Serbia Centralna

Serbia
Położenie

      Ta cześć Serbii położona jest pomiędzy Wojwodiną a Kosowem. Jej stolicą jest Belgrad, który jest także stolicą całej Serbii. W krajobrazie dominują pagórkowate pola uprawne oraz sady owocowe. Południowe krańce są już bardziej górzyste. Inne miasta regionu, to oprócz wspomnianego już Belgradu – Kragujevac, Kruševac, Topola, Nisz.

Historia

      Północna część regionu uważana jest za serce Serbii, a zamieszkujący ją mieszkańcy to w przeważającej części rdzenni Serbowie (nie ma tutaj domieszki innych narodowości). Tereny te zostały zasiedlone w XV i XVI wieku – migrowali tutaj Serbowie po przegranej bitwie na Kosowym Polu (1389 rok). W czasie II Wojny Światowej formowały się tu grupy partyzanckie. Południowa część regionu to tereny, które znajdowały się pod panowaniem osmańskim – znalazło to odzwierciedlenie w zabytkowych zabudowaniach miast zakładanych przez Turków.

Przyroda

      Miłośnicy wypoczynku na łonie natury z pewnością znajdą wiele interesujących zakątków. W zachodniej części kraju, tuz przy granicy z Bośnią i Hercegowiną, położony jest przepiękny Park Narodowy Tara. Usytuowany jest w pasmach górskich Tary i Zvezdy – majestatyczne górskie szczyty i głębokie wąwozy. Tutejsze lasy porasta świerk Pančicia – niezwykła odmiana występująca tylko w Serbii.
      Amatorzy narciarskiego szaleństwa powinni udać się w góry Kopaonik – dobra infrastruktura, wyciągi i trasy zjazdowe gwarantują udany wypoczynek. Ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze, w 1981 roku utworzono tutaj Park Narodowy Kapaonik.
      Ciekawym sposobem na poznanie serbskich krajobrazów jest rejs wodami Dunaju – niezapominania romantyczna podróż po uroczych zakątkach serbskiego kraju. Kolejnym miejscem godnym polecania jest Park Narodowy Djerdap – wspaniały przełom rzeki Djerdap, malownicze dolinki, 1100 gatunków roślin – fascynująca przygoda na łonie natury.

Miasta i zabytki
Pokaż cały opis


      Obowiązkowy Serbia Centralnapunkt programu to wizyta w stolicy kraju – Belgradzie. Miasto, położone przy ujściu Sawy do Dunaju, zaliczane jest do jednego z najstarszych w Europie (jego historia liczy ponad 7000 lat). Belgrad zachwyca swoją różnorodnością: zabytkowe Stare Miasto (Stari Grad) kontrastuje z nowoczesnym Nowym Miastem (Novi Beograd). Na odkrycie czekają fascynujące zakątki miasta: cerkiew św. Sawy, cerkiew św. Michała Archanioła, meczet Bajrakli (z XVII wieku)., synagoga z początków XX wieku – wielokulturowy tygiel. Na spacer warto udać się do parku Kalemegdan lub na bulwar Knez Mihailova. To tylko kilka z wielu propozycji spędzania czasu w stolicy Serbii.
      Wyprawa do innych miejsc, położonych w centralnej części kraju, to niezapomniana podróż przez zabytkowe miasta, malownicze krajobrazy ze wspaniałymi monasterami, cerkwiami i meczetami – to możliwość poznania różnorodnych społeczności, które tworzą fascynującą mozaikę kulturową.
      W centralnej części kraju znajduje się dużo zabytkowych monasterów (klasztory kościoła prawosławnego). Najsłynniejsze z nich znajdują się w miejscowościach: Serbia CentralnaKraljevo (Monaster Žiča z XII wieku– przykład architektonicznej szkoły raszkańskiej), Trestnik (Monaster Ljubostinja z XV wieku – przykład szkoły morawskiej) oraz w położonej nieco dalej na południowy-zachód w Užice (Monaster Studenica, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).
      Podróżując na południowy - wschód, koniecznie odwiedzić należy miasto Nisz (250 tys. mieszkańców, trzecie co do wielkości miasto Serbii). Zabytkowa architektura miasta – meczet, Brama Stambulska, łaźnia turecka – przypomina o burzliwej historii miasta, założonego w XVI wieku przez Turków.
      Niezwykłą atmosferę kulturowego tygla poczuć można w okolicach miasta Nowy Pazar. Założone w XVI wieku przez otomańskiego generała Isakovicia, zachwyca mnogością zabytków powstałych w okresie panowania tureckiego (słynny Fort Turecki w dzielnicy tureckiej). Wystarczy jednak udać się poza granice miasta, żeby podziwiać wspaniałą cerkiew św. Piotra lub Monaster Djurdjevi Stupovi. Niezapomniane doświadczenie kulturowego pogranicza.
      Czwarte co do wielkości Serbia Centralnamiasto Serbii to Kragujevac (210 tys. mieszkańców). To nowoczesne miasto bardzo ucierpiało w czasie II Wojny Światowej – wydarzenia te upamiętnione zostały w Parku pamiątkowym Šumarice – dobra okazja, aby dowiedzieć się czegoś o XX - wiecznej historii Serbii.
      Innym ciekawym zakątkiem kraju jest miasto Topola. Podziwiać tutaj można wspaniałą cerkiew św. Jerzego z początku XX wieku – olśniewające ornamenty i mozaiki. Głównym celem wizyt w Topoli jest Mauzoleum Karadjordaja – bohatera pierwszego powstania narodowego. W mieście znajduje się również dom dzielnego wojownika, w którym utworzono Muzeum Karadjordjev Konak.
      To tylko niektóre z wielu ciekawych i interesujących miejsc na turystycznej mapie Serbii Centralnej. Ten niezwykły region urzeka wszystkich odwiedzających i zachęca do samodzielnego odkrywania uroków tego fascynującego regionu.

Kuchnia

      Nieodłącznym elementem poznawania nowej kultury jest degustacja potraw lokalnej kuchni. Serbska kuchnia zachwyca bogactwem smaku: dania z baraniny, bułki pita, chleb faszerowany gulaszem albo serem, mnóstwo warzyw i bakalii. Popularnym daniem jest "gibanica" – specjalne cisto zapiekane z serem. Na łakomczuchów czeka "slatko" – serbska odmiana dżemu. Narodowy trunek bałkański to oczywiście rakija – degustację polecamy odważnym odkrywcom specjałów serbskiej kuchni!

Pogoda

      Serbia odznacza się umiarkowanym klimatem kontynentalnym, z czterema porami roku. W miesiącach zimowych temperatura waha się od -3 do +5 °C, a w miesiącach letnich od 21 do 26 °C.

Noclegi

      Malownicze krajobrazy i zabytkowe miasta przyciągają rzesze turystów z całego świata. Duże zainteresowanie tym zakątkiem Europy zaowocowało szybkim rozwojem infrastruktury turystycznej. Na odwiedzających czeka różnorodna oferta noclegowa: pensjonaty, apartamenty i hotele o średnim i wysokim standardzie.
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl