Środkowy Wietnam

Wietnam
Obszar Wietnamu Środkowego wyznaczają trzy miasta – Hoi An, Da Nang i My Son. Każde z nich przyciąga turystów czymś innym, razem tworzą niezwykle ciekawy pomysł na cel wakacyjnej wyprawy.

Klimat i kuchnia

      Klimat tego regionu określa się jako zwrotnikowy wilgotny, z porą sucha i deszczową. Kuchnia tej części kraju charakteryzuje się bardziej wyrafinowanym i ostrzejszym smakiem niż w pozostałych jego częściach. Tu bardzo ważny jest sposób podawania dań, dlatego też przeważają potrawy o przeróżnych barwach, serwowane w małych ilościach, ale za to wiele rodzajów jednocześnie.

Zwiedzanie

      Hoi An to niewielkie miasto portowe położone w prowincji Quang Nam, którego urok został doceniony poprzez wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Port powstał ok. I tysiąclecia p.n.e. w ujściu rzeki Thu Bon i w XVI wieku stał się jednym z najważniejszych na morzu Południowochińskim. Dziś Hoi An jest jednym z najbardziej urokliwych miasteczek wietnamskich przyciągającym turystów wybierających się na urlop do Wietnamu. Wyjątkowy klimat starego miasta tworzą liczne małe uliczki, pełne restauracji, herbaciarni, hoteli i apartamentów. Piękna architektura w połączeniu z galeriami i pracowniami artystów przyciągają także miłośników sztuki. Miasto pełni bowiem funkcję centrum kulturalnego. Zachowały się tu również liczne świątynie, centrum miasta zostało odrestaurowane i jest dziś jednym z najbardziej przyjaznych turystom miejsc turystycznych regionu. Do najważniejszych zabytków należy Most Japoński zbudowany przez Japończyków i będący jedynym krytym mostem ze świątynią buddyjską.
      Niespełna 30 km od Hoi An mieści się kolejne miasto warte odwiedzenia, choćby w ramach organizowanych wycieczek fakultatywnych, My Son. Znajdują się tu ruiny zabytkowego kompleksu świątyń pochodzącego z czasów dynastii Czam. Samo miejsce, w którym są one położone jest niezwykle malownicze, otoczone wzgórzami. Kompleks ten pełnił funkcję sanktuarium religijnego pomiędzy IV a XV wiekiem, ufundowany był przez króla Bhadrawarmana I i pierwsza świątynia zbudowana była najprawdopodobniej z drewna. Miała ona spłonąć, następnie być odbudowana już z cegły i powiększać się do XV wieku, a wtedy podupaść. Przez kilka wieków to święte niegdyś miasto było zapomniane i porośnięte dżunglą. Odkryte zostało w wieku XIX i jako odkrycie archeologiczne o wielkim znaczeniu wpisane w 1999 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie wojny wietnamskiej wiele budowli wchodzących w skład kompleksu zostało uszkodzonych, ale z pewnością jest to miejsce warte zobaczenia. Zarówno lato jak i zima będą zapewniały tu piękne krajobrazy z uwagi na położenie w dolinie pomiędzy dwoma pasmami gór, dlatego warto sprawdzić dostępne oferty last minute w dowolnej porze roku.
Pokaż cały opis

      Spędzając Środkowy Wietnamwakacje w Wietnamie Środkowym dobrze jest zarezerwować sobie trochę czasu na wycieczkę słynna Drogą Mandarynów pochodzącą z początków XV wieku. Jej historia nie jest znana, wiadomo jedynie, że za czasów dynastii Ho była prawdopodobnie używana przez uczniów wędrujących do stołecznego miasta na egzamin uprawniający do zostania mandarynem.
      Ta część kraju to także tereny górzyste z licznymi małymi wioskami, które wciąż są świadectwem wielowiekowych tradycji. Podróżni nacieszą tu oczy wiecznie zielonymi lasami i wodospadami, odwiedzić będzie można również rezerwaty i parki narodowe, w których obecne są rzadkie gatunki zwierząt. Najbardziej znanym jest Bach Ma o powierzchni 220 km kwadratowych, położony niedaleko miasta Hue. Uzyskał on status Parku Narodowego w 1986 roku i z uwagi na swoje umiejscowienie pomiędzy północnym a południowym Wietnamem, może poszczycić się bogatą różnorodnością flory. Usytuowany w Górach Annamskich, należy też do najbardziej wilgotnych terenów kraju.
      Naszą wyprawę po Środkowym Wietnamie zakończmy w Danang, mieście wydzielonym na prawach prowincji położonym tuż nad Morzem Południowochińskim, będącym największym portem morskim w tym rejonie. Powstało ono w czasach, gdy ziemie te należały do Czamów i do XVIII wieku nie miało wielkiego znaczenia, zdominowane prze leżące niedaleko Hoi An. Później zaczęło się jednak rozrastać, podczas Wojny Wietnamskiej pełniło funkcję bazy lotniczej, a dziś jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, uniwersyteckim i turystycznym. Znajduje się tu muzeum sztuki czamskiej z unikalnymi zbiorami oraz liczne pagody i sanktuaria.
      Miasto położone jest wzdłuż "china beach", jednej z najpiękniejszych plaż tej części Azji, nazwanej tak przez żołnierzy amerykańskich. Tutaj mieszczą się najbardziej ekskluzywne hotele i kwatery prywatne, które na pewno wyjdą naprzeciw oczekiwaniom zwolenników all inclusive, wymagającym wysokiego standardu. Również miłośnicy surfingu znajdą tu coś dla siebie – możliwość wzięcia udziału w licznych zawodach surfingowych.
      Wietnam to kraj egotyczny, a jego poznawanie jest wyzwaniem i fascynującą przygodą jednocześnie.
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl