Szwajcaria Centralna

Szwajcaria
Szwajcaria Centralna to serce kraju - zarówno pod względem geograficznym jak i historycznym. Wchodzące w skład regionu kantony: Uri, Schwyz, Obwalden, Nidwalden, Lucerna i Zug stworzyły przed wiekami związek, który stał się fundamentem współczesnej Szwajcarii.
      Ze względu na swoją - sięgającą XIII wieku - tradycję, Szwajcaria Centralna jest doskonałym celem dla wszystkich, uprawiających turystykę historyczną, jednak wspaniałe zabytki i stare miasta to tylko część atrakcji regionu.
      Szwajcaria Centralna oferuje świetne warunki narciarskie, a liczne trasy o zróżnicowanym stopniu trudności zadowolą każdego wielbiciela nart. Warto również pamiętać, że Szwajcaria Centralna ma duże znaczenie nie tylko ze względu na turystykę - kanton ten jest kluczowy dla Szwajcarii ze względów logistycznych - przez przełęcz św. Gottharda wiedzie jeden z najważniejszych europejskich szlaków komunikacyjnych.

Historia

      Pierwsze ślady osadnictwa w regionie sięgają drugiego tysiąclecia p.n.e., jednak decydujący wpływ na miejscową tradycję i kulturę miały wydarzenia znacznie późniejsze. W 1291 roku kantony Schwyz, Uri i Unterwalten (podzielony następnie na półkantony Obwalden i Nidwalden) zawiązały tzw. związek wieczysty.
      Był to sojusz wolnych kantonów, mający na celu zapewnienie im niezależności od Habsburgów. Stopniowo do sojuszu przyłączały się kolejne kantony, tworząc Związek Szwajcarski. W 1648 roku związek został uznany za niepodległe państwo. Jego nazwa pochodzi od nazwy kantonu Schwyz.

Atrakcje turystyczne

      Jednym z najpopularniejszych symboli Szwajcarii jest postać Wilhelma Tella. Legenda o tym szwajcarskim bohaterze związana jest z miastem Altdorf - stolicą kantonu Uri. To właśnie tam Wilhelm Tell miał odmówić oddania pokłonu przed symbolem władzy Habsburgów. W ramach kary Wilhelm Tell zestrzelił bełtem z kuszy jabłko z głowy swojego syna, a jego późniejsza ucieczka i zemsta stały się impulsem do powstania przeciwko Habsburgom.
      Altdorf, które do XVI wieku nazywane było tak, jak kanton - Uri, nie jest jedynym miejscem związanym z Wilhelmem Tellem. Ten szwajcarski bohater urodził się bowiem w Bürglen - małym miasteczku, założonym w 857 roku. Symboliczne miejsce narodzin Wilhelma Tella upamiętnia niewielka kapliczka.
Pokaż cały opis

      W Szwajcaria CentralnaAltdorf można podziwiać okazały pomnik, upamiętniający Wilhelma Tella. Poza pomnikiem warte odwiedzenia jest założone w 1905 roku Muzeum Historyczne (Historisches Museum), prezentujące miejscowe antyki, broń i meble. Ponadto w muzeum można podziwiać kilkusetletnie portrety mieszkańców miasta. W Altdorf godna uwagi jest również galeria Haus für Kunst Uri. W nowoczesnej przestrzeni wystawowej można tam podziwiać wystawy artystów z całego świata oraz wystawiane cyklicznie ekspozycje dzieł dawnych mistrzów.
      Jednym z najważniejszych ośrodków regionu jest Lucerna, stolica kantonu o takiej samej nazwie. Założone w VIII wieku miasto jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków w Szwajcarii. Ze względu na znaczną liczbę muzeów i zabytków, stanowi również istotne centrum kulturalne. Planując urlop lub wczasy w Szwajcarii Centralnej, koniecznie trzeba zarezerwować nieco czasu na odwiedzenie Lucerny.
      Lucerna, ze względu na swoje położenie nad Jeziorem Czterech Kantonów i rzeką Reuss, słynie ze znacznej liczby mostów. Najsłynniejszy z nich, Szwajcaria CentralnaKapellbrücke, liczy 204 metry długości i został wzniesiony z drewna w 1333 roku. Wyjątkową atrakcją mostu jest wzniesiona w jego połowie, ośmiokątna wieża z XIII wieku, stanowiąca przed wiekami element systemu obronnego miasta. Obecnie budowla nosi nazwę Wieży Ciśnień. Wnętrze zadaszonego mostu to prawdziwa gratka dla wielbicieli sztuki. Można tam podziwiać kilkusetletnie obrazy, przedstawiające wydarzenia z historii miasta.
      Stara część miasta zachowała swoją zabytkową architekturę - w Lucernie wciąż można podziwiać budynki wzniesione przed wiekami z muru pruskiego. Oryginalny układ architektoniczny starówki uzupełniają pozostałości murów miejskich, wzmocnionych ośmioma wieżami obserwacyjnymi. Wśród licznych zabytków Lucerny na uwagę zasługują m.in. kościoły: Franciszkanów z XIII wieku, kościół St. Leodegar i kościół Jezuitów z XVII wieku. Poza nimi warto zobaczyć miejski ratusz, Pałac Rycerski i basztę zegarową.
      Warte uwagi są również muzea - Muzeum Transportu oraz Muzeum Wagnera. Nie lada gratką dla wielbicieli sztuki będzie wizyta w Muzeum Picassa, z intrygującą ekspozycją dzieł wielkiego mistrza. Szwajcaria CentralnaMiłośnicy muzyki również znajdą coś dla siebie - od 1938 roku w mieście organizowany jest cykliczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Klasycznej.
      Centralna Szwajcaria to nie tylko duże ośrodki. Niemało atrakcji czeka na turystów również w mniejszych miastach. Przykładem takiego miasteczka może być Zug - stolica jednego z najmniejszych kantonów Szwajcarii. Mimo niewielkich rozmiarów miasteczko może zachwycić swoimi zabytkami. Wśród nich są między innymi trzynastowieczny zamek, wieże obronne i budynki sakralne z XIV - XVI wieku.
      W miasteczku znajdują się również muzea - Burg (muzeum zamkowe), Muzeum Sztuki i Museum für Urgeschichte - muzeum historii starożytnej, którego ekspozycja przedstawi bogatą tradycję osadnictwa na tych terenach.
      Niezapomniane widoki zapewni wizyta nad Jeziorem Czterech Kantonów. To położone wśród górskich szczytów jezioro jest popularnym celem wycieczek - nad jego brzegami znajduje się wiele kurortów, pozwalających na spokojny wypoczynek w otoczeniu monumentalnych, wznoszących się na 1500 metrów nad taflą wody, szczytów.
      Nad Szwajcaria Centralnajeziorem góruje Pilatus - góra o charakterystycznym kształcie, która przez wieku uznawana była za miejsce przeklęte. Tradycyjne wierzenia z biegiem czasu przegrały jednak z turystyczną atrakcyjnością góry. Po wybudowaniu wiodącej na szczyt kolei zębatej, liczba odwiedzających górę gwałtowanie wzrosła. Pilatus słynie obecnie ze wspaniałego punktu widokowego, którego walory docenili m.in. król Hiszpanii, angielska królowa Wiktoria, która zdobyła szczyt konno i Ryszard Wagner.

Sporty

      Największy ośrodek narciarski w Centralnej Szwajcarii to Engelberg - niewielkie miasteczko położone u podnóża szczytu i lodowca Titlis. Ośrodek oferuje 82 kilometry tras zjazdowych. Funkcjonują tu 24 kolejki i wyciągi, a trasy zjazdowe oferują zróżnicowany stopień trudności. W Engelbergu znajduje się najdłuższa trasa zjazdowa w Alpach, licząca 12 kilometrów.
      Ponadto w rejonie wytyczono kilka tras dla narciarstwa biegowego. Zadowoleni będą również miłośnicy Szwajcaria Centralnasnowboardu - zbudowano dla nich specjalny tor, urozmaicony licznymi atrakcjami. Można również skorzystać z liczącego 3,5 km toru saneczkowego. Sezon narciarski trwa w Szwajcarii Centralnej od października do maja.

Noclegi

      Ze względu na brak dużych miast oferta hotelowa jest nieco skromniejsza - w Szwajcarii Centralnej trudno o duże, luksusowe hotele znanych światowych sieci. Z powodzeniem zastępują je lokalne hoteliki, pensjonaty, schroniska i hostele, w których bez problemu znajdziemy nocleg nawet w szczycie sezonu. Wyjątkiem o tej reguły jest Lucerna, gdzie na nocleg możemy wybrać górujący nad okolicą hotel Art Deco Hotel Montana.

Kuchnia

      Największym kulinarnym specjałem regionu jest miód gruszowy (niem. Birnenhonig, a w lokalnym dialekcie: Birähung). Nazwa jest nieco myląca - w istocie jest to mętny, gęsty, brązowy sok z grusz. Tradycja wyrobu tego przysmaku sięga wielu wieków, a wyjątkowe walory smakowe mód gruszowy zawdzięcza lokalnym gatunkom gruszek. Wyciśnięty z owoców sok jest przez wiele godzin gotowany w miedzianych kotłach, a następnie rozlewany do słoików.
      Miód gruszowy podawany jest zazwyczaj do śniadania do smarowania chleba. Tradycyjnym, choć dla niektórych dość szokującym zestawieniem, jest potrawa składająca się z gotowanych ziemniaków i miodu gruszowego, w rejonie Lucerny jadana zwykle na kolację. Ponadto miód gruszowy stanowi składnik innego specjału z Centralnej Szwajcarii - piernika z Lucerny.
      Poza potrawami typowymi wyłącznie dla Szwajcarii Centralnej, warto spróbować tradycyjnych specjałów kuchni szwajcarskiej. Sztandarową szwajcarską potrawą jest fondue, czyli gorący ser podgrzewany w kociołku z białym winem. Szwajcarskie fondue przygotowuje się zazwyczaj z dwóch rodzajów serów - ementalera i gruyère. Inną serową potrawą jest raclette - ser topiony na małych patelniach.

Dodatkowe informacje

      Wybierając się na urlop do Szwajcarii Centralnej dobrym pomysłem jest wybranie samolotu jako środka transportu. Szwajcaria ma trzy główne lotniska - Genewę, Zurych i Basel. Wprawdzie najłatwiej jest dolecieć do Genewy, jednak warto zainteresować się połączeniami do dwóch pozostałych lotnisk - są znacznie bliżej Szwajcarii Centralnej.
      Po dotarciu na miejsce dobrym pomysłem będzie skorzystanie ze szwajcarskiego transportu publicznego - w tym wypadku kolei. Podróż pociągiem w Szwajcarii jest bardzo wygodnym i pewnym sposobem komunikacji. Pociągi jeżdżą często, a rozkład jazdy jest skalkulowany w taki sposób, by szybkie dotarcie do większości istotnych miejsc w kraju nie było żadnym problemem.
      Można również wybrać się na urlop samochodem, ale w tym wypadku warto pamiętać o warunkach naturalnych Szwajcarii - w wielu miejscach drogi wiodą przez alpejskie przełęcze, co w sezonie zimowym może okazać się problemem, utrudniającym szybką podróż.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Gryzonia Gryzonia Gryzonia (niem. Graubünden) to największy spośród szwajcarskich kantonów. Jest położony na południowym wschodzie kraju, granicząc z Włochami , Austrią i Liechtensteinem . Stolicą kantonu jest Chur - najstarsze miasto Szwajcarii , jednak... Kanton Bazylea Kanton Bazylea Kanton Genewa Kanton Genewa Oberland Berneński Oberland Berneński Oberland Berneński to geograficzna i historyczna kraina, obejmująca południowo - wschodnią część kantonu berneńskiego: tereny wokół jezior Thun i Brienz oraz Alpy Berneńskie . Stolica Oberlandu, Berno , to jednocześnie stolica kantonu i... Region Jeziora Genewskiego Region Jeziora Genewskiego Położony w południowo - wschodniej części Szwajcarii region to prawdziwy raj dla turystów. Obejmuje obrzeża Jeziora Genewskiego (fr. Lac Leman ) i wysokogórskie tereny kantonu Wallis . Najważniejszy ośrodek turystyczny i gospodarczy regionu... Szwajcaria Wschodnia Szwajcaria Wschodnia Ticino Ticino Ticino (niem. Tessin) to szwajcarski kanton położony na południu kraju. Kanton słynie z pięknych dolin, jezior i śródziemnomorskiej roślinności, ale jego największym atutem jest klimat - Ticino to najbardziej słoneczny region Szwajcarii .... Valais Valais Valais (niem. Wallis) to szwajcarski kanton, położony na południu kraju wzdłuż doliny Rodanu . Kanton graniczy z Włochami i Francją . Na jego terenie dominują wysokie góry - wzdłuż Rodanu można podziwiać 47 czterotysięczników, a wśród nich... Zurych Okręg Zurych Okręg Kanton Zurych (niem. Zürich) położony jest w północnej części Szwajcarii , po północnej stronie łańcuch Alp . Jego stolica - o tej samej nazwie - uznawana jest za centrum bankowe świata i stanowi jednocześnie największe miasto i ośrodek...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl