Sokol produkt z suszonego mięsa

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Nin - Šokol - autochtoniczny produkt z suszonego mięsa

Od stycznia do połowy lipca będzie trwała tegoroczna Ninska šokolijada, gastronomiczna, ekologiczna i rozrywkowa impreza organizowana przez Wspólnotę Turystyczną miasta Nin. Chodzi o jedyną w swoim rodzaju imprezę gastronomiczną, której celem jest intensyfikacja produkcji i ochrony wyrobu lokalnego - šokol. Šokol jest produktem z suszonego mięsa z karczku wieprzowego. Najpierw mięso od trzech do siedmiu dni leży w czystej morskiej soli, potem wstawia się je do gotowanego czerwonego wina i przyprawia koprem. Wtedy się je specjalnie owija i przez kilka dni wędzi, a następnie wystawia na wiatr bura, który przynosi zimowe powietrze i zapach ziół. Bura, jak twierdzą mieszkańcy, nadaje specyficzny smak temu specjałowi północno-zachodniej części Żupanii Zadarskiej. Šokol przygotowywany jest od dawien dawna według oryginalnej receptury, a każda rodzina ma jakąś tajna recepturę, która z pokolenia na pokolenie przekazywana jest ustnie i dlatego dziś rzadkie są gospodarstwa domowe i obiekty gastronomiczne, gdzie nie ma w ofercie šokola. Właśnie o tę tradycje oparta jest Ninska šokolijada, którą po raz pierwszy zorganizowano w 2003 roku, która ukazuje całą drogę przygotowań i dojrzewania tego produktu z mięsa suszonego, by jej punkt kulminacyjny był gotów w połowie lipca, kiedy odbywa się główna impreza, która ma charakter gastronomiczny i rozrywkowy. Jurorzy podczas degustacji ogłaszają nazwiska najšokolarów. Nie trzeba wspominać o tym, że w trakcie całej imprezy organizowane są ciekawe atrakcje, które przyciągają turystów nie tylko ze względu na to, co zobaczą w Ninie, ale również ze względu na rozpoznawalny smak šokola, lokalny produkt z mięsa suszonego, którego można spróbować tylko tutaj.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Nin
Teresa (Ostrów Wielkopolski, 2011-12-03) - Średnia ocena: 4.3
Miła i spokojna miejscowość, zdecydowanie dla osób preferujących ciszę i spokój. Nin znany jest z wielu zabytków, które koniecznie trzeba je zobaczyć. Jest najmniejsza katedra na świecie - kościół św. Krzyża, Pmnik księcia Branimira, bramę miasta –Donja vrata z kamiennym mostem. Dla miłośników przyrody polecam Park Przyrody. Są tu liczne knajpki i restauracje gdzie można spróbować tutejszych przysmaków.

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Magda (Zielona Góra, 2011-07-29) - Średnia ocena: 3.7
Bardzo kameralne miasteczko. Byliśmy niedaleko w Ośrodku Zaton. Bardzo ładne ciekawe stare miasteczko jest gdzie pochodzić popatrzeć na piękne widoki. Nie za wielu turystów, więcej ludzi woli Zadar niż malutkie miejsca. Polecam chcącym spędzić spokojnnie wyjazd .

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Maciek (Otwock, 2011-06-24) - Średnia ocena: 3.9
Cicha i spokojne miasteczko oddalone ok. 20km od kultowego Zadaru. Nin to stare miasteczko co dla mnie miało swój klimat. Bardzo ładne ładne plaże i piękne widoki. Brak chordy turystów, idealne miejsce do odpoczynku. No i fajne miejsce wypadowe do Zadaru czy chociażby na super imprezowa wyspę Pag..
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl