Transylwania

Rumunia
Transylwania – kraj za lasami

      Transylwania, zwana także Siedmiogrodem, to jedna z krain historycznych Rumunii, usytuowana w centralnej części kraju, na Wyżynie Siedmiogrodzkiej. Pierwsza z nazw sięga swą historią roku 1075, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie pisanym, a jej łaciński odpowiednik znaczył tyle, co "za lasem", "poza lasem". Spolszczona nazwa Siedmiogród wywodzi się natomiast z języka niemieckiego i wskazuje na siedem miast, wchodzących w skład krainy. Obecnie tereny te kojarzone są ze słynną postacią Draculi, któremu rozgłos zapewniła powieść "Brama" Stokera z roku 1897, a także cała seria kolejnych książek i filmów, opierających się na motywie wampira. Postać to nie do końca zmyślona, bowiem wzorowana na autentycznym hospodarze wołoskim, jakim był urodzony w 1431 roku Vlad Tepes. Człowiek ten, słynący z przerażającej osobowości i zamiłowania do nabijania ludzi na pal i ucztowania w ich obecności, nie bez powodu zasłużył sobie na miano okrutnika. To jego historia zainspirowała Stokera, który stworzył postać arystokratycznego wampira, mającego swą siedzibę w jednym z transylwańskich zamków. Historia nie tylko spodobała się ówczesnym Stokerowi czytelnikom, ale i przetrwała próbę czasu, o czym świadczą liczne próby jej naśladowania tak na kartach literatury, jak i na ekranach kin. Tym samym rozgłos zyskała sama Transylwania, która do dziś jest miejscem podróży "śladami Draculi", a sam wampir stał się patronem miejscowych barów, hoteli i zajazdów oraz motywem przewodnim tutejszej turystyki.

Atrakcje turystyczne

      Na słynny Siedmiogród składają się takie miasta jak Kluż, Sybin, Bystrica, Sebesz, Mediasz, Sighisoara i Brasov i to one najczęściej stają się miejscem docelowym wycieczek turystów z całego świata, których zwabiają tu nie tyle piękne tereny, co imponująca architektura z majestatycznymi zamkami i świątyniami, urokliwymi ryneczkami i zachowanymi do dziś warowniami. Do niezwykle popularnych należą wspomniane już wycieczki "śladami Draculi", których punktem centralnym staje się oczywiście zwiedzanie Sighisoary – średniowiecznego miasta, zwanego także Perłą Siedmiogrodu, w którym urodził się Vlad Tepes. To tutaj zwiedzimy dom, w którym przyszedł na świat słynny Palownik oraz wysłuchamy związanych z nim legend. Miasto poszczycić się może także wspaniałą starówką, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO z racji swojego ufortyfikowanego, średniowiecznego grodu, wysoką na sześćdziesiąt cztery metry Wieżą Zegarową, datowaną na rok 1556 i stanowiącą obecnie siedzibę Muzeum Historycznego, twierdzą z bramami miejskimi z wieku XIV, zabytkowym cmentarzem ewangelickim oraz prawosławną Katedrą Świętej Trójcy z widocznymi wpływami bizantyjskimi. Znajduje się tu także Muzeum Tortur oraz Muzeum Broni Palnej z ekspozycją, poświęconą Draculi.
Pokaż cały opis

      Na Transylwaniaterenie Transylwanii zażyjemy także kąpieli w basenach termalnych w naturalnych pieczarach, zasmakujemy rozsławionych na całą Rumunię win i zobaczymy Most Kłamców, który według legendy załamie się, jeśli ktoś odważy się na nim skłamać. Zobaczymy tu także piękne jeziora, charakterystyczną dla tego rejonu architekturę, a także słynne kościoły warowne Siedmiogrodu, również objęte patronatem UNESCO. Pierwsza ze świątyń trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury już w roku 1993, pozostałe sześć zaś – w roku 1999. Ich budowę od XIII do XVI wieku prowadzili okoliczni mieszkańcy, którzy decydowali się na wznoszenie fortyfikacji w obawie przed nękającymi ich najeźdźcami.
      Chłopskie zamki, warowne kościoły, ciągnące się kilometrami połacie łąk i historia tego miejsca sprawiają, że Transylwania, co roku zostaje wybierana, jako miejsce na niezapomniany urlop z dreszczykiem w tle. Historia Draculi potęgowana jest przez architektoniczne bogactwo regionu, które najlepiej dostrzegane jest nocą, w świetle księżyca i mieniących się dokoła reflektorów. Wieże i baszty wielowiekowych murów, budowle o charakterze obronnym i sakralnym, a także mrożące krew w żyłach opowieści niezmiennie motywują turystów, aby to Transylwanię właśnie uczynić miejscem swoich wakacyjnych wycieczek. Siedmiogród nie tylko z Draculi słynie. Jak głosi legenda, to w jednej z tutejszych kopalń węgierska królewna Kinga wrzuciła swój pierścień do szybu, który później wypłynął w Wieliczce. Z Siedmiogrodu także pochodził Stefan Batory, jeden z najlepszych władców w historii Polski.

Pogoda i noclegi

      Jeśli urokami Transylwanii chcemy cieszyć się w pełnym słońcu, na wycieczki – czy to w opcji standardowej, czy last minute, najlepiej decydować się w miesiącach letnich, kiedy temperatury przekraczają tu 20°C. Dzięki zorientowaniu regionu na turystykę, o nocleg tutaj nietrudno – w większych miejscowościach możemy wybierać między apartamentami w hotelach i pensjonatach, w mniejszych zaś – między kwaterami prywatnymi, miejscami w schroniskach bądź na polach namiotowych czy kempingowych. Miasta Transylwanii oferują oczywiście także typowe atrakcje w postaci kawiarenek, restauracji, muzeów, galerii i obiektów sportowo-rekreacyjnych, co sprawia, że urlop w tej okolicy nie musi być nudny nawet w czasie mniej sprzyjających warunków atmosferycznych.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl