Śladami Winnetou

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica
Starigrad-Paklenica - „Śladami Winnetou”

„Śladami Winnetou” to nie tytuł westernu, ale imprezy kulturalno-turystycznej, która odbędzie się pod koniec maja i na początku czerwca w parkach narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwidkie, parku przyrody Velebit, w kanionie rzeki Zrmanji oraz w innych miejscach w Chorwacji, gdzie ponad 40 lat temu kręcono filmy o indiańskim wodzu Winnetou, według powieści niemieckiego pisarza Karola Maya. Miejsca te nie zmieniły się ani na jotę, co wielbicielom Karola Maya i filmów przygodowych pozwoli wyruszyć śladami Winnetou.

Wspólnota Turystyczna gminy Starigrad, zainspirowana zainteresowaniem turystów, we współpracy z Jadran filmem dwa lata temu zorganizowała w miejscowości Starigrad-Paklenica pierwsze w Chorwacji spotkanie miłośników Karola Maya, na które przybyli wielbiciele Winnetou, osoby należące do ekipy filmowej (aktorzy, kaskaderzy, scenarzyści), autorzy książki “Śladami Winnetou w Chorwacji” i inni, zaś miejscem spotkań były oryginalne plany filmowe. Tak zrodził się projekt turystyczny “Śladami Winnetou”, w ramach którego rozpoczęto ustawianie tablic w miejscach, gdzie rozgrywała się akcja filmów, opracowano mapę turystyczną z opisem tych miejsc, powstał punkt informacyjny w Starigrad-Paklenica i wystawa, organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem miejsc, gdzie w latach 1962 - 1968 kręcono filmy o Winnetou, spotkania z osobami należącymi do ekipy filmowej, projekcje filmów, wieczory literackie, jazda konna i strzelanie z łuku, programy rozrywkowe w stylu country przy ognisku i muzyce, a także poznawanie chorwackiego dziedzictwa kulturowego.

Z 10 filmów, jakie według powieści Karola Maya nakręcono w Chorwacji, połowa powstała w parkach narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwickie oraz w Parku Przyrody Velebit i nad rzeką Zrmanja. Członkowie ekipy filmowej byli wówczas zakwaterowani w starym motelu Alan. Dlatego dzisiaj hotel o tej samej nazwie odwiedzają licznie miłośnicy Winnetou, którego grał wówczas Pierre Brice.

Pomysł imprezy turystycznej pod nazwą “Śladami Winnetou” zrodził się, gdy stwierdzono, że do Starigradu od lat przyjeżdżają wielbiciele Winnetou, którzy pragną poznać oryginalne miejsca akcji filmów, zachowane w niezmienionym stanie, które wygrały w konkurencji z pejzażami Hiszpanii, Portugalii i kilku innych krajów w Europie.

Ożywienie legendy indiańskiego wodza ma także na celu przedstawienie młodym pokoleniom części historii filmu chorwackiego, ukazanie piękna przyrody w niecodzienny sposób, a przede wszystkim zapewnienie gościom niezwykłych przeżyć.
Pokaż cały opis


Gmina Starigrad, gdzie morze styka się z górami, ma znakomite warunki dla rozwoju turystyki, a przede wszystkim dla aktywnego wypoczynku. Obok już istniejącej oferty turystyki górskiej, wspinaczkowej, rowerowej, raftingu i kanuingu, projekt “Śladami Winenetou” stara się oferować także jazdę konną i łucznictwo i przedłużyć w ten sposób sezon turystyczny. Tak więc legenda literacka i filmowa - indiański wódz Winnetou staje się promotorem chorwackiej turystyki.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Hotel Alan
Maja (Siedlce, 2011-10-20) - Średnia ocena: 3.4
Bardzo ładny hotel położony przy żwirowej plaży. Chyba każdy pokój w tym hotelu posiada balkon. Nasz pokoj był przestronny, jasny, czysty i dobrze wyposażony. Obsługa hotelu kulturalna i profesjonalna. Jedzenie smaczne, duży wybór sałatek i owoców.

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Apartamenty Alan
Malwina (Marki, 2011-10-20) - Średnia ocena: 4.1
Idealny obiekt na rodzinny wypoczynek, ośrodek spełnił wszystkie nasze oczekiwania. Dzieciom bardzo się podobało, a to jest dla nas najważniejsze. Świetne baseny z czystą wodą, całkiem bogaty program animacyjny. A apartamenty ładne, czyste i nawet przestronne. aneks kuchenny dobrze wyposażony, jak ktoś nie lubi gotować na wakacjach, jest możliwość wykupienia dodatkowo wyżywienia. My z tego nie skorzystaliśmy więc nie wiem czy jedzenie jest smaczne. Plaża hotelowa dosłownie przy samym obiekcie.

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Apartamenty Alan
Stanisław (Końskie, 2010-10-13) - Średnia ocena: 4.3
Ośrodek ładny, dostalismy duży fajny apartament z tarasem. Miejsce urokliwe, spokojne. Sami gotowaliśmy co nie uważam za dobry pomysł na wakacjach-szkoda czasu. Sporo zwiedzialismy m.in. Kornati. Na terenie ośrodka jest basen ale bardzo mały, z kolei plaża ładna, trawiasta z drzewami pod którymi można odpocząć w cieniu. Mogę spokojnie polecić to miejsce osobom wymagajacym chcącym wypocząć w ciszyz dala od zgiełku kurortów turystycznych

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Apartamenty Alan
Agata (Tarnów, 2009-08-26) - Średnia ocena: 4.7
Bliskość plaży i basenu

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Hotel Alan
Tomek (Warszawa, 2009-01-16) - Średnia ocena: 4.0
Ogólnie polecam ten hotelik!!

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica » Hotel Alan
Wioletta (Warszawa, 2009-01-13) - Średnia ocena: 4.8
Super,super,super...
Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica
Daria (Siedlce, 2011-11-29) - Średnia ocena: 4.1
Ta miejscowosc lezy w sasiedztwie Narodowego Parku Paklenica stąd cały obszar jest bardzo zielony. Ładne widoki zapewniaja tez pobliskie góry oraz bliskoc drugiego Parku Narodowego -Krka. Poleciłbym to miejsce osobom spokojnym i lubiącym kontakt z naturą. Jest co zwiedzic-wyspę Pag, Zadar, Sibenik.

Chorwacja » Dalmacja » Starigrad-Paklenica
Anna (Warszawa, 2010-06-08) - Średnia ocena: 2.1
Brak,
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl