Węgry środkowe

Węgry
Jak sama nazwa wskazuje Węgry Środkowe to centralny obszar tego kraju. Do miejsc wartych zwiedzenia jest przede wszystkim Budapeszt - stolica kraju, niezwykle urokliwe miasto położone na dwóch brzegach Dunaju oraz znane największe jezioro Europy Balaton. Budapeszt i jego okolice są bez wątpienia najbardziej znanym zakątkiem Węgier. To tu właśnie przyjeżdża najwięcej turystów. Region ten nosi piękną nazwę - Krainy Naddunajskie.
"Perła Dunaju", czyli Budapeszt właśnie ze względu na wspaniałą panoramę wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wiele pobliskich miejsc także wartych jest odwiedzenia. Na terenie tego regionu znajduje się jeden z większych parków Narodowych Węgier- Duna-Ipoly. Park ten rozciąga się między wzgórzami Wyszehradzkimi, doliną Dunaju i terenami zalewowymi rzeki Ipoly. Obejmuje nie tylko tereny górskie, pełne jaskiń i pojedynczych sterczących z podłoża skał o zadziwiających kształtach, lecz również tereny bagienne stanowiące siedlisko wielu chronionych gatunków ptaków, oraz Park Narodowy małej Kumanii jak i Parki Krajobrazowe, Ocsa i Vertes. Inne, po Budapeszcie, ważne miasta tego regionu to: Esztergom, Szentendre, Wyszehrad, Zsambek, Holloko, Godollo, Vac, Fot i Tata.
Region ma bardzo wiele do zaoferowania pod względem atrakcji turystycznych. Znajdziemy tu liczne ośrodki uzdrowiskowe, zabytki historyczne, oraz żywą kulturę, która wciąż jest tu kultywowana. Podziwiać możemy piękne krajobrazy przełomu Dunaju, poznać historyczne części Węgier, które pamiętają czasy rzymskie.
Budapeszt istnieje oficjalnie od 1873 roku, gdy połączono ze sobą dwa oddzielnie miasta: Budę i Peszt. Prawobrzeżna Buda położona jest na wzgórzach należących do masywu Gór Budańskich. Przy granicy miasta znajduje się wiele terenów zielonych. Najwyższe wzniesienie Budy to Góra Jana (526m), na którą można dostać się za pomocą wyciągu krzesełkowego, gdzie na szczycie stoi wieża obserwacyjna, z której w pogodne dni roztacza się przepiękna panorama na miasto i jego okolice. Budapeszt jest jedyną stolicą na świecie, na terenie której znajduje się tak wiele jaskiń, których łączną długość liczy się w dziesiątkach kilometrów, gdzie w centrum można udać się na zwiedzanie podziemnych korytarzy jaskiń.
Oprócz walorów przyrodniczych Budapeszt oferuje wiele atrakcji historycznych. Zabytkami godnymi zwiedzenia są: Zamek Królewski z XVI wieku na Górze Zamkowej, Węgierska Galeria Narodowa, Krypta Palatynów Habsburskich, Muzeum Historyczne, Bazylika św. Stefana, Most Łańcuchowy, czy Most Wolności.
Pokaż cały opis

Z Budapesztu warto wybrać się do innego przyciągającego turystycznie miejsca - nad Jezioro Balaton. Wzdłuż południowego brzegu ciągną się miejscowości letniskowe, w których życie toczy się na plaży lub przy kawiarnianym stoliku. Tutejsze kurorty są bardzo do siebie podobne, a modelowym letniskiem dla tych okolic jest Siófok. Pięknem przyrody zachwyca zachodni kraniec jeziora, gdzie rzeka Zala wpływa wśród trzcin do rezerwatu ptaków Kis-Balaton (Mały Balaton). Brzeg północny, choć równie chętnie odwiedzany, nie jest tak gęsto zabudowany, a to ze względu na zarośla i chłodniejszą, głębszą wodę. Dlatego turystyka ma tutaj inny charakter. Samo jezioro, największe w Europie środkowej, rozciąga się na długości prawie 80 km, a jego szerokość waha się od 14 km do l,5 km (w miejscu, gdzie półwysep Tihany przecina go prawie na dwie części). Przeciętna głębokość to tylko trzy metry i dlatego jezioro szybko się nagrzewa i utrzymuje przyjemną temperaturę od maja do października. Natomiast w zimie często zamarza, tworząc nawet 25-centymetrową taflę lodu, co umożliwia uprawianie sportów zimowych i jazdę zaprzęgami konnymi.
Węgry proponują turystom mnóstwo atrakcji. Z pewnością nikt nie będzie zawiedziony po wizycie w tym kraju!
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Ewelina (Kraków, 2011-10-18) - Średnia ocena: 5.0
Idealne miasto do zwiedzenia zaraz po Wiedniu na trasie. A najlepsze miejsce do zatrzymania się jest własnie ten hotel. Ładne pokoje przestronne, blisko do centrum w miare i atrakcji kulturalnych. Obsługa na recepcji wesoła i bardzo miła pomocna i władająca dobrze jęzeykiem angielskim. Bardzo miły czas tam spędziliśmy polecamy w 100%.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Beata (Lublin, 2011-10-18) - Średnia ocena: 3.9
Hotel jest mały i z zewnątrz trochę mało efektowny, chociaż nie uważam tego za jakiś minus tylko spostrzeżenie... Hotel ten polecałabym z takich względów jak: hotel jest czysty, zadbany. Restauracja hotelowa serwuje bardzo smaczne i urozmaicone śniadania, które dostosowane są do potrzeb różnych Klientów. Personel jest bardzo sympatyczny i doskonale posługuje się miedzy innymi językiem polskim.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Bernadetta (Piotrków Trybunalski, 2011-09-30) - Średnia ocena: 4.1
Hotel ok. Jest czysto, schludnie i ładnie czyli wszystko co potrzeba. Hotel znajduje się ok. 4 km od centrum. Pokój czyściutki, przyjemnie urządzony. Co prawda niewielki, ale nam to nie przeszkadzało, gdyż większość czasu spędzaliśmy poza hotelem. Obsługa hotelowa jest bardzo sympatyczna, biegle posługująca się językiem angielskim oraz polskim. Restauracja hotelowa serwuje bardzo dobre jedzenie. Śniadania były bardzo urozmaicone. ogromnym plusem jest dostęp do Internetu, dzięki któremu codziennie mogliśmy opracować sobie plan zwiedzania Budapesztu i okolic.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Karolina (Kołobrzeg, 2011-08-04) - Średnia ocena: 3.9
Bardzo dobry hotel, ale lokalizacja nie jest najlepsza. Hotel sam w sobie dobry, czysty, zadbany. Personel doskonale posługuje się językiem angielskim. Śniadania bardzo smaczne. Szeroki wybór różnych pyszności. Ogólnie rzecz biorąc hotel godny polecenia.
Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Gosia (Warszawa, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.5
Budapeszt to własciwie dwie dzielnice połączone ze sobą - Buda i Peszt. Piękne widoki mozan podziwiac przede wszystkim z góry, z punktów widokowych. Miasto dzieli rzeka Dunaj przez ktora prowadzi kilka mostów. Z Budapesztu jest niedaleko do miasta Eger gdzie mozna zwiedzic winnice, miejsce leżakowania wina i zakupic te lokalne "przysmaki". W Budapeszcie trzeba zobaczyc m.in. parlament, Plac Bohaterów, Lipotvaros-centrum rozrywkowe miasta, Pałac Cudów, Oceanarium. Łatwą komunikację zapewnia metro, dobra sieć tramwajów i autobusów.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Wojtek (Nysa, 2011-10-13) - Średnia ocena: 4.6
W stolicy Węgier byliśmy całkiem niedawno bo wróciliśmy miesiąc temu, spędziliśmy tam jakieś 2 tygodnie i chyba musiał teraz dwa tygodnie pisać aby opisać wszystkie zalety tego przepięknego miasta. Zabytków jest tyle że nie obejrzeliśmy wszystkiego mimo tego że codziennie chodziliśmy coś zwiedzać. Pewnie potrzeba miesiąca aby wszystko zobaczyć choć tez myślę ze może to być za mało. Jak ktoś przyjeżdża poimprezować, tez się nie zawiedzie. Klubów nocnych jest zatrzęsienie i jak ktoś tu się nudził to nie mam pojęcia jak mu się to udało.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Marzena (Szczecin, 2011-10-13) - Średnia ocena: 4.7
Przejeżdżaliśmy przez Budapeszt w drodze do Fenyod, na camping nad Balatonem i miasto tak nas zauroczyło, że poświęciliśmy jeden dzień na jego zwiedzanie. To trochę za mało i czuliśmy niedosyt ale myślę, że kiedyś to nadrobimy ;) przepiękna architektura - kościoły, budynki, mosty, sama starówka. Wszystko warte obejrzenia, nie bez powodu jest to "Perła Dunaju".

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Danuta (Poznań, 2011-10-13) - Średnia ocena: 5.0
Węgry i jego stolica to cudny kraj i miasto kto jedzie gdzieś po Europie trzeba Węgry odwiedzić bo warto. Cudna rośliność, same miasto tętni życiem dziennym jak i nocnym. Starówka przecudna, zabytki niepowtarzalne, masa kościołów, kapliczek, świątyn. Uliczki czyste i zadbane. Węgrzy bardzo sympatyczni i mili ludzie bardzo pomocni i powiedzenie w tym wypadku Polak Węgier dwa bratanki sprawdza się w 100%. Ogólnie warto pozwiedzać ich cały kraj. Budapeszt nocą cudny.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Marek (Warszawa, 2011-08-05) - Średnia ocena: 5.0
Warto zobaczyć, warto zwiedzić, mnóstwo do zwiedzania, muzea, kościoły, kapliczki, i wiele innych. Urokliwe uliczki, zabytkowe budynki, zadbane miasto. Rośliność w parkach zadbana. Połaczenia komunikacyjne dobrze zorganizowane, ludzie pomocni i przyjaźni. Dużo atrakcji turystycznych w sezonie i wydarzeń kulturalnych. Polecam

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Maryla (Włocławek, 2011-08-03) - Średnia ocena: 4.5
Do Budapesztu wybraliśmy się w drodze nad Balaton. Miasto przypomina nieco Barcelonę. Jest tu kilka punktów widokowych z których widac całą panoramę miasta, liczne parki gdzie można usiąść i odpocząć w cieniu oraz mnóstwo knajpek z lokalnymi specjałami. Mając mapę miasta nie mozna sie zgubic,jezdzi tu metro,tramwaje,autobusy,kolej podmiejska, nawet taksówki nie są drogie. Na zwiedzenie większości atrakcji potrzeba przynajmniej dwóch dni
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl