Wybrzeże Południowe

Mauritius
Położenie

      Mauritius to egzotyczna, niewielkich rozmiarów wyspa na Oceanie Indyjskim. Turystów w te rejony przyciąga przede wszystkim nieskazitelnie błękitna woda, piaszczyste plaże oraz bajeczne rafy koralowe, których większość jest udostępniona do nurkowania. Barierą dla wielu podróżników pozostaje jednak cena - urlop na Mauritiusie to nierzadko wydatek kilkunastu tysięcy złotych, mimo to, nie brak chętnych to odwiedzenia tego magicznego miejsca. Wszyscy, którzy zdecydują się na wczasy w tym kraju mogą być pewni, że te wakacje pozostaną w pamięci na całe życie.

Pogoda

      Mauritius leżący na półkuli południowej, znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego i tropikalnego. Gdy w Polsce zima daje się we znaki, na Mauritiusie słońce świeci w pełnej okazałości. Temperatury w miesiącach zimowych mogą osiągać nawet 30°. Nieco inaczej jest kiedy u nas trwa słoneczne lato - wówczas na Mauritiusie następuje ochłodzenie i słupki rtęci wskazują na ogół poniżej 20 kresek. Kąpiele morskie są czystą przyjemnością, kiedy woda osiąga 22-27°C. Najbardziej "ryzykownym" czasem jest okres od grudnia do kwietnia, kiedy na wyspie mogą występować silne cyklony i trąby powietrzne, pozostawiające ogromne spustoszenie. W okresie tym należy się również spodziewać sporych opadów deszczu. Najlepszą porą na uprawianie sportów wodnych jest natomiast czerwiec, lipiec oraz sierpień.

Atrakcje turystyczne

      Jedną z największych atrakcji na południu wyspy jest bez wątpienia park narodowy Black River Gorges. Teren ten w dużej mierze pokrywają góry i wyżyny, a możliwość wspięcia się na nie i podziwiania okolicy jest nie lada gratką dla turystów. Jednym z takich punktów widokowych jest góra Piton de la Riviére Noire. Park jest pozostałością po olbrzymiej dżungli, która porastała te tereny przed setkami lat. Zmierzając nieco bardziej na wschód wyspy, nie można pominąć jeziora Grand Bassin, które dla tutejszych wyznawców hinduizmu jest niczym święte miejsce. Zauważyć to można dzięki licznym świątyniom oraz miejscom kultu, które przez kolejne lata wyrosły dookoła brzegów jeziora. W pobliżu miejscowości Souillac znajdują się słynne na cały kraj Rochester Falls, wodospady w skalnych korytarzach, najwyższy z nich spada w dół z wysokości niemal 15 metrów. W wyznaczonych miejscach dozwolona jest kąpiel.
Pokaż cały opis


Noclegi

      Na Wybrzeże Południowepołudniowym wybrzeżu wyspy nie ma zbyt wielu atrakcji, które przyciągałyby turystów - w przeciwieństwie do północnych regionów. Na południu baza noclegowa jest nieco skromniejsza, jednak niczym nie odbiega od standardów panujących w innych częściach wyspy. Jednym z najpopularniejszych wśród turystów ośrodków wypoczynkowych jest Heritage Golf & SPA Resort położony w przepięknej miejscowości Bel Ombre. Głównym atutem hotelu jest ogromne pole golfowe, dla niektórych turystów jest ono jedynym powodem przyjazdu w te regiony Mauritiusu. Cały kompleks przypomina nieco jedną z afrykańskich wiosek, jednak pod względem wyposażenia oraz udogodnień nie ma z nią nic wspólnego. Hotel oferuje gościom przestronne pokoje i apartamenty, liczne atrakcje sportowe (siatkówka, tenis, siłownia, wypożyczalnia rowerów, a nawet strzelanie z łuku) oraz wodne (nurkowanie, wędkarstwo, żeglarstwo, kajaki, narty wodne oraz wiele innych). W ośrodku istnieje możliwość skorzystania z sauny, Spa, usług masażysty, siłowni lub łaźni parowej. Wiele atrakcji w hotelu skierowanych jest do najmłodszych gości, dlatego jest to idealne miejsce na wypoczynek Wybrzeże Południowez dziećmi. Do dyspozycji przez niemal cały dzień pozostaje opiekunka, moc wrażeń czeka na pociechy w mini klubie oraz na placu zabaw. Specyficzny klimat Heritage Golf & SPA Resort sprawia, że wakacje na Mauritiusie pozostaną na długo w naszej pamięci. Kolejnym ośrodkiem wartym polecenia jest Sofitel Imperial, ok. 5 km od większego miasteczka, jakim jest Flic en Flac. Ten 5 gwiazdkowy hotel (oczywiście z polem golfowym) do dyspozycji wszystkich turystów pozostawia miejsca na nocleg w ponad 130-stu pokojach standardowych oraz 5-ciu klasy de lux, kilka restauracji (także chińską). Na chwilę relaksu możemy udać się do sauny, salonu masażu, kosmetyczki lub fryzjera. Dzieci znajdą niezapomniane wrażenia w rozbudowanym mini klubie. Większość hoteli w tej części Mauritiusu oferuje wakacje typu all inclusive oraz last minute, w pokojach na wysokim standardzie oraz pod opieką medyczną.

Przydatne informacje

      Wszyscy mieszkańcy Mauritiusu chętnie bawią się wieczorami przy sedze. Ta specyficzna muzyka oraz taniec tworzą kulturę całego kraju. Taniec sega jest niezwykle namiętny, kobieta i mężczyzna wzajemnie się prowokują, zachęcają, kuszą, jednak dziś wygląda to nieco inaczej, erotyka została złagodzona, głównie dlatego, by nie odstraszać coraz większej rzeszy turystów. Zachowując w poszanowaniu kulturę kraju musimy pamiętać o odpowiednim stroju przy okazji zwiedzania świątyń. Zakazane jest wchodzenie do środka z odkrytymi ramionami oraz kolanami. Reguły te są ściśle przestrzegane, a za ich złamanie grozi nawet kara grzywny. Spędzając wakacje na Mauritiusie nie ma żadnych problemów z porozumiewaniem się. Urzędowym językiem jest angielski, z dużym powodzeniem można także używać francuskiego. Kąpiąc się w oceanie należy pamiętać o odpowiednim obuwiu ochronnym, ponieważ dno naszpikowane jest kłującymi jeżowcami. Wieczorami dają się we znaki moskity, które ze zdwojoną siłą uderzają po opadach deszczu. W przeciwieństwie to niektórych krajów afrykańskich, na Mauritiusie nie należy się obawiać egzotycznych przypadłości czy chorób, szczepionki nie są tutaj wymagane.
      Wybierając się na wakacje w te rejony (lub wypożyczając samochód na miejscu) musimy wiedzieć, że na ulicach panują podobne warunki jak w Anglii - tutejszy ruch jest lewostronny. Dość kłopotliwe mogą okazać się znaki drogowe, które nie zawsze posiadają ujednoliconą jednostkę odległości, niekiedy cyfra 3 oznacza 3 mile, a niekiedy 3 kilometry. Nie ma większych problemów z dotarciem w nawet najbardziej odległe zakątki wyspy, dogadując się z taksówkarzem lub kierowcą autobusu, można zawędrować niemal wszędzie.
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl