Węgry

Informacja ogólne

Obok Polski i Czech, jedno z państw współtworzących trzon kultury środkowoeuropejskiej, położone zaledwie kilkaset kilometrów od Krakowa. Węgry - bo o nich mowa - graniczą z siedmioma państwami - Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Austrią, Chorwacją, Serbią i Słowenią. Kraj, wśród turystów słynie głównie z pięknych zabytków w stolicy, jeziora Balaton oraz termicznych wód Heviz, a także z niebanalnego języka jakim posługują się mieszkańcy Węgier. Znakomita większość kraju położona jest w Kotlinie Panońskiej, niewielką część terytorium stanowią Karpaty. Zwykło się mawiać "Polak, Węgier dwa bratanki", może więc czas najwyższy, drogi turysto, odwiedzić Budapeszt? Jedno jest pewne - wybierając się na Węgry czy to latem, czy to zimą, świetna zabawa, przyjazna atmosfera i mnóstwo wrażeń gwarantowane.

Historia

Historia Węgier jest bezwątpienia tak skomplikowana, jak interesująca. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki brązu, kiedy to tereny zamieszkiwali Ilirowie i Trakowie, a w późniejszych latach Celtowie i Scytowie. W starożytności obecne ziemie przynależące do republiki Węgier stanowiły część rzymskiej prowincji Panonii. W IV wieku osiedlili się tutaj Hunowie, a także plemiona germańskie - Gepidzi i Longobardowie. Od VI wieku na węgierską ziemie zaczęli przybywać Słowianie, których jednak z Niziny Węgierskiej wyparli Madziarowie. Pierwszym przywódcą zjednoczonych plemion został Arpad. Wiek X to przede wszystkim czas, kiedy Madziarowie napadają i plądrują poszczególne części Europy Środkowej i zdają się być ludem niepokonanym. Silną ekspansję Węgier zatrzymał dopiero cesarz Otton I, kiedy to wygraną bitwą nad rzeką Lech zatrzymał dalsze podboje Madziarów. Pierwszym królem Węgier został Stefan Święty koronowany w 1001 roku (z dynastii Arpadów). W XI wieku, dzięki małżeństwom córek księcia Gejzy, do państwa przyłączono ziemie Siedmiogrodu i słowacczyznę, jednak próba podboju Dalmacji skończyła się dotkliwą klęską.
Po dynastii Arpadów, zjednoczonymi już plemionami Madziarów rządziły dynastię Adegawenów i Jagiellonów (Władysław III Warneńczyk, Władysław II, Ludwik II Jagiellończyk). Ten ostatni zginął podczas bitwy pod Mohaczem w 1526 roku, która przez wielu historyków uważana jest za największą klęskę Węgier na przestrzeni dziejów. Śmierć króla spowodowała bowiem, że ziemie Czech i Węgier dostały się w ręce Habsburgów, co doprowadziło do przerwania historycznej ciągłości kraju i do rozbioru państwa. Turecko-austriacka walka o władzę (swego czasu na Węgrzech panowała paradoksalna sytuacja dwuwładztwa - Jan Zapolya był królem uznawanym przez Imperium Osmańskie, Ferdynand I przez Austrię. Polska nie zajęła oficjalnego stanowiska w sporze) doprowadziła do podziału Węgier. Chwilową niepodległość przyniosły walki pod przewodnictwem Lajosa Kossutha, jednak niezależność Węgrów została szybko stłumiona przez Austrię oraz współpracujące z nią siły Rosji i Chorwacji. W 1867 roku cesarstwo Austrii zostało przekształcone w monarchię Austrii i Węgier, a ostateczne odzyskanie samodzielności nastąpiło dopiero po I wojnie światowej. Czarną plamą na historii Węgier jest walka u boku hitlerowskich Niemiec. Od 1945 roku, kraj leżał po wschodniej stronie na mapie nowego podziału świata, a w 1955 Węgry zostały członkiem Układu Warszawskiego. Rok później dokonano nieudanej próby wyzwolenia państwa spod reżimu - protest spotkał się jednak z krwawą interwencją wojsk sowieckich.
Pokaż cały opis

Węgry Przemiana ustrojowa miała miejsce w 1990 roku, w wyniku wolnych wyborów władzę objęło Węgierskie Forum Demokratyczne. Obecnie partią rządzącą (od 2010) jest partia Fidesz z Victorem Orbanem, jako premierem na czele. Funkcję prezydenta od 6 sierpnia 2010 pełni Pal Schmitt, znany również jako znakomity węgierski szpadzista i olimpijczyk.

Budapeszt

Stolica Węgier składa się w istocie z trzech części: położonych na prawym brzegu Dunaju Budy i Obudy (Starej Budy) oraz znajdującego się po lewej stronie rzeki Pesztu. Podobno nazwa miasta Buda pochodzi od imienia brata pierwszego przywódcy zjednoczonych plemion Madziarów - Arpada, choć złośliwi twierdzą, że geneza Budy jest w istocie o wiele bardziej prozaiczna. Wszakże "buda" to skrót od słowa budynek - brzmiącego podobnie w wielu językach słowiańskich.
Historia miasta sięga jeszcze czasów Imperium Rzymskiego, kiedy to założono tu osadę Acquincum - stolicę prowincji Panonia. Warto jednak wspomnieć, że Budapeszt nie jest wcale pierwszą stolicą Węgier. Pierwszy król Stefan I swą siedzibą uczynił Esztergom, a później stolicę przeniesiono do Szeksfehervar. Do Budapesztu swój dwór przeniósł dopiero król Bela IV w XIII wieku, tuż po najazdach tatarskich. W tym samym czasie, Węgryrozwijającą się prężnie wioskę po drugiej stronie rzeki nazwano Peszt (od węgierskiego słowa pest oznaczającego piec). Już w 1255 roku nadano Budzie prawa miejskie, a na wzgórzu zamkowym stanęła ogromna forteca. Miasto rozwijało się prężnie i szybko - rycerze wznosili tu swoje rodowe siedziby, kwitł handel - głównie dzięki wprowadzonemu przez Ludwika Węgierskiego (który zasiadł również na tronie polski) prawa składu.
Wyjątkowo krwawym dla miasta okazał się wiek XVI, kiedy to Buda stała się głównym terytorium walki o tron między Habsburgami i Turkami. Ostatecznie w 1541 roku władzę przejęło Imperium Osmańskie. Kościoły zostały zamienione na meczety, a kolejne próby odbicia miasta powodowały makabryczne zniszczenia. Mimo to, dziś wiele z zabytków Budapesztu to właśnie pozostałości z czasów panowania tureckiego - należą do nich m.in. miejskie termy, czy Kościół Kapucynów w Wodnym Mieście, który przez wiele lat pełnił funkcje meczetu, podobnie zresztą jak śródmiejski kościół parafialny w Peszcie.
Do połączenia obu miast doszło dopiero w połowie XIX wieku, a dokładnie w roku 1872. Zaledwie 18 lat później wybudowano tu pierwszą w Europie podziemną kolejkę przez wielu uważaną za prototyp metra.
Alianckie naloty dywanowe podczas II wojny światowej zniszczyły niemal Węgrydoszczętnie Stare Miasto oraz Zamek Królewski. Choć podczas rekonstrukcji stolicy udało się odbudować niektóre budynki i mosty, niektóre z zabytków przepadły bezpowrotnie.
Perła Dunaju - tak turyści zwykli nazywać węgierską stolicę. Do obowiązkowych punktów programu podczas wycieczki należą m.in. Wzgórze Zamkowe wraz z Zamkiem Królewskim, gotyckimi łukami kamienic oraz średniowieczne rzeźby na starówce. Warto zobaczyć tam również neogotycką Basztę Rybacką, Bibliotekę Narodową, Kościół Macieja przy placu św. Trójcy, teatr, dawny parlament, wieżę Marii Magdaleny, podziemny szpital, a także Muzeum Historii Węgier. Długi spacer polecam zakończyć w cukierni Ruszwurm, która działa nieprzerwanie od 1827 roku i słynie z niezwykłych wypieków.
Położona na zachód od wzgórza zamkowego dzielnica Tabán to najstarsza część miasta wnosząca się na górze Gelerta. Znajdziemy tam sporo parków i terenów zielonych, grotę Ivána, cytadelę, kąpielisko Rudas i Rac (tureckie łaźnie wybudowane w XVI wieku przez Alego Mustafę) oraz wyborną karczmę, o niezwykle bogatej tradycji - tzw. Dom Pod Złotym Jeleniem (1695).
W tzw. Wodnym Mieście (Víziváros) warto poświęcić chwilę uwagi kościołom - kalwińskiemu, kapucynów, a także kaplicy Floriana. W samym centrum punktami charakterystycznymi są most św. Elżbiety, pałace Klotyldy, Węgryulica Váci, Wielka Synagoga (obecnie największa w całej Europie), bazylika św. Stefana, kościół św. Anny, a także wiele innych budynków sakralnych. Miłośnicy historii nie mogą przegapić odwiedzin w ruinach rzymskich w Obudzie, zwanych również rzymskimi Pompejami. Jedne z najpiękniejszych widoków na miasto rozpościerają się natomiast ze wzgórza róż - willowej części miasta, gdzie swoją rezydencję miał m.in. Janos Kadar.
Opowiadając o Budapeszcie trudno też nie wspomnieć o balneologii. Kuracjusze z całej Europy przyjeżdżają tutaj na leczenie chorób przewlekłych przy pomocy wód podziemnych oraz borowiny. Metoda była znana i stosowana już przez starożytnych Greków, Rzymian oraz Egipcjan, a teraz z powodzeniem stosowana jest w okolicznych basenach termalnych i ekskluzywnych ośrodkach wellness i spa wykorzystujących charakterystyczne właściwości gorących źródeł.
Wszyscy turyści poszukujący wrażeń i przygód będą wniebowzięci wizytą w tutejszym wesołym miasteczku i oceanarium, a także w budapeszteńskich klubach i kasynach. Miasto tętni życiem, tak za dnia, jak i w nocy. Doskonałe zaplecze gastronomiczne oraz bogata baza noclegowa, połączone z ogromem zabytków i atrakcji gwarantują udany wypoczynek.

Jezioro Balaton

Balaton Węgryto największe jezioro w całej Europie. Co ciekawe jest również jednym z płytszych akwenów na kontynencie. Średnia głębokość to 3-4 metry, maksymalna wynosi zaledwie 12 metrów. Jako rejon turystyczny znane jest od wielu lat, zwłaszcza Polakom, którzy zwykli przyjeżdżać tu na urlop jeszcze za czasów naszych rodziców i dziadków. Położone zaledwie około 80 kilometrów od stolicy kraju, urzeka pięknem natury, malowniczym krajobrazem oraz panującą tam, sielankową atmosferą. Warto jednak wspomnieć, że w przeciwieństwie do kurortów i położonych w pobliżu uzdrowisk, szczyt sezonu nad Balatonem przypada na miesiące wakacyjne i trwa od czerwca do września. Temperatura wody wynosi wtedy około 23°C. Plaże posiadają świetne zaplecze gastronomiczne, okoliczne miasteczka dysponują zróżnicowaną bazą noclegową, a atrakcji nad Balatonem co nie miara. Można tu nie tylko pływać i opalać się nad brzegiem jeziora, ale również pożeglować, wybrać się na ryby, czy zwiedzić okolicę, gdzie czekają na nas m.in. węgierskie winnice. Na szczególną uwagę zasługuje półwysep Tihany - znajduje się tam m. in opactwo Benedyktyńskie jeszcze z czasów króla Andrzeja I (XI wiek) oraz barokowy kościółek.
Największym, położonym nad WęgryBalatonem kurortem jest tętniący życiem Siofok. Letnia stolica Węgier posiada plażę o długości 17 kilometrów, wzdłuż której rozciąga się promenada, przystań oraz wakacyjny jarmark. To właśnie w Siofok znajdziemy najbardziej ekskluzywne hotele, posiadające specjalnie wydzielone kąpieliska, a także bary i restauracje rozpieszczające gości całym wachlarzem dań i drinków z oferty all inclusive. Siofok to również doskonałe miejsce dla amatorów sportów wodnych, wielbicieli aktywnego wypoczynku oraz wczasowiczów, którzy lubią zabawić się w klubach otwartych do białego rana.

Uzdrowiska i baseny termalne

Oprócz największego w Europie jeziora oraz pięknej stolicy o bogatej przeszłości, Węgry posiadają jeszcze jednego asa w rękawie. Uzdrowiska i baseny termalne rozlokowane są na terenie całego kraju. Na specjalistyczne zabiegi i kąpiel w solankach przyjeżdżają tu kuracjusze z całej Europy. Jakie miejsca odwiedzają najczęściej? Poniżej kilka z najpopularniejszych ośrodków.

Hajduszoboszlo

200 kilometrów na wschód od Budapesztu znajduje się prawdziwa Mekka, dla wszystkich, którzy kochają luksusowy wypoczynek. Hajduszoboszlo Węgryto istny raj dla miłośników spa i kąpieli termalnych, od lat znany i lubiany przez polskich turystów. Geolog, dr Ferenc Pavai Vajn odkrył właściwości lecznicze tamtejszych wód termalnych przeszło osiemdziesiąt lat temu. Od tego momentu miejscowość we wschodnich Węgrzech stale się rozwija, a tutejsze kąpieliska dorównują najwyższym europejskim standardom. Od 1927 roku czynne są tutaj źródła wody mineralnej, która leczy artretyzm oraz wiele innych chorób układu krążenia i nie tylko. W Hajduszoboszlo znajduje się również sporych rozmiarów aqua park, szczególnie chętnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi. Kilkanaście zjeżdżalni na świeżym powietrzu gwarantuje świetną zabawę zarówno dla małych, jak i dorosłych wczasowiczów. Bogata oferta przeróżnych hoteli oraz doskonale rozwinięta baza noclegowa sprawia, że do Hajduszoboszlo przyjeżdżają zarówno goście, którzy cenią sobie usługi na najwyższym poziomie, ale także ci, których przyciąga przede wszystkim dobra, przystępna cena. Hotel Beke z luksusowymi apartamentami i kompleksem wellness, przytulny camping wśród drzew, oddalony zaledwie o krok od basenów termalnych, a także całe mnóstwo kwater prywatnych - każdy znajdzie Węgrytu idealny kąt dla siebie i swoich najbliższych. W kurorcie sezon trwa praktycznie cały rok - jest to idealne miejsce na wypoczynek podczas ferii zimowych, weekendu majowego, świąt, czy letnich wakacji. Moc dodatkowych atrakcji, takich jak stara dzwonnica, liczne parki i aqua park, baseny termalne, plaża dla nudystów, minigolf oraz mnóstwo pubów i restauracji - jedno jest pewne w Hajduszoboszlo niezależnie od pory roku nie sposób się nudzić.

Kąpielisko Gellert Furdo

Gelert Furdo Bath to kompleks term i ośrodków wellness zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Budapesztu. Wykończony w 1918 roku kompleks jest imponującym przykładem imponującej architektury moderny - zapierający dech w piersiach hol, kolumny, galerie, balkony, kolorowe mozaiki, wreszcie szklany dach- wszystko to robi naprawdę piorunujące wrażenie i sprawia, że momentami można poczuć się tutaj, jak w innej epoce. Właściwości wód były już jednak znane dużo wcześniej. Kąpielisko znane było ze swych szczególnych właściwości od wieków, o czym świadczą liczne zapisy chociażby węgierskiego historyka epoki odrodzenia Miklosa Olaha, który w swych kronikach napomina właśnie o wodach z Gelert. Wieżąc miejscowym legendom z dobrodziejstw źródeł Gelert Węgrykorzystała nawet sama św. Elżbieta. W XIII wieku w miejscu hotelu Gellart znajdował się szpital, który korzystał z leczniczych właściwości źródeł. Kąpiel w wodach furdo - bogatych przede wszystkim w wapń, magnez i fluor polecana jest szczególnie osobom cierpiącym z powodu problemów z kręgosłupem, krążeniem, układem nerwowym, a także astmatykom i pacjentom z dolegliwościami układu oddechowego. Ich temperatura wynosi od 36-39°C.
Popularną miejscowością uzdrowiskową są również Harkany, na południu kraju. Z tamtejszych siarkowych źródeł płyną wody o temperaturze aż 62 stopni! Kąpiel w wodach z miejscowości Harkany polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na dolegliwości związane z reumatyzmem, bólem mięśni, goścem stawów, osobom z chorobami skóry bądź chorobami narządów rodnych. Kompleks basenów składa się z 7 kąpielisk, licznych zjeżdżalni, saun i gabinetów lekarskich. Przechodząc rekonwalescencję w Harkanach, warto przy okazji zwiedzić tutejsze winiarnie oraz położony nieopodal zamek obronny z przełomu XVI i XVI wieku.
Heviz to największe, termalne jezioro na starym kontynencie, położone zaledwie kilka kilometrów od południowego brzegu Balatonu. Temperatura wody latem sięga nawet 36°C, zimą nie spada Węgryponiżej 24 kresek. Co ciekawe, dzięki wysokiej temperaturze możliwa jest tutaj hodowla lotosów, które sprowadzane są z Indii. Dno akwenu bogate jest w torf oraz borowinę, której lecznicze właściwości wykorzystywane są w pobliskich ośrodkach wellness i spa.
Wszystkim, którzy uwielbiają prawdziwe wodne szaleństwo, polecamy wizytę w miejscowości Debreczyn - to właśnie tam znajduje się Wielki Las, czyli ogromny aqua park.
Przy rumuńskiej granicy ulokowane jest jeszcze jedno godne uwagi miejsce, mianowicie miejscowość o nazwie Gyula. Oprócz wód termalnych, alkaicznych, wodororowęglowych i chlorkowych, znajdziemy tam uroczy skansen i malowniczy rezerwat przyrody. Natomiast przy granicy chorwackiej, zaledwie 40 km od przejścia, swoimi urokami kusi nowoczesny Zalakaros. Tamtejsza woda, o właściwościach leczniczych ma temperaturę 34-36°C. Jest to woda alkaliczno-chlorkowa, wodorowęglowa i siarkowa ze znaczną zawartością fluorku, jodku i bromku, nie wskazana dla osób z nadciśnieniem, chorobami serca, chorobami nowotworowymi i z epilepsją.

Miszkolc

U podnóża Gór Bukowych, na północy kraju, w niewielkiej miejscowości Miszkolc można doświadczyć szczególnych wrażeń podczas kąpieli termalnej w jaskini! WęgryJest to jedyne miejsce w Europie posiadające tego rodzaju naturalną grotę z uzdrowiskowym kąpieliskiem. Niezwykle romantyczne otoczenie sprzyja spotkaniom we dwoje - rejs łódką, zamki w Diosgyor i Sarospatak, spacer po Wzgórzu Avas, liczne restauracje i przytulne knajpki oraz ponad 300 tajemniczych grot - wszystko to czeka to na Was w miejscowości Miszkolc. Warto wiedzieć, że pochodzące stąd radioaktywne wody bogate w jod, brom i potas polecane są wszystkim posiadającym jakiekolwiek problemy z układem krążenia. Jednym słowem, Miszkolc to sposób na wszelkiego rodzaju problemy sercowe - w przenośni i dosłownie.

Sarvar

Uzdrowisko w zachodnich Węgrzech owiane niezwykle intrygującą i mroczną legendą o księżnej Erzsebet Bathori (Elżbiecie Batory) zwanej również Krwawą Hrabiną. Kobieta dopuściła się podobno licznych mordów na młodych dziewczętach. W końcu zabójczyni została złapana i ukamienowana w jednej z komnat na zamku w Cachticach, którego dobrze zachowane ruiny można podziwiać po dziś dzień.
Sarvar kojarzy się jednak przede wszystkim z zabiegami inhalacyjnymi dla osób chorych na astmę oraz z usługami wellness o najwyższym standardzie. Temperatura wody tryskającej z tutejszych gorących źródeł sięga nawet 83°C - a po odparowaniu uzyskuje się z niej tzw. "sarvarskie kryształki", które Węgrywykorzystywane są do leczenia dolegliwości skóry oraz dolegliwości ginekologiczneych. Większa część kompleksu została otworzona dopiero w 2002 jest to więc centrum nowoczesne i wielokrotnie nagradzane m,in nagrodą za jakość "europespa".

Pozostałe miejsca

Uwagę każdego turysty zwróci rejon międzyrzecza Dunaju i Cisy, który jest nie tylko kolebką madziarskiej kultury i państwowości, ale także doskonałym miejscem na spędzenie urlopu w spokojnej atmosferze i w otoczeniu natury. Malownicze pasmo wzgórz Cserhat, piaszczyste wzniesienia w okolicach Ceglet i góry Matra pokryte uprawami winorośli - wszystko to tworzy malowniczy krajobraz miejsca, do którego warto wracać.
Stolica wina, miasto Eger to z kolei wymarzone miejsce dla koneserów trunku, a także dla miłośników historii. Oprócz zapełnionych winem piwnic, znajdziecie tam bowiem ruiny łaźni tureckiej, minaret oraz średniowieczny zamek egejski, o którym krążą dziesiątki legend.
Poszukiwacze przygód powinni zajrzeć również do Wyszechradu. Zwiedzić tam można m.in. Pałac Królewski, ruiny zamku Wyszechradzkiego oraz cytadelę.

Noclegi

Kraj posiada rozbudowaną i zróżnicowaną Węgrybazę noclegową. Na Węgrzech znajdziemy zarówno luksusowe hotele, jak i całe mnóstwo przytulnych pensjonatów i kwater prywatnych. Latem, coraz częściej turyści wybierają campingi i pola namiotowe. Ceny w dużej mierze uzależnione są od tego, w jakiej porze sezonu spędzamy urlop oraz gdzie dokładnie ulokowaliśmy cel swojej podróży.

Kuchnia

Spędzając urlop na Węgrzech nie sposób nie skosztować przysmaków tamtejszej kuchni. Węgrzy słyną z kilku specjałów, które odróżniają ich potrawy pod tradycyjnej kuchni środkowoeuropejskiej. To podobno koczowniczy tryb życia Madziarów miał decydujący wpływ na sposób przyrządzania potraw. Charakterystycznym elementem kuchni jest m.in. kociołek, natomiast jednym z podstawowych składników, bez którego nie może się obejść niemalże żadne danie jest cebula, czosnek oraz rzecz jasna papryka! Podobno Węgrzy znają ponad 100 odmian tej przyprawy, z których najostrzejszą jest podobno papryka czereśniowa.
Wybornym specjałem każdej, szanującej się restauracji jest porkolt, a także jego odmiany - wszelkiego rodzaju paprykarze, fokanie i gulasze. Słynna jest również zupa rybna Halasze przyrządzana z ryb słodkowodnych Węgrytakich jak sandacz, czeczuga, karp, czy fagosz. Bardzo popularne są potrawy, których głównym składnikiem jest mąka - zacierki nazywane są tutaj tsipektikami i tarhonyami, a lane ciasto to galuszki.
Tradycyjny, syty obiad dobrze popić wyśmienitym, węgierskim winem. Słynne Tokaj Aszu (tzw. "król wina i wino królów") o charakterystycznym waniliowo-korzennym posmaku, otoczone niesamowitą legendą Egri Bikaver (Węgrzy chcieli przestraszyć muzułmańskich Turków podczas najazdu w XVI wieku obrządkiem "picia byczej krwi"), a także Badacsonyi Szurkebarat, Kadarka, Szamorodni - wszystkie te trunki produkowane są w węgierskich piwnicach. Białe, lekko strawne wina pochodzą zazwyczaj z gór Matry nad Balatonem, czerwone wina to wina Egeru lub Szekszard, a złociste pochodzą z Tokaju. Jeśli chodzi o inne napoje alkoholowe, warto skosztować również likieru ziołowego Unicum, pędzonych z owoców palinek (w tym śliwowicy i groszkówki), czy win musujących z Torley.
Wszyscy, którzy lubują się w deserach będą wniebowzięci, gdy skosztują tortu dobosa. Biszkoptowe płaty przełożone rozpływającym się w ustach kremem czekoladowo-orzechowym to prawdziwe niebo w gębie! Jeśli chodzi o słodkości, na Węgrzech bardzo popularne są także wszelkiego rodzaju naleśniki z rozmaitym farszem Węgryoraz knedle i mignony - marcepanowe ciasteczka oblane likierem.
Z pozostałych dań warto spróbować jajek po bakońsku, langosza (tzw. węgierski placek), rantott hus (mięso w panierce) oraz węgierskiej brzoskwini, która jest tutaj owocem popularnym, jak w Polsce jabłka. Wszelkiego rodzaju przetwory z brzoskwiń - dżemy, konfitury, kompoty, powidła, czy marmolady - są do prawdy wyśmienite i przyrządzone z największą starannością. Węgrzy tak bardzo upodobali sobie ten owoc, że wytwarzają z niego, dziś znaną już na całym świecie wódkę - Barackpalinkę, której wielkim wielbicielem był Książe Windsoru Edward VIII.

Wycieczki fakultatywne - Rumunia, Siedmiogród

Spędzając urlop na Węgrzech bez wątpienia warto udać się na chociażby jednodniową wycieczkę w głąb Rumunii. Szczególnie wartym uwagi rejonem, przede wszystkim ze względu na historyczne powiązania z narodem węgierskim, jest Siedmiogród, zwany również krainą księcia Drakuli - Transylwanią. Dawniej rzymska prowincja Dacja, dziś zamieszkana jest głownie przez Rumunów, ale spotkamy tam również wielu przedstawicieli rozmaitych mniejszości narodowych - w tym Węgrów, Szeklerów, Romów oraz potomków Sasów. Wśród turystów rejon słynie przede wszystkim z cudownych krajobrazów, bujnych lasów oraz z… wampirów! Mroczne legendy Transylwania zawdzięcza głownie angielskiemu pisarzowi - Bramowi Stokerowi, który fabułę swej przerażającej opowieści osadził właśnie w pewnej siedmiogrodzkiej fortecy w Karpatach. Z całą pewnością warto zwiedzić Perłę Siedmiogrodu, nazywaną też przez niektórych Norymbergą Transylwanii - miejscowość Sighisoara. Barokowe kamienice, kocie łby, baszty, wąskie uliczki, kościoły - wszystko to stanowi idealną scenerię dla niejednego filmu grozy. W pamięci utkwi zapewne każdemu bajeczny zegar z drewnianymi figurkami (np. dzień, noc, prawo i sprawiedliwość), który od 300 lat zdobi szczyt wieży na starym mieście. Na wieżę zegarową można zresztą wejść - warto wspiąć się na sam szczyt, gdyż rozpościera się stamtąd naprawdę przepiękny widok.
Wszystkich pogromców wampirów zapraszamy na zamek Bran, położony w Górach Bucegi, choć podobno to twierdza Poienari w Górach Fogarskich bardziej przypomina tę z opowieści angielskiego pisarza. Zwiedzając Siedmiogród należy pamiętać, że to właśnie tam urodził się jeden z naszych najlepszych władców - Stefan Batory.

Transport, informacje praktyczne

Jednym z najczęstszych środków transportu podczas podróży na Węgry jest własny samochodu. Droga nie jest długa - Budapeszt oddalony jest od Krakowa o zaledwie 6 godzin jazdy. Przejazd przez Słowację może być dodatkowym urozmaiceniem i atrakcją wycieczki.
LOT oraz Malev (przewoźnik węgierski) oferują także połączenia lotnicze- rejsy na linii Warszawa-Budapeszt odbywają się dwa razy dziennie. Do stolicy "bratanków" bez problemu dojedziemy również pociągiem (Chopin, Silesia, w okresie wakacyjnym pociąg pośpieszny Cracovia nad Balaton), czy autokarem.
Na Węgrzech obowiązującą walutą jest forint. 100 forintów kosztuje około 1,30 w zależności od wahań kursu złotego. Przeciętna cena bochenka chleba to 250 forintów, hamburgera 250-500 forintów, a za litr mleka zapłacimy 215 HUF. Sprawę ubezpieczenia skutecznie załatwia Europejska Karta Ubezpieczenia będąca w istocie niczym innym, jak zaświadczeniem o ubezpieczeniu w Polsce (NFZ) uprawniającym do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Republiki Węgierskiej.
Ciekawym rozwiązaniem są natomiast Karty Turystyczne. Ich posiadanie nie jest oczywiście obligatoryjne, jednak ci, którzy je nabyli mogą liczyć na dodatkowe zniżki przy zakupie biletów do muzeów, biletów komunikacji miejskiej i krajowej, płatności w restauracjach, a nawet niektórych hotelach. Szczegółowym informacji należy szukać na stronach internetowych Budapesztu pod hasłem Budapest Card oraz Hungary Card.

Pogoda, klimat, średnie temperatury

Nizina Węgierska leży w strefie klimatu kontynentalnego umiarkowanego. Pogoda jest nieco łagodniejsza od tej, jaką mamy w kraju. Średnia roczna temperatura to wielkość rzędu 10-11°C. Najwięcej opadów występuje w czerwcu oraz listopadzie, średnia roczna suma to ok. 500-600 mm, w górach ok. 800mm. Najcieplej jest latem, szczególnie w lipcu, wtedy termometry wskazują nawet 26°C, najchłodniej zaś w styczniu - wtedy na zewnątrz możemy spodziewać się minus 4 kresek.
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Ciekawostki
Dominikana Dominikana Położenie, specyfika, klimat       Odkąd w 1492 roku do jej brzegów dopłynął statek z Kolumbem na pokładzie, Dominikana stała się niezwykle atrakcyjnym miejscem. Od wieków przyciąga ludzi z całego świata -... Bułgaria Bułgaria Bułgaria to malowniczy kraj, który na mapie odnajdziemy w części południowo-wschodniej Europy, położony w historycznym regionie - na Półwyspie Bałkańskim . Sąsiadami Bułgarii od południa jest Grecja i Turcja , od północy Rumunią , którą... Łotwa Łotwa Informacje podstawowe       Zaledwie 600 kilometrów na północ od Warszawy , leży kraj pełen niespodzianek. Do położonej nad Bałtykiem Łotwy - bo o niej rzecz jasna mowa - dostaniemy się po niespełna 9... Skandynawia Skandynawia Urokliwa przyroda, porażające pięknem góry , rwące potoki i burzliwe morze - wszystko to znaleźć można w Skandynawii , zwanej Królestwem Północy. Zimą doskonała dla miłośników białego szaleństwa w każdym wydaniu, latem fascynująca i... Rumunia Rumunia Rumunia – kraina różnorodności       Położona w południowo - wschodniej części Europy Rumunia zajmuje obecnie obszar 238 391 kilometrów kwadratowych i sąsiaduje z takimi państwami jak Węgry i Serbia na... Nepal Nepal Odkryj z nami tajemnice Nepalu        Nepal jest górskim krajem położonym na południowych stokach Himalajów , pomiędzy Chinami a Indiami . Jest to kraina o wielowiekowej historii, barwnej mozaice kultur i... Kanada Kanada Kanada to kraina rozległych przestrzeni, gęstych lasów, jezior i rzek pełnych ryb; to także kraj przyjazny, tolerancyjny, gościnny i zróżnicowany – każdy region różni się w jakiś sposób od pozostałych pod względem zwyczajów, kultury, historii, a... Argentyna Argentyna Argentyńskie Tango , Słodkie Buenos Aires , tętniące życiem miasto z najszerszą ulicą na świecie (Aveninda 9 Julio) nigdy nie zasypia, opowieści z czasów "gorączki złota", legendy Indian oraz popularna, dzięki musicalowi Evita Peron . Mnogość... Tunezja Tunezja Tunezja - raj dla turystów       Ksary - prastare berberyjskie spichlerze - fortece, górskie wioski berberyjskie, wykute w skale, zawieszone między niebem a ziemią, życiodajne oazy saharyjskie, niezwykłe słone... Mozambik Mozambik Mozambik jest afrykańskim państwem, znajdującym się na południowym wschodzie kontynentu, słynącym z pięknych plaż , położonych na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego . Pas wybrzeża wynosi 2,5 tys. km. Kraj graniczy z takim państwami jak: Republika... Szwajcaria Szwajcaria Szwajcaria , a właściwie Konfederacja Szwajcarska (niem. Schweizerische Eidgenossenschaft ) to państwo federacyjne. Jest położone między dwoma łańcuchami górskimi - na południu są to Alpy , na północy - Jura . Centrum kraju, zamieszkiwane... Serbia Serbia Położenie        Serbia to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim . Od wschodu graniczy z Rumunią i Bułgarią , od północy z Węgrami , od zachodu z Czarnogórą , Chorwacją , Bośnią i Hercegowiną , od... Holandia Holandia Podstawowe informacje        Chodaki , wiatraki , rowery , ale również legalne "miękkie" narkotyki oraz prostytucja. To hasła z którymi kojarzy się Holandia . Niewielki kraj w Europie zachwyca swoją... Portoryko Portoryko Portoryko , przez mieszkańców nazywana Isla del Encanto czyli Wyspą Zauroczenia, to najmniejsza wyspa z archipelagu Wielkich Antyli , do którego należą między innymi Kuba , Jamajka i Haiti . Położona w Ameryce Środkowej pomiędzy Oceanem... Czarnogóra Czarnogóra Czarnogóra to nieduże państwo położone w Europie Południowej na Wybrzeżu Morza Adriatyckiego . Graniczy z Serbią , Kosowem , Chorwacją, Bośnią i Hercegowina oraz Albanią . W większości swojej powierzchni jest to kraj górzysty, zajęty przez... Estonia Estonia Estonia to kraj o baśniowym klimacie. Wśród gęstych lasów i borów, podmokłych łąk i bagien skrywają się tajemnicze ruiny średniowiecznych zamków i obwarowań. Miasta przepełnione są wielowiekową historią i zabytkami , a nad wszystkim tym czuwają... Wietnam Wietnam Wietnam to państwo położone w Azji Południowo – Wschodniej, graniczące z Kambodżą , Laosem i Chinami . Podzielone jest na 58 prowincji, a te z kolei składają się z dystryktów. Najdłuższą rzeką tego kraju - oraz całego Półwyspu... Wielka Brytania Wielka Brytania Wielka Brytania, która nosi oficjalną nazwę Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej, zajmuje większą część archipelagu Wysp Brytyjskich położonych u północno-zachodnich wybrzeży Europy . Wielka Brytania była wielkim... Belgia Belgia Belgia to kraj bardzo atrakcyjny turystycznie zarówno ze względu na warunki naturalne jak i bogactwo architektury i sztuki. Co roku ok. 5 mln turystów odwiedza zabytkowe miejscowości. Największym zainteresowaniem cieszą się takie miejsca jak... Turcja Turcja Turcja jest idealną ofertą dla osób spragnionych pięknych plaż i wspaniałych zabytków . Przy okazji daje możliwość poznania kultury innej niż europejska. Wprawdzie 2% terytorium Turcji znajduje się w Europie , kraj ten jest członkiem NATO...

Najnowsze

Węgry Północne 2011-04-10
W krajobrazie Północy Węgier, w przeciwieństwie do nizinnej większości kraju, dominują góry. Południowe rubieże Karpat (główne pasma to: Cserhát, Mátra, Bükk i Zemplén) nie są wprawdzie wysokie, jednak posiadają, coraz rzadszy w dzisiejszej Europie urok miejsc stosunkowo mało zmienionych przez cywilizację. Pozostając nieco na uboczu, są terenem, gdzie do dziś przetrwały wiekowe tradycje, cenne...

Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Ewelina (Kraków, 2011-10-18) - Średnia ocena: 5.0
Idealne miasto do zwiedzenia zaraz po Wiedniu na trasie. A najlepsze miejsce do zatrzymania się jest własnie ten hotel. Ładne pokoje przestronne, blisko do centrum w miare i atrakcji kulturalnych. Obsługa na recepcji wesoła i bardzo miła pomocna i władająca dobrze jęzeykiem angielskim. Bardzo miły czas tam spędziliśmy polecamy w 100%.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Beata (Lublin, 2011-10-18) - Średnia ocena: 3.9
Hotel jest mały i z zewnątrz trochę mało efektowny, chociaż nie uważam tego za jakiś minus tylko spostrzeżenie... Hotel ten polecałabym z takich względów jak: hotel jest czysty, zadbany. Restauracja hotelowa serwuje bardzo smaczne i urozmaicone śniadania, które dostosowane są do potrzeb różnych Klientów. Personel jest bardzo sympatyczny i doskonale posługuje się miedzy innymi językiem polskim.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Bernadetta (Piotrków Trybunalski, 2011-09-30) - Średnia ocena: 4.1
Hotel ok. Jest czysto, schludnie i ładnie czyli wszystko co potrzeba. Hotel znajduje się ok. 4 km od centrum. Pokój czyściutki, przyjemnie urządzony. Co prawda niewielki, ale nam to nie przeszkadzało, gdyż większość czasu spędzaliśmy poza hotelem. Obsługa hotelowa jest bardzo sympatyczna, biegle posługująca się językiem angielskim oraz polskim. Restauracja hotelowa serwuje bardzo dobre jedzenie. Śniadania były bardzo urozmaicone. ogromnym plusem jest dostęp do Internetu, dzięki któremu codziennie mogliśmy opracować sobie plan zwiedzania Budapesztu i okolic.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Karolina (Kołobrzeg, 2011-08-04) - Średnia ocena: 3.9
Bardzo dobry hotel, ale lokalizacja nie jest najlepsza. Hotel sam w sobie dobry, czysty, zadbany. Personel doskonale posługuje się językiem angielskim. Śniadania bardzo smaczne. Szeroki wybór różnych pyszności. Ogólnie rzecz biorąc hotel godny polecenia.
Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Gosia (Warszawa, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.5
Budapeszt to własciwie dwie dzielnice połączone ze sobą - Buda i Peszt. Piękne widoki mozan podziwiac przede wszystkim z góry, z punktów widokowych. Miasto dzieli rzeka Dunaj przez ktora prowadzi kilka mostów. Z Budapesztu jest niedaleko do miasta Eger gdzie mozna zwiedzic winnice, miejsce leżakowania wina i zakupic te lokalne "przysmaki". W Budapeszcie trzeba zobaczyc m.in. parlament, Plac Bohaterów, Lipotvaros-centrum rozrywkowe miasta, Pałac Cudów, Oceanarium. Łatwą komunikację zapewnia metro, dobra sieć tramwajów i autobusów.

Węgry » Jezioro Balaton » Balaton
Jacek (Rzeszów, 2011-10-14) - Średnia ocena: 4.3
O Balatonie słyszał chyba każdy, każdemu też polecam odwiedzenie tego miejsca osobiście. Wrażenie jest niesamowite bo to jezioro jest po prostu ogromne!! Byliśmy tu już po raz drugi i mam nadzieję że nie ostatni. Za pierwszym razem przebywaliśmy głównie w Siofok a tym razem wykupiliśmy apartamenty w Fonyod. Tym razem plaża ładniejsza ale sama miejscowość chyba jednak nieco spokojniejsza. Oczywiście nie jest tak ze nic się tu nie dzieje Siofok jest jednak bardziej żywe. Oczywiście po drodze nad Balaton koniecznie należy odwiedzić Budapeszt, ominięcie stolicy to duży błąd.

Węgry » Jezioro Balaton » Balaton
Angelika (Lublin, 2011-10-14) - Średnia ocena: 4.0
Świetne miejsce na wypoczynek. My byliśmy w sierpniu także było trochę tłoczno, ale jak dla nas nie stanowiło to najmniejszego problemu. Pogoda nam się udała. Woda była cieplutka i czysta. Nasz wyjazd był trochę spontaniczny i nie mieliśmy wcześniej zarezerwowanego noclegu, dlatego też musieliśmy poszukać czegoś na miejscu. Trochę musieliśmy popytać, ale w końcu udało nam się znaleźć przyzwoite kwatery za niewielkie pieniądze.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Wojtek (Nysa, 2011-10-13) - Średnia ocena: 4.6
W stolicy Węgier byliśmy całkiem niedawno bo wróciliśmy miesiąc temu, spędziliśmy tam jakieś 2 tygodnie i chyba musiał teraz dwa tygodnie pisać aby opisać wszystkie zalety tego przepięknego miasta. Zabytków jest tyle że nie obejrzeliśmy wszystkiego mimo tego że codziennie chodziliśmy coś zwiedzać. Pewnie potrzeba miesiąca aby wszystko zobaczyć choć tez myślę ze może to być za mało. Jak ktoś przyjeżdża poimprezować, tez się nie zawiedzie. Klubów nocnych jest zatrzęsienie i jak ktoś tu się nudził to nie mam pojęcia jak mu się to udało.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Marzena (Szczecin, 2011-10-13) - Średnia ocena: 4.7
Przejeżdżaliśmy przez Budapeszt w drodze do Fenyod, na camping nad Balatonem i miasto tak nas zauroczyło, że poświęciliśmy jeden dzień na jego zwiedzanie. To trochę za mało i czuliśmy niedosyt ale myślę, że kiedyś to nadrobimy ;) przepiękna architektura - kościoły, budynki, mosty, sama starówka. Wszystko warte obejrzenia, nie bez powodu jest to "Perła Dunaju".

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Danuta (Poznań, 2011-10-13) - Średnia ocena: 5.0
Węgry i jego stolica to cudny kraj i miasto kto jedzie gdzieś po Europie trzeba Węgry odwiedzić bo warto. Cudna rośliność, same miasto tętni życiem dziennym jak i nocnym. Starówka przecudna, zabytki niepowtarzalne, masa kościołów, kapliczek, świątyn. Uliczki czyste i zadbane. Węgrzy bardzo sympatyczni i mili ludzie bardzo pomocni i powiedzenie w tym wypadku Polak Węgier dwa bratanki sprawdza się w 100%. Ogólnie warto pozwiedzać ich cały kraj. Budapeszt nocą cudny.
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl