W krajobrazie Północy Węgier, w przeciwieństwie do nizinnej większości kraju, dominują góry. Południowe rubieże Karpat (główne pasma to: Cserhát, Mátra, Bükk i Zemplén) nie są wprawdzie wysokie, jednak posiadają, coraz rzadszy w dzisiejszej
Europie urok miejsc stosunkowo mało zmienionych przez cywilizację. Pozostając nieco na uboczu, są terenem, gdzie do dziś przetrwały wiekowe tradycje, cenne zabytki i niezniszczona przyroda.
Węgry Północne to także kraj
wina Tokaj oraz
gorących źródeł. Liczne
uzdrowiska, są miejscami gdzie można oddać się błogiemu lenistwu oraz leczniczym kąpielom. Wiele osób przyjeżdża tu po zdrowie. Innym sposobem na poznanie Węgier Północnych są
wycieczki objazdowe. Wykupując w
biurze podróży lub organizując wyjazd na własną rękę, można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, zwiedzić mnóstwo zabytków i zapoznać się z kulturą tego bliskiego, m.in. ze względu na historię, Polakom kraju. Obowiązująca na terenie Węgier Północnych
waluta to funkcjonujący w całym kraju
forint (HUF).
Ceny w regionie są przystępne, a proponujące wypad na Węgry Północne
tanie oferty last minute sprawiają, że można spędzić tu stosunkowo niedrogie, ale atrakcyjne
wakacje. Letnie
wyjazdy to nie jedyna okazja, by odwiedzić Węgry Północne.
Sylwester, ferie zimowe czy Wielkanoc, to inny czas, w którym można skorzystać z uroków tej części kraju.
HistoriaHistoria Węgier wielokrotnie przeplatała się z dziejami Polski. To stworzone przez przybyłych ze wschodu koczowników państwo, przechodziło różne koleje losu. Przybyli oni na teren dzisiejszych Węgier w IX w, i wkrótce stali się postrachem tej części
Europy. Stopniowo jednak porzucili wędrowny tryb życia i przyjęli chrześcijaństwo, a Stefan z dynastii Arpadów koronował się na pierwszego króla Węgier. Początkowe zatargi graniczne z Polską, przerodziły się w poprawne stosunki, które zaowocowały m.in. wstąpieniem węgierskich Andegawenów na polski tron. Z kolei w późniejszym czasie władzę na
Węgrzech objęli Jagiellonowie. Po okresie ich panowania kraj znalazł się częściowo w strefie wpływów Imperium Osmańskiego, częściowo zaś został włączony do monarchii austriackiej. Po wyparciu Turków z tej części Europy, wszystkie węgierskie ziemie weszły w skład cesarstwa Habsburgów i w efekcie stały się jednym z dwóch filarów monarchii Austro-Węgier. Po I wojnie światowej wiele dotychczas węgierskich ziem, przeszło pod panowanie krajów ościennych, zaś w czasie II wojny światowej, Węgry opowiedziały się po stronie państw osi. Zajęte przez Związek Radziecki stały się państwem komunistycznym i były takim aż do 1989 r.
Atrakcje turystyczne
Wiele wrażeń czeka na podróżnych odwiedzających Węgry Północne. Wody termalne, niosące ciepło z głębi ziemi to jedna z największych atrakcji regionu. Najbardziej znanymi uzdrowiskami są m.in. Parádfürdő, Mátraderecske, Egerszalók, Mezőkövesd, Bogács, Bükkszék. Wyjątkowo cenny jest również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO krajobraz kulturowy Tokaju, związany z uprawą winorośli oraz wytwarzaniem słynących na cały świat trunków. Koniecznie trzeba odwiedzić będącą żywym skansenem oraz prawdziwą perełką architektury, również docenioną przez UNESCO, wieś Hollókő. Innym skarbem światowego dziedzictwa jest położony przy granicy ze Słowacją Park Narodowy Aggtelek - chroniący wspaniałe tereny krasowe. W jednej z tutejszych jaskiń powstało sanatorium dla osób z chorobami dróg oddechowych. Warto północ Węgier odwiedzić również ze ze względu na krajobrazy i zabytki. Wieloma ciekawymi obiektami poszczycić się mogą najważniejsze miasta regionu: Eger oraz Miszkolc (Miskolc). Słabo zaludnione tereny, puste doliny z szemrzącymi potokami oraz liczne zamki i ruiny - to wspaniała sceneria dla wszystkich pragnących wyciszenia.
Sport
Osoby lubiące aktywny wypoczynek śmiało mogą wybrać na cel wakacji Węgry Północne. Baseny oraz szlaki turystyczne to miejsca, gdzie można zażyć nieco ruchu. Miłośnikom górskich powinni wybrać się na najwyższy szczyt kraju - Kékes. Góry Matra są także węgierskim centrum sportów zimowych.
Noclegi
Miejsca do spania zapewniają pensjonaty, hotele oraz kwatery prywatne, których nie brakuje na terenie Węgier Północnych. Noclegi można więc znaleźć w obiektach o zróżnicowanym standardzie. Godne polecenia są także węgierskie kempingi. Na terenie niektórych znajdują się gorące baseny, z których można korzystać bez ograniczeń.
Wycieczki fakultatywne
Pobyt na północy Węgier można połączyć ze zwiedzaniem reszty kraju: wizytą w Budapeszcie, w chroniącym pozostałości rozległej niegdyś puszty Parku Narodowym Hortobagyi czy nad „węgierskim morzem” - Balatonem. Można również poświęcić trochę czasu na poznawanie Słowacji - jej przyrody oraz zabytków.
Kuchnia
Wieloma smakami szczyci się kuchnia Węgier Północnych. Urlop w regionie to okazja do ich poznania. Trzeba zwłaszcza spróbować wytworów słynnego regionu winiarskiego Eger-Tokaj: tokaju oraz słynącego na całą Europę Egri Bikaver (Bycza Krew). W węgierskiej kuchni bardzo często stosuje się śmietanę, cebulę i tłuszcz. Prawdziwym skarbem tutejszego stołu i symbolem regionalnego menu może być papryka. Mnogość jej odmian sprawia, że służy jako jeden ze składników potraw, przyprawa, podstawa surówek, czy dekoracja. Charakterystyczne dla kraju są gęste zupy m.in. gulasz (bogracsgulyas), zupa fasolowa (jokai bableves), zupa rybna (halaszle), które często serwowane są jako główne danie.
Klimat, pogoda, średnie temperatury
Węgry leżą w strefie klimatu umiarkowanego. Jest on tu jednak nieco łagodniejszy niż w Polsce: lata cieplejsze, zimy natomiast mniej mroźne.
Mikroklimat południowych stoków Karpat stwarza doskonałe warunki do uprawy winorośli.