Wyspa Borneo

Malezja
Podstawowe informacje

      Wyspa Borneo jest jedną z Wielkich Wysp Sundajskich, położoną w zachodniej części Archipelagu Malajskiego na Oceanie Spokojnym. Północna część wyspy - stany Sarawak i Sabah, przynależą administracyjnie do Malezji, pozostała zaś, nazwana Kalimantan, należy do Indoenezji. Pomiędzy malajskimi stanami znajduje się państwo Brunei.
      Turyści, których pobyt na Borneo nie przekracza 90 dni, nie potrzebują wizy. Od turystów z Europy władze imigracyjne nie żądają również przedstawienia środków finansowych na każdy dzień pobytu. Konieczne jest natomiast posiadanie ważnego paszportu.

Historia

      Początkowo Borneo było państwem Indusów. W XIII wieku na terenie wyspy znajdowały się liczne państewka muzułmańskie. W XVI wieku na Borneo osiedlili się Portugalczycy, a następnie Holendrzy. W 1847 roku wyspę częściowo zajęli Brytyjczycy, którzy stworzyli na wysepce Labuan swoją bazę. W czasie II wojny światowej wyspa została zajęta przez Japończyków. Obecnie dawną holenderską część wyspy stanowią tereny indonezyjskie, a brytyjską - malezyjskie.

Atrakcje turystyczne

      W stolicy stanu Sarawak - Kuching, warto zwiedzić najstarszą chińską świątynię Tua Pek Kong z 1843 r., miejski meczet, pałac z 1870 r. i znajdujący się w pobliżu niego Ogród Storczyków i Ogród Przyjaźni, będący symbolem przyjaźni pomiędzy Malezją a Chinami, a także Muzeum Sarawaku, Kocie Muzeum i fort Margherita znajdujący się nad brzegiem rzeki Sarawak, zbudowany w 1879r.
      W stolicy Brunei - Bandar Seri Begawan, warto zwiedzić tutejsze meczety, zwłaszcza meczet Omar Ali Saifuddien i Jame’ Asri Bolkah. Również warto odwiedzić muzeum Royal Regalia, w którym znajdują się królewskie insygnia koronacyjne, pałac sułtana, Muzeum Brunei oraz dwa, znajdujące sie w okolicy grobowce: sułtana Sharifa Alego i sułtana Bolkiaha.
Pokaż cały opis


Plaże Wyspa Borneoi sporty

      Malownicze, piaszczyste plaże znajdują się wzdłuż wybrzeży wyspy. Najpiękniejsze z nich można odnaleźć w Brunei w okolicy Kuala Belait, Tutong i Jerudong, czy też w Parku Narodowym Similajau w malajskim Sarawaku (Plaża Żółwi i Złota Plaża).
      Na Borneo można uprawiać wiele sportów wodnych: nurkowanie, surfowanie, rafting, żeglarstwo, jazdę na nartach wodnych, pływanie. Najlepszymi i najbardziej malowniczymi miejscami do nurkowania są okoliczne wyspy, położone wzdłuż wschodniego wybrzeża Półwyspu Malajskiego (Perhentian, Redang, Tioman, Sipadan). Najlepsze warunki do raftingu znajdują się w parkach narodowych.

Noclegi

      Na Borneo można znaleźć zakwaterowanie w luksusowych hotelach, znajdujących się m.in. w metropoliach Kuching, Kota Kinabalu, Sandakan, Bandar Seri Begawan. Oferują Wyspa Borneoone swoim gościom obsługę w systemie All Inclusive oraz umożliwiają korzystanie z basenów, siłowni, salonów odnowy biologicznej, kortów tenisowych, barów i restauracji. Tańsze noclegi oferują liczne hostele, schroniska i kwatery prywatne.

Wycieczki fakultatywne

      Borneo jest rajem dla wielbicieli egzotycznej przyrody. Spędzając wakacje w Sarawaku, warto wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Bako, w którym można obserwować makaki, małpy długoogoniaste, jaszczurki i różne gatunki ptaków oraz podziwiać wspaniałą tropikalną florę. Inną atrakcją jest zespół Jaskiń Mulu w Parku Narodowym Gunung Mulu.
      Przebywając na urlopie w stanie Sabah, można wybrać się na wycieczkę fakultatywną na Wyspy Żółwie, położone na północ od wybrzeży stanu. Główną atrakcją jest obserwacja żółwi, składających jaja na plaży oraz możliwość nurkowania na otaczającej wyspy rafie koralowej.

Kuchnia

      Kuchnia malajska czerpie z tradycji kulinarnych państw ościennych. Można tutaj raczyć się indyjskim curry z mleczkiem kokosowym, czy zupą chińską z makaronem. Wśród specjałów kuchni malajskiej warto spróbować potrawy satay - grillowanych szaszłyków z kurczaka lub wołowiny, podawanych z sosem z orzeszków ziemnych, mee rebus - makaron jajeczny podawany z rosołem, doprawionym chilli i plastrem jajka na twardo oraz limonką, a także rendang - mięsa duszonego w pikantnej paście curry.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

      Klimat Borneo jest ciepły i tropikalny. Najcieplejszymi miesiącami są maj, czerwiec i sierpień, gdy temperatura powietrza osiąga 32°C, a najchłodniejszy jest wrzesień - wówczas temperatura spada do 22°C. Latem temperatura wody osiąga 31°C. Wilgotność powietrza utrzymuje się w granicach 90%.
      W malezyjskich prowincjach Borneo występują w ciągu roku dwa monsuny - północno-wschodni i południowo-zachodni. Najsilniejsze opady występują na Sarawaku, zwłaszcza w okresie od października do marca. Najlepszą porą na wakacyjny wyjazd na Borneo jest polskie lato, czyli lipiec i sierpień.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Malakka Malakka Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malezyjskiego... Półwysep Malajski Półwysep Malajski Pulau Tioman Pulau Tioman Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Region Langkawi Region Langkawi Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Sabah Sabah Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Selangor Selangor Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego obszaru... Terengganu Terengganu Wyspa Penang Wyspa Penang Podstawowe informacje        Wyspa Penang , administracyjnie przynależna Malezji , położona jest przy północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego . Wyspa swoim kształtem przypomina żółwia. Penang... Wyspa Redang Wyspa Redang Wyspa Redang jest największą z wysp Archipelagu Redang , położonego na Morzu Południowochińskim u wschodnich wybrzeży Malezji . Redang przyciąga turystów krystalicznie czystą wodą, białymi plażami , bogatą ofertą sportów wodnych...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl