Wyspa Gozo

Malta
Spichlerz Malty

      Gozo (malt. Ghawdex) jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Maltańskich, położoną około 6 km na północny zachód od Malty. Choć obie wyspy należą administracyjnie do jednego państwa i dzieli je zaledwie kilka kilometrów cieśniny, Gozo w znacznie większym stopniu zachowała pierwotny krajobraz i przyrodę. W przeciwieństwie do Malty, Gozo posiada naturalne źródła wody, które umożliwiły rozwój rolnictwa. Pozostałością po czasach, w których Gozo była nazywana spichlerzem Malty, są liczne, doskonale zachowane wiatraki, pełniące obecnie funkcję hoteli. Wyspa liczy 67 km2 - tyle, co Manhattan - i jest zamieszkana przez 31 tys. osób. Administracyjną stolicą wyspy jest Victoria (malt. Rabat).

Historia

      Gozo została zasiedlona około 5000 roku p.n.e. przez osadników, przybyłych z Sycylii. Neolityczni mieszkańcy wyspy wpisali się na karty historii wznosząc Tarxien Temples - monumentalny, zbudowany ze skalnych bloków kompleks świątyń. W 1551 roku wyspę opanowali Turcy Osmańscy, co doprowadziło do jej niemal całkowitego wyludnienia. Ponowne zasiedlenie Gozo miało miejsce kilkanaście lat później, dzięki staraniom zakonu Joannitów (znanych również jako Zakon Kawalerów Maltańskich) z pobliskiej Malty.
      Na przestrzeni wieków losy Gozo były ściśle powiązane z losami Malty, od której mniejsza wyspa zawsze, z wyjątkiem lat 1798-1800, była administracyjnie zależna. Obecnie Gozo, wraz z Maltą, Comino, Cominotto, Filfla i Wyspami Świętego Pawła, wchodzi w skład Republiki Malty.

Atrakcje turystyczne

      Zgodnie z miejscową legendą opisywana przez Homera siedziba nimfy Kalipso - Ogigi - to właśnie Gozo. Urzeczony urodą pięknej nimfy Odys miał wraz z nią zamieszkać w pobliżu Ramla - najpiękniejszej plaży wyspy. Na pamiątkę tych wydarzeń jedna z okolicznych jaskiń nazwana została Grotą Kalipso. Urodę miejsca podkreślają otaczające wejście głazy, które ułożyły się w sposób, dający złudzenie okna z przepięknym widokiem na morze. Malowniczo położona grota jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki na wyspę.
Pokaż cały opis

      Wśród Wyspa Gozowartych zobaczenia miejsc na wybrzeżu zasłużoną sławą cieszy się Lazurowe Okno (Azure Window). Ta niezwykła formacja skalna znajduje się w miejscowości Dwejra. Skały tworzą tu naturalny korytarz, przypominający kamienny most, pod którym swobodnie przepływa woda morska. Widok jest szczególnie atrakcyjny zwłaszcza zimą, gdy o skały Lazurowego Okna rozbijają się duże fale. Lazurowe Okno jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Republiki Malty.
      Dla wielbicieli zabytków nie lada atrakcją będą rozmieszczone w różnych miejscach wyspy świątynie Tarxien Temples - megalityczne budowle, wzniesione bez użycia zaprawy murarskiej z ogromnych głazów. Są to najstarsze na świecie, wolnostojące budynki. Ich przeznaczenie nie zostało do tej pory jednoznacznie wyjaśnione. Prawdopodobnie były to miejsca kultu, poświęconego Bogini Matce, czczonej powszechnie w czasach neolitu. Na szczególną uwagę zasługuje świątynia w miejscowości Xaghra - długość tworzących ja kamiennych bloków dochodzi bowiem do 8 metrów, a ogrom użytych głazów sprawił, że budowla zyskała sugestywną nazwę Ggantija - Świątynia Gigantów.
      Warta uwagi jest Wyspa Gozorównież Victoria - stolica wyspy, z centrum w postaci wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO warownego zamku (malt. Citadella). Zgodnie z zamierzeniami jej budowniczych - Zakonu Kawalerów Maltańskich - Citadella miała zapewnić mieszkańcom wyspy ochronę przed piratami, poszukującymi łupu i niewolników. Wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku forteca stanowiła przez lata jedyne warowne miejsce na wyspie.

Plaże i sporty

      Główną atrakcją i największym atutem Gozo jest niesłychanie czysta woda. Jej przejrzystość dochodzi do 40 metrów, co sprawia, że wyspa jest idealnym miejscem do wszelkich sportów wodnych, a przede wszystkim nurkowania. Wrażenia z podwodnych wypraw potęgują ciekawe formacje skalne, niemal pionowe, stanowiące przedłużenie klifów, jasne ściany, co przy doskonałej, podwodnej, widoczności potęguje atrakcyjność tego miejsca. Wielbiciele spokojniejszego spędzania wakacji również znajdą coś dla siebie - czeka na nich m.in. wspaniała plaża Ramla.
      Wśród nurków wielkim powodzeniem cieszy się miejsce zwane Lantern Point, gdzie wpływa się do jaskini w kształcie Wyspa Gozokomina.
      Kolejną atrakcją dla nurków są podwodne wraki statków. Najpopularniejszy z nich to "Rozi" - spoczywający na 34 metrach, celowo zatopiony statek. Dodatkowym atutem tego miejsca są liczne, przyzwyczajone do karmienia, ryby. Daje to możliwość zrobienia wielu fascynujących, podwodnych zdjęć.
      Popularnym miejscem do nurkowania jest również wrak libańskiego tankowca "Um el Faroud" - ten liczący ponad 100 metrów statek został zatopiony w 1995 roku po serii eksplozji, mających miejsce podczas remontu w suchym doku. Miłośnicy morskiej fauny z pewnością docenią możliwość obserwacji w pobliżu wraku licznych barakud.
      Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Double Arch Reef - podwodna formacja skalna, której główną atrakcją jest okazała, ponad 35-metrowa jaskinia.

Noclegi

      Jedyne duże hotele na wyspie - Grand Hotel i L'Imgarr Hotel - znajdują się w portowej miejscowości Mgarr. Nocleg najłatwiej znaleźć w jednym z licznych, zwłaszcza na wybrzeżu, hotelików, lub w kwaterach prywatnych. Dość popularnym miejscem Wyspa Gozonoclegowym są również miejscowe wiatraki, przerobione współcześnie na kameralne hotele o dobrym standardzie.

Kuchnia

      Wielu turystów z zaskoczeniem odkryje, że ulubionymi potrawami mieszkańców Gozo, zwłaszcza młodszego pokolenia, są dania fast-food. Na szczęście wyspa ma do zaoferowania wiele znacznie ciekawszych kulinarnych atrakcji. Ze względu na swoje położenie i historię, kuchnia Gozo stanowi konglomerat wpływów tureckich, włoskich, arabskich oraz brytyjskich.
      Wśród lokalnych specjałów na uwagę zasługują niewątpliwie przyrządzane na przeróżne sposoby ośmiornice. W licznych kafejkach i nadmorskich knajpkach warto również zamówić pastizzi - małe ciasteczka serowe, stanowiące doskonałą przekąskę do Cisk - miejscowego piwa.

Dodatkowe informacje

      Na Gozo najłatwiej można dostać się samolotami czarterowymi wylatującymi z Warszawy, lub poprzez Niemcy albo Szwajcarię, oferujące dobre połączenia lotnicze z Luqa Airport na Malcie. Z maltańskiej miejscowości Cirkewwa co kilkadziesiąt minut odpływają promy na Gozo.
      Ze względu na długie panowanie Brytyjczyków, na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Ślady wpływów brytyjskich nosi również sieć elektryczna, ze gniazdkami o kształcie znanym z Wysp Brytyjskich i podwójne krany, z bardzo gorącą i zimną wodą.
      Transport na wyspie oparty jest na licznych autobusach o zróżnicowanym standardzie a sieć dróg zbiega się promieniście w stolicy wyspy - Victorii. Najważniejsze miejscowości wyspy to - poza stolicą - Mgarr (miasto portowe) i Xewkija (lądowisko dla śmigłowców).
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl