Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacja

Chorwacja » Dalmacja
DNI KWIATÓW W MIEJSCOWOŚCI SW. FILIP I JAKOV

Sv. Filip i Jakov - 27- 29.04

Od jedenastu lat kwiecień w Sv. Filipie i Jakovie jest pod znakiem kwiatów. Na trzy dni daj się ponieść zapachom pól kwiatowych i delektuj się rozkosznym kolażem kolorów. Weź głęboki oddech i pozwól się ponieść nieskromnemu pięknu przyrody ułożonemu przez człowieka. Festiwal Kwiatów Województwa Zadarskiego pozwala wziąć udział w warsztatach ekologicznych, prezentacjach, spotkaniach, wykładach, konkursach projektantów, wystawach i pokazach mody. Kwiat zawsze był i jest największym darem dla ducha.

POUŤ NA SVÁTEK PANNY MARIE ZE ZEČEVA

Nin - 05.05 i 05.08

Dávného roku 1516 se Blahoslavená Panna Marie ukázala pastýřce na ostrůvku Zečevo v samotném srdci Ninského biskupství. Četná svědectví tohoto zjevení přiměla biskupa Jurja Divnića k tomu, aby den zjevení, 5. května, prohlásil svátkem Panny Marie ze Zečeva, který se v okolí od toho dne slaví. Věřící přicházejí z různých krajů a vydávají se na pouť k Blahoslavené Panně Marii kvůli potvrzeným zázrakům, které se udály v průběhu uplynulých pěti set let a 5. srpna se socha Panny Marie převáží loďkami na místo zjevení. Ať se duchovní zkušenost z této pouti stane i součástí Vašeho života!

ŚLADAMI WINNETOU

Starigrad-Paklenica - 05-09.06

Odważny wódz Winnetou jeździł konno w chorwackim PN Paklenica (jak również PN Krka oraz PN Jeziora Plitwickie), niestety tylko w filmie; walory przyrodnicze tych parków wykorzystano na potrzeby filmu, jaki przed ponad czterdziestu laty został nagrany na podstawie słynnej powieści Karola Maya. Dzisiaj, dzięki temu projektowi, możecie zobaczyć miejsca, w których kręcono film, możecie delektować się naturalnymi walorami Chorwacji, spróbować swoich sił w jeździe na koniu lub łucznictwie, a wieczorem usiąść przy obozowym ognisku, kosztować różnych delicji i słuchać muzyki country. I to wszystko na tropie Winnetou!

FESTIWAL POTRAW I NAPOJÓW REGIONALNYCH, PAMIĄTEK AUTOCHTONICZNYCH, ORYGINALNYCH PAMIĄTEK I FOLKLORU

Biograd n/m - 01-03.06

Stół o długości sześciuset metrów? Brzmi to trochę nieprawdopodobnie, ale w miejscowości Biograd na Moru taki stół naprawdę istnieje. Ustawiany jest już tradycyjnie i trudno nawet wyobrazić sobie wszystko to, co się na nim znajduje: przede wszystkim potrawy i napoje dokąd wzrok sięga i to oryginalne produkty przygotowane przez gastronomów Województwa Zadarskiego specjalnie dla odwiedzających, według oryginalnych przepisów. Następnie pamiątki ze wszystkich regionów Chorwacji, ale również z krajów sąsiednich: Słowenii, Węgier i Włoch. Łącznie aż 232 wystawców przy jednym stole! Widok, którego nie można nie zobaczyć!
Pokaż cały opis


FESTIWAL Wydarzenia kulturalno-turystyczne DalmacjaMIAST KRÓLEWSKICH

Biograd - 24-25.06

W ubiegłym roku Biograd otrzymał prestiżową nagrodę Srebrny Kwiat Europy, jako jedna z najbardziej atrakcyjnych miejscowości turystycznych na Starym Kontynencie. W eliminacjach do tej nagrody miasto przedstawiło swój festiwal letni, odbywający się na ulicach zabytkowego centrum Biogradu. Festiwal Miast Królewskich to unikatowa prezentacja stałego rozwoju. Na Festiwalu przedstawiane są dawne rzemiosła, produkty ekologiczne i pamiątki, a wystawa kwiatów i architektury krajobrazu upiększają to wydarzenie.

ZADARSKIE LATO TEATRALNE

Zadar - 29.06-03.08

W otoczeniu zabytkowych budowli Zadaru, które swoim pięknem od stuleci zachwycają gości przyjeżdżających nad Adriatyk, organizowany jest program, który wypoczynkowi letniemu nada szczególny charakter kulturalny. Program poświęcony jest szeroko rozumianym utworom scenicznym. Oznacza to, że odwiedzający jednego wieczoru mogą w napięciu oglądać przedstawienie teatralne, a następnego podziwiać spektakl choreograficzny. Zadarskie Lato Teatralne otwarte jest również na muzykę, dlatego z pewnością nadarzy się okazja do wysłuchania doskonałych koncertów w wykonaniu muzyków chorwackich Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjai zagranicznych.

WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE ŚW. DONATA

Zadar - 05.07-15.08

Kościół św. Donata jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Zadaru. Ze względu na majestatyczność i doskonałą akustykę, organizowany jest tutaj festiwal muzyki poważnej. W ramach Wieczorów Muzycznych w Kościele św. Donata odbywają się koncerty muzyki średniowiecznej, renesansowej i wczesnobarokowej. W ten sposób słuchacze uwrażliwiani są na wartości tego rodzaju muzyki. Koncerty w sakralnej atmosferze zapewniają słuchaczom również doznania duchowe. Melodie przenikają głęboko do naszej duszy i swoją harmonią otwierają zupełnie inny świat. Zamknij oczy, weź głęboki oddech i poddaj się muzyce oraz jej relaksującej sile.

LATO KULTURALNE NA WYSPIE UGLJAN

Preko, Ugljan, Kali, Kukljica - 01.07-31.08

Jeżeli zdecydujesz się na urlop na wyspie Ugljan, to na pewno spędzisz go aktywnie. We wszystkich miejscowościach na wyspie organizowane są różne imprezy, dlatego każdego dnia można odwiedzić jedną z nich. Na zamku Brižićev Dvorac organizowane są wieczory poezji, w miejscowości Ugljan odbywają się regaty żeglarskie, tzw. Čeprdljenska Noć Ribarskih Ferala, defilada statków Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjaoraz targi antyków, a wszystkich specjałów rybnych, charakterystycznych dla tego regionu, w tym tzw. brudet, będziesz mógł spróbować w trakcie Nocy Rybackich w Kali. W miejscowości Kukljica odbywa się Fešta Gospe od Sniga (odpust w dniu Matki Boskiej Śnieżnej), kiedy w tradycyjnej procesji uczestniczy około stu statków. Z kolei o festynie w miejscowości Preko - Priješka Legrica usłyszysz dobre opinie już na promie wypływającym z Zadaru. Rozrywki czekające na Ciebie na Ugljanie na pewno nie są przeznaczone dla osób, które szukają spokojnego, wręcz pustelniczego wypoczynku, są rajem dla osób, które chcą poznać kulturę gospodarzy.

ŠOKOLIJADA W NINIE

Nin - 15.07

Tradycja przygotowywania potrawy mięsnej šokol w rejonie miasta Nin sięga XVII wieku. Do dziś mówi się, że każda rodzina utrzymuje w tajemnicy swój przepis na to smaczne danie z karczku wieprzowego. W każdym domu šokol smakuje inaczej i właśnie dlatego raz w roku organizowany jest konkurs w przygotowywaniu šokola. Przygotowania rozpoczynają się już w styczniu, kiedy uczestnicy zaczynają przygotowywanie mięsa. Same zawody odbywają się w gorącej atmosferze przypominającej największe wydarzenia sportowe, a ich kulminacją jest Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjaogłoszenie Najlepszego Šokolara Roku i degustacja przyrządzonych potraw. Ponieważ przepis na przygotowanie potrawy jest otoczony wielką tajemnicą, Šokolijada jest jedyną okazją skosztowania tej lokalnej potrawy.

JAK ŻYLI I PRACOWALI NASI PRZODKOWIE

Sv. Filip i Jakov - 27.07

Towarzystwa kulturalno-artystyczne, działające na terenie miejscowości Sv. Filip i Jakov, poprzez pieśni i tańce prezentują gościom życie i obyczaje mieszkańców tego regionu. Wrażenia na najwyższym poziomie gwarantują występy gminnych Towarzystw Kulturalno-Artystycznych Sv. Roko iz Sv. Filip i Jakov, Sv. Ivan Glavosijeka z Raštane Donjie i Maslina z miejscowości Turanj oraz gospodarzy, męski zespół wokalny - klapa Cantus ze Sv. Filip i Jakov oraz klapa kobiet Karmel z Turnja. Talent młodego pokolenia mieszkańców Sv. Filipa i Jakova zaprezentują członkowie zespołu Đardin, a całe wydarzenie będzie doprawione jedzeniem i specjałami, które kiedyś przyrządzano. w

ARNAWAŁ LETNI NA WYSPIE PAG

Pag - 27-28.07

Warto zwrócić uwagę, że Karnawał Letni na wyspie Pag jest najstarszym karnawałem nad Adriatykiem. Już sama tradycja jest gwarancją dla wszystkich odwiedzających, że doświadczą Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjatu czegoś niecodziennego. Karnawał trwa dwa dni, w pierwszym dniu wyrusza orszak karnawałowy, a w niedzielę zostają nagrodzone najlepsze maski. Gorącą atmosferę utrzymują zespoły artystyczno-kulturalne i chóry dziecięce. Goście, którzy zapomną się w wirze Karnawału, mogą przyłączyć się do tradycyjnego tańca Paško Kolo, wykonywanego przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej. Jednak najbardziej atrakcyjną częścią karnawału jest jego zakończenie, palenie mesopusta Marka na centralnym placu miasta, co według wierzeń ludowych przepędza złe siły na cały następny rok.

LATO KULTURALNE NA PAGU (PAG ART FESTIVAL)

Pag - 01-14.08

W sierpniu renesansowe miasteczko Pag jest gospodarzem Festiwalu Muzyki Poważnej pod kierownictwem chorwackiego pianisty światowej sławy Lovro Pogorelicia. Jego zamiarem było stworzenie wydarzenia na jak najwyższym poziomie, które uszlachetniłoby życie mieszkańców i wypoczynek ich gości. Pogorelić powołał do życia festiwal, który na Pag przyciąga doskonałych muzyków. Podobne doświadczenia czekają na odwiedzających również w tym roku. Już teraz zapowiadane są występy Julliard Quartet ze Stanów Zjednoczonych, wiolonczelistki Kajany Pačko, moskiewskiego trio Brahms oraz Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjazespołu Capella Istropolitana.

„SALJSKE UŽANCE”

Sali, Dugi otok - 12-12.08

Kiedy do portu zadarskiego wpłyną statki, na których słychać wesołą wrzawę i głośną muzykę, to niewątpliwy znak, że rozpoczął się, znany nad całym Adriatykiem, festyn Saljska Fešta. Śmiech na ulicach i tzw. ośla muzyka zapraszają wszystkich do uczestniczenia w trzydniowej, beztroskiej zabawie. Już następnego wieczoru zapachy Nocy Rybackiej zaczną pobudzać Twoje podniebienie. Mając do wyboru niezliczoną ilość specjałów, zup rybnych, sardeli i potraw z tuńczyka, nie będziesz wiedział, od czego zacząć. Łagodną atmosferę dalmatyńskiej nocy upiększać będą pieśni wykonywane przez tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy. Osoby o duszy sportowca, które chciałyby spróbować swych sił w jednym z nietypowych sportów, znajdą coś dla siebie trzeciego dnia, który kończy się popularną imprezą Saljska Noć i występami gwiazd estrady. Festyn kończy się w niedzielę, tradycyjną Gonitwą Osłów, spektakularnym wyścigiem, który zawsze gwarantuje niezapomniane wrażenia.

NOC PEŁNI KSIĘŻYCA

Zadar - 02.08

W noc pełni księżyca, na zadarskiej promenadzie nadmorskiej świętuje się szczęśliwe współistnienie Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjakultury wyspiarzy i mieszkańców lądu. Harmonijne współżycie tych dwóch kultur jest czymś, z czego mieszkańcy regionu zadarskiego są bardzo dumni. Przez całe wieki mieszkańcy miasta i wysp żyli w szczęśliwej symbiozie; i jedni i drudzy żyli z wzajemnego handlu. Obecna uroczystość ma na celu pokazanie wszystkim odwiedzającym, jak się kiedyś żyło. Na promenadzie gasną wszystkie lampy uliczne, a zapalone zostają świece i pochodnie, w świetle księżyca ludzie spotykają się, rozmawiają i delektują smakami lokalnych specjałów oraz świetnych win. Malownicza gra świateł tworzy przy tym niezapomnianą atmosferę.

PIELGRZYMKA W DNIU WNIEBOWZIĘCIA NMP

Starigrad-Paklenica - 15.08

Majestatyczna atmosfera Velebitu i bezpośredni kontakt z przyrodą daje wszystkim pielgrzymom trudne do wyrażenia bogactwo duchowe. W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wierni pielgrzymują do małego Kościoła Matki Boskiej - sanktuarium mieszkańców Velebitu i turystów. Kościół znajduje się w bezpiecznej odległości od cywilizacji, na największym płaskowyżu Velebitu o nazwie Veliki Rujan. Po powrocie z pielgrzymki na wiernych czeka odpust, który odbywa się tradycyjnie na promenadzie Starigradu. Jest to idealna okazja, Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjaby po przeżyciach duchowych nakarmić ciało doskonałymi potrawami domowymi i tańcem trwającym do wczesnych godzin rannych.

DNI RYCERZY VRANSKIH

Vrana - 16-19.08

„DNI RYCERZY VRANSKIH” to spektakl historyczny, który ożywia bogatą i burzliwą historię zaplecza Gminy Pakoštane. Średniowieczne obozy, turnieje rycerskie, dawne rzemiosła, kuchnia średniowieczna, przedstawienia, rycerze, jeźdźcy, sokolnicy, żebracy, żonglerze... pokazują turystom wydarzenia jakie odgrywały sie na tych terenach.

FESTIWAL - SOBÓR MAŁYCH GŁAGOLJASZY „CHODŹMY DZIECI GŁAGOLIĆ”

Sv. Filip i Jakov - Turanj - 14-15.09

Głagolica - starochorwackie pismo już od kilku lat w trakcie sezonu turystycznego wydostaje się z zapomnienia i prezentowane jest turystom jako ciekawy produkt kulturalny, dzięki dobrej współpracy Małej Szkoły Głagolicy Szkoły Podstawowej Sv. Filip i Jakov i Wspólnocie Turystycznej Gminy Sv. Filip i Jakov. Trzeci rok z rzędu w drugi weekend września planowana jest organizacja Festiwalu - Sobór małych głagoljaszy „Chodźmy dzieci głagolić” na terenie Parafii Rogovskiej obok kościoła św. Rocha z XI wieku, jak również na wybrzeżu w Turanju i Sv. Filip Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjai Jakovie. Na terenie dawnego opactwa benedyktyńskiego, które król Krešimir IV podarował benedyktynom, spotykają się głagoljasze z różnych części Chorwacji żeby pielęgnować głagolicę i zaprezentować ją turystom jako ciekawy produkt. Obok głagolickich śpiewów odbywają się różne wykłady, okrągły stół, warsztaty, wystawy, są stoiska z oryginalnymi pamiątkami, prezentacje, wydarzenia sceniczne i koncerty przy udziale licznych wykładowców z różnych zakątków Chorwacji, od małych dzieci po naukowców akademickich, co okazało się być bardzo ciekawym, ponieważ turystom przybliżamy nasze dziedzictwo kulturowe. Organizatorzy imprezy to Mała Szkoła Głągolicy, Wspólnota Turystyczna Gminy Sv. Filip i Jakov oraz Muzeum lokalne Biograd na Moru.

FILM FORUM FESTIVAL

Zadar - 21-28.08

Pierwszy międzynarodowy festiwal filmowy z ukierunkowaniem na koprodukcję europejską FILM FORUM ZADAR odbył się w 2010 roku w Zadarze. Miasto, które odwiedzili liczni sławni muzycy jak diwy soulu Natalie Cole, Seal, Lenny Kravitz, Jose Carreras, Paca de Lucia i inni, teraz wpisuje się na światową mapę kultury też dzięki filmowi, na Film Forum Festival przyjeżdżają znane postaci ze świata filmu. Poza tym już nadszedł czas, Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjażeby miasto z „najpiękniejszym zachodem słońca na świecie”, jak opisał je Alfred Hitchcock, otrzymało własne święto filmowe! Założyciel i dyrektor artystyczny tego wymagającego projektu kulturalnego, gdzie poza projekcjami najlepszych filmów celem jest zajęcie artystów i wykorzystanie potencjału Zadaru i okolic przy wzmacnianiu przemysłu filmowego i kreatywnego, to europejski reżyser i producent Sregiej Stanojkovski. Liczna publiczność, która odwiedza spektakle filmowe i programy Festiwalu ma jedyną w swoim rodzaju szansę podziwiać sztukę filmową i spotykać się w wielu różnych miejscach w historycznym centrum Zadaru, które się w czasie trwania festiwalu zmienia w wielkie otwarte kino na świeżym powietrzu.

ADAR I MORZE

Zadar - październik

Jak to jest żyć nad morzem, w cyklach przypływów i odpływów, zależeć od kierunków wiatrów? Być może wydaje się to dziwne, ale ludziom mieszkającym nad morzem nie potrzeba niczego innego. Morze jest ich życiem, ich największą miłością i najlepszym przyjacielem. To wszystko wyraża impreza sławiąca tradycję życia nad morzem. Środki wyrazu to: obraz - wystawy makiet starych statków oraz słowo i muzyka - wieczory poezji i tradycyjnych zespołów wokalnych, Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjatzw. klap. Życie nad morzem wychwala się również poprzez zapach i smak - przygotowywanie specjałów rybnych na głównym placu miejskim oraz prezentacje starych rzemiosł i zapomnianych zawodów - uszczelniania, plecenia sieci, charakterystycznego sposobu zakańczania lin, tzw. pjumbivanja, wytwarzania moździerzy i wiązania węzłów oraz zdobywanie otwartego morza, oczywiście pod warunkiem, że zdecydujesz się uczestniczyć w regatach Zadarska Koka, w których mile widziana jest każda, wystarczająco odważna osoba.


BIOGRAD BOAT AND CHARTER SHOW

Biograd - 25-28.10

Żeglarskie Targi Jesienne w Biogradzie to miejsce, w którym można znaleźć wiele ważnych informacji związanych z żeglarstwem, nawiązać kontakty biznesowe, ale też się dobrze zabawić. Program Targów został tak przygotowany, by znalazł się czas na pracę i rozrywkę. W ciągu dnia odbywają się spotkania biznesowe i spotkania grup żeglarskich. Jednak kiedy wystawcy zamykają swoje stoiska, w całym mieście rozpoczynają się koncerty i tym podobne wydarzenia, gwarantujące uczestnikom pełny relaks pod koniec pracowitego dnia.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL DZIECIĘCY

Szybenik - 18.06-02.07

W czerwcu i lipcu Wydarzenia kulturalno-turystyczne DalmacjaSzybenik staje się miastem dzieci, dziecięcej fantazji i kreatywności. Również w tym roku będzie gospodarzem dla dzieci z całego świata i to po raz 51 z rzędu; swoje ulice ustąpi twórczości dziecięcej i jak co roku, przez ostatnie cztery dziesięciolecia, przypominać będzie wszystkim odwiedzającym o tym, jak drogocennym jest świat dziecięcej zabawy, radości i dobroci. Znakiem firmowym Szybenika, obok bogatej tradycji, są dzieci oraz tradycyjny Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy, wyjątkowe wydarzenie kulturalne o charakterze światowym, podczas którego place miejskie stają się miejscem dziecięcej twórczości i rozwoju wszelkich form artystycznych. Festiwal podzielony jest na trzy podstawowe części: przegląd krajowych i zagranicznych zespołów dziecięcych, warsztaty, w których dzieci bezpośrednio włączane są w proces tworzenia i część edukacyjną, w której na sympozjach omawiane są zagadnienia związane m.in. z wychowaniem estetycznym dzieci. Dla tych, którzy nigdy nie zapominają o swojej dziecięcej, rozbawionej stronie osobowości, a jeszcze bardziej dla tych, którzy o niej zupełnie zapomnieli, Szybenik powinien być miejscem, którego w ciągu tych dwóch tygodni nie powinni ominąć.

TARGI EKO-ETNO

Skradin Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacja- 01-02.05

W miejscu, gdzie rzeka Krka wpada do Adriatyku, leży Skradin, niezwykłe i romantyczne miasteczko dalmatyńskie, którego mieszkańcy są otwarci i gościnni. Można się o tym przekonać, odwiedzając Targi Eko-Etno w Skradinie, na których można dowiedzieć się wszystkiego o kulturze i przeszłości tego regionu. Na targach prezentowane są tradycyjne rzemiosła, produkcja biżuterii i strojów ludowych oraz rękodzieło i żywność ekologiczna.

JAZZ FESTIVAL

Vodice - 29-30.07

Vodice słyną z burzliwego życia nocnego. Goście spragnieni świetnej zabawy i rozrywki coraz częściej wybierają właśnie Vodice na miejsce swojego wypoczynku. Jednak miasto oferuje równie interesujące atrakcje gościom preferującym nieco poważniejszą rozrywkę. Jedną z takich imprez jest Jazz Festival w Vodicach, w ramach którego występują wybitni, chorwaccy i zagraniczni, muzycy jazzowi. Pod względem stylistycznym festiwal prezentuje od klasycznych rytmów swingu i dixielandu aż do współczesnych gatunków, jak np. fusion i free jazz. Taka stylistyczna różnorodność oraz wysoki poziom wykonawców stanowią argument dla coraz liczniejszych miłośników jazzu.

TRADYCYJNE WYŚCIGI NA OSŁACH

Tribunj Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacja- 01.08

Każda, nawet najmniejsza miejscowość w Chorwacji, ma swoje święto, a każde święto jest specyficzne z jakiegoś powodu, z czego słynie każda miejscowość. W przypadku mieszkańców Tribunja i ich gości są to wyścigi osłów, źródło ogólnego śmiechu i radości. Właśnie te zawody pierwszego sierpnia przyciągają tyle ludzi do Tribunja. Na pierwszy rzut oka zadanie nie jest trudne, trzeba tylko na ośle jak najszybciej dotrzeć do celu. Pierwszą przeszkodą jest w ogóle zmuszenie go do poruszenia się, a droga do celu zawsze jest niesłychaną komedią dla zgromadzonej publiczności.

FESTYN W VODICACH

Vodice - 04.08

Festyn w Vodicach jest jak bita śmietana na torcie. Myślicie, że bawicie się jak nigdy w życiu, ale dopiero kiedy dojdziecie do bitej śmietany wiecie, że prawdziwa zabawa dopiero się zaczyna. Innymi słowy, trudno jest przebić to, co w ciągu miesięcy letnich oferuje życie nocne w Vodicach, ale organizatorom Festynu w Vodicach i to się udaje. Czwarta noc sierpnia to najbardziej szalona noc lata. Muzyka rozbrzmiewa na wszystkich placach i deptakach, piosenka dobiega ze wszystkich kawiarnii, a pokaz sztucznych ogni rozświetla nocne niebo. Niewiele jest wydarzeń, które mogą Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjasię z tym równać.

PRIMOŠTENSKE UŽANCE

Primošten - 05-07.08

W samym środku letniego sezonu turystycznego, kiedy na plażach jest bardzo dużo plażowiczów a hotele „pękają w szwach”, mieszkańcy miasta Primošten wykorzystują okazję do zaprezentowania swoim gościom w jaki sposób żyli i z czego się utrzymywali ich przodkowie. Cieszący się sławą festyn Primoštenske Užance to tradycyjna fiesta ludowa, której celem jest zachowanie i pielęgnowanie autochtonicznego etno-dziedzictwa Primoštenu. Dzięki temu goście mogą zobaczyć typowo primoštenskie wesele, przyglądać się turniejom w bule, wyścigom osłów, regatom oraz skosztować wszystkich delicji oferowanych na wieczorze rybackim: ryby przyrządzonej według miejscowych przepisów oraz doskonałego wina. Niech Wam szczęście sprzyja żebyście mieli okazję, w tych właśnie dniach, znaleźć się pobliżu miasta Primošten!

WIECZORY DALMATYŃSKIEJ SZANSONY

Szybenik - 16-18.08

W żadnym innym miejscu na świecie nie można usłyszeć muzyki, która chociaż częściowo byłaby podobna do chorwackiej pieśni dalmatyńskiej. To właśnie jest jeden z powodów, dla których ceni ją nie tylko wąskie grono muzyków. Melodie Dalmacji są jednym Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjaz symboli Adriatyku. Przypominają o uderzających o skały falach, o słońcu, które ogrzewa naszą skórę i cykadach, które niestrudzenie wykonują swoją symfonię. Pieśń dla mieszkańców Dalmacji jest symbolem życia, historii i tradycji. Pieśni wykonywane przez tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy, są dźwiękiem ich codzienności. Mieszkańcy Dalmacji jednak nie obawiają się ich uwspółcześniać i przystosowywać do nowoczesnej formy popowej. Jak to robią, można usłyszeć na Wieczorach Dalmatyńskiej Szansony, które w Szybeniku po raz pierwszy odbyły się z okazji 700-lecia tutejszej archidiecezji i oficjalnego nadania Szybenikowi praw miejskich.

FESTIWAL KULTURY WIEJSKIEJ

Knin, Rape - 16-18.08

Festiwal ten jest idealnym miejscem dla wszystkich tych, którzy mają dosyć miejskiego stylu życia, lubią naturalne otoczenie i cenią tradycyjną kulturę wiejską. Impreza ma całkowicie otwarty charakter, poświęcona jest życiu bez stresu i sztywnych ram czasowych. Można tu poznać pracę na wsi i wszystko to, czym natura nagradza trud człowieka. Można uczestniczyć w warsztatach i nauczyć się tradycyjnego śpiewu, gry na instrumentach, tańca albo dołączyć do mieszkańców wioski Rape i uczestniczyć w ich codziennych Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjazajęciach. A jeśli wolisz, możesz po prostu odpoczywać pod starymi dębami czy spacerować po rozległych polach pełnych kwiatów. Ważny jest kontakt z przyrodą i spokój duszy.

ADRIATIC BOAT SHOW

Szybenik - 15-18.09

Tylko na barce można doświadczyć wszystkich uroków, jakie kryje Morze Adriatyckie. Dopiero ona odkrywa jego ukryte zatoki, miejsca do których nie można dojść piechotą ani dostać się żadnym innym środkiem transportu lądowego, dlatego właśnie małe stocznie mają wyjątkowo ważne znaczenie. Wszystko, co ma związek z budową statków i żeglarstwem od niedawna można zobaczyć w jednym miejscu - na szybenickich targach łodzi, przyciągających coraz więcej miłośników żeglugi i nadających nowego rozmachu chorwackiej turystyce żeglarskiej.

MIĘDZYNARODOWE TARGI ŚREDNIOWIECZNE W SZYBENIKU

Szybenik - 16-18.09

Na promenadzie w Szybeniku znowu strzelają armaty i znowu dymi się z ich luf, ale tym razem nie z powodu obrony miasta przed morskim wrogiem, lecz w ramach Targów Średniowiecznych w Szybeniku, którego mieszkańcy na ulicach i placach starej części miasta prezentują swoim gościom tutejsze dziedzictwo kulturowohistoryczne. Targi w wyjątkowy sposób Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjaprzedstawiają życie, pracę i osiągnięcia gastronomiczne z okresu, kiedy Szybenik był największym miastem chorwackim. Szczególna uwaga poświęcona jest tradycyjnej kulturze Szybenika oraz dawnym rzemiosłom. Liczni aktorzy opowiadają ze sceny historie o średniowiecznym Szybeniku. Tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy i grupy taneczne ubrane w tradycyjne stroje i kostiumy towarzyszą spacerowiczom. Atmosferę targów ożywiają żonglerzy, klauni, strzelcy i rycerze, którzy przy dźwięku fanfar pokazują swoje umiejętności i odtwarzają atmosferę jarmarku z dawnych czasów.

REGATY LATINSKO IDRO

Murter - 24.09-02.10

Żagiel łaciński - żagiel, jakiego od stuleci używano w rejonie Murteru, do dnia dzisiejszego stanowi symbol jego mieszkańców. Z wdzięczności dla swojego żagla (idra) mieszkańcy Murteru, w dniu Św. Mihovila - patrona miejscowej parafii, organizują regaty tradycyjnych łodzi: leut, gajeta i kaić. Trasa regat przebiega szlakami starych rolników z Murteru, którzy codziennie płynęli do swoich pól na wyspach Kornaty. Widok ponownie rozpostartych żagli na otwartym morzu cieszy serca wszystkich odwiedzających, a samym regatom towarzyszą również innego rodzaju atrakcje, jak warsztaty sprawności Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjamorskich, wystawy oraz tradycyjne śniadanie, tzw. marenda z pieczonymi sardynkami.

BIG GAME FISHING

Jezera - 18-25.09

W Big Game Fishing uczestniczą „duzi chłopcy”, którzy chcą złowić dużą rybę. To już nie jest zabawa, tutaj rzeczy stają się poważne i samo przyglądanie się jest niezapomnianym przeżyciem. Najlepsi wędkarze z całego świata przyjeżdżają do miejscowości Jezera, żeby uczestniczyć w łowieniu sportowym dużych ryb. Impreza trwa przez siedem dni, w trakcie których wszystko (oczywiście) przebiega pod znakiem ryb, a te z nich, które uda się złowić są konsumowane.

PROCESJA ZA KRZYŻEM

Jelsa - 05.04

Jeżeli zdecydujesz się na spędzenie Wielkanocy na wyspie Hvar, to święta te obchodzić będziesz tak, jak obchodzone są tu od pięciu stuleci. Procesja w Wielki Czwartek oraz Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, w których co roku uczestniczą wierni z miejscowości położonych w głębi wyspy, odbywa się od 500 lat. Ten zwyczaj religijny o długiej tradycji stanowi niezwykłe doświadczenie duchowe dla każdego, kto się do niego przyłączy. Dlatego nie dziwi fakt, że dobra opinia o procesji, panująca wśród mieszkańców miejscowości: Jelsa, Pitva, Vrisnik, Svirče, Wydarzenia kulturalno-turystyczne DalmacjaVrbanja i Vrboska, rozniosła się daleko i przyciąga wielu wiernych. Procesje wyruszają ze wszystkich sześciu miejscowości w tym samym czasie i w tym samym kierunku, dlatego nigdy nie spotykają się po drodze. Przyłączając się do jednej z procesji nigdy gołym okiem nie zobaczysz, że jesteś częścią o wiele większej całości, ale poczujesz to w sercu.

SUDAMJA 2012. „NIECH RIVA W KWIATACH PŁYWA”

Split - 25.04- 15.05

„SUDAMJA” - patron miasta św. Dujam już od wielu lat czczony jest w Dniu Miasta (7.5.). W ciągu około dwudziestu dni w Splicie odbywa się szereg kulturalnych, sportowych i rozrywkowych imprez na 5 scenach. Jedna z imprez, która odbywa się w tym czasie to „Niech Riva w Kwiatach Pływa”. Impreza odbywa się już 12 lat i bierze w niej udział ponad 2200 najmłodszych mieszkańców Splitu, przedszkolaki i uczniowie, którzy podczas uroczystej defilady pozdrawiają swoje Miasto i Patrona. Wszystkie dzieci otrzymują ozdobne sadzonki od Wspólnoty Turystycznej Splitu. Impreza ma charakter edukacyjno-rozrywkowy i przeznaczona jest dla najmłodszych mieszkańców. Każde dziecko otrzymuje sadzonkę i w programie na scenie i poprzez sposób komunikowania się z wykonawcami „uczy się” jak utrzymywać Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjaprzyrodę wokół siebie. W ten sposób dorastają jako świadomi ludzie miasta, gdzie w rzeczywisty sposób mogą zaprezentować swoje miasto. Motto i przekaz tej imprezy jest takie, że nie możemy mieć wpływu na ogólne wychowanie młodego człowieka, ale możemy wpływać na jego świadomość. Liczba młodych uczestników mówi nam, że jest to bardziej niż tradycyjna i bardziej niż potrzebna impreza, którą szkoły i przedszkola wpisały do swojego programu.

DNI TEATRU CHORWACKIEGO

Hvar - 03-07.05

Dla rozwoju literatury chorwackiej ważnym miejscem jest m.in. wyspa Hvar. Co roku odbywają się tu Dni Teatru Chorwackiego, poświęcone wyłącznie chorwackiemu słowu pisanemu. Liczne spektakle wystawiane są na scenie miejscowego starego teatru i w wielu innych miejscach w mieście. Cechą wspólną wszystkich przedstawień jest to, że są one adaptacjami tekstów pisarzy chorwackich. Dni Teatru Chorwackiego mają nie tylko charakter artystyczny, ale ich centralnym wydarzeniem są sesje naukowe poświęcone literaturze chorwackiej. Wyniki debat, w których uczestniczą liczni specjaliści z całego świata, publikowane są w specjalnym almanachu. Słońce i łagodny klimat są dodatkowym bodźcem, by dowiedzieć się czegoś więcej Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjao literaturze narodu, który ma o czym pisać.

LATO W HVARZE

Hvar - 15.05-15.10

Hvar dumne jest ze swojego dziedzictwa artystycznego. Malownicza atmosfera tego miasta o tysiącletniej historii i bogatej kulturze oczarowuje przyjeżdżających tu artystów. Dzięki temu Hvar latem gości wiele zespołów teatralnych, muzyków i grup folklorystycznych z Chorwacji i z zagranicy. Różnorodny program wydarzeń kulturalnych Lata w Hvarze wzbogaca urlop licznym gościom wypoczywającym na słonecznym Hvarze.

FESTIWAL ULICZNYCH ARTYSTÓW

Split - 15-30.06

Międzynarodowy festiwal artystów ulicznych trwa 15 dni, odbywają się po trzy spektakle i pokazy wieczorami. Festiwal artystów ulicznych odbywa się w Splicie już 7 lat. Artyści uliczni, performerzy nieformalnej ekspresji artystycznej z 16 krajów rozweselają gości i mieszkańców w 6 miejscach w Splicie. Ożywiają miejskie place i uliczki przyjemnymi dźwiękami dziwnych instrumentów, akrobacjami, które graniczą z umiejętnościami siły nadprzyrodzonej, pokazami które rozśmieszają do łez „przypadkowych przechodniów”... Kontakt między wykonawcami i gośćmi jest również bezpośredni poprzez animację i zabawę samych widzów, jak Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjarównież uczestnictwo widzów w programach wykonawców. Ze względu na intencję upowszechnienia festiwalu w wielu krajach Europy z których przyjeżdżają wykonawcy, a w tym roku również z innych kontynentów, siła Festiwalu polega na łączeniu, poznawaniu i wielokulturowości, które pielęgnuje Split i to jest właśnie jedną z podstaw żeby Split otrzymał statut prawdziwego miasta gospodarza...

MAFEST 2012

Makarska - 21-27.05

Międzynarodowy festiwal komiksów w Makarskiej - MaFest - odbywa się od 2006 roku, kiedy rozpoczął się jako impreza weekendowa, a obecnie przerodził się w tydzień komiksów! Według wszystkich danych MaFest jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w Makarskiej, jesteśmy w szczególności dumni z faktu, że staliśmy się znaczącym festiwalem na terenie Europy. Obok wizyt największych gwiazd rysunku i scenarzystów ze świata komiksów, MaFest organizuje też liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych, wystawy, wykłady, akcje podpisywania, kiermasz komiksów, koncerty, aukcję dobroczynną oryginalnych prac itd. Głównym patronem festiwalu jest Miasto Makarska, Ministerstwo Kultury Republiki Chorwacji i Prezydent Republiki Chorwacji.

FESTIWAL LAWENDY

Hvar Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacja- 23-24.06

Buteleczka olejku eterycznego i pachnąca torebka hvarskiej lawendy to od dziesięcioleci symbol wyspy Hvar i idealna pamiątka, która swoim zapachem budzi wspomnienia o malowniczym krajobrazie i słonecznych dniach na Hvarze. „Historia” hvarskiej lawendy zaczęła się w Velo Grablje, przepięknej wiosce w pobliżu miasta Hvar, gdzie zachowana architektura wiejska tworzy specyficzną atmosferę. W tej wiosce już tradycyjnie pod koniec czerwca odbywa się Festiwal Lawendy. Festiwal Lawendy jest prawdziwym przeżyciem dla ducha, spacer przez żywą tradycję, spacer w czasie, przez zapachy, kolory... Podczas tej turystyczno-gospodarczej imprezy można podziwiać różnorodne produkty z lawendy, prezentację tradycyjnej destylacji lawendy, delektować się domowym jedzeniem, uczestniczyć w warsztatach, koncertach i innych wydarzeniach. Gospodarze z pewnością zadbają o to, żeby Festiwal Lawendy utkwił na długo w Twojej pamięci.

FESTIWAL WYSPY - VIS 2012

Vis - 25.06-08.09

Na Festiwalu Wyspy chcemy pokazać wyjątkowe cechy wyspy Vis i stosunku (którejkolwiek) wyspy do otoczenia naturalnego i kultury. Tysiącletnie wpływy dają możliwość dla nieprzerwanych badań, dzięki czemu Festiwal Wyspy Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjajest (chodzi tu o wyspę jedną i wiele wysp) uniwersalną formą, która może pokazać najróżniejsze formy ludowej / tradycyjnej kultury, jak również sztuki muzycznej i scenicznej oraz architektury. Celem organizatorów jest prezentacja Wyspy Vis jako całego szeregu różnorodności, które obejmują nie tylko tradycję i wyjątkowość wyspiarską (historyczną, kulturową i naturalną) i również połączenia ze światem i jego wpływami na wyspę. Festiwal odbywa się od 1995 roku. Odbywa się przy atrakcyjnych lokalizacjach; Kut, Baterija, kościół św. Mikołaja, w jego ramach organizowane są koncerty jazzowe, festiwal organowy - muzyka poważna, spektakle teatralne, koncerty klap...

REWIA TRADYCYJNYCH STROJÓW I RZEMIOSŁA „NOSTALGIA”

Kaštel - 29-30.06

Rewia tradycyjnych strojów i rzemiosła - Nostalgia to dwudniowa impreza, na której pierwszego wieczora zaprezentujemy tradycyjne stroje ludowe, które są własnością prywatną osób, instytucji i Towarzystw Kulturalno-artystycznych, a drugiego wieczora unikalne kreacje mody jako połączenie tradycji i świetnej mody znanych i uznawanych kreatorów. Wystąpienia wszystkich naszych modeli odbędą się przy tańcu Towarzystw Kulturalno-artystycznych i śpiewie Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjaklap. Jednocześnie w czasie tych dwóch dni na Targach Rzemiosła i Rękodzieła na stoiskach wystawienniczo- handlowych zaprezentowana zostanie oferta gastronomiczna, pamiątki i ręcznie wykonane produkty, wino, oliwa z oliwek, tradycyjne dania dalmatyńskie. Celem projektu jest przedłużenie sezonu turystycznego, promocja tradycyjnych strojów i sposobu życia, najpierw Kašteli, Zagory, Splitu, Trogiru, Solinu, a potem szerzej oraz promocja rzemiosła, tj. tych ludzi, którzy obecnie wykonują tradycyjne stroje, jak również tych, którzy projektują nowoczesne stroje w połączeniu z motywami tradycyjnymi, a to jest obecnie absolutnym trendem mody.

LETNIE IMPREZY W SATRIM GRADZIE

Stari Grad - 01.07-31.08

W Starim Gradzie, dawnym Faros, który wraz ze Starogradskim Poljem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, od 1.7. - 31.8. odbywają się Letnie Imprezy. Stari Grad pielęgnuje tradycję towarzystw kulturalno-artystycznych, tak że w ramach Letnich Imprez można zobaczyć i posłuchać Chorwackiej muzyki miejskiej, która została założona przed 140 laty, Faroskiej kandatury, zespołu teatralnego Pikolo teatar oraz Towarzystwa Kulturalno-artystycznego Petar Hektorović, Festiwal Mali Grad Wydarzenia kulturalno-turystyczne DalmacjaFaros, zawody w pływaniu Faros Maraton, uczestniczyć w Feście św. Rocha 16.8. i zobaczyć zespoły teatralne, folklorystyczne i muzyczne z innych miejscowości. Letnie Imprezy odbywają się na placach, podwórzach i uliczkach Starego Gradu, w stawie Petra Hektorovića, w ogrodzie pałacu Binakini. Celem Festiwalu jest prezentacja autentycznej atmosfery i lokalnej kultury.

KULTURALNE I ROZRYWKOWE LATO W KAŠTELACH

Kaštela - 01.07-31.08

Letnia oferta otwiera miasto Kaštela dla wszystkich gustów. Dla tych, którzy lubią muzykę poważną w zamku Vitturi przez całe lato odbywają się koncerty muzyki klasycznej i wystawy, miłośnicy tradycyjnej kultury dalmatyńskiej znajdą coś dla siebie w centrach starych miast i na ludowych festach, a na Wieczorach Pieśni Dalmatyńskiej można podziwiać pieśni klap. Dla nienasyconych w Kaštelach w lipcu i sierpniu będą gościć największe gwiazdy estrady chorwackiej. Dla każdego coś się znajdzie!

LATO KULTURALNE W TROGIRZE

Trogir - 01.07-01.09

Latem na ulicach Trogiru odbywają się liczne imprezy kulturalne. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy muzyki poważnej mogą słuchać koncertów muzyki klasycznej i kameralnej, Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjaoglądać wystawy i przedstawienia teatralne, wystawiane w zabytkowym centrum miasta. Gości, spragnionych rozrywki, przez całe lato zabawiają gwiazdy estrady z Chorwacji i z zagranicy, a wesołą atmosferę uzupełniają ludowe festyny, jak np. Noc Rybacka, w trakcie której przygotowywane są specjały rybne lub Dzień Trogiru.

FESTIWAL KLAP DALMATYŃSKICH

Omiš - 04-30.07

W ciągu ostatnich lat pieśni wykonywane przez tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy, przeżywają prawdziwy renesans. Dzięki licznym festiwalom pielęgnującym lokalną muzykę dalmatyńską, ich popularność wyszła daleko poza granice Dalmacji. Jedną z imprez, która ma w tym swoją zasługę, jest Festiwal Klap Dalmatyńskich, który od trzydziestu lat pielęgnuje tradycję dźwięków wybrzeża i wysp. W Omišu co roku spotykają się najlepsze zespoły, które w ten sposób nie tylko pielęgnują i promują dalmatyńskie pieśni, ale także je unowocześniają, ponieważ klapy przyciągają coraz więcej młodych, utalentowanych muzyków, którzy wnoszą do nich świeżą, młodzieńczą energię.

LATO KULTURALNE W OMIŠU

Omiš - 10.07-28.08

Latem w Omišu odbywa się wiele imprez kulturalnych, miasto oferuje naprawdę szeroką gamę Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjawydarzeń, od koncertów i recitali organizowanych w miejscowych kościołach i klasztorze franciszkanów, przedstawień na placach miejskich, różnego rodzaju wystaw i wieczorów literackich, aż po festyny ludowe i imprezy typu Wieczory Pirackie, Szalone Skoki, Maraton Pływacki, Karnawał oraz Międzynarodowe Święto Pracy. Jednak najbardziej znanym wydarzeniem jest Festiwal Klap Dalmatyńskich. Ten przegląd tradycyjnych zespołów wokalnych jest ceniony na całym wybrzeżu, a jego zwycięzcy regularnie robią karierę nawet poza granicami Chorwacji. Jeżeli chcesz zobaczyć i usłyszeć najlepsze chorwackie klapy, to festiwal w Omišu jest odpowiednim miejscem.

SPLICKIE LATO

Split - 14.07-14.08

Latem Split zmienia się w miasto sztuki scenicznej. Tradycyjnie już Splickie Lato koncentruje się przede wszystkim na repertuarze operowym, przedstawiając publiczności najlepsze opery, przygotowane przez starannie wybrane zespoły z całego świata. Sławni soliści wychodzą przed audytorium, natchnieni antyczną atmosferą zabytkowego centrum, a ulice Pałacu Dioklecjana mają idealną akustykę. Obok oper, w trakcie Splickiego Lata odbywają się również liczne spektakle teatralne, baletowe oraz wystawy. W ciągu ostatnich Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjalat organizatorzy zwrócili się też w stronę promocji form sztuki współczesnej, jak: koncerty jazzowe, pokazy filmów, teatr uliczny i performance. Idealny wybór dla wszystkich, którzy tak samo jak morze cenią doskonałą sztukę.

LETNI KARNAWAŁ

Makarska - 04.08

Riwiera Makarska jest częścią wybrzeża chorwackiego, której nie może ominąć nikt, kto naprawdę chce doświadczyć wszystkich jego uroków. Przepiękne plaże i czyste morze to nie wszystko, co mieszkańcy Makarskiej przygotowują dla swoich gości. Spędź wakacje w Makarskiej aktywnie weź udział w programach kulturalnych i baw się na którejś z makarskich fest jak makarski letni karnawał. Jest to z pewnością największa impreza i wydarzenie w naszym mieście, którego tradycja jest bardzo długa. Wszyscy, którzy brali w nim udział byli zachwyceni atmosferą i programem i znowu wracają na karnawał.

ŚWIĘTO WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY

Sinj - 15.08

W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do Sinja przyjeżdżają setki tysięcy wiernych, ponieważ tutaj właśnie znajduje się największe sanktuarium maryjne - Sanktuarium Matki Boskiej Sinjskiej. Sinj jest miejscem pielgrzymek wiernych z całej Dalmacji, Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjaktórzy idą do miasta, które broniło kraj przed Turkami, tworząc tak historię Chorwacji. Przyłącz się do nich w całonocnym czuwaniu, porannej mszy i procesji ulicami Sinja. Uczestnicz razem z nimi w Mszy Świętej i zabierz ze sobą tutejsze, trzechsetletnie bogactwo duchowe.

TURNIEJ RYCERSKI „SINJSKA ALKA”

Sinj - 05.08

Tradycyjny turniej rycerski Sinjska Alka organizowany jest od 1715 roku dla upamiętnienia zwycięstwa mieszkańców regionu zwanego Cetinska Krajina nad wojskiem tureckim. Początkowo w turnieju, który odbywał się co roku z okazji rocznicy zwycięstwa, uczestniczyli rycerze, którzy sami brali udział w bitwie, a później ich potomkowie, a tradycja trwa do dziś. W autentycznych miejscach: stara twierdza Grad, twierdza pomocnicza Kamičak, Alkarski Dvori i Alkarsko Trkalište - rycerze na koniach, tzw. alkari i ich pomocnicy z dumą pielęgnują trzystuletnią tradycję, symbolizującą bohaterstwo i pragnienie wolności. Kulminacyjnym punktem uroczystości jest sławna walka o pierścień, tzw. alkę. Oczywiście rycerze nie walczą ze sobą, ale jadąc na galopującym koniu starają się trafić w środek pierścienia. Zwycięża ten, kto zbierze najwięcej punktów i jemu właśnie przypada cała chwała Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjabohaterskich przodków. Turniej Sinjska Alka przypomina o jednym z najsławniejszych wydarzeń w historii Chorwacji i zajmuje szczególne miejsce w ofercie kulturalnej.

BITWA KORSARZY

Omiš - 18.08

Korsarze z Omiša w pewnej chwili byli władcami Adraityku. Ich ataku bała się każda flota. Wyjątkowo „lubili” statki weneckie, którym często stawali na drodze do celów handlowych. Omiš był cierniem w oku dla weneckiej dominacji. Dokumenty wskazują na to, że korsarze z Omiša budowali statki, które do dziś są wyjątkowe w swoim rodzaju. Z nich mieszkańcy Omiša są najbardziej dumni. Poprzez przedstawienie, w którym gościnnie bierze udział zespół Sv. Cecilija „Moreška” z Korčuli i „Uskoci” z Klisu, oddawana jest cześć historii, a wszystkim obecnym zapiera ono dech w piersi.

DNI DIOKLECJANA

Split - 17-23.08

Mimo, że pałac Dioklecjana jest znakiem wielkiej historii Splitu, mieszkańcy Splitu poprzez tę imprezę chcą pokazać swoim gościom 1700 lat tego miasta poprzez powrót do swojej antycznej przeszłości. Po ulicach dawnego pałacu chodzą przechodnie w togach i tunikach, po promenadzie jeździ orszak dawnych powozów, który cesarza Dioklecjana i jego świtę przewozi Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjana Paristil, gdzie cesarz tak jak kiedyś zwraca się do mieszkańców. W wąskich przejściach czuć zapachy kuchni śródziemnomorskiej, jakby to nie był XXI wiek, a w tym samym czasie piękne stoiska (Obala hrv. narodnog preporoda) jest pełen specjałów, rękodzieła, historii i teraźniejszości.

OBCHODY DNIA ŚW. BŁAŻEJA (SV. VLAHO)

Dubrovnik - 02-03.02

Święty Błażej jest patronem Dubrownika. Już ponad tysiąc lat, w dniu świętego Błażeja, jego mieszkańcy przygotowują wielką uroczystość, która odbywa się na wszystkich ulicach miasta. Ku chwale św. Vlaha oraz z okazji Dnia Miasta Dubrownika odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, muzyczne i sportowe. Miasto jest wtedy specjalnie oświetlone i ustrojone, a spacerują po nim okoliczni mieszkańcy przyciągający uwagę bogactwem oryginalnych strojów ludowych. Bramy miasta są szeroko otwarte i zapraszają wszystkich do udziału w obchodach, które rozpoczynają się noc wcześniej, 2 lutego, w dniu Matki Boskiej Gromnicznej (Gospa Kandelora), kiedy podczas modlitw wypuszczane są białe gołębie, a kontynuowane są rano, uroczystą mszą w Kościele Św. Błażeja. Ulicami przechodzi procesja. Obchody dnia patrona Dubrownika, to dzień który przypomina Wydarzenia kulturalno-turystyczne Dalmacjao tym, że św. Błażej wiecznie czuwa nad jego wolnością, w 2009 roku obchody zostały wpisane do rejestru dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

LIBERTAS FILM FESTIVAL

Dubrownik - 10-14.04

Oferta kulturalna Dubrownika jest wyjątkowo szeroka i absolutnie potrzebna takiemu miastu! Swoje miejsce znalazła tutaj też sztuka filmowa tj. Libertas Film Festival. Festiwal, który już ósmy rok z rzędu przed dubrownicką publiczność wprowadza niektóre z najciekawszych filmów niezależnej produkcji światowej, a od ubiegłego roku też najlepsze dzieła godne Oscara. Obok filmów, Libertas od kilku lat jest też centrum edukacji filmowej poprzez warsztaty, wykłady i dyskusje, a spotkania między projekcjami miłośnicy filmów mogą zacząć od rozmów z którymś z cenionych gości Festiwalu, znawców filmu i aktorów, którzy przyjmują zaproszenia do Dubrownika.

LUŠKO LITO

Vela Luka czerwiec - sierpień

W swoim programie obejmującym ponad 50 wieczorów z programem kulturalno-rozrywkowymi wymieniamy wtorkowe Zespołu Folklorystycznego Kumpanija, który wykonuje tańce z Velej Luki i rycerskie, w środy w Atrium Centrum Kultury wieczory z klapami i wieczory muzyki poważnej, w czwartki wieczory rybackie w centrum miejscowości, a w weekendy odbywają się wystawy znanych artystów, wieczory teatralne i koncerty muzyki rozrywkowej znanych wykonawców chorwackich.

PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY „KSIĘŻYCA NAD NERETVĄ”

Metković - 17-20.05

Kiedy księżyc w pełni oświetla deltę rzeki Neretvy, rozgrywającej się pod gołym niebem gry cienia i światła nie można porównać z jakąkolwiek, nawet najwspanialszą scenografią teatralną. Przyroda jak gdyby od niechcenia pokazuje, jak niewiele potrzeba, by uzyskać doskonałą harmonię. Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy tego regionu, którzy to naturalne oświetlenie przyjęli za najważniejszy element Festiwalu, który piękno chorwackiej przyrody ozdabia czarem chorwackiej muzyki. W miejscowości Metković spotykają się zespoły folklorystyczne z całej Chorwacji i z zagranicy, które pieśnią i tańcem nad brzegami ukochanej rzeki Neretvy tworzą odę do księżyca.

TRADYCJA TURNIEJÓW RYCERSKICH

Korčula - czerwiec-październik

Planowane i uroczyste występy zespołów rycerskich w Korčuli lub na wyspie Korčula. Te tańce rycerskie, czy też tańce kolorów mają czterowiekową tradycję, która jest pielęgnowana na wyspie Korčula. Niektóre z licznych tańców symbolizują obronę wyspy przed najeźdźcami, a moreška to siedem dynamicznych tańców z mieczami, symbol walki między dobrem i złem, walki między wojskiem białego i czarnego o piękną dziewczynę, narzeczoną białego króla.

FESTIWAL „MUZYKA I SŁOWO” - KONAVLE 2012

Konavle - 22.06-04.07

Festiwal „Muzyka i Słowo” w 2007 roku został zorganizowany przez Towarzystwo Artystyczne „Konavle - Art”. Festiwal oferuje występy muzyczne, sceniczne, taneczne i inne, które poza Cavtatem odbywają się na scenach w różnych miejscowościach Konavli ożywiając i odkrywając w ten sposób niektóre już zapomniane przez sztukę lokalizacje. Wszystkie występy są darmowe dla odwiedzających.

LATO W STONIE

Ston - 23.06-19.09

Diecezja stońska jest najstarszą diecezją w Chorwacji. Dlatego każda wizyta w Stonie to bezpośredni kontakt z dawnymi czasami i wydarzeniami. Znajdujący się na przepięknym półwyspie Pelješac, który był często celem najeźdźców, Ston na swoich murach o długości 5,5 km, które służyły do obrony stońskiej solanki, noszą znaki wiekowej walki o utrzymanie autochtonicznej kultury, a rezultaty tej walki najlepiej widać w czasie imprez w ramach Lata w Stonie. W miesiącach letnich na ulicach Stonu występują klapy, odbywają się koncerty i rewie mody. Ze względu na tradycję hodowli skorupiaków i produkcję soli, to jest wyjątkowa okazja do odwiedzenia stońskich restauracji i knajpek. Można tam spróbować egzotycznych dań z chorwackiego Adriatyku.

LATO W CAVTACIE

Cavtat - 23.06-09.09

Niedaleko od magicznego Dubrownika i przepięknych Konavli, gdzie można poczuć ducha dawnych czasów i poznać wielowiekowe tradycje naszych przodków, to wszystko sprawia, że Cavtat jest idealnym miejscem wypoczynku, gdzie każdy może znaleźć to czego szuka: delektować się spokojem ukrytych zatok i długimi spacerami nad morzem albo spędzać aktywnie czas korzystając z licznych programów sportowo-rekreacyjnych, wycieczkowych, rozrywkowych i kulturalnych, które są w ofercie. Lato w Cavtatcie to kulturalno- rozrywkowa impreza z koncertami muzyki klasycznej, jazzu, klap dalmatyńskich, występami zespołów tanecznych i folklorystycznych. Szczególne miejsce w ramach Lata w Cavtacie zajmuje Cavtatski karnawał letni, który odbywa się w ostatni weekend lipca, odbywają się wtedy występy licznych artystów ulicznych, żonglerów i performerów. Koniec Lata w Cavtacie należy zawsze do Spotkania klap „Spójrz na mnie”, które w pierwszy weekend września przyciąga do Cavtatu poza dubrownickimi też najlepsze klapy z innych części Chorwacji. Wszystkie imprezy odbywają się na letnich scenach Cavtatu i są darmowe dla odwiedzających.

LATO KULTURALNE NA WYSPIE MLJET

Wyspa Mljet - lipiec-sierpień

Park narodowy na wyspie Mljet jest powodem, dla którego wyspa ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych na Adriatyku. Goście mogą się nie tylko cieszyć widokiem tutejszej przepięknej przyrody, ale także uczestniczyć w Lecie Kulturalnym na Wyspie Mljet. Trwa ono przez około 40 dni, w środku sezonu turystycznego. Gości na nim wielu sławnych muzyków, odbywają się wystawy malarskie, spektakle teatralne i występy folklorystyczne, które nie tylko urozmaicają wypoczynek gości na wyspie, ale także mają aspekt ogólnoludzki. Cały dochód przeznaczony jest dla Fundacji Najświętszej Marii Panny na konserwację klasztoru benedyktynów, zabytku klasy „0”, położonego na Wielkim Jeziorze na wyspie Mljet. Dlatego uczestnicząc w każdej z licznych imprez bezpośrednio pomagasz w zachowaniu chorwackiego dziedzictwa kulturowego.

LATO KULTURALNE NA LASTOVIE

Lastovo - lipiec-sierpień

Lastovo to najmłodszy chorwacki park przyrody, ciągle nieodkryta perła Adriatyku. Poza podziwianiem przepięknej przyrody i delektowaniem się tutejszymi daniami, przez całe lato odbywa się tutaj bogaty program kulturalno-rozrywkowy. W czasie Lata Kulturalnego na Lastovie odwiedzający mogą obejrzeć różne wystawy, posłuchać koncertów muzyki klasycznej, uczestniczyć w wieczorach rybackich i Lastovskiej Nocy. Po raz drugi na wyspie Lastovo w miejscowości Lastovo przed kościołem św. Kuzmy i Damiana organizowany będzie festiwal nowych utworów, który odbędzie się w ostatnim tygodniu lipca (27. i 28.7.2012). Najlepsi wykonawcy otrzymają wyróżnienia na podstawie ocen fachowców, wykonawców i publiczności. W okresie od 23.8. do 26.8.2012 roku wyspa Lastovo będzie gospodarzem dla kilku tysięcy miłośników połączenia alternatywno-miejskiej muzyki w kombinacji z pięknem przyrody Parku Przyrody „Archipelag Lastovo”. Świetne przeżycie dla tych, którzy szukają darmowych koncertów, przygody i turystyki przygodowej. LASTOVO WYSPA MUZYKI będzie się odbywać przez cztery dni w Uvali Mihajla.

DUBROVAČKE LJETNE IGRE

Dubrovnik - 10.07-25.08

Dubrownicki Festiwal Letni to najstarszy i najbardziej znany festiwal chorwacki. Już od 1956 roku Festiwal zaczął pracować na swoją popularność i za pośrednictwem prestiżowego zrzeszenia festiwali europejskich stał się jednym z festiwali europejskich. Wyobraź sobie, że delektujesz się najpiękniejszymi dziełami muzyki klasycznej i najlepszymi wykonaniami przedstawień, wygodnie usadowiony pośród murów miejskich. Właśnie to oferuje Dubrownik latem. W ramach Dubrownickiego Festiwalu Letniego klasyczne przedstawienia i spektakle baletowe wystawiane są na ulicach i placach tego dumnego, renesansowo- barokowego miasta. Tylko wielka sztuka może utrzymać w jednym miejscu piękno miasta stworzonego z kamienia i światła. Ta sztuka będzie inspiracją dla licznych aktorów, tancerzy, muzyków i widzów przez całe lato. Dubrownicki Festiwal Letni co roku gości znane nazwiska śmietanki kompozytorów, solistów, orkiestr. Wykonywanie utworów w starych budynkach ze świetną akustyką, jak na przykład atrium Pałacu Rektorów (Knežev dvor), tworzy wyjątkową atmosferę festiwalu. Oczywiście, również w tym roku mury Dubrownika będą rozbrzmiewać dźwiękami swojej długiej historii. Również w tym roku, już po raz 63. Dubrownicki Festiwal Letni, odbywający się od 10 lipca do 25 sierpnia 2012, ponownie przyciągnie do tego pięknego miasta światową elitę artystyczną. Po raz kolejny dubrownickie ulice, place, pałace, wyspy czy twierdze średniowieczne będą równoprawnym i dumnym partnerem dla h artystów.

MARATON ŁODZI RZECZNYCH ZWANYCH „LAĐA”

Metković - 11.08

Łódź rzeczna zwana lađa to jednostka pływająca, która w przeszłości miała kluczowe znaczenie transportowo-ekonomiczne dla mieszkańców tego regionu. Przez całe wieki była ich głównym środkiem transportu, więc współcześni mieszkańcy miejscowości Metković organizują amatorskie wyścigi tradycyjnych lađi. Uczestnicy płyną wzdłuż rzeki Neretva, startują w miejscowości Metković, w okolicach mostu, a meta znajduje się w mieście Ploče, oddalonym o 22,5 km. W zawodach uczestniczy kilka zespołów i około trzystu wioślarzy, którzy dosłownie dają z siebie wszystko. Mimo, że zwycięstwo jest sprawą prestiżu, to jednak nie jest ono najważniejsze. Najważniejsza jest odwaga i chęć pielęgnowania tradycji, przypominania o życiu i wysiłku naszych przodków.

EPIDAURUS FESTIVAL

Cavtat - 31.08-22.09

Epidaurus Festival to międzynarodowy festiwal muzyki i sztuki, który zorganizowany został i jest prowadzony przez młodą dubrownicką pianistkę z Cavtatu, Ivanę Mariję Vidović. Festiwal oferuje różne programy artystyczne: koncerty muzyki klasycznej, jazzowe, kursy dla młodych artystów, wystawy, spektakle teatralne, wykłady. Obok występów znanych na arenie międzynarodowej artystów z kraju i zagranicy, szczególną uwagę przywiązuje się do młodych artystów, umożliwiając im samodzielne występy, jak również doskonalenie się u boku znanych krajowych i zagranicznych artystów na kursach, które odbywają się w trakcie trwania festiwalu pod nazwą „Scuola Epidaurus”. Epidaurus festival jest dodatkowym powodem do odwiedzenia Cavtatu we wrześniu.

FESTIWAL JULIAN RACHLIN & FRIENDS

Dubrovnik - 06-22.09

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Julian Rachlin i Przyjaciele”, muzyczno sceniczne wydarzenie, które dzięki doborowi wykonawców i repertuaru stało się integralną częścią dubrownickiego lata kulturalnego. Od 2001 roku i pierwszego spotkania skrzypka Juliana Rachlina z Dubrownikiem, festiwal zaczął swoje życie jako rozpoznawalna marka kulturalna, oferując jedyne w swoim rodzaju połączenie świetnej sztuki muzyczno-scenicznej i turystyki jako dwóch najważniejszych cech Dubrownika, światowego kierunku doskonałości. Festiwal również w kolejnym roku ze względu na termin (6 września do 22 września 2012) przedłuża sezon turystyczny, daje niezwykłą szansę na przedstawienie się przedsiębiorców, gości - miłośników muzyki klasycznej.


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Apartamenty prywatne Pag Apartamenty prywatne Pag od 4.20 € / 4.20 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 750 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; rodzaj dna w morzu: żwirowe; dostęp do plaży: samochodem, pieszo - blisko, pieszo - daleko. Odległości: Kantor do 600 m, wypożyczalnia rowerów 420 m,... Apartamenty Medena Apartamenty Medena od 7.54 € / 7.54 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Apartamenty Croatia Apartamenty Croatia od 5.33 € / 5.33 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, kolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: żwirowe; prysznic; leżaki na plaży (płatne);... Hotel Pharos Hotel Pharos od 21.29 € / 21.29 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; rodzaj dna w morzu: żwirowe, kamieniste; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowery wodne,... Hotel  Fontana Hotel Fontana od 18.00 € / 18.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja w formie bufetu, napoje dodatkowo płatne w godzinach 18:30 - 21:00 , obiad kilka dań do wyboru z karty, napoje dodatkowo płatne w godzinach 12:00 - 14:00 , śniadanie bufet, kawa i... Apartamenty prywatne Novalja Apartamenty prywatne Novalja od 6.11 € / 6.11 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 850 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, skalista; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża strzeżona (ratownik); wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne, skutery... Hotel Lavanda Hotel Lavanda od 23.43 € / 23.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja w godzinach 18:30 - 21:00 , śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 50 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista, betonowa; łagodne zejście do... Hotel Imperial Hotel Imperial od 23.00 € / 23.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): betonowa; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne);... Holiday Village Sagitta Holiday Village Sagitta od 27.86 € / 27.86 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja; all inclusive, all inclusive zawiera: napoje bezalkoholowe do wszystkich posiłków, przekąski w ciągu dnia, kawa herbata w ciągu dnia, napoje alkoholowe w ciągu dnia w godzinach 18:30 - 21:00... Hotel Brzet Hotel Brzet od 32.57 € / 32.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja kilka dań do wyboru z karty w godzinach 19:00 - 21:00 , obiad kilka dań do wyboru z karty w godzinach 12:00 - 14:00 , śniadanie bufet w godzinach 07:30 - 09:30 . Ośrodek oferuje:...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Marek (Świdnik , 2012-11-22) - Średnia ocena: 3.2
Nemira malowniczo poł.blisko do plaży,dobre retauracje,dodatkowe atrakcje(rejs statkiem,rafting)

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Joanna I Adam (Poznań, 2012-11-15) - Średnia ocena: 4.9
Bez wątpienia urokliwe miejsce, praktyczne pokoje, znakomite wyposażenie kuchni. Ośrodek czysty i zadbany, blisko do morza i basenu. Jesteśmy zauroczeni :-)

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 024
Bolesław (Rybnik, 2012-11-08) - Średnia ocena: 3.4
Polecamy to miejsce zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz wybierają się do Chorwacji. Pag jest ładną miejscowością. Mili gospodarze, służący pomocą, a zwłaszcza Pni Beata z biura PERLA, która opiekuje się Polakami na miejscu, dzięki niej czujemy się bezpiecznie.

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Andrzej (Krzywaczka, 2012-11-07) - Średnia ocena: 4.9
Miejsce spokojne,czyste,zadbane. Na przestrzeni kilku lat stale poprawiające swój standart. Obsługa kulturalna,dyskretna. Niedaleko Zadar,wyspa Pag,oraz cudowne miasteczko Nin.

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 131
Patrycja (MYSŁOWICE, 2012-11-07) - Średnia ocena: 5.0
Okolica śliczna, widoki piękne ,plaża żwirkowa -najbliższa przy hotelu Pagus, na przełomie maja i czerwca spokój i cisza, bardzo mało turystów,ładne miasteczko z wąskimi uliczkami i przyjaźni ludzie oddają klimat śródziemnomorski. Apartament duży, przestronny z ogromnym tarasem. Na wyposażeniu jest wszystko a dwie duże sypialnie to komfort dla rodzin z dziećmi. Świetny kontakt z Panią referentką z biura podróży Perla Pag :)

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi » Apartamenty prywatne Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Obiekt zadbany,czysty,urządzony praktycznie.Ogólnie dostępny grill,pralka automatyczna,blisko do morza, ok.100 m.Spokojne miejsce,ale blisko do różnorodnych lokali.Polecamy dla osób,które chcą chcą połączyć wypoczynek z wyjazdem do Mediugorje(75 km),niezapomniane widoki.5km od Tucepi,"Małe Lourds"(Vepric),obok Makarskiej.Bardzo polecamy.
Chorwacja » Dalmacja » Makarska
Rafal (Warszawa, 2013-06-20) - Średnia ocena: 4.8
Makarska to przecudowna miejscowość, gdy tylko tutaj przyjechałam, od razu się zakochałam. Wiele atrakcji, w szczególności na plaży ( skutery wodne, paralotnie, narty wodne itp...) Wspaniała atmosfera, przemili ludzie którzy w większości mówią albo rozumieją po polsku. Warto wybrać się wieczorami na spacery lub do centrum, gdzie zawsze się coś dzieje i każdy znajdzie coś dla siebie:)

Chorwacja » Dalmacja » Seget Vranjica
Mirosław (Żagań, 2012-11-16) - Średnia ocena: 2.1
Dobra miejscowość wypadowa do zwiedzania Środkowej Dalmacji. Blisko do Trogiru, Splitu,Szibenika czy Parku Narodowgoi Krka.

Chorwacja » Dalmacja » Novalja
Sebastian (Wodzisław Śląski, 2012-11-06) - Średnia ocena: 4.2
Ładna miejscowość. Dla młodzieży dużo dyskotek i impres

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.

Chorwacja » Dalmacja » Sv. Filip i Jakov
Stach (Sulechów, 2012-10-17) - Średnia ocena: 4.6
Św.Filip i Jakob to mała letniskowa ,spokojna miejscowość.,Świetny punkt wypadowy do zwiedzania innych dalmatyńskich miast i miasteczek.Świetne miejsce na wypoczynek dla rodziców z małymi dziećmi oraz osób starszych.Polecam
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl