Wybrzeże Pacyfiku

Kostaryka
Ocean Spokojny (Pacyfik) jest największym, najgłębszym i najstarszym na świecie zbiornikiem wodnym. Zajmuje on jedną trzecią powierzchni całej ziemi. Granicami Pacyfiku są Ameryki Północna i Ameryka Południowa na wschodzie, Azja i Australia na zachodzie oraz lody Arktyki i Antarktydy odpowiednio na północy i południu.

Państwa wybrzeży Pacyfiku

      Nad wschodnim wybrzeżem Pacyfiku położone są następujące państwa: Kanada, Stany Zjednoczone, Meksyk, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Kolumbia, Ekwador, Peru oraz Chile. Nad zachodnim wybrzeżem Pacyfiku znajdują się państwa: Rosja, Japonia, Korea, Chiny, Indonezja, Malezja, Filipiny, Papua Nowa Gwinea oraz Australia i Nowa Gwinea.

Perły wschodniego wybrzeża Pacyfiku

      Często odwiedzanym państwem leżącym u wschodnich wybrzeży Pacyfiku jest Kostaryka. W tym rejonie wybrzeże Pacyfiku ma bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową. Jest ona utworzona przez skaliste, mocno postrzępione brzegi, często przechodzące w przepiękne klify. Wybrzeże posiada liczne zatoki (np. Golfo Dulce, Bahía de Coronado, Nicoya, Papagayo) oraz trzy charakterystyczne półwyspy: Nicoya, Maria Elena i Osa. Do tej części Kostaryki należą dwie prowincje: Puntarenas i San Jose. Ciekawym i wartym zobaczenia miejscem jest Wyspa Kokosowa.
      W rejonie prowincji Puntarenas jest pięć Parków Narodowych: Corcovado, La Amistad, Manuel Antonio, Marino Ballena oraz Isla Del Coco. Ostatni z nich znajduje się na całym obszarze Wyspy Kokosowej. Ma ona ciekawy krajobraz oraz pochodzenie - zarówno wulkaniczne jak i tektoniczne. Krajobraz Wyspy Kokosowej jest górski, występuje tutaj duża ilość przepięknych wodospadów, krótkich rzek i potoków. Wyspa ta jest znana z ponad 200 gatunków roślin, z czego 30% stanowią gatunki endemiczne. Naturalnie występują tutaj palmy kokosowe, jak również awokado, tropikalne owoce i drzewa Annona gabra, a także wiele innych. Wśród fauny na Wyspie Kokosowej znajduje się 400 znanych gatunków owadów, z czego 16% to gatunki endemiczne. Bardzo duże zróżnicowanie występuje głównie wśród motyli. Z tego regionu zostało opisanych ponad 50 rodzajów stawonogów. Wśród dużych gatunków morskich spotykane są na wyspie rekiny, płaszczki, a także delfiny. Park Narodowy Wyspy Kokosowej jak i Park Narodowy La Amistad znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pokaż cały opis

      Podobnie Wybrzeże Pacyfikujak zachodnie wybrzeże Kostaryki, tak również zachodnie wybrzeże Meksyku jest często odwiedzane przez turystów. Najbardziej znanym i popularnym kurortem na południowo - zachodnim wybrzeżu jest Acapulco. Jego nazwa przywołuje skojarzenia ze złocistymi plażami, ogromnymi hotelami, nocnym życiem oraz ze śmiałymi nurkami, którzy skaczą do morza ze wzgórza La Quebrada. Jedną z części miasta stanowi półwysep Bahia De Acapulco, posiadający piękne plaże, luksusowe hotele, centra rozrywki, duży wybór sklepów i restauracji. Na południe od Bahia De Acapulco położona jest wyspa Isla de la Roqueta, a tuż obok znajduje się Podwodna Kaplica - La Capilla Submarina, stanowiąca zatopiony w wodzie posąg Matki Boskiej z Guadalupe.
      Dla miłośników zabaw oprócz nocnych klubów można przybyć do Acapulco na coroczny francuski Festiwal. Pomaga on utrzymywać więzi pomiędzy Francją i Meksykiem. W Acapulco odbywa się także Carnival. Jest Wybrzeże Pacyfikuto czas bali, maskarad, pochodów oraz zabaw. Dla miłośników zwiedzania i poznawania kultury w Acapulco utworzono muzeum Casa De La Mascara (Dom Maski), w którym znajdują się maski nie tylko z Meksyku, lecz również z innych części świata.

Perły zachodniego wybrzeża Pacyfiku

      Wybierając się nad zachodnie wybrzeża Pacyfiku warto zwiedzić wyspiarskie państwa położone w okolicach równika: Indonezję, Malezję i Filipiny.
      Państwa te charakteryzują się równikowym klimatem, gorącymi temperaturami i dużymi opadami w trakcie dwóch pór deszczowych.
      Indonezja dzięki dużej różnorodności środowiska przyrodniczego, bogatej kulturze ludowej oraz licznym zabytkom stanowi ciekawą atrakcję dla turystów. Najciekawszymi regionami turystycznymi są: Jawa, Bali, północna i zachodnia część Sumatry oraz południowy Celebes. Wzdłuż całej wyspy Jawa ciągnie się łańcuch wysp wulkanicznych, których najwyższe szczyty przekraczają aż 3000 m n. p. m. Jedynie północna Wybrzeże Pacyfikuczęść jest nizinna. Jawę można podzielić na trzy regiony turystyczne: zachodni wraz z Dżakartą, środkowy oraz wschodni.
      Dżakarta jest stolicą Indonezji, a zarazem największym miastem i centrum gospodarczym. W starszej części miasta usytuowane są budynki z ubiegłego wieku cechujące się architekturą holenderską. Głównymi atrakcjami turystycznymi Dżakarty są: muzeum posiadające największe zbiory sztuki z Azji Południowo - Wschodniej oraz stary port z łodziami różnych typów.
      Środkowa Jawa znana jest z licznych zabytkowych świątyń buddyjskich i hinduistycznych, spośród których dwie są najsłynniejsze: Borobudur i Prambanan. Drugą z nich zdobią przepiękne posągi buddy oraz płaskorzeźby. Jest ona uważana za jedną z najpiękniejszych świątyń buddyjskich.
      Głównymi ośrodkami turystycznymi Malezji są miasta Kuala Lumpur i Malakka, wyspy Penang i Langkawi, wschodnie wybrzeża Półwyspu Malajskiego oraz terytoria Sabah i Sarawak. Kuala Lumpur, stolica Malezji obfituje w wiele ciekawych zabytków i miejsc. Znajdują się tutaj jedne z najwyższych budowli na świecie - Petronas Towers, z których roztacza się przepiękny widok na okolice.
      Miłośnicy historii i kultury mogą zwiedzić meczet Masjid Negara zbudowany w roku 1965 w stylu postmodernistycznym, a także pomnik Tugu Negara, upamiętniający zabitych Malezyjczyków podczas japońskiej okupacji oray główne muzeum Malezji Muzeum Negara. To właśnie w Kuala Lumpur znajdują się największe chińskie sklepy oraz odbywają się największe chińskie festiwale (na Wzgórzu Robson). Miasto dostarcza także sportowych atrakcji. Znajduje się tutaj tor wyścigowy Formuły 1, na którym w sezonie odbywa się wyścig o Grand Prix Malezji F1.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl