Stan Waszyngton

USA
Położenie

      Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6 mln mieszkańców. Stan od południa graniczy ze stanem Oregon, od wschodu ze stanem Idaho, a od północy z Kanadą. Przez centralną część Waszyngtonu przebiegają Góry Kaskadowe (Cascade), a wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego rozciąga się łańcuch górski Gór Nadbrzeżnych. Stolicą stanu jest miasto Olimpia.

Historia

      W XVI wieku do tutejszych wybrzeży dobija statek z hiszpańską ekspedycją. Od końca XVIII wieku zaczynają przybywać koloniści i misjonarze z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W 1853 roku z ziem stanu Oregon wydzielone zostaje terytorium Stanu Waszyngton, który 1889 roku zostaje 42. Stanem USA. Koniec XIX wieku przynosi gwałtowny rozwój stanu, zwłaszcza miasta Seattle – było bazą wypadową dla poszukiwaczy złota, w czasie słynnej gorączki która wybuchła w Klondike na Alasce.

Przyroda

      Na terenie stanu znajduje się kilka przepięknych parków narodowych. Warto wybrać się do jednego z nich, aby podziwiać niezwykłą przyrodę i malownicze krajobrazy. Park Narodowy Mount Rainier (południe stanu), założony w 1899 roku, zachwyca monumentalną górą Mount Rainier (4392 m n. p. m.) – jeden z wielu śpiących wulkanów, popularny cel wycieczek wspinaczkowych.
      W północnej części stanu znajduje się Park Narodowy Północnych Gór Kaskadowych – fascynujące lasy iglaste oraz wspaniałe górskie szczyty z lodowcami sprzyjają prawdziwemu wypoczynkowi na łonie natury.
      Kolejny ciekawy park to Park Narodowy Olympic, założony w 1938 roku, obejmuje tereny wybrzeża Oceanu Spokojnego oraz góry Olympic. Niezwykle bogata fauna i flora – przeróżne gatunki drzew oraz zwierząt górskich i morskich – przyczyniły się do wpisania parku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
      Do najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych należy park góry St. Helens, która jest czynnym wulkanem i należy do jednego ze 160 wulkanów w pacyficznym pierścieniu ognia. Warto wybrać się tutaj na wycieczkę, żeby przyjrzeć się z bliska niezwykłej przyrodzie Gór Kaskadowych.
Pokaż cały opis


Miasta Stan Waszyngtoni atrakcje

      Stolicą stanu jest Olimpia (ok. 43 tys. mieszkańców). Miasto rozwinęło się w czasie słynnej gorączki złota (koniec XIX wieku). Obecnie jest bardzo ważnym ośrodkiem ekonomicznym i kulturowym. Odbywa się tutaj dużo imprez i festiwali, m. in. w centrum sztuki performance – Washington Center For The Performing Arts.
      Największym miastem stanu jest Seattle (ponad 600 tys. mieszkańców). Miasto zachwyca mnogością atrakcji oraz ciekawych miejsc. Charakterystyczna panorama miasta to wielkie wieżowce i drapacze chmur. Do najsłynniejszych należy budynek Space Needle – 180 metrowa wieża widokowa – jeden z symboli Seattle. Inne słynne budowle to Smith Tower (149 metrów) oraz najwyższy wieżowiec miasta – Columbia Center (295 metrów).
      Spacer po mieście do doskonała okazja, aby przyjrzeć się z bliska zabytkowej architekturze, która przeplata się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Tutaj nie można się nudzić! Seattle Aquarium zaprasza na niezwykłą podwodną przygodę – obserwować tutaj można wspaniałą faunę i florę Oceanu Spokojnego.
      Miasto Stan WaszyngtonSeattle to miejsce gdzie powstawały i działały takie zespoły i wykonawcy jak: Jimi Hendrix (w mieście znajduje jego pomnik), Pearl Jam czy Nirvana. Miłośników muzyki rockowej ucieszy wizyta w Muzeum Rock 'n' Rolla, ze słynną wystawą Experience Music Project. Warto wpaść również do Muzeum Science Fiction – niezapomniane wrażenia! Aby dowiedzieć się czegoś więcej o rdzennych mieszkańcach i ich nadmorskiej kulturze, koniecznie odwiedzić należy Center for Wooden Boats – fascynujące muzeum drewnianych łódek – w programie przewidziano budowę własnej łódki oraz rejs. Zainteresowanych historią sztuki z pewnością ucieszy Seattle Asian Art Museum, w którym zgromadzono kolekcję dzieł wykonanych przez ludy zamieszkujące Ocean Spokojny.
      Na relaksujące spacery zapraszają liczne parki miejskie. Ciekawą propozycją jest wizyta w ogrodzie zoologicznym Woodland Park Zoo – egzotyczne zwierzęta i nowoczesne wystawy – atrakcyjny pomysł na wakacyjne popołudnie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku powinni wstąpić do UW Waterfront Activities Center – można tutaj wypożyczyć tradycyjną łódkę kanu – niezapomniane przeżycia gwarantowane!
      Podróż po Stanie Waszyngton to okazja do obcowania z niezwykłą górską przyrodą, nadmorskimi krajobrazami oraz ciekawymi miejscowościami. Przy granicy ze stanem Idaho znajduje się miasto Walla Walla, która jest centrum przemysłu winnego. Aby zakosztować tego pysznego trunku warto pojawić się tutaj w czasie słynnego festiwalu lub odwiedzić jedną z licznych winiarni. Niezapominane wrażenia!
      Koniecznie odwiedzić należy Spokane (położone przy granicy ze stanem Idaho) – drugie co do wielkości miasto stanu. Tutaj także zobaczymy nowoczesną panoramę miasta – wielkie wieżowce i drapacze chmur. W Spokane znajdziemy jednak wiele spokojnych parków miejskich oraz ciekawych miejsc: muzea, galerie oraz centra sportów wodnych (bardzo popularne spływy kajakowe i rafting). W mieście tym po raz pierwszy na świecie obchodzono Dzień Ojca (w 1910 roku).

Pogoda

      Górzyste ukształtowane terytorium stanu oraz bliskość Oceanu Spokojnego wpływają na różnorodność panującego tutaj klimatu. Nad wybrzeżem panuje klimat oceaniczny, w głębi lądu – klimat kontynentalny. Średnie temperatury w miesiącach letnich wahają się od 19 do 24 °C, a w miesiącach letnich od 3 do 9 °C.

Noclegi

      Wspaniałe krajobrazy parków narodowych oraz miast ściągają wielu turystów do tego niezwykłego zakątka USA. Bardzo dobra infrastruktura turystyczna to szeroka oferta noclegowa: pensjonaty i hotele o średnim i wysokim standardzie czekają na turystów z całego świata.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl