Stroje Chorwackie

Chorwacja
Chorwackie stroje narodowe to tradycyjny ubiór noszony przez ludność mieszkającą w Chorwacji, w Bośni i Hercegowinie oraz w Serbii. W dzisiejszych czasach większość Chorwatów ubiera się w stylu zachodnim. Obecnie stroje ludowe podziwiać można na imprezach i regionalnych uroczystościach, między innymi na festiwalach etnicznych, podczas świąt religijnych, na weselach lub w zespołach tanecznych tańczących tradycyjne chorwackie kolo.
W Chorwacji, w każdym regionie społeczność ubiera się inaczej. Wpływ na to ma położenie geograficzne danego rejonu, jego klimat oraz wpływ innych sąsiadujących z nim krajów, takich jak: Austria, Węgry, Niemcy, Włochy i Turcja. Stroje różnią się od siebie stylem, materiałem, kolorem, kształtem i formą.

Ogólnokrajowy strój ludowy w Chorwacji

W Chorwacji podstawowym strojem u kobiet jest biała sukienka, bluzka (kosulja) i halka (skutici). Według swojego uznania panie zakładają dodatkowo: spódnice (Kotula), dekoracyjną kurtkę (paletun lub koret), fartuch (ogmjac), szalik (ubrsac), chustę lub szal. Elementy te zwykle są ozdobione motywami z zwierząt lub kwiatów. Haft na ubraniach jest bardzo skomplikowany i najczęściej ma kolor czerwony, niebieski, złoty lub czarny.
W Chorwacji tradycyjne kobiety noszą biżuterię złotą lub srebną, koraliki i perełki. Najczęstszym uczesaniem wśród panien to jeden lub dwa warkocze, które wiązane są czerwonymi wstążkami. Kobiety zamężne noszą na głowach jedwabne chustki. Najbardziej charakterystycznym obuwiem wśród kobiet to sandały (opanci).
W Chorwacji narodowy strój mężczyzn składa się z luźnych, szerokich spodni (Gace sivkoke) i koszuli. Są one głównie koloru czarnego lub białego. Mężczyzna czasem nosi ozdobną kamizelkę (jacerma). Panowie zawsze na głowach noszą czapkę, jednak w zależności od regionu ma ona inny kształt. Najbardziej znaną jest caplika, głównie noszona w rejonie Lika. Mężczyźni najczęściej noszą zakryte buty i sandały. Ze względu na pogodę i region w którym żyją panowie noszą futra, peleryny i płaszcze.

Stroje Chorwackie – region Slawonii i Baranya

Slawonia i Baranya znajdują się w wschodniej części Chorwacji. Styl w jaki mieszkańcy się ubierają nazywa się Panonii. W Slawonii stroje są bardzo urozmaicone, zdobione kolorowymi kwiatami. Odzież głównie pochodzi z jedwabiu i z wełny. Ubrania zdobione są haftami, wstążkami, kokardami i koronkami. Kobieta w tym regionie nosi biżuterię srebną, złotą, bursztynową lub z pereł. Sukienki są przeważnie jasne, ubrane w kolory takie jak: złoty, czerwony, niebieski, biały i czarny. Bluzki mają frędzle, a rękawy przypominają kształtem skrzydła.
Pokaż cały opis

Mężczyźni Stroje Chorwackiew tym regionie noszą koszule, spodnie, grube płaszcze i kamizelki zdobione pięknymi haftami.

Stroje Chorwackie – region Posavina i Podravina

Posavina i Podravina leżą w północnej i północno - wschodniej Chorwacji. Mimo, że styl ubioru tutejszych mieszkańców również pochodzi od Panonii, to w przeciwieństwie do kostiumów z Slawonii są one bardzo ubogie i proste. Ubiór w Posavinie składa się z czarnych spodni, białych bluzek i spódnic. Kobiety swój strój ozdabiają jedynie jedwabnymi szalami w kolorze niebieskim lub czerwonym.
Charakterystyczną częścią stroju mężczyzn są czarne koszule i kapelusze.
W Podravinie stroje mieszkańców również są proste, jednakże ludność zdobi je w piękne hafty i kolorowe fartuszki.

Stroje Chorwackie – region Medjimurje, Zagorje i Zagrzeb

Medimurje, Zagorje i Zagrzeb leżą w północnej części Chorwacji. Białe szaty są typowe dla tych regionów, jednak różnią się od siebie dodatkami. Na przykład w regionie Zagorje oprócz biały najbardziej popularnym kolorem jest czerwony. W tych barwach mieszkańcy mają fartuchy, koszule i hafty. Kobiety tu noszą kolorowe chusty i szale.
W tym rejonie u mężczyzn Stroje Chorwackiebardzo ważnym elementem stroju są czapki, które występują w dwóch formach: tradycyjnej Panonii hat, który jest czarny w kształcie kopuły i filc box-hat.

Stroje Chorwackie – region Istria

Na półwyspie Istria na tutejsze stroje ma wielki wpływ, styl przychodzący z wybrzeża. Klimat jest tu śródziemnomorski, tak więc ciepły. Stroje mężczyzn są zwykle niebieskie, brązowe lub białe. Składają się ze spodni sięgających do kostki, koszuli, kamizelki i skóry. Bluzy noszone są z krótkim i długim rękawem. Dodatki stanowią szerokie jedwabne pasy, czerwone lub czarne czapki, a tradycyjnym obuwiem jest opanci.
Kobiety na wybrzeżu noszą białe bluzki z szerokimi rękawami, które wyszywane są jedwabiem lub koronka. Spódniczki i sukienki również są zdobione. Kobiety okrywają ramiona szalami zwanymi oplece, a na szyjach najczęściej wiszą piękne kolorowe, szklane paciorki.

Stroje Chorwackie – region Lika

Lika leży w pobliżu Bośni i Hercegowiny. Ze względu na historię tego regionu stroje mają charakter wojskowy. Innym elementem, który ma wpływ na wygląd tutejszych strojów jest obecna tu hodowla owiec. Dzięki wełnie ludność Stroje Chorwackieubiera się w ciepłe futra i płaszcze. Kobiety w tym rejonie noszą spódnice do kostek i białe bluzki. Typowe kolory strojów to: brązowy i czarny. Mężatki noszą niebieskie suknie i fartuchy, panny zaś białe. Kobiety okrywają swoje głowy haftowanymi chustami.
Mężczyźni ubierają się w proste spodnie, lnianą koszulę i wełnianą lub skórzaną kamizelkę. Zimą zakładają czarne lub niebieskie płaszcze, pochodzące z futra barana. Pasy okalające biodra używane były kiedyś do przechowywania broni i mieczy.

Stroje Chorwackie – region Dalmacji

Dalmacja to duży region, leżący nad Adriatykiem. Strój reprezentowany przez ten region pochodzi z małej miejscowości Vrlika. Do dziś mieszkają tu ludzie, którzy przestrzegają swojej tradycji.
Charakterystycznym elementem ubioru u mężczyzny jest skórzany pas zakładany na ciemne spodnie, z których zwisają taśmy w kolorach czerwonym, niebieskim lub zielonym. Pas ten kiedyś służył do noszenia broni. Koszule są długie, również zakończone frędzlami. Oprócz tego mężczyźni zakładają pięknie zdobione złotymi i czerwonymi haftami kamizelki.
Strój kobiety składa się z białej bluzki, spódnicy, z zdobionych barwnych fartuchów i z czerwonej kamizelki ze złotymi szwami. Biżuteria składa się z koralików i srebnych monet, które zdobią cały strój.
Charakterystycznym elementem ubioru w tym regionie są czerwone czapki czuł bunkier( bareta).

Stroje Chorwackie region Wyspy

Na Chorwackich wyspach istnieje styl całkiem odrębny od stroju w Dalmacji, czy na Istrii, a to ze względu na ich izolacje od siebie.
Strój ludowy z wyspy Pay pochodzi już z XV wieku. U kobiet charakteryzuje się bogatą koronką w przedniej części bluzki i na chustach oraz pięknym, białym diademem. Panie noszą bluzki z długim rękawem i spódnice w kolorze złota lub czerwieni. Pas zwykle przepasany jest czerwonym szalem.
Mężczyźni noszą koszule, na nich kamizelki, dopasowane spodnie z czerwoną chustą w talii. Na głowach zakładają kapelusze.
Niezależnie w jakim regionie powstały stroje ludowe, każdy wyrabiano ręcznie, z naturalnych materiałów. Ich zdobienia zależały od umiejętności, wyobraźni i majątku rodziny. Są do tej pory miejsca, gdzie mieszkańcy z dumą ubierają się w swój narodowy strój. Jednakże, tak jak w Polsce, tych miejsc jest coraz mniej, i powoli te piękne ubiory odchodzą w nie pamięć.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Filmy
Apartamenty prywatne Pag Apartamenty prywatne Pag od 4.20 € / 4.20 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 750 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; rodzaj dna w morzu: żwirowe; dostęp do plaży: samochodem, pieszo - blisko, pieszo - daleko. Odległości: Kantor do 600 m, wypożyczalnia rowerów 420 m,... Apartamenty prywatne Novi Vinodolski Apartamenty prywatne Novi Vinodolski od 8.36 € / 8.36 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 900 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): kamienista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego; szkoła nurkowania. Odległości: Sklep z pamiątkami do 500 m, kawiarnia... Hotel Corinthia - Baška Hotel Corinthia - Baška od 17.57 € / 17.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 100 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża... Apartamenty Medena Apartamenty Medena od 7.54 € / 7.54 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Apartamenty Croatia Apartamenty Croatia od 5.33 € / 5.33 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, kolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: żwirowe; prysznic; leżaki na plaży (płatne);... Hotel Pharos Hotel Pharos od 21.29 € / 21.29 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; rodzaj dna w morzu: żwirowe, kamieniste; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowery wodne,... Hotel  Fontana Hotel Fontana od 18.00 € / 18.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja w formie bufetu, napoje dodatkowo płatne w godzinach 18:30 - 21:00 , obiad kilka dań do wyboru z karty, napoje dodatkowo płatne w godzinach 12:00 - 14:00 , śniadanie bufet, kawa i... Apartamenty prywatne Novalja Apartamenty prywatne Novalja od 6.11 € / 6.11 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 850 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, skalista; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża strzeżona (ratownik); wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne, skutery... Pawilony Ad Turres Pawilony Ad Turres od 20.14 € / 20.14 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet. Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); restauracja; dostęp do plaży: pieszo -... Hotel Lavanda Hotel Lavanda od 23.43 € / 23.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja w godzinach 18:30 - 21:00 , śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 50 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista, betonowa; łagodne zejście do...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Kraljevica » Hotel Uvala Scott
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Kompleks hotelowy - w wiekszosci bungalow znajduje sie z dala od miasteczka w zatoce z widokiem na most laczacy staly lad z wyspa Kirk. Oprocz restauracji hotelowej do dyspozycji gosci jest bar hotelowy, tawerna / gorace i zimne dania/ oraz mini barek przy plazy. Zacisze sprawia, ze jest to swietne miejsce wypoczynku dla ludzi szukajacych spokoju oraz nastawionych na zwiedzanie. Jedna z jadalni hotelowych posiada obszerny taras / widok na zatoke/ ktory mozna wykorzystac na spozywanie posilkow. Polecam zwiedzanie okolic.

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Marek (Świdnik , 2012-11-22) - Średnia ocena: 3.2
Nemira malowniczo poł.blisko do plaży,dobre retauracje,dodatkowe atrakcje(rejs statkiem,rafting)

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Joanna I Adam (Poznań, 2012-11-15) - Średnia ocena: 4.9
Bez wątpienia urokliwe miejsce, praktyczne pokoje, znakomite wyposażenie kuchni. Ośrodek czysty i zadbany, blisko do morza i basenu. Jesteśmy zauroczeni :-)

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 024
Bolesław (Rybnik, 2012-11-08) - Średnia ocena: 3.4
Polecamy to miejsce zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz wybierają się do Chorwacji. Pag jest ładną miejscowością. Mili gospodarze, służący pomocą, a zwłaszcza Pni Beata z biura PERLA, która opiekuje się Polakami na miejscu, dzięki niej czujemy się bezpiecznie.

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Andrzej (Krzywaczka, 2012-11-07) - Średnia ocena: 4.9
Miejsce spokojne,czyste,zadbane. Na przestrzeni kilku lat stale poprawiające swój standart. Obsługa kulturalna,dyskretna. Niedaleko Zadar,wyspa Pag,oraz cudowne miasteczko Nin.

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 131
Patrycja (MYSŁOWICE, 2012-11-07) - Średnia ocena: 5.0
Okolica śliczna, widoki piękne ,plaża żwirkowa -najbliższa przy hotelu Pagus, na przełomie maja i czerwca spokój i cisza, bardzo mało turystów,ładne miasteczko z wąskimi uliczkami i przyjaźni ludzie oddają klimat śródziemnomorski. Apartament duży, przestronny z ogromnym tarasem. Na wyposażeniu jest wszystko a dwie duże sypialnie to komfort dla rodzin z dziećmi. Świetny kontakt z Panią referentką z biura podróży Perla Pag :)
Chorwacja » Dalmacja » Makarska
Rafal (Warszawa, 2013-06-20) - Średnia ocena: 4.8
Makarska to przecudowna miejscowość, gdy tylko tutaj przyjechałam, od razu się zakochałam. Wiele atrakcji, w szczególności na plaży ( skutery wodne, paralotnie, narty wodne itp...) Wspaniała atmosfera, przemili ludzie którzy w większości mówią albo rozumieją po polsku. Warto wybrać się wieczorami na spacery lub do centrum, gdzie zawsze się coś dzieje i każdy znajdzie coś dla siebie:)

Chorwacja » Kvarner » Crikvenica
Beata (Florencja, 2012-11-22) - Średnia ocena: 5.0
Turystyczna miejscowosc z duza iloscia barow, restauracji, cukierni i sklepikow ustytuowanych wzdluz placy, dobrze zorganizowane miejsca do parkowania. Plaza platna i nieplatna- doskonale miejsce dla ludzi szukajacych rozrywki. Polecam szczegolnie po sezonie, kiedy to ruch jest zdecydowanie mniejszy i na plazy mozna zawsze znalesc wolne lezaki. W porcie znajduje sie duza ilosc niewielkich stateczkow wycieczkowych oferujacych rozne opcje zwiedzania okolic i liczne atrakcje np. piknik, obiad na statku, zwiedzanie groty, itd,

Chorwacja » Dalmacja » Seget Vranjica
Mirosław (Żagań, 2012-11-16) - Średnia ocena: 2.1
Dobra miejscowość wypadowa do zwiedzania Środkowej Dalmacji. Blisko do Trogiru, Splitu,Szibenika czy Parku Narodowgoi Krka.

Chorwacja » Dalmacja » Novalja
Sebastian (Wodzisław Śląski, 2012-11-06) - Średnia ocena: 4.2
Ładna miejscowość. Dla młodzieży dużo dyskotek i impres

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl