Tennessee

USA
Położenie

      Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA. Od południa graniczy z Georgią, Alabamą, Missisipi, na zachodzie z Arkansas i Missouri, na wschodzie z Karoliną Północną, a na północy z Kentucky i Wirginią. Stan Tennessee zajmuje powierzchnię 109 247 km2 i zamieszkiwany jest przez ponad 5 mln osób. Tennessee to stan bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Zachodnia część stanu to dolina Missisipi, a wschodnia to górzyste krajobrazy Appalachów. Stolicą jest miasto Memphis.

Historia

      W 1541 roku przybywa tutaj hiszpańska ekspedycja pod dowództwem Hernando de Soto. Następnie, w 1763 r., ziemie te stają się częścią posiadłości angielskich, a w 1796 r. stan Tennessee włączony zostaje do USA. W połowie XIX wieku wybuchają tutaj konflikty na tle rasowym, a w 1866 roku powstaje organizacja Ku Klux Klan, dążąca do utrzymania nadrzędnej pozycji białych i ograniczenia praw afroamerykanów, katolików i Żydów. Dyskryminację rasową zniesiono tutaj dopiero w latach 60. XX wieku. W 1968 roku w stolicy stanu, Memphis, zastrzelony został pastor i działacz na rzecz równouprawnienia oraz zniesienia dyskryminacji rasowej – Martin Luther King. Do początku XX wieku był to stan rolniczy, a od lat 30. XX wieku zaczął tutaj rozwijać się przemysł, zwłaszcza energetyczny (eksploatacja węgla kamiennego, cynku i miedzi). Bardzo rozwinęła się także turystyka.

Przyroda

      Na terenie stanu znajduje się Park Narodowy Great Smoky Mountains, który został utworzony w 1934 roku w celu ochrony górskiego krajobrazu Appalachów. Park zajmuje powierzchnię 2110,4 km2 i jest najpopularniejszym parkiem narodowym wśród turystów: co roku odwiedza go 9 mln osób. Ze względu na wyjątkowe bogactwo flory i fauny, park wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (w 1983 r.). Odwiedzających urzekają doskonale zorganizowane szlaki turystyczne. Zobaczyć tutaj można wspaniałe krajobrazy, niezwykłe jeziora, rzeki i wodospady oraz łososie i niedźwiedzie baribal.

Wycieczki
Pokaż cały opis

      Największe Tennesseemiasto Tennessee i zarazem jego stolica to Memphis. Miasto położone jest w południowo - wschodniej części stanu. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od najsłynniejszej ulicy, Beale Street, która nazywana jest "domem bluesa". Znajduje się tutaj mnóstwo barów i lokali, gdzie grana jest muzyka na żywo. Od lat 20. do 40. XX wieku na tej słynnej ulicy grywali tacy muzycy jak Louis Armstrong, Albert King czy B.B. King. Co roku w maju odbywa się tutaj festiwal muzyki bluesowej, Memphis in May. Miłośnicy muzyki powinni zajrzeć również do Memphis Rock 'n' Soul Museum – znajduje się tutaj ciekawa kolekcja gitar Gibsona.
      Do Memphis przybywa mnóstwo fanów Elvisa Presleya. Wszystko za sprawą znajdującego się tutaj domu wielkiego artysty oraz jego grobu (dzielnica Graceland). Niezapomnianym przeżyciem będzie wizyta w domu Presleya, który udostępniony jest dla turystów – znajduje się tutaj muzeum poświęcone królowi rock’n’rolla. Kolejne ważne miejsce na muzycznej mapie Memphis to studio nagrań Sun Studio, gdzie swoje płyty nagrywali tacy muzycy jak Elvis Presley, Johnny Cash lub Roy Orbison (miejsce udostępnione dla zwiedzających).
      Pasjonaci Tennesseehistorii powinni odwiedzić National Civil Rights Museum (Muzeum Praw Obywatelskich). Zobaczyć tutaj można m. in. kulę, od której zginął Martin Luther King, zastrzelony w Memphis w 1968 roku.
      Ciekawą propozycją jest wizyta w Mud Island River Park, gdzie znajduje się muzeum poświęcone rzece Missisipi (Museum of the Mississippi River). Wspaniałą atrakcją jest miniaturowe odwzorowanie rzeki Missisipi – wystarczy zdjąć buty i pospacerować, brodząc w wodzie tej słynnej rzeki lub popływać kajakiem w replice Zatoki Meksykańskiej – świetna zabawa dla całej rodziny.
      Aby dowiedzieć się więcej o historii Memphis oraz rolniczej historii stanu Tennessee warto odwiedzić Muzeum Bawełny – zobaczyć tutaj można w jaki sposób produkcja bawełny wpływała na codzienne życie mieszkańców oraz stosunki społeczne (niewolnictwo, segregacja rasowa).
      Kolejnym ważnym miastem w stanie Tennessee jest Nashville (ok. 620 tys. mieszkańców, położone w środkowej części stanu). Miasto nazywane bywa światową stolicą muzyki country. Koniecznie zobaczyć należy wielką halę koncertową oraz muzeum – Country Music Hall of Fame and Museum. Można tutaj dowiedzieć się czegoś więcej o muzykach i zespołach country oraz posłuchać muzyki. W Nashville znajduje się także wiele miejsc związanych w wojną secesyjną: liczne muzea i pola bitew, m. in. Forty Negley lub Belle Meade Plantation (zrekonstruowane plantacje bawełny).
      Inne atrakcyjne zakątki stanu Tennessee to m. in. Chattanooga, gdzie znajduje się niezwykłe oceanarium – Tennessee Aquarium. Podziwiać tutaj można wspaniałą podwodną przyrodę – ok. 12 tys. zwierząt morskich, m. in. wielkie ośmiornice.
      Warto wybrać się do Knoxville, by pospacerować po uroczych uliczkach starego miasta. Miasto obfituje w ciekawe wydarzenia kulturalne, m. in. festiwale rockowe oraz największe w USA pokazy sztucznych ogni (z okazji narodowego święta – Dnia Pracy). Znajduje się tutaj ciekawa atrakcja: Fabryka Cukierków (Candy Factory). Można na własne oczy zobaczyć proces produkcji łakoci oraz spróbować pysznych wyrobów.

Pogoda

      W stanie Tennessee panuje wilgotny klimat podzwrotnikowy. Rok dzieli się na cztery pory. Zima jest tutaj łagodna: średnie temperatury w miesiącach zimowych to ok. – 3 °C , a lato ciepłe: w miesiącach letnich temperatura oscyluje w okolicach 25 °C.

Noclegi

      W stanie Tennessee od lat 60. XX wieku prężnie rozwija się turystyka. Bez problemu można więc znaleźć dobre miejsce noclegowe. Różnorodna oferta noclegowa pozwala wybierać wśród hoteli i pensjonatów o średnim i wysokim standardzie.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl