Węgry Zachodnie

Węgry
Węgry zajmują obszar 93 tysięcy kilometrów kwadratowych. Zwiedzenie całego kraju za "jednym zamachem" wydaje się nierealne. Jeżeli się uda, będzie prawdopodobnie męczące i powierzchowne. Dlatego lepiej skupić się na pewnej części tego kraju. Przykładowo, Węgry Zachodnie, to całkiem dobry pomysł na spędzenie wakacji.

Historia

      Dzieje Węgier Zachodnich nie wyróżniają się na tle historii Węgier. Tereny te w starożytności były zamieszkałe przez Celtów. Później zajęli je Rzymianie, którzy sporo budowali i pozostałości ich budowli można oglądać po dziś dzień. W V wieku Rzymianie odeszli, a przyszli – raczej: najechali, grabiąc i mordując – Hunowie na czele ze słynnym Attylą, "biczem Bożym". Państwo Hunów dość szybko się rozpadło, także łowianie nie zagrzali tu długo miejsca. Na przełomie IX i X wieku na tym ternie zjawili się Madziarzy, czyli Węgrzy, i oni już pozostali tu na stałe.
      Początkowo Węgrami rządzili królowie z dynastii Arpadów, a po ich wymarciu na początku XIV w. Andegawenowie, którzy panowali też i w Polsce (król Ludwik Węgierski i jego córka święta Jadwiga). Prawdziwy rozkwit Węgry przeżyły w drugiej połowie XV wieku za rządów króla Macieja Korwina. Kolejne stulecie nie było tak szczęśliwe – państwo zostało podzielone. W jednej części panowali legalni władcy węgierscy z austriackiej dynastii Habsburgów, w drugiej książęta siedmiogrodzcy, pochodzący z węgierskich rodzin, a trzecia znalazła się pod panowaniem tureckim. Węgry Zachodnie zasadniczo pozostały przy Habsburgach, ale Turcy nieraz próbowali zagarnąć te ziemie.
      Sytuacja uspokoiła się pod koniec XVII wieku, w czym duża zasługa naszego Jana Sobieskiego, który w 1683 roku pokonał Turków pod Wiedniem. W 1867 roku Węgry stały się częścią Austro - Węgier, a po I wojnie światowej doczekały się pełnej niepodległości.

Zabytki i atrakcje

      Będąc na wakacjach w tej części Węgier, koniecznie należy odwiedzić Gyor. W dawnych czasach kupcy nie mieli wyboru, bo miasto położone jest w połowie drogi między Wiedniem a Budapesztem. Jest tutaj, co podziwiać. W mieście już w czasach króla Stefana Świętego (węgierski odpowiednik Bolesława Chrobrego) założono biskupstwo. Jak biskupstwo, to i katedra. Zaczęło się skromnie od romańskiego kościoła, później rozbudowywanego w stylistyce gotyckiej i przebudowanego w okresie, kiedy w sztuce dominował barok. Katedrę można zwiedzać codziennie od 8 do 12 i od 14 do 18. Godne uwagi są relikwie św. Władysława (zm. 1095) oraz tumba upamiętniająca biskupa Vilmosa Apora (1892-1945), zastrzelonego przez radzieckich żołnierzy. Biskup został beatyfikowany w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II.
Pokaż cały opis

      Biskupi Węgry ZachodnieGyőr oprócz miejsca do odprawiania nabożeństw, musieli gdzieś mieszkać. Mieszkali w pałacu biskupim, wzniesionym w XIV wieku. Po 1526 roku, kiedy miastu zaczęli zagrażać Turcy, zamek biskupi przerobiono na silną fortyfikację. Mimo to, Turkom udało się go zająć w 1594 roku, ale po czterech latach zostali przepędzeni. Ostatnią wielką przebudowę zamek przeżył w XVIII w. za czasów biskupa Ferenca Zichy’ego. Dla turystów jest dostępny od wtorku do niedzieli, od 10 do 16.
      Z budynków sakralnych w Győr można zobaczyć też siedemnastowieczny kościół św. Ignacego Loyoli, kiedyś należący do jezuitów, a obecnie do benedyktynów, pochodzący z tego samego okresu kościół karmelitów, gdzie znajduje się słynna rzeźba Czarnej Madonny, oraz kościół grekokatolicki, wzniesiony na początku XVIII stulecia. Z pomników największe robi barokowy, przepyszny monument przedstawiający Arkę Przymierza. Dodatkowo w mieście jest kilkanaście muzeów, w tym takie wyspecjalizowane jak Muzeum Farmacji. Győr to nie tylko miejsce dla miłośników przeszłości. Miasto przygotowało szereg atrakcji dla bardziej aktywnych turystów jak np. ścieżki rowerowe Ravazd – Sokorópátka, Győr-Gyirmót – zalew Ráby czy Gyorújbarát - Vár-ko. Jedna Węgry Zachodniez krótszych ścieżek prowadzi do pobliskiego opactwa benedyktynów w Pannonhalma. Zmęczeni podróżą, możemy skorzystać z kąpieliska leczniczego w Győr, które czynne jest nie tylko latem, ale także w zimie.
      Innym miejscem, które warto odwiedzić w czasie urlopu, jest Szombathely, najstarsze węgierskie miasto. Położone niedaleko granicy z Austrią, zostało założone w 45 roku przez Rzymian. Wtedy nazywało się Colonia Claudia Savariensum. Dzisiejszą nazwę zawdzięcza średniowiecznym targom, odbywającym się w sobotę. Szombat to po węgiersku sobota, a hely miejsce. Można tu zobaczyć zabytkową katedrę czy kościół franciszkanów. Centrum miasta zostało odnowione w 2006 roku; można powiedzieć, bo większość pięknej starówki została zniszczona w czasie II wojny światowej. Najciekawsze są chyba rzeczy pochodzące z czasów, kiedy Szombathely nie było jeszcze Szombathely – chodzi o pozostałości świątyni Izydy (Isis - szentély) z II wieku n. e.
      Zachodnie Węgry to nie tylko duże miasta. Z mniej znanych miejsc warto polecić niewielką, – bo mającą niewiele ponad 3 tysiące mieszkańców – miejscowość Buk. Węgry ZachodnieJej atutami są łaźnie, otwarte w 1957 roku, stary kościółek p. w. św. Kolomana, zbudowany w XIII w., ale odnowiony pięć stuleci później w stylu barokowym, oraz pałac rodziny Felsőbüki, wzniesiony w 1790 roku.
      Niewiele większe (ponad 4 tysiące mieszkańców) miasteczko Heviz skutecznie kusi turystów nie lada atrakcją: największym, naturalnym ciepłym jeziorem w Europie. Jezioro Hévíz (nazywa się tak samo jak miasto) ma ponad 4 hektarów powierzchni, 28 stopni Celsjusza i właściwości lecznicze, które znane były już starożytnym Rzymianom. Nic dziwnego, że w mieście Hévíz powstało znane i popularne kąpielisko.

Transport

      Dostanie do zachodnich Węgier dla mieszkańca Polski nie stanowi większego problemu. Do wyboru są lotniska w Győr-Per i Sármellék Nemzetközi Repülőté, położone w miejscowości Sármellék, niedaleko Hévíz. Zawsze można skorzystać z transportu samochodowego. O stanie węgierskich dróg najlepiej świadczy fakt, że często wybierają je kierowcy zmierzający w stronę Chorwacji.

Zakwaterowanie

      Madziarzy są dobrze przygotowani na przyjazd turystów. Do wyboru są hotele (w tym także z opcją all inclusive) albo kwatery prywatne. Kąpieliska spełniają europejskiej standardy. Węgry to kraj, położony w Europie Środkowej, dlatego ceny nie są wyśrubowane, a do tego można się wybrać tam, korzystając z atrakcyjnych ofert typu last minute. Decydując się na wypoczynek w tej części Europy, możemy wybrać opcję bardziej leniwych wakacji albo skorzystać z wycieczek fakultatywnych, by lepiej poznać ciekawe miejsce, jakim niewątpliwie są zachodnie Węgry.
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl