Valais

Szwajcaria
Valais (niem. Wallis) to szwajcarski kanton, położony na południu kraju wzdłuż doliny Rodanu. Kanton graniczy z Włochami i Francją. Na jego terenie dominują wysokie góry - wzdłuż Rodanu można podziwiać 47 czterotysięczników, a wśród nich najwyższą górę i symbol Szwajcarii - szczyt Matterhorn. Stolicą kantonu jest Sion.

Historia

      Tereny Valais zostały na początku naszej ery podbite przez Rzymian i wcielone do prowincji Recja (łac. Raetia). Od IX wieku tereny kantonu wchodziły w skład Królestwa Burgundii, a następnie znalazły się pod zwierzchnictwem biskupa Sionu. Po kilkunastoletniej okupacji francuskiej na początku XIX wieku, ziemie Valais zostały przyłączone do Konfederacji Szwajcarskiej jako jeden z jej kantonów.

Atrakcje turystyczne

      Unikatową atrakcją kantonu są walki krów. Skojarzenia z corridą są jednak w tym wypadku nie na miejscu - krowy nie walczą z człowiekiem, a między sobą. Rywalizacja ma zazwyczaj bezkrwawy charakter - zwierzęta mają rogi spiłowane w taki sposób, by nie zadawały sobie ran, a nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwa lokalny związek hodowców bydła. Każdego roku w październiku do Martigny przybywa nawet 50 tys. widzów, spragnionych tej nietypowej rozrywki.
      Turyści zainteresowani muzyką nie mogą pominąć Nendaz, nazywanego stolicą rogu alpejskiego. Ten nietypowy instrument trwale zapisał się w historii kantonu i całego kraju, urastając do rangi symbolu narodowego Szwajcarii. Największe egzemplarze rogu alpejskiego mogą mierzyć do 4 metrów długości, a w dobrych warunkach ich dźwięk jest słyszany nawet z odległości 10 km. Co roku w Nendaz odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gry na Rogu Alpejskim, ściągający do miasta miłośników tego okazałego instrumentu z całego świata. W mieście można również zapisać się na warsztaty gry na rogu, jak również zwiedzić miejscowe manufaktury, zajmujące się wytwarzaniem instrumentów.
      Stolica kantonu, Sion, może pochwalić się monumentalną, przypominającą warowny zamek na górskim szczycie, bazyliką Valere. Budowla wznoszona była w XII i XIII wieku. W bazylice znajdują się najstarsze organy na świecie.
Pokaż cały opis

      Leukerbad Valaisto największy ośrodek wellness w Szwajcarii. Dzięki obfitości wód termalnych o temperaturze ponad 50°C 22 miejscowe baseny cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem turystów. Ośrodek oferuje pełną gamę zabiegów prozdrowotnych, pozwalając łączyć urlop z troską o zdrowie i kondycję. Źródła termalne znajdują się również w Ovronnaz, Saillon-les-Bains, Val d'Illiez i Brigerbad. Dodatkową atrakcją dla zwolenników takiej formy wypoczynkubaseny solankowe w Breiten.
      W Valais znajduje się również lodowiec Aletsch. Jest on najdłuższym lodowcem w Alpach i - razem z okolicznymi szczytami Bietschhorn i Jungfrau został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pobliżu Aletsch znajduje się Villa Cassel - dawna letnia rezydencja wielu osobistości ze świata polityki i finansów. Obecnie w budynku znajduje się wystawa, poświęcona lodowcowi i okolicznym terenom.
      Dolina Rodanu to obszar nazywany ogrodem Szwajcarii. Ze względu na klimat, umożliwiający Valaisuprawę winorośli, znaczną część powierzchni doliny zajmują winnice. Wśród nich dwie zasługują na szczególną uwagę. W miasteczku Vispterminen można zwiedzać winnice położone najwyżej w Europie, na wysokości 1150 m. n.p.m. Kolejny rekord należy do winnicy Farinet. Jest to najmniejsza winnica świata, zajmująca niecałe 2 metry kwadratowe i licząca trzy krzewy winorośli. Honorowym patronem winnicy jest Dalajlama. Zbioru winogron dokonują ręcznie zaproszeni celebryci, m.in. Michael Schumacher czy Roger Moore. Do zebranych winogron dodaje się owoce z innych winnic, tak, aby każdego roku możliwe było wyprodukowanie 1000 butelek wina. Dochód ze sprzedaży trunku z winnicy Farinet przeznaczany jest na cele charytatywne.

Sport

      Interesującym miejscem dla miłośników narciarstwa jest Zermatt - niewielka, wolna od ruchu samochodowego miejscowość, położona u podnóża góry Matterhorn. Jej wyjątkowym atutem jest najwyżej położony letni teren narciarski, zapewniający narciarzom doskonałe warunki niezależnie od pory roku.
      Valais daje możliwość skorzystania z 50 terenów narciarskich, Valaisz których 9 znajduje się na wysokości przekraczającej 3000 m. n.p.m. Łącznie kanton zapewnia niemal 3000 km. tras zjazdowych! Dodatkowo wydzielono trasy dla narciarstwa biegowego, tory saneczkowe i szlaki, dedykowane wędrówce z rakietami śnieżnymi.

Noclegi

      Domeną Valais są wczasy rodzinne. 13 wiosek kantonu zostało wyróżnionych znakiem "rodziny mile widziane", oferując turystom spokojne, kameralne miejsca noclegowe.

Kuchnia

      Specjalnością Valais są lokalne wina. Kanton słynie z winnic, a wybór szlachetnego trunku jest tu znacznie większy, niż w pozostałych rejonach Szwajcarii. Lokalnym przysmakiem jest również raclette - potrawa, której tradycyjne przygotowanie wymaga roztopienia miejscowego sera nad ogniem z węgla drzewnego. Obowiązkowym dodatkiem do raclette jest kieliszek wina fendant.
      Tradycyjnym przysmakiem w kantonie Vallis jest również brisolée - serwowane jesienią danie, w którego skład wchodzi talerz suszonych mięs podawanych z pieczonymi kasztanami.

Dodatkowe informacje

      Najprostszym sposobem na urlop w Valais jest podróż samolotem. Główne porty lotnicze Szwajcarii są zintegrowane z siecią kolejową - co kilkadziesiąt minut odjeżdżają z nich pociągi do głównych ośrodków kraju. Do kantonu można również dotrzeć pociągiem przez Berlin lub Wiedeń (brak bezpośredniego połączenia z Polski). Przygotowując się do urlopu w Valais warto pamiętać, że zdecydowana większość mieszkańców tego kantonu porozumiewa się w języku francuskim.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Gryzonia Gryzonia Gryzonia (niem. Graubünden) to największy spośród szwajcarskich kantonów. Jest położony na południowym wschodzie kraju, granicząc z Włochami , Austrią i Liechtensteinem . Stolicą kantonu jest Chur - najstarsze miasto Szwajcarii , jednak... Kanton Bazylea Kanton Bazylea Kanton Genewa Kanton Genewa Oberland Berneński Oberland Berneński Oberland Berneński to geograficzna i historyczna kraina, obejmująca południowo - wschodnią część kantonu berneńskiego: tereny wokół jezior Thun i Brienz oraz Alpy Berneńskie . Stolica Oberlandu, Berno , to jednocześnie stolica kantonu i... Region Jeziora Genewskiego Region Jeziora Genewskiego Położony w południowo - wschodniej części Szwajcarii region to prawdziwy raj dla turystów. Obejmuje obrzeża Jeziora Genewskiego (fr. Lac Leman ) i wysokogórskie tereny kantonu Wallis . Najważniejszy ośrodek turystyczny i gospodarczy regionu... Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna to serce kraju - zarówno pod względem geograficznym jak i historycznym. Wchodzące w skład regionu kantony: Uri , Schwyz , Obwalden , Nidwalden , Lucerna i Zug stworzyły przed wiekami związek, który stał się... Szwajcaria Wschodnia Szwajcaria Wschodnia Ticino Ticino Ticino (niem. Tessin) to szwajcarski kanton położony na południu kraju. Kanton słynie z pięknych dolin, jezior i śródziemnomorskiej roślinności, ale jego największym atutem jest klimat - Ticino to najbardziej słoneczny region Szwajcarii .... Zurych Okręg Zurych Okręg Kanton Zurych (niem. Zürich) położony jest w północnej części Szwajcarii , po północnej stronie łańcuch Alp . Jego stolica - o tej samej nazwie - uznawana jest za centrum bankowe świata i stanowi jednocześnie największe miasto i ośrodek...
Crans Montana Crans Montana Crans Montana to miasteczko w Szwajcarii . Leży na wysokości 1500 m n.p.m., znajduje się w centrum jednego z najładniejszych masywów górskich w Alpach, w otoczeniu czterotysięczników Cervin, Weisshorn, Dent-Blanche i Mont-Blanc. Jest jednym z... Fiesch Fiesch Leukerbad Leukerbad Nendaz Nendaz Ovronnaz Ovronnaz Saas Almagell Saas Almagell Saas Balen Saas Balen Saas Balen to jeden z trzech ośrodków wypoczynkowy w dolinie Saas w Szwajcarii. Cała dolina otoczona jest 18 czterotysięcznikami. Można tu znaleźć dziewiczą przyrodę, prawdziwą gościnność i nawiązanie do dawnych zwyczajów i tradycji. Dużą... Saas Fee Saas Fee Saas Fee to miejscowość w Szwajcarii . Leży w dolinie Szastal i wraz z nieco mniejszymi Saas-Grund i Saas-Almagell tworzy jeden region narciarski objęty wspólnym karnetem. Usytuowany jest we wschodniej części Alp Walijskich (Penińskich), u... Saas Grund Saas Grund Saas Grund to miejscowość, która wraz z Saas-Almagell tworzy jeden region narciarski objęty wspólnym karnetem - Saas-Fee - największy i najbardziej znany ośrodek położony w dolinie Saastal w Szwajcarii . Leży we wschodniej części Alp... Tasch Bei Zermatt Tasch Bei Zermatt Tasch Bei Zermatt to miasteczko w Szwajcarii . Leży na wysokości 1 438 m n.p.m., u stóp legendarnego Matterhorn, ok. 6 km od Zermatt, do którego można dojechać kursującym co 10 minut autobusem. Täsch i Zermatt dysponują wspólnym terenem... Tasch Bei Zermatt Tasch Bei Zermatt Thyon Thyon Torgon Torgon Torgon to miejscowość w zachodniej Szwajcarii wchodząca w skład dużego międzynarodowego regionu narciarskiego. Szwajcarsko - Francuska Brama Słońca "Portes du Soleil" to ok. 650 km tras narciarskich i 212 wyciągów. Dzięki swojemu położeniu... Veysonnaz Veysonnaz Veysonnaz to piękna i malownicza miejscowość w południowo - zachodniej Szwajcarii . Leży na wysokości 1400 m.n.p.m. na południowych zboczach doliny Rodanu, bezpośrednio nad Sionem. Jest częścią ogromnego regionu narciarskiego o nazwie Les 4... Zermatt Zermatt Zermatt - miejscowość w Szwajcarii położona na wysokości 1610 m.n.p.m. u podnóża Matterhornu, który jest najczęściej fotografowanym szczytem na świecie. Do tego miasteczka przyjeżdża wielu turystów gdyż jest to jedno z najbardziej renomowanych...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl