Split Pałac Dioklecjana

Chorwacja » Dalmacja » Split
Split - Pałac Dioklecjana

Split, metropolia Dalmacji, miasto pod ochroną UNESCO-a wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego, której sercem jest wzniesiony ponad 1700 lat temu Pałac Dioklecjana, wita gości z otwartymi rękoma. Miasto położone jest w najcieplejszej części północnego wybrzeża Morza Śródziemnego. Łagodny klimat z 2700 godzinami słonecznymi w roku sprawia, że nawet w zimie można tu cieszyć się słońcem. Split jest centrum przemysłowym, naukowym i gospodarczym regionu. Jego "zieloną duszą" jest wzgórze Marjan położone w zachodniej części półwyspu, gdzie pod sosnami można przechadzać się wzdłuż morza. Pierwszym mieszkańcem Splitu był cesarz Gajus Aureliusz Valeriusz Dioklecjan, który w 293 roku postanowił zbudować w cichej zatoce letnią rezydencję, do której przeprowadził się po opuszczeniu tronu cesarskiego. Po jego śmierci ogromny pałac (30 tysięcy metrów kwadratowych) popadł w ruinę, a w VII wieku, po najeździe Awarów i Słowian, w jego murach schronili się mieszkańcy pobliskiej Salony, stolicy rzymskiej prowincji Dalmacji. Pałac stał się więc zalążkiem miasta, które na przestrzeni wieków należało do królów chorwackich, węgierskich, do Rzeczypospolitej Weneckiej, Francji napoleońskiej i monarchii Austrowęgierskiej.

Jednak Pałac Dioklecjana zawsze był i pozostał centralną częścią miasta, miejscem wszystkich ważnych wydarzeń i codziennego życia jego mieszkańców.

Zachowane fragmenty budowli antycznej wraz z dobudowanymi w wiekach późniejszych pałacami, kościołami i domami mieszkalnymi tworzą cenny zespół archeologiczny i zabytkowy, wpisany w 1979 roku na Listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wiele elementów architektoniczno-artystycznych pałacu pochodzi z różnych części świata: granitowe kolumny i sfinksy z Egiptu, marmury z Włoch, a rzeźbione dekoracje z wyspy

Prokonez na Morzu Marmara. Założenie architektoniczne pałacu od początku wzorowane na rzymskim obozie wojskowym, jest unikatowym przykładem budownictwa swoich czasów, kiedy przepych dominował nad klasyczną równowagą.

Po śmierci cesarza Dioklecjana w 316 roku w pałacu zamieszkali wygnani członkowie jego rodziny. Nowy początek dali mu uchodźcy z Salony, a miasto zaczęło się intensywnie rozwijać w wiekach XII - XIV, kiedy mury budowli rzymskich stały się zaczątkiem średniowiecznej zabudowy. Mauzoleum cesarskie przekształcono w chrześcijańską katedrę, do której dobudowano romańską dzwonnicę.
Pokaż cały opis

Mieszkańcy Split Pałac DioklecjanaSplitu twierdzą, że ich miasto jest "najpiękniejsze w świecie i w okolicy", bowiem nigdzie nie można spotkać tak harmonijnego nawarstwienia budowli z różnych okresów historycznych, w otoczeniu roślinności podzwrotnikowej - palm i agaw.

Wiecznie młody Split, miasto pełne śródziemnomorskiego temperamentu, w lecie jest jeszcze bardziej żywe, słychać tu różne języki licznych podróżnych przybywających do największego portu morskiego i lotniczego na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Tym z nich, którzy zdecydują się tu zatrzymać, Split oferuje spacer nadmorskim deptakiem, który rozpoczyna się na zachodzie w parku leśnym na wzgórzu Marjan, wiedzie przez zielony półwysep Sustipan aż do Rivy przylegającej do antycznych murów, z niezliczonymi kafejkami i dalej, do Bačvic - żwirowej plaży w sercu miasta. Tu rozgrywane są mecze "picigina", a wieczorami zbiera się młodzież.

Miłośnicy zabytków powinni obejrzeć mury i bramy miejskie, Perystyl i podziemia Pałacu Dioklecjana, katedrę, muzea i galerie, a za miastem warto odwiedzić wykopaliska archeologiczne w Salonie (obecnie Solin), średniowieczną twierdzę Klis lub popłynąć promem na jedną z wysp Środkowej Dalmacji.

W Splicie znajdują się 22 hotele, w tym pięciogwiazdkowe Atrium i Le Meridien Lav, kemping oraz liczne kwatery prywatne, a żeglarze mogą cumować w sześciu marinach i przystaniach.

Miasto u podnóża wzgórza Marjan oddalone jest od Zagrzebia o trzy i pół godziny jazdy autostradą. Do Splitu można dopłynąć także statkiem z Rijeki lub Dubrownika, ze wszystkich wysp, a także z wielu miast na wybrzeżu Włoch. Lotnisko w Splicie ma kilka razy dziennie połączenia z Zagrzebiem i wieloma stolicami europejskimi. Do Splitu można także dojechać pociągiem, na który można też załadować samochód.


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Split » Radisson Blu Hotel Resort
Aleksander (Warszawa, 2012-02-18) - Średnia ocena: 4.4
Bardzo ładny hotel. Niedawno otwarty więc jest w bardzo dobrym stanie, czysty. Obsługa bardzo miła. Super syte śniadanie. Świetna lokalizacja, samochodem lub autobusem szybko można dostać się do Splitu. Wspaniały widok z restauracji. Wybrzeże polecam na kite-surfing.

Chorwacja » Dalmacja » Split » Radisson Blu Hotel Resort
Ewa (Rzeszów, 2012-02-17) - Średnia ocena: 4.8
Hotel ma zasłużone 4 *! Jest świetnie położony. Jest od niego blisko do centrum miasta, gdzie znajdują się liczne sklepy, piękna starówka, promenada przy porcie oraz restauracje. Sam hotel jest nowy, i wobec tego ładny. Pokoje są przestronne i gustownie urządzone. Są oczywiście codziennie sprzątane. Obsługa jest na wysokim poziomie. Restauracja hotelowa zasługuje na osobną pochwałę, ponieważ jedzenie było bardzo smaczne i cieszyło również oko.

Chorwacja » Dalmacja » Split » Radisson Blu Hotel Resort
Jakub (Bydgoszcz, 2012-02-16) - Średnia ocena: 4.9
Jest to bardzo ładny, nowoczesny hotel. Okolica jest zadbana; blisko jest do centrum miasta, gdzie znajduje się piękna promenada wzdłuż portu z licznymi knajpkami i restauracjami. Jest tam starówka, sklepy i różne stragany. Sam hotel jest bardzo ładny. Nowocześnie urządzony. Pokoje są bardzo przestronne, oczywiście czyste. Obsługa była na bardzo wysokim poziomie, wykwalifikowana. Posiłki w restauracji były smaczne i urozmaicone. Spokojnie mogę polecić ten hotel.
Chorwacja » Dalmacja » Split
Tadeusz (Marki, 2012-02-28) - Średnia ocena: 3.7
Jest to miasto, które czy to dzień czy noc-nie śpi. Dużo zabytków, miejsc do zwiedzania, piękny,długi i zadbany deptak, wzdłuż niego restauracje, kawiarnie, sklepy i hotele. Jeśli chodzi o plaże to nie są za szerokie i proponuję wyjechać poza centrum Splitu, gdzie plaże będą o wile ładniejsze a morze czystsze .

Chorwacja » Dalmacja » Split
Halina (Lubin, 2012-01-21) - Średnia ocena: 5.0
Miasto warte odwiedzenia, masa zabytków, bardzo urokliwa starówka w której można spedzić kilka dni podziwiając architekturę. Na starówce masa urokliwych wąskich uliczek, tętniących życiem jak w dzień tak i w nocy. Restauracyjki, kawiarnie zachęcają swoimi przysmakami. Masa sklepików z pamiątkami na każdym rogu. Piękna promenada przy porcie z palmami.

Chorwacja » Dalmacja » Split
Krystyna (Lublin, 2012-01-02) - Średnia ocena: 5.0
Dla każdego coś miłego, każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Można zwiedzić, zrelaksowac się, spędzić czas aktywnie. Przeurocza starówka, można chodzić godzinami.Port też bardzo fajny. Fajna promenada, wieczorem robi jeszcze większe wrażenie. Restauracje i kafejki otwarte do późnych godzin nocnych. Masa biur oferujących bardzo ciekawy program wycieczek fakultatywnych.

Chorwacja » Dalmacja » Split
Irena (Łódź, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.0
Postanowiliśmy będąc w Primostenie pojechać i zobaczyć Split. Moim zdaniem jest to bardzo fajne, duże miasto dające wiele możliwości rozrywki, plażowania, zwiedzania. Szeroka i długa promenada a wzdłuż niej knajpy sklepy, restauracje. Na prawdę jest co robić. My spędziliśmy tu wiele godzin.

Chorwacja » Dalmacja » Split
Jakub (Wrocław, 2011-11-24) - Średnia ocena: 3.7
Jest to chyba jedno z niewielu miast Chorwacji , gdzie gołym okiem widać, że coś się w nim dzieje i że jest co zwiedzać. Dużo wąskich, wybrukowanych uliczek, tajemniczych zakamarków, ryneczków, restauracji, sklepów. Aby obejść całe miasto jeden dzień -to za mało. Poza tym warto przespacerować się deptakiem z palmami czy też zwiedzić pałac Dioklecjana. Wieczorem również jest co robić, do późnych godzin otwartych jest wiele restauracji, clubów czy tawern.

Chorwacja » Dalmacja » Split
Martyna (Szczecin, 2011-10-03) - Średnia ocena: 5.0
No muszę powiedzieć iź chyba najbardziej ujeło moje serducho właśnie to miasto w Chorwacji, starówka bardzo urokliwa, urocze piękne uliczki, w uliczkach i ich zaukach fantastyczne knajpki oraz kawiarnie aż chciałoby się zatrzymać chociaż na momencik w każdej. Oferowane jedzenie genialne bardzo podane apetycznie oraz super przyrządzone.Polecam.
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl