę Praslin. Ale atrakcji wcale nie trzeba szukać daleko – piękne pejzaże La Digue urzekną każdego Europejczyka, który do tej pory podobne obrazy mógł oglądać jedynie na zdjęciach lub w filmach.

Pogoda i temperatura

      Na La Digue przez niemal cały rok liczyć można na bezchmurne niebo i wysoką temperaturę. Średnia temperatura powietrza na Seszelach waha się przez cały rok od 24° do 30°C. Najgorętsze miesiące to marzec i kwiecień, ale i wtedy temperatura rzadko przekracza 31°C.

Noclegi

      Cała baza noclegowa La Digue skoncentrowana jest w zachodniej części wyspy w miejscowościach takich jak La Passe, Anse La Reunion czy La Reunion. Wybierać można spośród ofert około 15 hoteli.

Plaża i wczasy

      Jeśli marzysz o wakacjach w rajskich pejzażach, to La Digue nadaje się do tego znakomicie. Świadczy o tym nie tylko popularność, jaką cieszy się u fotografów, ale też fakt, iż jej krajobrazy często służą za tło produkcji filmowych, by wymienić choćby słynną "Emmanuelle" czy "Piratów" Romana Polańskiego. Do dziś na La Digue stoi słynny dom, który "zagrał" jedną z głównych ról w pierwszym z wymienionych filmów.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl