Wyjazdy do Słowenii

Słowenia
Biuro podróży Adriatyk jest bezpośrednim organizatorem wyjazdów do Słowenii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od centrum spa i wellness do uroczych nadmorskich kurortów. Słowenia zachwyciła już niejednego turystę.
Jest niewielkim państwem zajmującym zaledwie 20,3 tys. km kwadratowych powierzchni. Leży na pograniczu Półwyspu Bałkańskiego, Alp Wschodnich i Kotliny Panońskiej. Na krótkim odcinku, w pobliżu nasady Półwyspu Istria dochodzi do Morza Adriatyckiego.
W ciągu swojej historii Słowenia wchodziła w skład różnych państw, między innymi starożytnego Rzymu i Austro-Węgier oraz rządzona była przez władców bawarskich. Słowenia zasiedlona została przez Słowian około VI wieku naszej ery, którzy to uformowali słowiańskie Księstwo Karantanii. Podzielona przez lata Słowenia nieustannie szukała możliwość uzyskania niepodległości. Pierwsze próby i program połączenia Słowenii przypadły na rok 1848 podczas Wiosny Ludów. Po upadku Austro-Węgier w 1918, Słoweńcy wraz z innymi narodami południowosłowiańskimi uformowali Królestwo SHS, które zostało przemianowane na Królestwo Jugosławii w 1929 roku. W czasie II wojny światowej Jugosławia rozpadła się, ale została ponownie zjednoczona przez komunistów w 1945 roku. Po upadku ZSRR Słowenia wystąpiła z Federacji Jugosławii i stała się niezależnym państwem. Dołączając w 2004 do NATO, i 1 maja tego samego roku do Unii Europejskiej przypieczętowała ona swoje wcześniejsze dążenia do samodzielności.
Większość mieszkańców Słowenii to Słoweńcy, chociaż jest mały procent Serbów i Chorwatów oraz Bośniaków. Mimo braku samodzielnej państwowości, w Słowenii rozwijała się tutaj literatura w języku słoweńskim. Najintensywniejszy rozwój kultury i tradycji słoweńskiej przypadł na pierwszą połowę XIX w., kiedy to, podobnie jak w przypadku niektórych innych narodów europejskich, nastąpiło przebudzenie narodowe i kulturalne. Po odzyskaniu niezależności kładzie się tu duży nacisk na edukację i wychowanie, które ma umacniać więzi i poczucie narodowe Słoweńców.
Słowenia to niewielki kraj za to posiadający znaczne walory turystyczne. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów zimowych w szczególności w Alpach Julijskich na północno-zachodnich krańcach Słowenii oraz w Karwankach na granicy z Austrią. Rzeźba Gór Dynarskich pozwala na eksplorację licznych tu zapadliskowych kotlin i jaskiń, zaś jeziora krasowe i podziemne rzeki czynią Słowenię "mała perłą Europy". Słowenia i jej góry to także idealne miejsce do uprawiania narciarstwa dla wszystkich miłośników białego szaleństwa. Miasta kraju a przede wszystkim stolica Lublana, ale także Kranj, Celje, Skofja Loka, Novo Mesto czy Velenje pełne są zabytków romańskich, gotyckich, renesansowym i barokowych. Słowenia słynie również ze wspaniałych uzdrowisk (Radenci, Toplice, Rogaska Slatina) oraz ogromnej mamuciej skoczni narciarskiej gdzie odbywają się zawody pucharu świata w skokach narciarskich.
Pokaż cały opis

Stolica Wyjazdy do SłoweniiSłowenii, Lublana, położona jest nad rzeką Lublanicą i stanowi główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i akademicki kraju. Znajdujący się tu na wysokim wzgórzu XII wieczny zamek Ljubljanski Grad to jedna z atrakcje turystycznych miasta. Inne atracje miasta to 14 mostów na rzece Lublanicy (np. Zmajski - Smoczy i Trimostovje - Trzy Mosty), ratusz z XV-XVIII w., (przed którym podziwiać można piękną fontannę) oraz piękna katedra. W mieście zachowało się również wiele gotyckich i barokowych kościołów i klasztorów (np. Św. Jakuba, Św. Nikoli, Urszulanek). Dla osób które pragną zaczerpnąć ducha kultury poleca się odwiedzić Narodni Muzej (Muzeum Narodowe), które eksponuje interesujące zbiory historyczne, archeologiczne i etnograficzne oraz Narodna Galerija (Galeria Narodowa) wraz z jej bogatymi zbiorami sztuki krajowych twórców.

Turystyczne Atrakcje Słowenii

Kras - wapienny płaskowyż, rozciąga się od Novej Goricy do granicy z Chorwacją.
Ptuj - to miasto, którego historia sięga czasów rzymskich stanowiące najlepsze tereny upraw winorośli w całej Słowenii. Miasto to słynie również z tętniącego życia kulturalnego.
Koper - jedno z malowniczych słoweńskich miast położonych Wyjazdy do Słoweniinad Adriatykiem.
Piran - miasto malowniczo położone na samym cyplu słoweńskiej Istrii. Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych nad słoweńskim Adriatykiem.
Postojna - Postojnska Jama to jaskinia o łącznej długości 27 km, która należy do grupy największych na świecie i stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych.
Cerknica - Największe miasto leżące obok sezonowego, zanikającego jeziora fenomenu natury zaliczanego do cudów natury. Poza jeziorem, warto również zobaczyć tu park regionalny.
Dolina Logarska - to piękna polodowcowa kraina zajmująca pas o łącznej długości 7,5 km i szerokości 500 m. Miejsce to posiada ponad 30 jaskiń, wytryskające źródła, piękne szczyty i wodospady.

Park Narodowy Triglav

Słowenia posiada także bardzo znany piękny Park Narodowy Triglav. Park ten został otwarty już w 1924 roku i na jego terenie znajduje się wizytówka Słowenii czyli Góra Triglav o wysokości 2863 metrów i trzech wierzchołkach. Słoweńcy szczyt ten nazywają "słoweńskim gigantem", dlatego, iż jego północna, wapienna ściana, jest niemal pionowa i ma 1000 metrów wysokości i 3000 metrów szerokości. Ścianę tą tworzy zespolony pionowy, niemal monolityczny filar, wysoki Wyjazdy do Słoweniina około 150 metrów, zwany Sfinksem i uważany przez wielu alpinistów za wyjątkowo trudny do zdobycia. Park Narodowy Triglav to także rozdzielone głębokimi wąwozami, kaniony, spienione rzeki, potoki, a w niższych partiach stoki porośnięte ciemnymi lasami i pokryte halami, dające wyjątkowy urok temu miejscu.

Adriatyk jako bezpośredni touroperator wyjazdów do Słowenii proponuje między innymi Izolę: to największy port rybacki Słowenii położony na półwyspie Istria w bliskim sąsiedztwie podobnych adriatyckich kurortów- Piranu i Koperu. Początki miasta sięgają czasów Imperium Rzymskiego a jego nazwa miasta pochodzi od słowa wyspa, gdyż jego najstarsza część, początkowo była oderwana od stałego lądu. Dziś połączona jest z nowszą częścią miasta za pomocą wąskiego pasma ziemi. Izola jest niezwykle urokliwym miastem, w którym na każdym kroku widać jeszcze pozostałości jej dawnej świetności. Stare miasto swoją ciekawą architekturą, barwami i plątaniną wąskich uliczek bardzo przypomina włoskie miasteczko portowe. Złota epoka miasta przypada na wieki XV- XVI kiedy Izolą rządziła Wenecja. To właśnie weneckim wpływom miasto zawdzięcza swoją niezwykle atrakcyjną formę. Wyjazdy do SłoweniiPoza charakterystycznymi, malowniczymi uliczkami ze starymi domami, które można często nazwać klejnotami architektury w Izoli znajduje się wiele interesujących obiektów, takich jak np. XVI- wieczny kościół św. Maura z zabytkową dzwonnicą, otwierający się na port rynek miejski i jego bogato zdobiony ratusz czy odrestaurowany pałac Manzoli w stylu weneckiego gotyku. Najpiękniejszym jednak zabytkiem Izoli jest pałac Besenghi degli Ughi o przepięknej rokokowej fasadzie, który po prostu trzeba zobaczyć odwiedzając to miasto. Poza cennymi obiektami architektonicznymi kurort ten słynie także ze swojej kuchni i różnorodności serwowanych tu potraw z owoców morza, które nie maja sobie równych w całej Słowenii. Lokalną specjalnością jest ponadto produkcja bardzo cenionej oliwy z oliwek i doskonałego wina. Izola jako popularna i dobrze znana turystom miejscowość wypoczynkowa dysponuje bardzo bogatą gamą rozrywek i możliwości. Jest miastem o atrakcyjnej lokalizacji, niezwykle malowniczym, romantycznym i pełnym uroku.

Oprócz tego wakacje spędzić można w Portorož, czyli "Port róż", to idealne miejsce nad morzem dla tych, którzy wakacje postrzegają przede wszystkim jako nieustające pasmo rozrywek. Wspaniałe Wyjazdy do Słoweniihotele, pyszne jedzenie w restauracjach, niezliczone bary, sklepy i dyskoteki brzmią jak muzyka dla Twoich uszu? Portorož jest więc idealnym miastem dla Ciebie - zadbane, wygląda luksusowo ze swoją przystanią jachtową, ekskluzywną nadmorską promenadą, ogrodami kwiatowymi i palmami. Po nocnych szaleństwach wspaniały wypoczniesz na rozległej, czystej i piaszczystej plaży, a w tutejszym uzdrowisku Terme Palace masz okazję regularnie brać kąpiele błotne i wodne. Miasto jest idealnym miejscem dla tych, którzy lubią nocne życie, gdyż znajduje się tu jedno z największych kasyn w Europie. Jeśli uda Ci się dostosować do panującej tu atmosfery, Portorož stanie się zabawnym miejscem, gdzie możesz wtopić się w tłum rozbawionych i na wpół rozebranych Słoweńców, Włochów, Austriaków, Niemców i turystów innych narodowości. Wystarczy tylko przyłączyć się do zabawy!

Innym regionem Słowenii to Słowenia Środkowa - bardzo atrakcyjny turystycznie region, na który składają się trzy mniejsze krainy: Gorenjska, Notranjska i Dolenjska. U ich styku znajduje się serce Słowenii - Ljubljana. Przyjezdnych miasto wita niezwykle serdecznie, oferując mnóstwo rozrywek - muzea, kina, teatry, znakomite restauracje, kluby nocne i dyskoteki. Życie turystyczne w Ljubljanie koncentruje się wokół wzgórza zamkowego położonego w zakolu rzeki Ljubljanicy. Majestatyczna twierdza usytuowana nad miastem jest doskonałym punktem orientacyjnym. W czasie letniego sezonu, wąskie uliczki Starego Miasta zastawiane są niewielkimi stolikami a gościom kawiarni pijącym tam kawę przygrywają różni grajkowie. Największy gwar panuje zazwyczaj na placu Prešerena, otoczonym barokowym kościołem i klasztorem Franciszkanów oraz imponującymi budynkami secesyjnymi. Warto posiedzieć chwilę na ławce i wsłuchać się w wielojęzyczny szum... Ze stolicy można bardzo szybko dotrzeć do najciekawszych zakątków regionu - m.in. Parku Narodowego Triglav. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt Słowenii, który umieszczony został na herbie i fladze tego kraju. Bez wątpienia warto również zobaczyć słynną Jaskinię Postojną - system grot, sal i korytarzy o łącznej długości 27 km. Postojnska Jama należy do grupy największych jaskiń na świecie i stanowi jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Słowenii. Odwiedzając jej środkową część, nie można ominąć także miasteczka Smarjeske Toplice. Lokalne wody termalne odkryto tu ok. 200 lat temu. Szybko udowodniono, że mają one niezwykle pozytywny wpływ ma organizm człowieka. Inną, wartą obejrzenia miejscowością, są Dolenjske Toplice, które szczycą się bogata tradycją i mianem jednego z najstarszych uzdrowisk w Europie. Gorące źródła i przyjemne otoczenie malowniczych winnic, rosnących wzdłuż doliny rzeki Krka zachwyciły już wielu turystów. W położonym niedaleko miasteczku Otočec, można zaś podziwiać dobrze zachowany, romantyczny zamek usytuowany na małej wysepce. To jeszcze nie wszystkie atrakcje Słowenii Środkowej. Warto tam pojechać i samemu odkryć inne niezwykłe miejsca tego interesującego regionu.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Hotel Belvedere Ville Hotel Belvedere Ville od 31.00 € / 31.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 900 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): skalista, betonowa, trawiasta. Wyposażenie pokoi: Muzyka na żywo; tańce. Do dyspozycji gości: Mini golf; korty... Grand Hotel Portorož Grand Hotel Portorož od 78.57 € / 78.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja w godzinach 19:00 - 21:30, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:30 . Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży... Hotel Mirna Hotel Mirna od 62.86 € / 62.86 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna. Wyposażenie pokoi: Animacje dla dzieci. Do dyspozycji gości: Fitness center, basen kryty (rodzaj wody: słodka), woda podgrzewana, basen... Hotel Slovenija Hotel Slovenija od 74.00 € / 74.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): betonowa, trawiasta; wypożyczalnia sprzętu wodnego (narty wodne, banany); boisko do siatkówki na plaży; plac zabaw dla... Hotel Riviera Hotel Riviera od 68.43 € / 68.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, obiadokolacje w formie bufetu w godzinach 19:00 - 21:00, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, betonowa,... Hotel Orel Hotel Orel od 27.14 € / 27.14 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Wyposażenie pokoi: Animacje dla dorosłych. Do dyspozycji gości: Basen kryty w pobliżu, basen odkryty w pobliżu (rodzaj wody: słodka), leżaki przy basenie,... Hotel Vile Park Hotel Vile Park od 33.00 € / 33.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Hotel Neptun Hotel Neptun od 69.57 € / 69.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 200 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa, trawiasta; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne);... Hotel Barbara Hotel Barbara od 31.57 € / 31.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, betonowa, trawiasta; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne);... Hotel Trst Hotel Trst od 49.00 € / 49.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja kilka dań do wyboru z karty w godzinach 19:00 - 21:30 , obiad kilka dań do wyboru z karty w godzinach 12:00 - 14:00 , obiadokolacje kilka dań do wyboru z karty w godzinach 19:00 -...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Słowenia » Alpy Słoweńskie » Maribor » Hotel Orel
Arek (Wroclaw, 2012-10-26) - Średnia ocena: 4.3
Nasza specjalizacja: Sprzątanie firm Wrocław, usługi alpinistyczne we Wrocławiu oraz odśnieżanie dachów i posesji. Działając na rynku usług od roku 1997 nauczyliśmy się profesjonalnie i rzetelnie dbać o potrzeby naszych klientów. Przedstaw nam swój cel, a stanie się on naszym zadaniem - zapewnimy Cię przy tym o jakości naszych usług.

Słowenia » Primorje » Portorož » Hotel Lucija
Anita (Nowy Wiśnicz, 2012-10-12) - Średnia ocena: 4.6
Fajniejszy niz w katalogu . Fajne miejsce , czysto. Dobra baza wypadowa .

Słowenia » Primorje » Portorož » Grand Hotel Bernardin
Ewa (Tarnowskie Góry, 2012-09-26) - Średnia ocena: 5.0
Piękny hotel przy samej plaży, małe portowe miasteczko do spacerów i zwiedzania. Jedzenie urozmaicone, obsługa miła, wszędzie widoczny wysoki standard 5*.

Słowenia » Primorje » Portorož » Hotel Vile Park
Lila (Wrocław, 2012-08-01) - Średnia ocena: 4.2
Vile Park znajduje się w dużym kompleksie hotelowym wraz z hotelem Historion (4 gwiazdki). Mają wspólną restaurację, kompleks basenów, plażę, parking itp. Mimo wielkiej liczby turystów, spokojnie można znaleźć miejsce dla siebie w różnych strefach (posiłki, odpoczynek, rozrywka). Kompleks usytuowany jest na końcu Portoroż, z którego prowadzi długa promenada do urokliwego Piranu. Z parkowaniem nie ma problemu, jest mnóstwo bezpłatnych miejsc parkingowych na terenie miasteczka hotelowego, jak również wiele miejsc odpłatnych na ulicach Portoroż. Personel bardzo przyjazny, reaguje na potrzeby swoich klientów. Obsługa codziennie zmienia ręczniki i sprząta pokój. Standart pokoju jest bardzo średni, ale jest wszystko, co potrzebne na wakacjach oprócz minibaru i klimatyzacji. Można jednak wynająć lodówkę za 5 euro/doba. Pokoje mają powierzchnię odpowiednią dla pary dorosłych, ale z dostawką jest już ciasno. Na miejscu jest biuro podróży oraz istnieje możliwość wynajęcia roweru lub samochodu. W kompleksie jest sporo sklepików, barów, restauracji i nie ma potrzeby chodzić na zakupy do dosyć oddalonego centrum miasta. W samym Portoroż nie ma nic ciekawego, dlatego warto wybrać Vile Park jako bazę do nocowania i plażowania, a smaki potraw i uroki architektury poznawać w Piranie. ________________________________________

Słowenia » Primorje » Izola » Hotel Belvedere Ville
Artur (Brzozów, 2012-05-27) - Średnia ocena: 4.0
dobra baza wypadowa do zwiedzenia Słowenii, oraz wycieczki do Włoch, bardzo dobre jedzenie, pokoje wystarczające dla 2+2

Słowenia » Primorje » Portorož » Hotel Lucija
Paulina (Rzeszów, 2012-04-20) - Średnia ocena: 4.7
Hotel jest fajny chyba pod każdym względem. Jest świetnie położony, co nawet widać na zdjęciach. Blisko jest do prywatnej plaży, która jest oczywiście czysta i z łagodnym zejściem do wody. W okolicy są liczne restauracje i sklepiki. Pokoje w hotelu są bardzo przestronne, ładnie urządzone. Obsługa bardzo miła i chętna do pomocy. Jedzenie było smaczne, urozmaicone, był duży wybór posiłków. Hotel jest wart polecenia!
Słowenia » Primorje » Izola
Agnieszka (Bielsko-Biała, 2012-09-13) - Średnia ocena: 4.7
Świetna baza wypadowa do zwiedzania Słowenii, która zachwyca. doskonałe miejsce do wypadu do Włoch lub Chorwacji

Słowenia » Alpy Słoweńskie » Gozd Martuljek
Tadeusz (Frombork, 2012-04-16) - Średnia ocena: 2.9
Gozd Martuljek jest bardzo spokojną miejscowością. W zasadzie nic się tu nie dzieje. Jest mało restauracji czy sklepów, do których można wyjść. Okolica za to jest bardzo ładna, zielona - warto ją zwiedzać pieszo. Miejscowość jest raczej dla starszych osób, a nie dla młodych, bo nie ma tu co robić. Ewentualnie można pojechać do Kranskiej Gory, bo tam zdecydowanie więcej się dzieje.

Słowenia » Alpy Słoweńskie » Gozd Martuljek
Janusz (Frombork, 2012-04-11) - Średnia ocena: 2.8
Miejscowość ta jest bardzo spokojna, niewiele się tu dzieje. Okolica jest bardzo ładna, zielona i cicha. W centrum miasteczka jest raptem kilka restauracji i sklepików. Nie ma co liczyć na wieczorną rozrywkę. Ewentualnie można pojechać do pobliskiej Kransjkej Gory, gdzie odwrotnie - życie rozrywkowe wręcz tętni.

Słowenia » Alpy Słoweńskie » Gozd Martuljek
Karol (Gdańsk, 2012-04-03) - Średnia ocena: 2.9
Jest to spokojna miejscowość położona niedaleko Kranskiej Gory. Tutaj niewiele się dzieje, jest bardzo spokojnie. W centrum miasta jest kilka knajpek i sklep. Wieczorami nie ma gdzie wyjść. Można ewentualnie podjechać do Kranskiej Gory i tam rzeczywiście są atrakcje, są restauracje z dobrym jedzonkiem, są stoki narciarskie, można wypożyczyć sprzęt.

Słowenia » Alpy Słoweńskie » Gozd Martuljek
Krzysiek (Grudziądz, 2012-03-29) - Średnia ocena: 2.5
Jest to bardzo spokojna miejscowość. Warto tu przyjechać aby w pełni wypocząć. Okolica jest urocza, bardzo zielona; zachęca do spacerów. W centrum miasteczka niewiele się dzieje, jest niedużo restauracji i sklepów - wieczorami nie ma gdzie wyjść. Warto pojechać do leżącej niedaleko Kranskiej Gory, w której zdecydowanie więcej się dzieje.

Słowenia » Alpy Słoweńskie » Gozd Martuljek
Karol (Jasło, 2012-03-21) - Średnia ocena: 2.8
Jest to baaaaaardzooooo spokojna miejscowość. Nic się tutaj nie dzieje. Jest to raczej miejsce dla osób starszych, a nie dla młodych. Niewiele się tu dzieje; nie ma gdzie wyjść. Okolica jest z kolei bardzo ładna i zielona. Niedaleko jest położona Kranska Gora - tu zdecydowanie więcej się dzieje.
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl