Sto lat turystyki zorganizowanej

Chorwacja » Dalmacja » Kaštela
Sto lat turystyki zorganizowanej

W Muzeum miasta Kaštela otwarto wystawę poświęconą 100-leciu turystyki zorganizowanej. Patronami wystawy są Wspólnota Turystyczna Miasta Kaštela, Województwo (Županija) Splitsko - dalmatinska i Wspólnota Turystyczna Województwa Splitsko-dalmatinskiego. Z okazji jubileuszu wydano także publikację Sanji Acaliji «Kaštelanski turizam u kronološkom pogledu - 100. godišnjica pansiona Šoulavy» (Turystyka w Kaštelach w ujęciu chronologicznym - 100 lat pensjonatu Šoulavy). Za początek turystyki w Kaštelach uważa się otwarcie pierwszego pensjonatu z zagospodarowaną plażą w Kaštel Lukšić. W 1909 roku Kaštel Tartaglia - Ambrosini kupił czeski lekarz Henrik Šoulavy. Niemal dwadzieścia lat później Petar Kamber w Kaštel Stari otworzył Hotel Palace, na owe czasy reprezentacyjny obiekt turystyczny, a w 1936 roku powstał Gminny Komitet Kąpieliska Donja Kaštela (Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari i Kaštel Lukšić). W skład położonego na północny zachód od Splitu miasta Kaštela wchodzi siedem dawnych wsi - Sućurac, Gomilica, Kambelovac, Lukšić, Stari, Novi i Štafilić, z których każda jest na swój sposób specyficzna. Choć sąsiadują ze sobą, różnią się mentalnością, charakterem, a także bogatym dziedzictwem kulturowym. Dziś są tu liczne apartamenty i kwatery prywatne, kilka hoteli, a także marina w Kaštel Gomilica. Jest też bogactwo parków, wśród których najcenniejszy jest Park Vitturi z drugiej połowy XVIII wieku w Kaštel Lukšić, najstarszy na tym terenie. Zajmuje powierzchnię 7450 metrów kwadratowych, a w 1968 roku uznany został za zabytek przyrody. Jest tu także Ogród botaniczny przy Szkole Podstawowej Ostrog oraz Ogród Biblijny założony dla uczczenia drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Chorwacji, który znajduje się w Sanktuarium Maryjnym Gospe od Stomorije. Obok wielkiej liczby roślin znanych z Biblii w ogrodzie tym znajdują się rzeźby wybitnych artystów chorwackich - Vaska Lipovca, Kažimira Hrasty i Matka Mijića. Historię przybycia doktora Šoulavego do Kaštel Lukšića, gdzie pozostał już do końca życia, wielki czeski reżyser Jiři Menzel włączył do kręconego w Chorwacji dokumentarnego filmu zatytułowanego «Moja Chorwacja». Film, który ukazuje, że pierwsi goście przybyli do Dalmacji z Czech, powstał we współpracy z Telewizją Chorwacką.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Kaštela
Karol (Leszno, 2011-12-02) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowość położona w zatoce Kasztelańskiej. Z ciekawszych atrakci mogę polecić, wieże Rotonda, która znajduje się na skale osadzonej w morzu, Zamek Stari na morzu jest połączony z twierdzą obronną. i jeszcze zamek Sucurac, położony na kamiennej górze. Można tu również dobrze zjeść w restauracjach, które oferują tradycyjną kuchnię regionu. z tego co zauważyła, to jest także szeroka baza sportów wodnych, takich jak: nurkowania, żeglowanie, narty wodne

Chorwacja » Dalmacja » Kaštela
Dorota (Bydgoszcz, 2011-10-27) - Średnia ocena: 5.0
Kastela ma bogatą tradycję turystyczną, turyści wiedzą że znajdą tu zawsze schronienie. zakwaterowanie. Zakwaterowanie w Kastela możecie znaleźc w hotelach, apartamentach prywatnych, ośrodkach turystycznych i kempingach jest tego tutaj dośc sporo. Plaże są idealne dla rodzin z dziecmi, a w licznych restauracjach jedliśmy smaczne przysmaki gdyż oferta jest bardzo bogata. Wakacje uważamy za bardzo udany i napewno bedziemy tam za rok.

Chorwacja » Dalmacja » Kaštela
Renata (Warszawa, 2011-10-26) - Średnia ocena: 5.0
Widzieliśmy oraz zwiedziliśmy wiele miejsc w Europie ale Kaštela można porównywać z najpiękniejszymi i najciekawszymi miejscami w Europie. Kaštela to piękne malownicze miasteczko w środkowej Dalmacji w pobliżu Splitu, Trogiru i Solinu, więc można zwiedzić też okoliczne miejscowości zarówno piękne jak Kastela. Są restauracyjki charaktarystyczne dla chorwackiego klimatu oferujace pyszne chorwackie potrawy warto skosztować

Chorwacja » Dalmacja » Kaštela
Wiktoria (Jaworzno, 2011-07-03) - Średnia ocena: 3.4
Nieduża miejscowość między Splitem a Trogirem zatem dobre miejsce do zwiedzania perełek Chorwacji. Największą atrakcja tego miejsca jest z pewnościa twierdza z obronną basztą a także promenada, kolumna z posągiem Pegaza i kręte wąskie uliczki. Idąc deptakiem trafimy na nieduża ale niezatloczoną plaże.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl