Ticino

Szwajcaria
Ticino (niem. Tessin) to szwajcarski kanton położony na południu kraju. Kanton słynie z pięknych dolin, jezior i śródziemnomorskiej roślinności, ale jego największym atutem jest klimat - Ticino to najbardziej słoneczny region Szwajcarii. Stolicą kantonu jest Bellinzona. Górski masyw Monte Ceneri dzieli Ticino na odrębne części - rejon Locarno i Lugano. Najpopularniejszym językiem w kantonie jest włoski.

Historia

      W czasach antycznych tereny Ticino zostały zasiedlone przez plemiona celtyckie, a następnie podbite przez Cesarstwo Rzymskie. Po jego upadku władzę nad terenami kantonu przejmowali kolejno Ostrogoci, Longobardowie i Frankowie. Swój szybki rozwój region przeżył za sprawą rodu Viscontich - mediolańskich książąt, którzy, doprowadzili do szybkiego rozwoju kulturalnego i gospodarczego, jednak na przełomie XV i XVI wieku ziemie kantonu zostały opanowane przez Szwajcarów. Od 1803 r. Ticino wchodzi w skład Konfederacji Szwajcarskiej.

Atrakcje turystyczne

      Jednym z głównych ośrodków Ticino jest Lugano, położone nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie (Lago di Lugano). To największe - liczące ok. 50 tys. mieszkańców - miasto kantonu uznawane jest za trzecie centrum finansowe Szwajcarii.
      Na szczególną uwagę zasługuje perła renesansowej architektury - katedra św. Wawrzyńca, wzniesiona w XV wieku według projektu znanego, włoskiego architekta, Giovanniego Antonia Amadeo. Ozdobą katedry są XVI wieczne, inspirowane twórczością Leonarda da Vinci, freski. W mieście warte zwiedzenia są również ekspozycje muzealne - Muzeum Sztuk Pięknych (Museo Civico di Belle Arti), Museo d'Arte Moderna oraz Muzeum Hermana Hesse - pisarza, laureata nagrody Nobla i autora m.in. "Wilka Stepowego".
      W pobliżu Lugano warto odwiedzić wioski Morcote i Gandria, malowniczo położone na stromym zboczu nad wodami jeziora. Wielu wrażeń estetycznych dostarczy również krótka wędrówka do kościoła Santa Maria del Sasso - z jego tarasów można podziwiać przeciwległy brzeg jeziora, należący do Włoch.
Pokaż cały opis

      Architektoniczną Ticinoperłą kantonu są dzieła znanego architekta, Mario Botto, jednego z przedstawicieli popularnej w architekturze końca XX wieku, tzw. szkoły tessyńskiej. Są to m.in. kościoły Santa Maria degli Angeli na Monte Tamaro i San Giovanni Battista w Mogno oraz wiele innych, głównie budynków użyteczności publicznej.
      Unikatowym zabytkiem i obowiązkowym punktem wycieczki dla każdego miłośnika historii i architektury jest, leżące u podnóża Monte Generoso, miasteczko Riva San Vitale. Znajduje się tam najstarsza budowla sakralna w Szwajcarii - baptysterium na planie ośmiokąta, kryjące chrzcielnicę, pochodzącą z V wieku. W tej samej miejscowości na uwagę zasługuje również XVI-wieczna Świątynia Krzyża (Tempio di Santa Croce).
      Nietypową atrakcją jest Campione d'Italia - włoska enklawa otoczona przez terytorium Szwajcarii. Miasteczko, pierwotnie nazywane Campione, nietypowy status zyskało dzięki przyłączeniu - w 1798 roku - do Lombardii, która następnie stała się częścią Włoch. Swoją obecną nazwę - ze słowem "d’Italia" miasto zawdzięcza Benito Mussoliniemu, który nadał ją w celu podkreślenia przynależności enklawy do Włoch. Ticino
      Ze względu na łagodne przepisy, dotyczące hazardu, miasto słynie z mieszczącego się w nim kasyna. Unikalne położenie Campione d'Italia podkreśla fakt, że na pewnym odcinku od macierzystych Włoch odgradza je nie pas lądu, ale wody jeziora, formalnie stanowiące terytorium Szwajcarii. Wybierając się na wycieczkę łodzią w stronę włoskiego wybrzeża, na dość krótkim odcinku przekracza się zatem - dwukrotnie - granicę Szwajcarii.
      Locarno jest najniżej (205 m. n.p.m.) położonym miastem Szwajcarii. Jego turystycznym centrum jest piękna promenada, ozdobiona imponującą roślinnością, z licznymi placami i skwerami zachęcającymi do odpoczynku nad urokliwą zatoką. Światową sławę Locarno zawdzięcza również Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu - w sierpniu, pod gołym niebem, organizowane są wieczorne pokazy filmów, których twórcy rywalizują o nagrodę Złotego Lamparta.
      Lokalnym centrum religijnym jest Chiesa Madonna del Sasso (Sanktuarium Madonny), wzniesione na pamiątkę objawień, które opisał mnich Bartolomeo d'Ivrea. W miarę upływu czasu sanktuarium przekształciło się w okazały kompleks klasztorny, Ticinobędący celem pielgrzymek z całej Europy. Wśród klasztornych zabytków na uwagę zasługują obrazy z XV wieku. Do wartych uwagi zabytków należy również zamek mediolańskich książąt Viscontich, w którym obecnie znajduje się siedziba miejscowego muzeum.
      Do najnowszych atrakcji Ticino z pewnością można również zaliczyć Gotthard Base Tunnel - alpejski, najdłuższy na świecie (57 km), tunel kolejowy. Prace, związane z drążeniem tunelu, zakończono w połowie października 2010 roku. Z powodu trwających robót wykończeniowych na pierwszą podróż tym niesamowitym dziełem inżynierii i technologii trzeba jednak będzie zaczekać jeszcze wiele lat.

Sport

      Niezwykłą atrakcją Ticino jest jego zróżnicowanie klimatyczne, zapewniające szeroką ofertę sportów i rozrywek. Ośnieżone, górskie stoki dzieli od słonecznych wybrzeży tylko kilkadziesiąt kilometrów - urlop w takim miejscu będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem! Wielbiciele sportów zimowych docenią atrakcje, jakie czekają na nich w ośrodkach Bosco Gurin, Airolo czy Cardada. Po jeździe na nartach można wypocząć w śródziemnomorskim klimacie nad brzegami leżących wzdłuż granicy z Włochami jezior.

Noclegi

      Szeroki wybór możliwości zakwaterowania z pewnością zadowoli każdego, kto planuje spędzić urlop w Ticino. Jak zapewniają miejscowi hotelarze, śródziemnomorska gościnność łączy się tu ze szwajcarską jakością - niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na nocleg w wielogwiazdkowym hotelu, czy też w jednej z kilkudziesięciu, położonych wysoko w górach, alpejskich chatek.

Kuchnia

      Kuchnia Ticino jest zdecydowanie lżejsza niż w przypadku pozostałych kantonów - widać tu wyraźny wpływ kuchni włoskiej. Poza lokalnymi serami, kasztanami i suszonym mięsem, koniecznie trzeba skosztować miejscowego specjału - grappy, formalnie należącej do kuchni włoskiej. Ticino może również pochwalić się doskonałymi winami, wytwarzanymi z winogron szczepu Merlot. Ze względu na kulinarną tradycję regionu, znaczna liczba lokalnych restauratorów i wytwórców żywności jest zaangażowana w ruch Slow Food.

Dodatkowe informacje

      Ze względu na brak bezpośrednich połączeń lotniczych pomiędzy Polską a lotniskiem w Lugano, najszybszym sposobem na spędzenie wczasów w Ticino jest lot do Zurychu lub Bazylei. Z połączonych z lotniskami dworców kolejowych w niedługich odstępach odjeżdżają pociągi do Lugano.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Gryzonia Gryzonia Gryzonia (niem. Graubünden) to największy spośród szwajcarskich kantonów. Jest położony na południowym wschodzie kraju, granicząc z Włochami , Austrią i Liechtensteinem . Stolicą kantonu jest Chur - najstarsze miasto Szwajcarii , jednak... Kanton Bazylea Kanton Bazylea Kanton Genewa Kanton Genewa Oberland Berneński Oberland Berneński Oberland Berneński to geograficzna i historyczna kraina, obejmująca południowo - wschodnią część kantonu berneńskiego: tereny wokół jezior Thun i Brienz oraz Alpy Berneńskie . Stolica Oberlandu, Berno , to jednocześnie stolica kantonu i... Region Jeziora Genewskiego Region Jeziora Genewskiego Położony w południowo - wschodniej części Szwajcarii region to prawdziwy raj dla turystów. Obejmuje obrzeża Jeziora Genewskiego (fr. Lac Leman ) i wysokogórskie tereny kantonu Wallis . Najważniejszy ośrodek turystyczny i gospodarczy regionu... Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna to serce kraju - zarówno pod względem geograficznym jak i historycznym. Wchodzące w skład regionu kantony: Uri , Schwyz , Obwalden , Nidwalden , Lucerna i Zug stworzyły przed wiekami związek, który stał się... Szwajcaria Wschodnia Szwajcaria Wschodnia Valais Valais Valais (niem. Wallis) to szwajcarski kanton, położony na południu kraju wzdłuż doliny Rodanu . Kanton graniczy z Włochami i Francją . Na jego terenie dominują wysokie góry - wzdłuż Rodanu można podziwiać 47 czterotysięczników, a wśród nich... Zurych Okręg Zurych Okręg Kanton Zurych (niem. Zürich) położony jest w północnej części Szwajcarii , po północnej stronie łańcuch Alp . Jego stolica - o tej samej nazwie - uznawana jest za centrum bankowe świata i stanowi jednocześnie największe miasto i ośrodek...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl