Sisak

Chorwacja » Chorwacja Środkowa
Są w Chorwacji takie miejsca, w których czuje się ducha historii. Jednym z nich jest miasto, znane dziś pod nazwą Sisak. Położone w centralnej części kraju, nad rzekami Kupa, Sawa i Odra liczy sobie ponad 40 tysięcy mieszkańców, kiedyś największym rzecznym portem w państwie.

Historia

Sisak to jedno z najstarszych miejsc w Chorwacji, o którym krążą niesamowite legendy. Znaleziska archeologiczne wskazują, iż początki osadnictwa na tych terenach sięgają 500 p.n.e. Miejscowość była wtedy znana jako Segestica - taką nazwę nadali jej Celtowie, którzy pokonali plemiona iliryjskie w walce o tę cześć Chorwacji. Wkrótce potem północne tereny Półwyspu Bałkańskiego zaczęli podbijać Rzymianie. Decydującej bitwie o Siscię przewodził Oktawian wraz z przeszło 12 tysięcznym wojskiem. Co ciekawe, po opanowaniu miasta przez imperium, liczba jego mieszkańców wzrosła niemalże czterokrotnie. Nadano mu również nową nazwę - Siscia i ustanowiono stolicą prowincji Panonia Savia.
W średniowiecznych kronikach miejscowość figuruje jako Sissek i znana jest przede wszystkim z tego, że - wierząc ludowym podaniom - torturowano tu pewnego świętego, któremu koniec końców przywiązano kamień do szyi i wrzucono go do rzeki Kupa. W IX wieku n.e. do miasta przybyli Chorwaci, którzy początkowo godzili się na zwierzchnią władzę Franków. Ten stan postanowił jednak zmienić Ljudevit Posavski, który uwolnił swój kraj spod obcego panowania.
Miejsce, które obecnie znane jest głównie z wyrobu żelaza i oleju ziemnego, od dawien dawna stanowiło niezwykle istotny port rzeczny w tej części Europy. Prawdziwy rozkwit cechował Sisak (ówczesny Sziszek) drugiej połowy XIX wieku, kiedy to po otwarciu żeglugi w 1842 roku na rzece Kupie wybudowano drewniany most, powstawały też liczne punkty handlowe, gospody, miasto rosło zarówno w bogactwa, budynki, jak i liczbę mieszkańców.
Jednak o industrializacji Sisak możemy mówić dopiero po I wojnie światowej. Zaczęły się tu wtedy rozwijać takie gałęzie przemysłu jak metalurgia, przemysł chemiczny i spożywczy. Miasto ma również niechlubną historię z czasów II wojny światowej, kiedy to mieścił się tutaj obóz koncentracyjny, głównie dla dzieci - serbskich, chorwackich i żydowskich. Szacuje się, że zginęło tam około 19 tysięcy ludzi.
Pokaż cały opis

Podczas Sisakwojny bałkańskiej w 1991 roku miasto stało się dla Serbów celem strategicznym, którego jednak ostatecznie nie udało się osiągnąć. Utworzono tu pierwszą chorwacką jednostkę wojskową, tzw. Croatian National Guard, a także brygadę Grom. Za wolność miasta i jego przynależność do Chorwacji przelano tu krew tysięcy mieszkańców.

Zabytki

W miejscu, w którym splatają się historie tak wielu narodów i cywilizacji, znajduje się mnóstwo zabytków i pamiątek, które przypominają o dawnych dziejach. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć m.in. szesnastowieczną, trójkątną twierdzę Stari Grad, z którą wiąże się niesamowita historia o heroicznym zwycięstwie Chorwatów nad Turkami. Innym godnym zobaczenia zabytkiem jest chociażby kamienny most, mury obronne, czy też pozostałości antycznego portu Siscia.

Atrakcje turystyczne

Sisak - mimo że w ostatnich latach zyskało etykietkę miasta przemysłowego, ma do zaoferowania całe mnóstwo oryginalnych atrakcji turystycznych. Jedną z nich, jest znany w całym kraju spektakl historyczny zwany także nocą Celtów. Odbywa się on Sisakkażdego roku, przy promenadzie nad rzeką Kupa. Baśniowe postacie opowiadają dawne legendy miejscowości, a przechadzający się między uczestniczkami imprezy druidzi rozdają pyszne, chorwackie potrawy i napoje. Wokół ognia tańczą prawdziwe czarownice, krzepcy mężowie dokonują pasowania na wojowników, a zakochani zabierają ukochane na romantyczny rejs barkami wzdłuż rzeki. W Sisak obdywają się również turnieje rycerskie, w tym ten najważniejszy Viteški Turnir (druga połowa czerwca) mający upamiętnić zwycięstwo rycerzy chorwackich nad Turkami w 1593 roku. Na amatorów historii czeka też inna niespodzianka, a mianowicie park archeologiczny Siscia.
Miejscem godnym uwagi jest także znajdujący się tuż nieopodal miasta Park Krajobrazowy Lonjsko Polje. Ten cudowny zakątek rozlewiska Sawy uważany jest za teren największego tarła ryb, jest także punktem hodowli autochtonicznej rasy koni. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni, spędzając swój urlop w gospodarstwie agroturystycznym w jednym z domków położonych na terenie parku. Na dachu niemalże każdej chatki w tych niewielkich wioskach znajduje się bocianie gniazdo.

Zakwaterowanie Sisaki dojazd

Do Sisak można dostać się zarówno samochodem, jak i samolotem. Najbliższy port lotniczy Zagrzeb położony jest niecałą godzinę drogi od miasta. Jeśli decydujemy się na podróż autem warto rozpatrzyć trasę przez Czechy, Austrię i Słowenię oraz przez Słowację, Austrię i Węgry - wszystko zależy od tego, z jakiego zakątka Polski wyruszamy na urlop.
Na miejscu czeka dość zróżnicowana baza noclegowa. Jeśli chcemy nocować w samym Sisak do wyboru mamy hotele (np. Panonija, Brezovica), a także apartamenty. Istnieje wiele możliwość zakwaterowania na obrzeżach miasta lub jego bezpośrednim sąsiedztwie - szczególnie popularna jest agroturystyka oraz pokoje w kwaterach prywatnych.

Wycieczki fakultatywne

Niewątpliwym plusem wypoczynku w Sisak jest jego otoczenie. Zaledwie kilkadziesiąt minut od miasta znajduje się stolica kraju.
W Zagrzebiu do obowiązkowych punktów programu należą miejsca takie jak Plac Ban Josip Jelačić, Górne Miasto (Gornij Grad), Gradac oraz Katedra św. Stefana (Katedra sv Stjepan), która jest niemalże znakiem rozpoznawczym miasta. Zagrzebskie Górne Miasto to średniowieczna część stolicy pełna atrakcyjnych zabytków, starych bram, kamienic i kapliczek. Wspomniana wyżej Katedra św. Stefana pochodzi z XII wieku, a jej dwie wieże są nie tylko stałym elementem panoramy miasta. Widoczne z różnych części stolicy, niegdyś pełniły funkcję wierz obserwacyjnych i ostrzegały mieszkańców przed najazdami plemion osmańskich. Niestety w wyniku trzęsienia ziemi w 1880 roku katedra uległa poważnym zniszczeniom. Jej odbudowy podjął się architekt Hermann Bolle, który nadał jej styl neogotycki.

Pogoda

W kontynentalnej części Chorwacji, w której położony jest Sisak panuje klimat umiarkowany, a pogoda zbliżona jest do pogody panującej w Polsce. Temperatury latem to wielkości rzędu 21-28°C, zimą 21-28°C. Najwięcej dni deszczowych przypada na miesiące kwiecień i maj, a także listopad. Latem suma opadów jest minimalna - około 80 mm.
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Anna (Warszawa, 2012-08-20) - Średnia ocena: 4.2
- czyste i zadbane pokoje - nowy, świeżo wyremonowany obiekt - cisza, spokój, mało ludzi - świetna obsługa - nowoczesny design - wygodne łóżka - malownicza i spokojna okolica niedaleko zamku i jeziora - położenie (idealne miejsce na tranzyt w drodze na południe Chorwacji)

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Karlovac » Hotel Europa - tranzyt
Jarek (Mińsk Mazowiecki, 2012-02-10) - Średnia ocena: 4.7
Jak na typowy hotel tranzytowy to jest on świetnie położony, bo przy obwodnicy miasta (łatwo jest do niego trafić). Hotel jest nie za duży, ale to chyba jest zaleta. Obsługa była miła i bardzo rzeczowa. Pokoje były czyste, miały podstawowe wyposażenie. Posiłki też były smaczne, z dużym wyborem jedzenia. My byliśmy krótko, więc trudno nam coś więcej dodać - byliśmy tylko na jeden nocleg, więc nawet nie obejrzeliśmy miasta.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Karlovac » Hotel Europa - tranzyt
Martyna (Płock, 2012-02-01) - Średnia ocena: 4.5
Jest to nieduży hotel, świetnie położony przy obwodnicy miasta - łatwo do niego trafić. Jest on urządzony z gustem, jest w nim oczywiście czysto. Pokoje są przestronne. Obsługa była miła i pomocna. A posiłki w restauracji były całkiem smaczne. Niestety spędziliśmy tu raptem 1 dzień w drodze na Dalmację i nie mieliśmy okazji pozwiedzać całego miasta. Ogólne wrażenie hotel robi BARDZO DOBRE.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Kazik (Olsztyn, 2012-01-31) - Średnia ocena: 4.6
To ładny hotel, który jest przepięknie położony. Posiada naprawdę dobry standard. Hotel jest nowy i z gustem urządzony. Pokoje są dosyć duże i oczywiście czyste. Mają podstawowe wyposażenie i dodatkowo wi-fi w pokoju. Obsługa jest na wysokim poziomie, bardzo kompetentna. Restauracja hotelowa oferuje bardzo duży wybór dań, które równocześnie są smaczne. W hotelu można wykupić zabiegi pielęgnacyjne, można skorzystać z sauny czy też basenu. Warto również udać się na wycieczkę do pałacu na wzgórzu. Ogólnie hotel jest bardzo fajny.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Basia (Konin, 2012-01-30) - Średnia ocena: 4.6
Myślę, że jest to dobry 4* hotel. Jest on ładnie położony i nowy. Pokoje są przestronne z ładnym wyposażeniem, były oczywiście bardzo czyste (sprzątała je Pani na bieżąco). Dosyć duża łazienka. Hotel oferuje różne zabiegi w SPA, można też korzystać z basenu. Obsługa jest bardzo kompetentna. Posiłki w restauracji hotelowej zasługują na wyróżnienie, ponieważ były smaczne i urozmaicone (w ciągu naszego pobytu w zasadzie nic się nie powtórzyło). Okolica hotelu jest piękna i warto ją pozwiedzać.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Marek (Toruń, 2012-01-27) - Średnia ocena: 4.6
Wielu turystów traktuje ten hotel jako "hotel tranzytowy", a szkoda bo warto tu posiedzieć chwilę dłużej. My byliśmy przez 5 dni i nie skorzystaliśmy ze wszystkich atrakcji. Hotel jest nowy i na prawdę bardzo ładnie urządzony, z pomysłem. Jest piękne SPA i baseny. Pokoje są przestronne i mają podstawowe wyposażenie. Jest oczywiście czysto, na bieżąco sprzątane. Obsługa była na wysokim poziomie, bardzo kompetentna. Posiłki w restauracji były smaczne. W samym mieście Trakoscan jest wart zobaczenia ładny zamek na wzgórzu, który proponuję obejrzeć w tygodniu, bo w weekend było tłoczno.
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Radosław (Frombork, 2012-02-08) - Średnia ocena: 3.6
To ładna chorwacka miejscowość z pięknymi widokami na okolicę. Raczej jest tu spokojnie i w zasadzie można spotkać głównie kuracjuszy, bo miejscowość ta ma status uzdrowiska. Można wobec tego wykupić tu różne zabiegi lecznicze. Niestety wstęp do ośrodka, aby skorzystać z zabiegów jest dosyć wysoki. Jest kilka knajpek i sklepików, ale wieczorami raczej nie ma co liczyć na rozrywkę. Blisko jest stąd do Zagrzebia, więc zachęcam ciekawskich bo warto.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Jadwiga (Wrocław, 2012-02-01) - Średnia ocena: 3.6
Tuheljskie Toplice są spokojną miejscowością nastawioną na osoby, które chcą się podleczyć, ponieważ jest to uzdrowisko. Można tu wykupić różne zabiegi lecznicze, saunę, są też dostępne baseny. Jednak wstęp do obiektu jest dosyć wysoki. Miasteczko to jest świetnie położone, bo jest stąd blisko zarówno do Zagrzebia jak i do Rijeki, cz Opatiji. Jest tu ładnie ale dosyć drogo.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Czarek (Kielce, 2012-01-27) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowość ta jest świetnie położona - leży nie daleko Zagrzebia, Rijeki i Optiji. To dla tych, którzy lubią dużo zwiedzać. Tuheljskie Tolice są słynnym sanatorium/uzdrowiskiem. Jest tu duży ośrodek, który oferuje liczne zabiegi, wszelkie sauny są tu baseny. Okolica jest bardzo ładna, zachęca do aktywnego wypoczynku. Generalnie wszystko było fajne, ale ceny (wszelkich zabiegów, a nawet wstępu na teren obiektu) dosyć wysokie. Miejscowość jest spokojna i można tu w pełni wypocząć.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Agnieszka (Kępno, 2012-01-16) - Średnia ocena: 4.1
W Trkoscanie byliśmy w zasadzie przejazdem - zrobiliśmy sobie krótką przerwę w drodze na Kvarner. Jest tu przepiękny pałac, który góruje nad miastem - warto go obejrzeć wraz z muzeum, które znajduje się w podziemiach! Jednak trudno tu znaleźć wolne miejsce parkingowe (my byliśmy w weekend). W pobliżu zamku są liczne sklepy z pamiątkami i knajpki, restauracje. Myślę, że miasto jest warte obejrzenia, tym bardziej, że leży "na trasie".

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Jan (Oleśnica, 2012-01-13) - Średnia ocena: 4.0
Trakoscan wybraliśmy jako miejsce postoju/ do zrobienia sobie jednodniowej przerwy w drodze na Dalmację i uważam, że świetnie wybraliśmy. Odpoczywaliśmy w bardzo przyjemnym hoteliku. Mieliśmy też czas na zwiedzenie tej miejscowości. My byliśmy w środku tygodnia, więc nie było tłumów. Zwiedziliśmy pałac na wzgórzu - jest on rzeczywiście przepiękny. W pobliżu pałacu jest dużo restauracji i sklepów. Okolica bardzo ładna.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Jerzy (Zamość, 2012-01-11) - Średnia ocena: 4.0
Miejscowość jest bardzo ładna. Jednak w pobliżu zamku jest dość tłoczno, szczególnie w weekendy i wówczas trudno znaleźć miejsce na parkingu. W tygodniu jest raczej spokojnie. W pobliżu atrakcji turystycznych (głównie przy pałacu) jest sporo knajpek, gdzie można całkiem smacznie zjeść. Trakoscan również świetnie nadaje się na miejsce, gdzie można zrobić sobie przerwę w podróży (np. dla tych, którzy wybierają się na południe Chorwacji). Można połączyć miłe z pożytecznym.
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl