Węgry Północne

Węgry
W krajobrazie Północy Węgier, w przeciwieństwie do nizinnej większości kraju, dominują góry. Południowe rubieże Karpat (główne pasma to: Cserhát, Mátra, Bükk i Zemplén) nie są wprawdzie wysokie, jednak posiadają, coraz rzadszy w dzisiejszej Europie urok miejsc stosunkowo mało zmienionych przez cywilizację. Pozostając nieco na uboczu, są terenem, gdzie do dziś przetrwały wiekowe tradycje, cenne zabytki i niezniszczona przyroda. Węgry Północne to także kraj wina Tokaj oraz gorących źródeł. Liczne uzdrowiska, są miejscami gdzie można oddać się błogiemu lenistwu oraz leczniczym kąpielom. Wiele osób przyjeżdża tu po zdrowie. Innym sposobem na poznanie Węgier Północnych są wycieczki objazdowe. Wykupując w biurze podróży lub organizując wyjazd na własną rękę, można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, zwiedzić mnóstwo zabytków i zapoznać się z kulturą tego bliskiego, m.in. ze względu na historię, Polakom kraju. Obowiązująca na terenie Węgier Północnych waluta to funkcjonujący w całym kraju forint (HUF). Ceny w regionie są przystępne, a proponujące wypad na Węgry Północne tanie oferty last minute sprawiają, że można spędzić tu stosunkowo niedrogie, ale atrakcyjne wakacje. Letnie wyjazdy to nie jedyna okazja, by odwiedzić Węgry Północne. Sylwester, ferie zimowe czy Wielkanoc, to inny czas, w którym można skorzystać z uroków tej części kraju.

Historia

Historia Węgier wielokrotnie przeplatała się z dziejami Polski. To stworzone przez przybyłych ze wschodu koczowników państwo, przechodziło różne koleje losu. Przybyli oni na teren dzisiejszych Węgier w IX w, i wkrótce stali się postrachem tej części Europy. Stopniowo jednak porzucili wędrowny tryb życia i przyjęli chrześcijaństwo, a Stefan z dynastii Arpadów koronował się na pierwszego króla Węgier. Początkowe zatargi graniczne z Polską, przerodziły się w poprawne stosunki, które zaowocowały m.in. wstąpieniem węgierskich Andegawenów na polski tron. Z kolei w późniejszym czasie władzę na Węgrzech objęli Jagiellonowie. Po okresie ich panowania kraj znalazł się częściowo w strefie wpływów Imperium Osmańskiego, częściowo zaś został włączony do monarchii austriackiej. Po wyparciu Turków z tej części Europy, wszystkie węgierskie ziemie weszły w skład cesarstwa Habsburgów i w efekcie stały się jednym z dwóch filarów monarchii Austro-Węgier. Po I wojnie światowej wiele dotychczas węgierskich ziem, przeszło pod panowanie krajów ościennych, zaś w czasie II wojny światowej, Węgry opowiedziały się po stronie państw osi. Zajęte przez Związek Radziecki stały się państwem komunistycznym i były takim aż do 1989 r.
Pokaż cały opis


Atrakcje Węgry Północneturystyczne

Wiele wrażeń czeka na podróżnych odwiedzających Węgry Północne. Wody termalne, niosące ciepło z głębi ziemi to jedna z największych atrakcji regionu. Najbardziej znanymi uzdrowiskami są m.in. Parádfürdő, Mátraderecske, Egerszalók, Mezőkövesd, Bogács, Bükkszék. Wyjątkowo cenny jest również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO krajobraz kulturowy Tokaju, związany z uprawą winorośli oraz wytwarzaniem słynących na cały świat trunków. Koniecznie trzeba odwiedzić będącą żywym skansenem oraz prawdziwą perełką architektury, również docenioną przez UNESCO, wieś Hollókő. Innym skarbem światowego dziedzictwa jest położony przy granicy ze Słowacją Park Narodowy Aggtelek - chroniący wspaniałe tereny krasowe. W jednej z tutejszych jaskiń powstało sanatorium dla osób z chorobami dróg oddechowych. Warto północ Węgier odwiedzić również ze ze względu na krajobrazy i zabytki. Wieloma ciekawymi obiektami poszczycić się mogą najważniejsze miasta regionu: Eger oraz Miszkolc (Miskolc). Słabo zaludnione tereny, puste doliny z szemrzącymi potokami Węgry Północneoraz liczne zamki i ruiny - to wspaniała sceneria dla wszystkich pragnących wyciszenia.

Sport

Osoby lubiące aktywny wypoczynek śmiało mogą wybrać na cel wakacji Węgry Północne. Baseny oraz szlaki turystyczne to miejsca, gdzie można zażyć nieco ruchu. Miłośnikom górskich powinni wybrać się na najwyższy szczyt kraju - Kékes. Góry Matra są także węgierskim centrum sportów zimowych.

Noclegi

Miejsca do spania zapewniają pensjonaty, hotele oraz kwatery prywatne, których nie brakuje na terenie Węgier Północnych. Noclegi można więc znaleźć w obiektach o zróżnicowanym standardzie. Godne polecenia są także węgierskie kempingi. Na terenie niektórych znajdują się gorące baseny, z których można korzystać bez ograniczeń.

Wycieczki fakultatywne

Pobyt na północy Węgier można połączyć ze zwiedzaniem reszty kraju: wizytą w Budapeszcie, w chroniącym pozostałości rozległej niegdyś puszty Parku Narodowym Hortobagyi czy nad „węgierskim morzem” - Balatonem. Można również poświęcić trochę czasu na poznawanie Słowacji - jej przyrody oraz zabytków.

Kuchnia

Wieloma smakami szczyci się kuchnia Węgier Północnych. Urlop w regionie to okazja do ich poznania. Trzeba zwłaszcza spróbować wytworów słynnego regionu winiarskiego Eger-Tokaj: tokaju oraz słynącego na całą Europę Egri Bikaver (Bycza Krew). W węgierskiej kuchni bardzo często stosuje się śmietanę, cebulę i tłuszcz. Prawdziwym skarbem tutejszego stołu i symbolem regionalnego menu może być papryka. Mnogość jej odmian sprawia, że służy jako jeden ze składników potraw, przyprawa, podstawa surówek, czy dekoracja. Charakterystyczne dla kraju są gęste zupy m.in. gulasz (bogracsgulyas), zupa fasolowa (jokai bableves), zupa rybna (halaszle), które często serwowane są jako główne danie.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

Węgry leżą w strefie klimatu umiarkowanego. Jest on tu jednak nieco łagodniejszy niż w Polsce: lata cieplejsze, zimy natomiast mniej mroźne.
Mikroklimat południowych stoków Karpat stwarza doskonałe warunki do uprawy winorośli.
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Ewelina (Kraków, 2011-10-18) - Średnia ocena: 5.0
Idealne miasto do zwiedzenia zaraz po Wiedniu na trasie. A najlepsze miejsce do zatrzymania się jest własnie ten hotel. Ładne pokoje przestronne, blisko do centrum w miare i atrakcji kulturalnych. Obsługa na recepcji wesoła i bardzo miła pomocna i władająca dobrze jęzeykiem angielskim. Bardzo miły czas tam spędziliśmy polecamy w 100%.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Beata (Lublin, 2011-10-18) - Średnia ocena: 3.9
Hotel jest mały i z zewnątrz trochę mało efektowny, chociaż nie uważam tego za jakiś minus tylko spostrzeżenie... Hotel ten polecałabym z takich względów jak: hotel jest czysty, zadbany. Restauracja hotelowa serwuje bardzo smaczne i urozmaicone śniadania, które dostosowane są do potrzeb różnych Klientów. Personel jest bardzo sympatyczny i doskonale posługuje się miedzy innymi językiem polskim.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Bernadetta (Piotrków Trybunalski, 2011-09-30) - Średnia ocena: 4.1
Hotel ok. Jest czysto, schludnie i ładnie czyli wszystko co potrzeba. Hotel znajduje się ok. 4 km od centrum. Pokój czyściutki, przyjemnie urządzony. Co prawda niewielki, ale nam to nie przeszkadzało, gdyż większość czasu spędzaliśmy poza hotelem. Obsługa hotelowa jest bardzo sympatyczna, biegle posługująca się językiem angielskim oraz polskim. Restauracja hotelowa serwuje bardzo dobre jedzenie. Śniadania były bardzo urozmaicone. ogromnym plusem jest dostęp do Internetu, dzięki któremu codziennie mogliśmy opracować sobie plan zwiedzania Budapesztu i okolic.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt » Hotel Berlin
Karolina (Kołobrzeg, 2011-08-04) - Średnia ocena: 3.9
Bardzo dobry hotel, ale lokalizacja nie jest najlepsza. Hotel sam w sobie dobry, czysty, zadbany. Personel doskonale posługuje się językiem angielskim. Śniadania bardzo smaczne. Szeroki wybór różnych pyszności. Ogólnie rzecz biorąc hotel godny polecenia.
Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Gosia (Warszawa, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.5
Budapeszt to własciwie dwie dzielnice połączone ze sobą - Buda i Peszt. Piękne widoki mozan podziwiac przede wszystkim z góry, z punktów widokowych. Miasto dzieli rzeka Dunaj przez ktora prowadzi kilka mostów. Z Budapesztu jest niedaleko do miasta Eger gdzie mozna zwiedzic winnice, miejsce leżakowania wina i zakupic te lokalne "przysmaki". W Budapeszcie trzeba zobaczyc m.in. parlament, Plac Bohaterów, Lipotvaros-centrum rozrywkowe miasta, Pałac Cudów, Oceanarium. Łatwą komunikację zapewnia metro, dobra sieć tramwajów i autobusów.

Węgry » Jezioro Balaton » Balaton
Jacek (Rzeszów, 2011-10-14) - Średnia ocena: 4.3
O Balatonie słyszał chyba każdy, każdemu też polecam odwiedzenie tego miejsca osobiście. Wrażenie jest niesamowite bo to jezioro jest po prostu ogromne!! Byliśmy tu już po raz drugi i mam nadzieję że nie ostatni. Za pierwszym razem przebywaliśmy głównie w Siofok a tym razem wykupiliśmy apartamenty w Fonyod. Tym razem plaża ładniejsza ale sama miejscowość chyba jednak nieco spokojniejsza. Oczywiście nie jest tak ze nic się tu nie dzieje Siofok jest jednak bardziej żywe. Oczywiście po drodze nad Balaton koniecznie należy odwiedzić Budapeszt, ominięcie stolicy to duży błąd.

Węgry » Jezioro Balaton » Balaton
Angelika (Lublin, 2011-10-14) - Średnia ocena: 4.0
Świetne miejsce na wypoczynek. My byliśmy w sierpniu także było trochę tłoczno, ale jak dla nas nie stanowiło to najmniejszego problemu. Pogoda nam się udała. Woda była cieplutka i czysta. Nasz wyjazd był trochę spontaniczny i nie mieliśmy wcześniej zarezerwowanego noclegu, dlatego też musieliśmy poszukać czegoś na miejscu. Trochę musieliśmy popytać, ale w końcu udało nam się znaleźć przyzwoite kwatery za niewielkie pieniądze.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Wojtek (Nysa, 2011-10-13) - Średnia ocena: 4.6
W stolicy Węgier byliśmy całkiem niedawno bo wróciliśmy miesiąc temu, spędziliśmy tam jakieś 2 tygodnie i chyba musiał teraz dwa tygodnie pisać aby opisać wszystkie zalety tego przepięknego miasta. Zabytków jest tyle że nie obejrzeliśmy wszystkiego mimo tego że codziennie chodziliśmy coś zwiedzać. Pewnie potrzeba miesiąca aby wszystko zobaczyć choć tez myślę ze może to być za mało. Jak ktoś przyjeżdża poimprezować, tez się nie zawiedzie. Klubów nocnych jest zatrzęsienie i jak ktoś tu się nudził to nie mam pojęcia jak mu się to udało.

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Marzena (Szczecin, 2011-10-13) - Średnia ocena: 4.7
Przejeżdżaliśmy przez Budapeszt w drodze do Fenyod, na camping nad Balatonem i miasto tak nas zauroczyło, że poświęciliśmy jeden dzień na jego zwiedzanie. To trochę za mało i czuliśmy niedosyt ale myślę, że kiedyś to nadrobimy ;) przepiękna architektura - kościoły, budynki, mosty, sama starówka. Wszystko warte obejrzenia, nie bez powodu jest to "Perła Dunaju".

Węgry » Węgry środkowe » Budapeszt
Danuta (Poznań, 2011-10-13) - Średnia ocena: 5.0
Węgry i jego stolica to cudny kraj i miasto kto jedzie gdzieś po Europie trzeba Węgry odwiedzić bo warto. Cudna rośliność, same miasto tętni życiem dziennym jak i nocnym. Starówka przecudna, zabytki niepowtarzalne, masa kościołów, kapliczek, świątyn. Uliczki czyste i zadbane. Węgrzy bardzo sympatyczni i mili ludzie bardzo pomocni i powiedzenie w tym wypadku Polak Węgier dwa bratanki sprawdza się w 100%. Ogólnie warto pozwiedzać ich cały kraj. Budapeszt nocą cudny.
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl