Środkowe Mali

Mali
Wszystkim znudzonym zatłoczonymi europejskimi kurortami, pragnącym poznać coś oryginalnego i spędzić wakacje w niebanalny sposób, śmiało można polecić wyprawę do Mali. Podróż do tego niezwykłego, położonego w Afryce Zachodniej kraju, to emocjonujące spotkanie z inna kulturą, nierzadko bardzo tajemniczą. W Mali turystyka polega głównie na wycieczkach objazdowych, dzięki czemu można poznać sporo fascynujących miejsc i cennych zabytków. Wiele z nich znajduje się w środkowej części kraju nad Nigrem – najważniejszą rzeką regionu. Żeby zapewnić sobie w czasie podróży po Mali bezpieczeństwo, warto zachować parę środków ostrożności. Dobrym sposobem jest skorzystanie z którejś zaproponowanych przez biuro podróży ofert first minute lub last minute, dzięki czemu kraj zwiedzać będziemy w zorganizowanej grupie. Nie można zapomnieć o ubezpieczeniach, szczepieniach ochronnych oraz bezwzględnym zakazie spożywania nieprzegotowanej wody i surowych potraw. Ponieważ nie funkcjonuje w Polsce ambasada Mali, wizy wymagane przy wjeździe zdobyć trzeba w zagranicznych placówkach tego kraju w innych europejskich stolicach lub na lotnisku w Bamako. Obowiązująca w Mali waluta to frank CFA. Regionem często odwiedzanym i oferującym atrakcje jest środkowa część kraju.

Historia

      Na terenach dzisiejszego Mali rozkwitły najbardziej rozwinięte kultury Czarnej Afryki. Powstawały tu kolejno imperia Ghany, Mali i Songhaju. Bogaciły się na trans saharyjskim handlu kością słoniową, złotem i niewolnikami. Przez długi czas Mali należało do francuskiego imperium kolonialnego, uzyskując niepodległość w drugiej poł. XX w.

Bamako

      Bamako to dogodny początek podróży po Mali. Funkcjonujące tu lotnisko obsługuje zarówno połączenia międzynarodowe, jak i loty krajowe.

Kuchnia

      Kuchnia bazuje na mięsie zwierząt hodowlanych oraz zbożach i warzywach uprawianych w nadrzecznych rejonach kraju. Warto skosztować dań z mięsa wielbłąda. Celebrowanym przez mieszkańców Mali zwyczajem jest natomiast parzenie i picie herbaty.
Pokaż cały opis


Sport Środkowe Malii rozrywka

      W Mali znajdują się popularne szlaki wspinaczkowe (słynna Ręka Fatimy), a także kilka tras trekkingowych. Ze względu na trudne warunki, polecane są jedynie dobrze przygotowanym turystom.

Noclegi

      Planując w Mali urlop, nie mamy do wyboru tak bogatej oferty jak w najczęściej uczęszczanych regionach turystycznych świata. Baza noclegowa w ważniejszych miastach jest jednak wystarczająca. Pokoje można znaleźć w różnych hotelikach i pensjonatach. Największe miasta oferują także możliwość noclegu w przyzwoitych hotelach.

Zabytki

      Planując w Mali wakacje nie możemy pominąć paru niesamowitych śladów przeszłości kraju. Jednym z najcenniejszych zabytków w środkowym Mali jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Wielki Meczet w Dżenne (Djenné). Jest to największa gliniana budowla na świecie oraz największy wolno stojący budynek z cegły suszonej. Jest jedną z najbardziej znanych budowli w Afryce oraz Środkowe Malinajważniejszych przykładów architektury sudańsko - sahelskiej. Podobny obiekt można podziwiać w Mopti – innym ważnym mieście regionu o niecodziennej atmosferze i wąskich uliczkach. Prawdziwym skarbem kraju jest także Timbuktu (songhaj: Tumbutu, fr. Tombouctou) – tuareskie miasto z bezcennymi zabytkami także wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje turystyczne

      Na wyżynach centralnej części kraju rozkwitła niezwykła i tajemnicza kultura Dogonów. Ten afrykański lud posiada ciekawą mitologię i zaskakującą wiedzę astronomiczną. Niezwykłą czcią obdarza gwiazdę Syriusz, z której mieli na Ziemię przybyć jego przodkowie. Wierzenia i wiedza Dogonów stały się przedmiotem licznych badań naukowych oraz sensacyjnych teorii wywodzących początki ziemskiej cywilizacji od przybyszy z kosmosu. Dziś teren zamieszkiwany prze ten zachowujący odrębność kulturową, tradycyjne stroje i oryginalne zwyczaje lud, jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Ruch turystyczny dla miejscowych jest natomiast źródłem dochodu oraz bodźcem do pielęgnowania dawnych zwyczajów.
      Jedną z atrakcji kraju jest też egzotyczna dla Europejczyków przyroda Mali. Safari organizowane w tym regionie pozwalają poznać jego faunę i florę. Chroni ją kilka rezerwatów. Popularną atrakcja Timbuktu są natomiast wycieczki na grzbietach wielbłądów oraz "festiwal pustyni", który na początku każdego roku ściąga do miasta turystów z całego świata. Warto odwiedzić również liczne afrykańskie targi, niezwykle barwne i ludne, a także egzotyczna kultura mieszkańców Mali, tak odmienna od naszej.

Pogoda

      Klimat tej części kraju określa się jako podrównikowy, suchy. Miasto Hombori zalicza się do najgorętszych miejsc na ziemi, gdzie temperatura nie spada poniżej 30o nawet nocą.

Plaże

      Mali nie posiada dostępu do morza. Odradzana jest także, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, kąpiel w rzekach i jeziorach regionu.

Wycieczki fakultatywne

      Objazdową wycieczkę po kraju można połączyć z wizytą w innych afrykańskich krajach regionu, np. Burkina Faso i Wybrzeżu Kości Słoniowej na południu oraz w Algierii na północy.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl