Stan Nowy Jork

USA
Położenie

      Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA. Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont, od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu ze stanami Massachusetts, Rhode Island i Connecticut, od południa ze stanem Pensylwania (tutejsze wybrzeże Stanu Nowy Jork oblewają wody Oceanu Atlantyckiego). Stan zajmuje powierzchnię 141 205 km2 i jest zamieszkiwany przez ponad 24 mln mieszkańców. Tereny nizinne dominują nad wybrzeżem oraz w okolicy jezior, podczas gdy pozostałą część stanowią tereny wyżynno - górskie (pasma Appallachów). Stolicą jest miasto Albany.

Historia

      Pierwsza europejska ekspedycja dotarła tutaj w 1524 roku – tereny te były wtedy zamieszkiwane przez Indian (m. in. Irokezów). Od 1613 roku tutejsze ziemie kolonizowane były przez osadników holenderskich. Od lat 20. XVII wieku burzliwe losy historii przerzucały na zmianę panowanie z rąk holenderskich do brytyjskich, a ostatecznie w 1788 roku Stan Nowy Jork został 11. stanem USA. Od początku XIX wieku do Stanu Nowy Jork zaczyna napływać ludność emigracyjna, rozwija się przemysł i rolnictwo.

Miasta i atrakcje

      Stolicą Stanu Nowy Jork jest miasto Albany (ok. 95 tys. mieszkańców, położone 220 km na północ od Nowego Jorku). Spacer po mieście to niezwykłe wrażenia estetyczne – zabytkowe budynki i nowoczesna architektura. Najsłynniejszy budynek to The Egg (jajko) – kształtem przypominający jajko. W stolicy odbywa się wiele festiwali i koncertów, zwłaszcza w Empire State Plaza - wspaniałe wydarzenia kulturalne przez cały rok. W Albany odbywa się także Festiwal Tulipanów – prawdziwy kolorowy zawrót głowy!
      Na wschodnim wybrzeżu stanu znajduje się miasto Nowy Jork (ponad 10 mln mieszkańców, a liczba populacji w całej aglomeracji przekracza 19 mln). Miasto położone jest przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego, a jego główną część stanowią trzy wyspy: Manhattan, Staten Island i Long Island.
Pokaż cały opis

      Nie Stan Nowy Jorksposób wymienić wszystkich atrakcji i ciekawych miejsc, czekających na turystów w Nowym Jorku, które nie bez powodu nosi przydomek "Miasta, które nigdy nie zasypia". Zwiedzanie miasta to niezapomniane spotkanie z najsłynniejszymi obiektami – symbolami nie tylko Nowego Jorku, ale także całych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Najsłynniejszy i najbardziej rozpoznawalny obiekt Nowego Jorku to Statua Wolności. Ten monumentalny posąg (ponad 45 metrów wysokości, a z cokołem 93 metry), dar od narodu francuskiego w stulecie uchwalenia Deklaracji Niepodległości, ustawiony został na Wyspie Wolności w 1886 roku. Statua jest udostępniona dla zwiedzających, a z jej szczytów podziwiać można przepiękną panoramę miasta (obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Kolejny symbol miasta to drugi co do wielkości wieżowiec w kraju – Empire State Building (443 metry wysokości). Znany z filmów słynny Most Brookliński, zaprasza na spacer lub przejażdżkę rowerem, a spragnionym wypoczynku i wytchnienia od wielkiego miasta z pewnością spodoba się w Central Parku – największy (ponad 340 ha) z Stan Nowy Jorkpośród 1700 parków w Nowym Jorku.
      Niezapomnianych wrażeń dostarczy spacer po wyspie Manhattan. Warto odwiedzić najsłynniejszy plac miasta – Times Square. Teatry Broadwayu, niekończące się sklepy i butiki – światowe centrum handlu i mody. Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce wieczorem, kiedy plac oświetla mnóstwo kolorowych neonów. Na wyspie znajduje się także słynna finansowa dzielnica Wall Street oraz monumentalna neogotycka świątynia – Katedra Św. Patryka.
      Miasto upodobali sobie artyści – znajduje się tutaj mnóstwo galerii i muzeów. Najsłynniejsze z nich, Metropolitan Museum of Art (założone w 1870 roku), może poszczycić się bogatą kolekcją dzieł Rembrandta, Vermeera oraz licznymi cennymi dziełami sztuki z całego świata (m. in. sztuka egipska, japońska). Innym muzeum, które warto odwiedzić jest Muzeum Guggenheima z imponującą kolekcją dzieł impresjonistów oraz sztuki współczesnej. Miłośnicy sztuki będą zachwyceni artystycznym klimatem miasta.
      W granicach Stanu Nowy Jork znajduje się najsłynniejszy wodospad na świecie – Wodospad Stan Nowy JorkNiagara (położony na granicy USA i Kanady). Malowniczy krajobraz od lat urzeka filmowców oraz nowożeńców, którzy tłumnie przybywają w te strony – stąd za pewne wziął się zabawny przydomek: "Stolica miesiąca miodowego".
      Ciekawą propozycją na spędzenie niezapomnianego popołudnia jest wizyta w parku rozrywki Darien Lake (ok. 70 km od Wodospadu Niagara) – to bardzo popularne miejsce na wakacyjny relaks, a tutejsze kolejki górskie należą do najlepszych w USA.
      Warto wybrać się także do miasta Saratoga (ok. 280 km od Nowego Jorku). W 1777 roku miała tu miejsce słynna bitwa, w której wojska brytyjskie poniosły klęskę. W mieście znajduje się więc dużo miejsc związanych z historią, m. in. Muzeum Historyczne. Swoją popularność Saratoga zawdzięcza niezwykłym walorom przyrodniczym – znajdują się tutaj lecznicze źródła oraz uzdrowisko. Do innych atrakcji należą wyścigi konne. Na miejscowym torze wyścigowym, wybudowanym w 1863 roku, odbywają się jedne z najstarszych i największych wyścigów konnych w USA.

Pogoda

      W Stanie Nowy Jork panuje wilgotny klimat kontynentalny, co oznacza ciepłe lato i łagodną zimę. Średnie temperatury w miesiącach letnich wahają się od 22 do 28 °C, a w miesiącach zimowych od – 2 do +3 °C.

Noclegi

      Popularny wśród turystów stan i miasto Nowy Jork (co roku odwiedza go ponad 39 mln osób), posiada bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną oraz różnorodną bazę noclegową. Odwiedzający mogą wybierać między innymi wśród pensjonatów, hoteli, apartamentów – bogata oferta noclegowa z pewnością zadowoli wszystkich odwiedzających.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl