Wschodnie i Północne Węgry

Węgry
Historia

      O ile na tereny południowych Węgier w starożytności dotarli Rzymianie, historia wschodniej i północnej części kraju zaczyna się tak naprawdę na początku X wieku. Wtedy to obszar ten opanowali Madziarzy, dając początek węgierskiej państwowości. Po kilku wiekach względnego spokoju, w szesnastym stuleciu doszło do podziału Węgier na trzy części - w jednej panowali Habsburgowie, w drugiej książęta siedmiogrodzcy, a w trzeciej Turcy osmańscy. Spora część dzisiejszych wschodnich i północnych Węgier znalazła się pod panowaniem osmańskim; przykładowo, miasto Miszkolc, na 143 lata. W tym samym mieście na początku XVIII wieku swoją kwaterę miał Franciszek Rakoczy, książę siedmiogrodzki. W połowie XIX wieku swoje wielkie chwile przeżywał Debreczyn. W 1848 roku stał się stolicą węgierskich powstańców, których wspierał nasz generał Józef Bem.

Kuchnia

      Sztandarową węgierską potrawą jest gulasz. Nawet węgierską odmianę komunizmu od lat 60. XX w. określano mianem "gulaszowego". Z innych klasycznych węgierskich potraw należy skosztować halászlé, czyli zupę rybną, i slambuc - mieszanka makaronu, boczku i papryki (Węgrzy uwielbiają paprykę). Będąc w północno-wschodniej części Węgier, warto zajrzeć do niewielkiego miasteczka (prawa miejska uzyskało w 1986 roku) Tokaj, gdzie produkuje słynne białe wino, znane i w Polsce. Warto mieć na uwadze, że Tokaj to także nazwa całego regionu winiarskiego, oficjalnie ustanowionego w 1737 roku.

Sport i rozrywka

      Miłośnicy wielkich imprez sportowych nie będą zachwyceni tą częścią Węgier. Można co najwyżej polecić im mecze VSC Debreczyn, drużyny piłkarskiej, która w sezonie 2009/10 występowała w Lidze Mistrzów. W Miszkolcu atrakcją może być klub motorowy Speedway, który występuje w… polskiej lidze żużlowej.
      Za to nie brakuje innych rozrywek dla turystów - zwłaszcza tych chących naprawdę odpocząć. W Miszkolcu-Tapolcy znajduje się znane uzdrowisko oraz rzecz wyjątkowa: kąpielisko termalne w jaskini (Burlang furdo). Kąpieli termalnych można zażywać też w Wielkim Lesie (Nagyerdő) w Debreczynie; warto dodać, że to kąpielisko jest otwarte przez cały rok.
Pokaż cały opis


Noclegi

      Węgrzy Wschodnie i Północne Węgrymają dobrze przygotowaną bazę noclegową. Najsłynniejszymi hotelami w tej części kraju są "Palotaszálló" w Miszkolcu i "Aranybika" w Debreczynie. Pierwszy został zbudowany w latach 1927-1930 i jest utrzymany w neorenesansowym stylu. Drugi jest nieco starszy, powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jego poprzedniczką była pochodząca z XVII wieku gospoda Jánosa Bika. "Aranybika" sławę zawdzięcza przepysznej sali bankietowej (Bartók-terem).
      Można się zdecydować też na nocleg innych hotelach, który tu nie brakuje (istnieje możliwość skorzystania z opcji all inclusive) albo w kwaterach prywatnych.

Zabytki

      W Miszkolcu nie brakuje zabytków. Polecić można Miszkolcki Teatr Narodowy (Miskolci Nemzeti Színház), zbudowany w latach 1847-1857, jedyne na prowincji Muzeum Aktora (Színészmúzeuma), przechowujące wyjątkowe skarby Muzeum Ortodoksyjne (Magyar Ortodox Egyházi Múzeum) oraz neoromańską synagogę, której budowę ukończono w 1862 roku.
      W Debreczynie warto zwiedzić Mały Zbór Kalwiński (Református Wschodnie i Północne WęgryKistemplom) z początku XVIII wieku oraz neoklasycystyczny Wielki Kościół Ewangelicki (Nagytemplom), najsłynniejszy budynek w mieście, zbudowany w latach 1809-1824.
      Także mniejsze miasteczka mogą pochwalić się zabytkami godnymi zobaczenia. Przykładowo, w miejscowości Karcsa, w pobliżu Cigándu, znajduje się romański kościół. Jest to dobry powód, by skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych.

Atrakcje turystyczne

      W samym Debreczynie, drugim co do wielkości mieście Węgier, przed albo po kąpieli warto wstąpić do Galerii Sztuki Współczesnej MODEM. Z kolei największą atrakcją miejscowości Nyiregyháza jest Słone Jezioro (Sóstó fürdo).
      W okolicach Miszkolca znajduje się 300 grot. Warto zobaczyć jaskinię Szeleta, gdzie mieszkali ludzie z epoki paleolitu. W kurorcie Lillafüred (administracyjnie jest częścią Miszkolca) turystów zachwycają wiszące ogrody. Na rzece Szinva, przepływającej przez miasto, zbudowano olbrzymi, dwudziestometrowy wodospad.

Pogoda

      Węgry mają klimat suchszy i cieplejszy od Polski. Średnia roczna temperatura wynosi 9.7°C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, najcieplej jest rzecz jasna latem - w lipcu i sierpniu, kiedy temperatura nierzadko dochodzi do 30, a nawet 40°C. Wschodnie i północne Węgry są zimniejsze od południowej części kraju, ale różnice temperatur między tymi regionami są w gruncie rzeczy niewielkie.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Bogacs Bogacs Bogacs (z węgierskiego Bogács) miejscem godnym polecenia miłośnikom kąpieli w gorących "źródłach" i smakoszom win . Położony jest w północno-wschodnich Węgrzech , u podnóża Gór Bukowych urzekających przyjezdnych malowniczymi widokami i... Debreczyn Debreczyn Debreczyn to drugie co do wielkości miasto Węgier. Położony jest na północnym krańcu Wielkiej Niziny Węgierskiej, ok. 30 km od rumuńskiej granicy i ok. 224 km od stolicy kraju - Budapesztu. Ma status uzdrowiska. W niedalekiej odległości od... Eger Eger Eger - miasto położone w północnych Węgrzech , między górami Mátra i Bukowymi. Eger i okolice słyną od wieków z uprawy winnej latorośli i produkcji wina. Z uprawianych dziś gatunków produkuje się czerwone i białe wina wytrawne i półsłodkie, a... Gyula Gyula Mezokovesd Mezokovesd Miasteczko Mezokovesd leży przy drodze z Miszkolca do Budapesztu na południowych stokach Karpat, które łagodnie przechodzą tu w niekończącą się Wielką Nizinę Węgierską. W Europie znane jest ze sztuki ludowej i pięknych strojów ludowych oraz... Miskolc Miskolc Tokaj Tokaj Tokaj to miasteczko położone w północno wschodnich Węgrzech . Tokaj jest stolicą sławnego regionu winiarskiego. To stąd pochodzi jedno z najlepszych win deserowych świata - Tokaj Aszú. Miasteczko uważane jest za jedno z najpiękniej położonych w... Velence Velence Velence to niewielkie miasteczko położone na wzgórzach wokół wschodniego krańca jeziora Velence. Jego wspaniała, pełna winnic i ogrodów okolica sprawia, że miejsce to cieszy się wielkim uznaniem wśród turystów. W 2000 roku Velence wygrało...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl