Wilajet Taszkencki

Uzbekistan
Podstawowe informacje

      Uzbekistan jest jednym z tych państw (obok np. Sudanu i Afganistanu), gdzie jednostką administracyjną jest wilajet – odpowiednik naszego województwa. Całe państwo dzieli się na 12 takich części, główną zaletą opisywanego wilajetu jest jego stolica administracyjna i jednocześnie – stolica całego Uzbekistanu – Taszkent. Planując wakacje w Uzbekistanie musimy zatroszczyć się (jeszcze przed wyjazdem) o wizę. Można ją dostać w Ambasadzie Uzbekistanu w Warszawie, wymagane jest tylko specjalne zaproszenie, które można kupić samemu. W tym celu należy wpisać w wyszukiwarkę "LOI Uzbekistan" (zajmuje się tym firma Stan Tours). Jeżeli planujemy wycieczkę do jednego z sąsiednich państw Uzbekistanu, należy to wcześniej zaznaczyć we wniosku o zaproszenie. Podróżowanie w grupie powyżej 10 osób znacznie obniża koszty wykupienia wizy. Po przyjeździe do tego azjatyckiego kraju, każdy obcokrajowiec musi się zarejestrować (można to załatwić po zakwaterowaniu się w hotelu). Niekiedy biura podróży z Uzbekistanu informują, że po tym kraju trzeba podróżować z przewodnikiem – nie jest to prawda, informatory na ogół nie uwzględniają wszystkiego, co można zobaczyć na miejscu. Przed wyjazdem warto jeszcze przemyśleć odpowiednią trasę podróży. Jadąc pociągiem na pewno zajmie nam to dużo więcej czasu, w najgorszych przypadkach nawet kilka dni. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się samolot – ale niestety z przesiadką na lotnisku w Moskwie. Polska nie posiada bezpośredniego połączenia z Uzbekistanem. Po wylądowaniu w Azji turystów czeka na ogół długie stanie w kolejkach oraz czekanie na odprawę bagażową – tutejsi pracownicy w niczym się nie spieszą, wręcz przeciwnie, za każde nasze uchybienie stają się mniej uprzejmi. Należy pamiętać, że każda kwota, która zostaje wwieziona na teren kraju musi być wpisana do specjalnej deklaracji, bo w przypadku, gdy będziemy chcieli wywieźć w drodze powrotnej nieco większą sumę, na pewno zostaniemy zatrzymani w celu wyjaśnienia.

Historia

      Taszkent to stosunkowo stare miasto, pierwsze informacje notowane na piśmie pochodzą już z II w. p.n.e. Ważną rolę w rozwoju kraju odegrali Arabowie, którzy zasiedlili te tereny w VIII w. przynosząc nową religię, nowe choroby oraz nowe osiągnięcia. W 2 połowie XIX w. Taszkent (wraz z całym Uzbekistanem) został włączony do państwa rosyjskiego, dopiero niecałe 20 lat temu kraj uzyskał niepodległość, a Taszkent stał się oficjalną stolicą azjatyckiego państwa.
Pokaż cały opis


Taszkent

      Taszkent Wilajet Taszkencki– główne miasto w okręgu będące jednocześnie stolicą kraju. Wielka, dwumilionowa metropolia z widocznym wpływem rządów wielkiego Cesarstwa wbrew pozorom ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Wycieczka do Taszkentu na pewno nie wygląda jak typowe wakacje w znanym kurorcie, jest to raczej podróż śladami historii i kultury dawnych mieszkańców Uzbekistanu, powolnej walki o niepodległość kraju (ogłoszono ją dopiero w 1991r).

Noclegi

      Baza noclegowa w stolicy Uzbekistanu jest bardzo zróżnicowana i przygotowana na przyjęcie dużej ilości turystów o bardzo rozmaitych wymaganiach. Jedną z ciekawszych ofert posiada 5-gwiazdkowy hotel InterContinental (niestety z wygórowanym cennikiem) w Taszkencie. Udogodnienia można by wyliczać tutaj bez końca: sauna fińska, 2 baseny, fitness, sala konferencyjna, sejf, bankomat, telewizja kablowa, Internet w pokojach – to tylko najważniejsze atuty tego ekskluzywnego hotelu. Podobnie prezentuje się 4-gwiazdkowy Dedeman Silk Road zlokalizowany w samym centrum stolicy. Miejsce to sprawdzi się jeśli szukamy odrobiny szaleństwa nocą, organizowane są tutaj bowiem imprezy Wilajet Taszkenckii dyskoteki (ponadto udogodnienia dla niepełnosprawnych, Internet, baseny, fitness). Nieco dalej od ścisłego centrum miasta (ok. 4 km) turystów zaprasza uroczy Elite Hotel, w spokojnej i zacisznej dzielnicy Taszkentu, w pełni przygotowany na zakwaterowanie gości biznesowych (sala konferencyjna, centrum biznesowe), ale także pozostałych turystów, którym oferuje fitness, restaurację z przepysznymi przysmakami lokalnej kuchni. W stolicy funkcjonuje także cała gama tańszych hotelików i prywatnych kwater. Całkiem przyzwoite ceny panują np. w Poyhath Tashkent oraz w Grand Mir Hotel Tashkent. Pierwszy z nich jest świetnie przygotowany wobec wszelkich wymagań klientów biznesowych, posiada także świetnie wyposażony basen, salę fitness oraz pralnię chemiczną. Drugi z ośrodków pod względem wyposażenia w zasadzie niewiele odbiega od pierwszego. Tutaj również znajdziemy salę konferencyjną, elegancką restaurację, bar, pralnię oraz wiele pomniejszych udogodnień. Ponadto w Taszkencie nie brakuje prywatnych kwater, ludzie wynajmujący mieszkania czy pokoje są na ogół bardzo gościnni, a ceny przez nich proponowane nie zbyt wygórowane. Przed planowanym urlopem warto zapoznać się z ofertami noclegowymi Wilajet Taszkenckiw mniejszych miejscowościach, ceny w stolicy są często bardzo wygórowane.

Atrakcje turystyczne

      Najwięcej zabytków oraz atrakcji znajdziemy w Taszkencie. Miasto to prawdziwa skarbnica muzeów, szkół muzułmańskich, grobowców, galerii, meczetów oraz wystaw. Warto na początek zapoznać się nieco z samą historią i kulturą kraju. W tym celu należy odwiedzić Muzeum Historii, zajmujący dawny budynek Muzeum Lenina. Warto zaglądnąć także do muzeum Emira Timura, w jego pobliżu znajdują się przepiękne ogrody oraz pomnik Timura. Kolejny punkt stanowi Muzeum Sztuk Pięknych Uzbekistanu z bogatą kolekcją obrazów i rzeźb z różnych okresów kształtowania się państwa (eksponaty sztuki użytkowej oraz interesujący zbiór obrazów "wypożyczony" i nigdy nieoddany z rosyjskiego Ermitażu. W Muzeum Literatury im. Aliszer Nawoi będziemy mogli podziwiać m.in. wspaniale zdobione miniatury. W pobliżu Muzeum Sztuk Pięknych znajduje się niewielki park, a w nim groby zmarłych poległych w czasie rewolucji październikowej oraz Juldusz Achunbabajew, przywódca Uzbekistanu. Podążając śladami przeszłości warto odwiedzić kilka ważniejszych mauzoleów w mieście – szejka Hawendi Tachura z XV w., islamskiego uczonego - Kaffala Szaszi z XVI w., Junusa Chodży z XV w (założyciela dynastii Wielkich Mogołów – Babura). Swoją okazałością i – przede wszystkim – wielkością zachwyca Plac Niepodległości, gdzie kiedyś wznosił się pokaźny pomnik Lenina. Warte zobaczenia są również: Pałac Księcia Romanowa (dzisiejsza siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych), Opera i Teatr Baletowy im. Aliszer Nawoi, meczet piątkowy (Juma) z XV w. oraz medresa Kukeldesz (Kukeltasz) z XVI w., medresa Barak Chana z XVI w. (mufti stanowi jeden z najważniejszych autorytetów islamskich wśród mieszkańców Uzbekistanu i okolicznych państw.

Pogoda

      Klimat Uzbekistanu jest bezlitosny dla dominującego w gospodarce rolnictwa. W okresie letnim bardzo często występują tutaj dotkliwe susze, tereny przeznaczone pod uprawę muszą być wtedy stale nawadniane. Opady są raczej niewielkie a temperatura w czasie wakacji sięga nawet 40°C.
Zobacz również:
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl