Trypolitania

Libia
Trypolitania znajduje się w północno-zachodniej Libii, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To kraina historyczno-geograficzna, zajmująca tereny płaskowyżów takich jak Al-Hamada al-Hamra, Dżabal As-Sauda, Al Dżabal al-Gharb i Dżabal Nafusa. Stolicą Trypolitani jest Trypolis, a oficjalną walutą dinar Libijski.
      Do Trypolitanii i jej stolicy, Trypilis, najłatwiej dostać się drogą powietrzną. W odległości 34 km na południe od centrum miasta stołecznego, w miejscowości Ben Dżasir znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Co interesujące, jest to największe lotnisko libijskie, a zarazem główna siedziba Libyan Airlines, Afriqiyah Airways i Buraq Air.
      Przed wyjazdem na wczasy należy jednak pamiętać o wizie. Obywatele Polski mogą starać się o wizę turystyczną lub biznesową. Możemy ją uzyskać w ambasadzie libijskiej w Warszawie. Wizę biznesową otrzymuje się na podstawie wsparcia wizytowego wystawionego przez instytucje lub firmy libijskie. Trudno ją otrzymać, jednakże dzięki niej możemy swobodnie podróżować po całym kraju. Z kolei wizy turystyczne przeznaczone są dla grup liczących od 4 osób wzwyż, przy czym zabronione jest wydawanie wiz indywidualnych. W przeciwieństwie do biznesowych ograniczają one swobodę, zobowiązując turystę do podróżowania z przewodnikiem.

Historia

      Za czasów starożytnych Trypolitanię zamieszkiwały plemiona berberyjskie, zaś na wybrzeżach kwitła od ok. VIII wieku handlowa kolonia fenicka. Swoją nazwę kraina ta zawdzięcza trzem głównym miastom handlowym; Oea, Sabrata i Leptis Magna. Z języka greckiego słowo "tripolis" tłumaczymy jako "trzy miasta". Władza nad Trypolitanią zmieniała się na przestrzeni wieków - od końca VI w.p.n.e znajdowała się ona pod zwierzchnictwem Kartaginy, później, w 146 r. p.n.e włączona została do terytoriów podległych Numidii. Sto lat później panowanie nad nią przejął Rzym. Następnie władali nią kolejno Wandalowie, Bizancjum, Arabowie, Imperium Osmańskie, bejowie z lokalnej dynastii Karamanli, Turcy i Włosi. W trakcie drugiej wojny światowej okupowana była przez Anglików. Obecnie wchodzi w skład niepodległego państwa Libia, którego głównymi ośrodkami są Trypolis, Misrata i Az-Zawija.
Pokaż cały opis

      Warto Trypolitaniarównież wspomnieć o współczesnej fladze Libii, która uległa licznym zmianom po roku 1972, kiedy to zakończyła się rewolucja libijska. Obecnie jest ona jedyną na świecie flagą państwową posiadającą jednolitą, zieloną barwę. Zmiany te zostały zatwierdzone i ustanowione dokładnie 11 listopada 1977 roku. Kolor symbolizuje islam oraz "zieloną rewolucję" w rolnictwie. Co więcej, pojedyncza barwa ma również dać wyraz równości wszystkich obywateli kraju.

Atrakcje turystyczne

      W stolicy Trypolitanii, Trypolis, znajdziemy wiele miejsc do których warto się wybrać na liczne wycieczki. W większości są to budowle sakralne.
      Jednym z najsłynniejszych zabytków jest Kościół św. Jana na Górze Pielgrzyma, znajdujący się ok 200 metrów na południe od Zamku Abu Samra Hill. Ruiny tego kościoła zostały znalezione na Cmentarzu Maronitów imienia św. Jana. Do nich dobudowane są również dwie kaplice. Z kolei Wielki Meczet, budowla poświęcona islamowi i zwana oficjalnie Jami Al Mansuri Al Kabir, wzniesiona została w 1315 roku po historycznej stronie Katedry Św. Maryi. To jeden z najstarszych zabytków w Tripolis, ustanowiony przez synów TrypolitaniaAl Mansur Qala'un. Sam budynek jest pomnikiem zachodniej i muzułmańskiej architektury. Nieco młodszy jest Meczet Taynal, datowany na rok 1336. Zbudowany został przez Saif Ed Dine Taynal'a po stronie Kościoła Karmelitanów i znajduje się w nim mauzolem. Innym meczetem wartym uwagi jest jeszcze Al- Maullaq wzniesiony w XVI wieku i będący elegancką mieszaniną tureckiego, włoskiego i marokańskiego stylu architektonicznego.
      Kolejną atrakcją jest Cytadela - dzięki swej unikalnej architekturze stała się głównym punktem na liście turystycznych atrakcji. Jej wcześniejsza konstrukcja przekształcona została w Kościół Krzyżacki. W samym zaś sercu Tripolis stoi Wieża Zegarowa, często umieszczana na pocztówkach i broszurach promujących turystykę w tym mieście. To również główny punkt orientacyjny i miejsce postoju taksówek. Zaraz obok znajduje się Al Mashieh Park, najprawdopodobniej najstarszy park w tym mieście.
      Osoby zmęczone zwiedzaniem powinny udać się na zakupowe szaleństwo! Najlepiej do Khan al Khayyatin, wieloletniego centrum komercji, datowanego na połowę 14-stego wieku. Tuż przy wejściu znajdziemy wbudowane w ścianę, granitowe kolumny rzymskie. TrypolitaniaDrugim miejscem dokonywania zakupów są Arabskie markety - jest ich dokładnie dziewięć, z różnorodnymi stoiskami i połączonymi ze sobą licznymi alejkami.

Plaże i sporty

      Wybrzeża całej Libii zawierają około 2000 km pięknych plaż. Uważane są one za najdłuższe w świecie arabskim oraz na całym kontynencie Afrykańskim w basenie Morza Śródziemnego. Wygląd tych plaż jest niezmiernie zróżnicowany - są piaszczyste, znajdujące się na granicy wybrzeży z pustynią Saharą oraz skalisto-piaszczyste, występujące w rejonie gór Cyrenajki. Istnieje możliwość uprawiania różnorakich sportów wodnych i lądowych: windsurfingu, kajakarstwa, wypływania w rejs, nurkowania, górskich wspinaczek czy jazdy na rowerze.

Noclegi

      Libia jest krajem o ustroju socjalistycznym; dopiero ostatnimi laty zaczął się tu rozwijać biznes prywatny. Zmieniło to jakość dostępnych noclegów. Mamy do wyboru hotele prywatne i państwowe w podobnej, wysokiej cenie. Musimy jednakże pamiętać, że koszty poniesione przez Trypolitanianas w hotelach państwowych nie odpowiadają jakości zakwaterowania. Dla osób o lżejszym portfelu wyjściem są schroniska młodzieżowe, gdzie nocleg kosztuje ok 3-5 LD od łóżka. Na Saharę najlepiej przywieźć własny namiot bądź spać pod gołym niebiem.
      Dobrym wyjściem jest zameldowanie się w trzygwiazdkowym Teebach Hotel. Znajduje się on w rękach prywatnych, dzięki czemu jest on zadbany i wygodny. Leży zaledwie 10 min na piechotę od Green Square, centralnego punktu stolicy. Jednym z hoteli państwowych jest Qasr Libya Hotel, typowy socjalistyczny budynek z odrapanymi ścianami, wypadającymi drzwiami i rdzewiejącymi kranami. Zaletą może być jego dogodne położenie - zaledwie 5 min od morza. Ofert last minute do Trypolitani jest raczej niewiele, jako że cała Libia dopiero zaczyna rozwijać się pod względem turystycznym.

Wycieczki fakultatywne

      W Trypolitani znajduje się wiele interesujących miejsc. Na samym początku warto udać się na wycieczkę fakultatywną do Leptis Magna. To jedne z najlepiej zachowanych ruin starożytnego miasta rzymskiego, Trypolitaniaznajdującego się u wybrzeży Morza Śródziemnego i stanowiącego przedmieścia większego Al-Chums. Najstarsze zachowane w mieście zabytki pochodzą jeszcze z czasów panowania cesarza Augusta; to m.in. plac targowy z 8 w.p.n.e, teatr, świątynia Romy i Augusta (14-19 w.n.e) oraz Liber Pater, pochodząca z późniejszych czasów. Ciekawy jest również łuk Tyberiusza i Trajana oraz termy Hadriana, odnowione jeszcze za cesarza Kommodusa. Najbardziej zachwycające obiekty pochodzą jednakże z okresu Sewerów (193-235) i są to: łuk Septymiusza Sewera, ulica z portykami po obu stronach łącząca termy Hadriana z bazyliką Sewerów, port i bramę zachodnią. Z kolei w samym Al-Chums możemy zwiedzić meczety asz-szajcha Ahmada Ibn Muhammad Ibn Dżuha z przyległym doń grobowcem oraz meczet Masdżid al-basza.
      Warto spędzić również część urlopu udając się w podróż do Cyreny. Obecnie jest ona stanowiskiem archeologicznym niedaleko wioski Szahhat. Najwspanialszym zabytkiem są tutaj ruiny świątyni Apolla pochodzące z VII wieku p.n.e. Prócz tego możemy obejrzeć ruiny dwóch innych światyń: poświęconych Demeter oraz Zeusowi. Całkiem niedawno archeolodzy odkryli tu zespół 76 nienaruszonych posągów rzymskich pochodzących z II wieku p.n.e. Według tutejszych podań w Cyrenie urodził się Marek Ewangelista, który poniósł męczeńską śmierć w Aleksandrii.

Kuchnia

      Tradycyjna kuchnia libijska bazuje na potrawach mięsnych i owocach morza. Jeżeli chodzi o mięso szczególnie popularna jest baranina i drób, do których podaje się najczęściej frytki bądź kaszę kuskus. Mieszkańcy tego kraju równie często sięgają po ryby i krewetki, które nacierają czosnkiem, szafranem, kminkiem i papryką. Dla Europejczyków dania mogą wydać się dosyć pikantne, mimo iż są łagodniejszą wersją kulinarii z Tunezji. Podstawowym składnikiem wielu przypraw i sosów jest harissa (pasta z papryczek chilii).
      Każdy rodzaj mięsa oraz ryby pieczone są na rożnie lub w piecu, podaje się do nich dodatki w postaci faszerowanych bądź smażonych na oliwie warzyw. Oczywiście w Tripolis możemy spróbować dań bazujących na potrawach niemal z całego świata.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

      W Trypolitanii panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny, suchy i skrajnie suchy. Podobny jest do tego panującego w Tunezji. Tylko na północy Libii klimat przechodzi w śródziemnomorski. Na wczasy warto wyjechać w marcu i październiku - zastanie nas tutaj wówczas piękna, słoneczna pogoda. W typowym wakacyjnym okresie od maja do czerwca natkniemy się na upały, gdyż temperatura osiąga nawet 50°C. Właśnie wtedy znad Sahary wieje wiatr pustynny - ghibli - niosący ze sobą mnóstwo piasku i podnoszący temperaturę do ponad 40°. Opady zdarzają się bardzo rzadko, z reguły tylko na północy.

      Jeżeli pragniesz przeżyć niezapomniane i oryginalne wakacje koniecznie udaj się do Trypolitanii. Turystyka dopiero zaczyna się tam rozwijać - dzięki czemu unikniesz przedzierania się przez nieprzebrane tłumy turystów tak jak w innych, bardziej popularnych kurortach. Tutaj możesz w spokoju i dogodnej dla Ciebie porze podziwiać skarby pochodzące z czasów starożytnych, opalać się na długich, piaszczystych plażach i spróbować tradycyjnej, libijskiej kuchni.
Zobacz również:
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl