Wschodnie Wybrzeże Irlandii

Irlandia
Irlandia należy do archipelagu Wysp Brytyjskich. Północną i zachodnią część wyspy oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, zaś wschodnią i południową wody Morza Irlandzkiego. Irlandia pod względem politycznym jest podzielona na dwie części: Irlandię ze stolicą Dublin i Irlandię Północną, należącą do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, której stolicą jest Belfast. Językiem urzędowym na wyspie jest przede wszystkim angielski. Irlandzkim posługuje się zaledwie 30 tysięcy osób (głównie w regionach Connemara i Donegal), ponadto tylko około 100tys. ludzi mówi nim biegle. Historia tego języka sięga 2500tysiąca lat wstecz. Wiele nazw miejscowości i nazwisk pochodzi właśnie z irlandzkiego, np.: Dublin - Dubhlinn - Czarny Staw, Belfast - Béal Feirste - Zatoka piaszczystych brzegów.
      Wyspa zwana Zieloną w ponad połowie pokryta jest Niziną Środkowoirlandzką. Na południu kraju znajdują się Góry Kerry, zaś na wschodnim wybrzeżu Góry Wicklow. Irlandia urzeka swoimi unikatowymi krajobrazami. Licznymi bagnami, torfowiskami a przede wszystkim ogromnymi terenami zielonych łąk i pastwisk. Niziny poprzecinane są fiordami i malowniczymi zatokami o skalistych i stromych ścianach.
      Irlandia została zasiedlona około 400 lat p.n.e. kiedy to przybyli tu pierwsi Celtowie. Uważa się jednak, że pierwsi Szkoci zaczęli tu przybywać około 6000 lat p.n.e. W VIII wieku pojawili się tu Wikingowie. W 1171 roku tereny podbił angielski król Henryk II. Wtedy rozpoczęło się przesiedlenie angielskich i szkockich protestantów na tereny północnej Irlandii. W 1921katolicy mieszkający na południu wyspy oddzielili się od części protestanckiej - czyli północnej. Od tego czasu utworzyło się Państwo Irlandzkie. W 1922 doszło do wielu zamieszek między katolikami a protestantami, co miało doprowadzić do uzyskania całkowitej niezależności Irlandii od Wielkiej Brytanii. W końcu w 1949 roku powstało wolne Państwo Irlandzkie. Od kiedy w 1994 roku Irlandia weszła do Unii Europejskiej zamieszki w kraju ustały.
Pokaż cały opis


Pogoda

      Cały Wschodnie Wybrzeże Irlandiiobszar Irlandii leży w klimacie umiarkowanym, morskim i wilgotnym, który charakteryzuje się ciepłymi zimami i chłodnymi latami. Wpływ na pogodę mają wody, które okalają cała wyspę. To one powodują, że temperatury zimą wynoszą od 4° do 7°C, a latem w najcieplejszych miesiącach od 14° do 16°C. Wpływ Prądu Zatokowego wywołuje również liczne opady w całym kraju. Na wschodzie spada rocznie około 750 mm wody na m3, w zachodniej części wyspy spada ponad 2550 mm.

Transport, promy, przeloty

      Aby najłatwiej dostać się do Irlandii najlepiej wybrać lot samolotem. Na wschodnim wybrzeżu wyspy jest kilka lotnisk: w Belfaście, w Dublinie i w miejscowości Cork. Przeloty organizowane są z polskich miast takich jak: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Wrocław, Warszawa i Szczecin.
      Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż autem, jest możliwość Wschodnie Wybrzeże Irlandiiprzedostania się na wyspę promem. Z Wielkiej Brytanii jest kilka tras promowych, którymi dostaniemy się na wschodni brzeg wyspy. Po Irlandii można podróżować wieloma środkami transportu. Między innymi autobusem i pociągiem, które bardzo szybko zawiozą nas do miejsca celu. Dla lubiących wygodę polecamy wynająć auto.

Tanie loty, bilety lotnicze, last minute

      Aby w pełni cieszyć się pobytem w Irlandii polecamy skorzystać z oferty tanich lotów, które kuszą nas bardzo niskimi cenami. Można naprawdę skorzystać kupując bilet lotniczy w proponowanej nam super ofercie. Teraz niemal bez przerwy firmy lotnicze oferują nam wiele promocji, i w każdej chwili za niewielkie pieniądze można wyruszyć w podróż swoich marzeń. Polecamy również o skorzystanie z naszych ofert last minute. Za niską cenę mają Państwo zapewnione ubezpieczenie, noclegi w najlepszych hotelach, wyżywienie oraz bezpieczny i komfortowy dojazd.

Wczasy, praca

      Wschodnie wybrzeże Wschodnie Wybrzeże IrlandiiIrlandii jest jednym z najbardziej zróżnicowanych miejsc w całej wyspie. To idealne miejsce dla miłośników wędkowania, pływania i spędzania spokojnych i leniwych wczasów. Znajdują się tu czyste jeziora pełne ryb, piękne nietknięte przez człowieka leśne parki, które graniczą z malowniczymi Górami Wicklow, słynące jako "ogrody Irlandii". Wschodnie wybrzeże znane jest również z znajdującej się tu ogromnej ilości ruin po starożytnych budowlach. Dla kochających sport i rywalizację są tu pola golfowe na światowym poziomie, a w Curragh słynny tor wyścigowy dla koni wraz z ogromną stadniną. Miłośnicy dobrej zabawy mogą być światkami słynnych festiwali takich jak Festiwal św. Patryka z nocnymi paradami i pokazami, Smak Dublina czy The World Fleadh, gdzie organizowane są największe międzynarodowe koncerty. Irlandia również zachęca do relaksu w swoich słynnych i najlepszych ośrodków Spa. Tylko 30 minut od Dublina znajduję się najlepsze centrum opieki zdrowotnej w Irlandii "Powerscourt Springs Health Farm & Spa". Taka kuracja zapewnia odpoczynek dla ciała, umysłu i ducha.
      Poza wspaniałymi krajobrazami Wschodnie Wybrzeże IrlandiiIrlandia słynie również z przepięknych ogrodów stworzonych przez człowieka. Najczęściej można je podziwiać przy zamkach lub przy XVII i XVIII wiecznych posiadłościach. Kolorystyka i zapach tysiąca kwiatów przyciąga tu każdego.
      Do Irlandii cudzoziemcy nie tylko przyjeżdżają w celu rekreacyjnym. W ostatnich latach ogromna liczba Polaków wyjechała tam do pracy. Głównym powodem jest to, że na wyspie można kilkakrotnie więcej zarobić niż w Polsce.

Turystyka, zabytki

      Jednym z najpiękniejszych miast świata jest Belfast, który znajduję się w północno-wschodniej Irlandii. Same jego położenie zapiera dech w piersiach, ponieważ miasto leży przy malowniczej Zatoce Belfast Lough. Stolica Północnej Irlandii powstała i rozwijała się wokół normandzkiego zamku wybudowanego w 1177 roku. W Belfaście znajduję się ogromny port o długości 13,7 km, który jest dostępny dla największych statków. Największymi ośrodkami przemysłowymi są tu ośrodek stoczniowy(to tu wybudowano Titanica) i włókienniczy. Belfast jest głównym punktem handlowym, naukowym i kulturowym Wschodnie Wybrzeże Irlandiiw całej Irlandii Północnej. Największymi zabytkami w stolicy są neoromańska katedra św. Anny z 1899 roku, Belfast Castle z II połowy VIII wieku, Stormont Castle z XIX wieku oraz ogrody botaniczne z 1827 roku, na terenach których znajdują się Muzeum Ulsteru i Grand Opera House.
      Na południu Irlandii znajduję się miasto Cork a niedaleko niego przepiękny zamek Blarney. Pochodzi on z 1200 roku. W 1446 zamek został bardzo zniszczony po czym później odbudowany przez króla Munster. Obecnie można tu obejrzeć pozostałości, które zostały po murach obronnych i po niektórych komnatach zamek otoczony jest cudownymi ogrodami, które są udostępnione dla zwiedzających. Wzdłuż ścieżek stoją formacje kamienne o śmiesznych nazwach.
      Jednym z najciekawszych i zjawiskowych miejsc w Irlandii jest Giant's Couseway. Jest to obszar około 40000 bazaltowych kolumn, które powstały w wyniku erupcji wulkanu Thuelan Plateau. Te ciekawe zjawisko można zobaczyć ok. 3 km od miasta Bushmills, leżącego na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Giant's Causeway od 1986 roku należy do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość bazaltowych kolumn mają Wschodnie Wybrzeże Irlandiikształt sześcianu, a największa nich mierzy prawie 12 metrów. Pozostałości po wybuchu wulkany są największą atrakcją turystyczną w Irlandii Północnej.
      Będąc w wschodniej części wyspy koniecznie trzeba zobaczyć stolicę Irlandii - Dublin. Miasto niegdyś należące do Wikingów, spełnia dziś ogromną funkcję kulturową, ekonomiczną i administracyjną całej wyspy. Dublin obecnie należy do jednych z najszybciej rozwijających się stolic w całej Europie. Miasto słynie głównie z bogatej historii literatury. To tu tworzyli wielkie dzieła znani laureaci nagrody Nobla: Wiliam Butler Yeats, George Bernard Shaw, Oscar Wilde czy Bram Stoker. Dublin to miasto największych bibliotek i muzeów literackich. Znajdują się tu National Print Museum of Ireland i National Library of Ireland. Będąc w stolicy koniecznie trzeba zobaczyć zamek, który w 1922 roku służył jako siedziba obronna dla brytyjskich rządów. Większość kompleksów pochodzą z XVIII wieku, ale zamek pamięta czasy króla Jana, który był pierwszym lordem Irlandii. Obecnie ten okazały zabytek służy jako miejsce do oficjalnych wizyt przedstawicieli państw, czy eleganckich bankietów.
      W samym centrum Dublina znajduję się Wschodnie Wybrzeże IrlandiiDublinia - centrum dziedzictwa miasta. Warto tu zajrzeć aby poznać historię stolicy. Wystawy ukazują życie miasta jakie wyglądało za czasów Wikingów. Można zobaczyć ich okręt wojenny czy odwiedzić domy mieszkalne.
      Dublin należy do miast, w którym żyje około 50% ludzi poniżej 25 roku życia. Stąd zapewne jest tu tyle nocnych klubów. W pobliżu centrum znajdują się najbardziej popularne puby i dyskoteki. Międzynarodową najbardziej znaną dzielnicą klubową jest Temple Bar.
      Na południe od Dublina znajduję się miasto Wicklow, które zostało założone w około 870 roku przez Wikingów. Obecnie można tu obejrzeć ruiny zamku, wartowni, wybudowanego przez Fitz Geralda. Na terenach miasta znajdują się liczne ślady epoki brązu. Najstarszym budynkiem w mieście jest opactwo franciszkańskie. Warto też zobaczyć ratusz i więzienie z XVIII wieku.
      Kolejnym miastem wartym obejrzenia jest Waterford, leżący na południowym wschodzie Irlandii. Miasto te było pierwszym miastem w Irlandii. Zbudowane zostało przez Wikingów w IX wieku. Można tu zwiedzić rekonstrukcje miasta Wikingów, spróbować blaa - czyli przepysznego białego chleba, oraz wybrać się na spacer nad trzy siostry czyli rzeki: Barrow, Nore i Suir.
      Warto również wybrać się do miasteczka Wexford, położonego na południowo wschodnim krańcu Irlandii. Zaledwie 5 kilometrów na południowym zachodzie od miasta stoi przepiękny Johnstown Castle. Jest to wiktoriański zamek, u podnóża którego znajdują się cudowne ogrody. Między Weksford a New Ross mieści się słynny ogród o powierzchni 252 ha, założony na cześć prezydenta USA. Na terenie parku rośnie ponad 4500 gatunków drzew i krzewów które można obejrzeć jadąc mini-kolejką. Dla najmłodszych polecamy zobaczyć zoo, które również znajduję się na terenie parku.
Dla lubiących poznawać historię 5 km na wschód od Wexford znajduję się Irish National Heritage Park, który ukazuje życie mieszkańców zielonej wyspy sprzed 9000 lat. Ekspozycja ukazuje miasto a w nim domy, miejsca pochówków czy rytuałów religijnych z epoki kamienia łupanego, brązu a także z czasów Celtów i Wikingów.
      Będąc na wschodnim wybrzeżu Irlandii nie można ominąć Przylądka Hook Head, na którym znajduję się jedna z najstarszych latarni w Europie. Przede wszystkim jednak warto tu przyjechać aby zobaczyć podwodne groty, które dostępne są w czasie odpływów. A jeśli mamy szczęście to możemy zobaczyć wieloryby i delfiny.
      Na południowym zachodzie o Dublina znajduję się miasto Carlow. Jest tu wiele atrakcji a miedzy innym zamek wybudowany w 1180 roku. Budowla stoi na małej wysepce na rzece Barrow otoczona głębokimi moczarami. Warto tu również zobaczyć budynek sądu miasta Carlow, który został wzniesiony w latach 30tych XIX wieku, oraz stary cmentarz, który znajduję się nad brzegiem rzeki Barrow. Kolejną atrakcją w miasteczku jest 10 kilometrowy szlak wzdłuż Barow , który prowadzi przez liczne kanały pomiędzy malowniczymi śluzami.
      Dla lubiących pobyt na świeżym powietrzu polecamy wypad do Newcastle. Oprócz leżakowania na plaży i kąpania się w Morzu Irlandzkim, można pochodzić po górach. Piękne szlaki, lasy, malowniczo położone wodospady naprawdę urzekają.
      Na północ od Dublina znajduję się niewielka miejscowość Newgrande. Zachowało się tu ponad 40 neolitycznych budowli, które są o kilkaset starsze od egipskich piramid. Wszystkie te budowle położone są wśród kopców usypanych nad komorami grobowymi. Powstały one w okresie między 3,5 tys. lat p.n.e. a 2,5 tys. lat p.n.e.
      Irlandia to kraj starożytnych ruin, zielonych łąk i pastwisk. To kraina skalistych urwisk, wysp, gór, jezior, torfowisk a zarazem nowoczesnych miast. Wspaniała kultura i ciekawa historia przyciąga nie jednego turystę. Krajobrazy jak z bajki. Cisza i spokój. Po prostu najlepsze miejsce na spędzenie niezapomnianych wakacji!
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl