Selangor

Malezja
Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo. Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego obszaru Borneo stanowią tereny górzyste.
      Stan Selangor leży w centralnej części zachodniego wybrzeża Półwyspu Malajskiego nad cieśniną Malakka. Na jego terenie znajduje się dystrykt federalny Kuala Lumpur, a stolicą stanu jest Shah Alam.

Zabytki

      W stolicy stanu Selangor – Shah Alam, znajduje się wiele zabytków architektury wartych obejrzenia, m.in. wspaniały Błękitny Meczet, uznawany za arcydzieło architektury, zbudowany w 1988 r., Muzeum Sułtana Shah Alama, w którym można poznać historię stanu oraz zobaczyć miniatury kolonialnych budynków, czy pałac sułtana Selangoru.
      Zwiedzając stolicę Malezji – Kuala Lumpur, warto wybrać się na Plac Niepodległości (Dataran Merdeka), zobaczyć zabytkową stację kolejową z 1911 r., postmodernistyczny meczet Masjid Negara z 1965 r., świątynię chińską Chan See Shu Yuen z 1906 r., pomnik Tugu Negara upamiętniający zabitych Malezyjczyków w czasie japońskiej okupacji, zwiedzić Muzeum Negara i jedne z najwyższych budowli na świecie Petronas Towers.

Kulinaria

      Kuchnia malajska jest obfituje w potrawy z ryżu, warzyw, ryb, kurcząt i innych mięs (z wyjątkiem wieprzowiny) oraz owoców morza. Podstawowym dodatkiem do dań są przyprawy i mleko kokosowe. Najbardziej znanym malajskim kulinarnym specjałem jest satay – opiekane kawałki marynowanego mięsa wołowego lub drobiowego, podawane w sosie z orzeszków ziemnych. Do innych tradycyjnych dań należą ayam kapitan – kurczak podawany z chili i trawą cytrynową, ikan penggang – ryba pieczona w liściach banana oraz potrawy ze świeżych owoców morza (małży, krabów, krewetek, kałamarnic).

Sport i rozrywka

      Selangor jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, surfingu, pływania, nurkowania, jazdy na nartach wodnych, raftingu, łowienia ryb. Warto wybrać się do jednego z parków wodnych, znajdujących się w obrębie stanu (Sunway Lagoon, Wet World Water Park). Można również skorzystać z bogatej oferty atrakcji na stałym lądzie: wybrania się na wycieczkę trekkingową, czy jazdę konno, zagrać w golfa, pojeździć gokartem lub odwiedzić zoo. Inna formą spędzenia wolnego czasu może być oddanie się zakupowym szaleństwom w wielu centrach handlowych lub odwiedzenie lokalnych barów, restauracji, czy dyskotek.
Pokaż cały opis


Festiwale

      Na Selangorprzełomie stycznia i lutego w Malezji obchodzony jest chiński Nowy Rok. Najwspanialsze uroczystości odbywają sie w Chinatown w Kuala Lumpur, podczas których można zobaczyć barwne pochody z tańcami oraz pokazy sztucznych ogni.
      Na przedmieściach Kuala Lumpur, w styczniu lub lutym, w jaskiniach Batu obchodzone jest Thaipusam – widowiskowe święto hindiustyczne na cześć boga wojny Murugana. Odbywająca się wówczas procesja z licznymi śpiewami i tańcami ma swoje zakończenie w jaskiniach Batu, do których trzeba się wspiąć po 272 schodach.
      W miejscowości Sepang w październiku organizowane jest prestiżowe Motocyklowe Grand Prix Malezji, podczas którego zobaczyć można najlepszych motocyklistów z całego świata.

Wakacje, transport, drogi

      Z Polski nie kursują bezpośrednie loty do Malezji, dlatego w trakcie podróży trzeba przesiąść się na jednym z europejskich lotnisk. Z Europy można dostać się samolotem na lotnisko w Kuala Lumpur. Po Selangor można podróżować pociągiem, Selangorkomunikacją autobusową lub samochodem.

Wynajem samochodów

      W stanie Selangor istnieją zarówno lokalne wypożyczalnie samochodów, jak i siedziby światowych agencji (np. Hertz, Avis) w większych metropoliach i na lotnisku Kuala Lumpur. Wynajęcie średniej klasy ekonomicznego samochodu 4 - osobowego kosztuje od 50 euro za jeden dzień. W całej Malezji obowiązuje ruch lewostronny, uznawane jest tutaj międzynarodowe prawo jazdy. Posługując się polskim prawem jazdy, należy posiadać jego tłumaczenie na język angielski.

Wycieczki i rejsy

      Spędzając urlop w Kuala Lumpur warto wybrać się do Jeziornych Ogrodów – parku założonego wokół sztucznego jeziora, który podzielony jest ma kilka części (Ogród Storczyków, Ogród Róży Chińskiej, Park Ptaków, Park Motyli). Można w nim podziwiać wiele gatunków kwiatów, tropikalnych ptaków, czy owadów oraz przechadzać się pięknymi alejkami w otoczeniu wodospadów.
      Podobne Ogrody Jeziorne znajdują się w Shah Alam – wokół sztucznego jeziora zostały urządzone place zabaw dla dzieci, ścieżka joggingowa i rowerowa. Istnieje także możliwość Selangorwypożyczenia kajaków i łodzi. W Shah Alam istnieje także Park Rolniczy (Taman Pertanian), w którym znajduje się zoo oraz budynek zwany "cztery pory roku", gdzie w zależności od pory roku zmieniane są ekspozycje roślinne. W parku można podziwiać liczne tropikalne rośliny oraz zwierzęta.

Pogoda i temperatury

      Selangor znajduje się w strefie klimatu równikowego. Pora monsunowa trwa od września do grudnia – wówczas są najintensywniejsze opady, a temperatura powietrza spada do 23°C. Najcieplejszym okresem są miesiące od lutego do czerwca – temperatura powietrza osiąga wówczas 33°C. Temperatura wody w morzu utrzymuje się na poziomie 28°C. Wilgotność powietrza natomiast wynosi około 70%.

Noclegi

      Najnowocześniejsze hotele i ośrodki wypoczynkowe w Selangorze zgromadzone są w okolicy Kuala Lumpur, Shah Alam oraz na wybrzeżu. Zakwaterowanie oferują luksusowe hotele, prowadzące obsługę w systemie all inclusive, które do dyspozycji turystów oddają baseny, sauny, korty tenisowe, salony odnowy biologicznej, restauracje i bary. Tańsze noclegi można znaleźć w hostelach, kwaterach prywatnych oraz bungalowach.

Plaża i wczasy

      Wiele hoteli posiada dostęp do własnych plaż, które wyposażone są w leżaki i parasole. Najpiękniejsze, białe, piaszczyste plaże usytuowane są jednak wzdłuż wybrzeża. Przyciągają turystów możliwością uprawiania sportów wodnych oraz obserwowania podwodnego życia.

      Nowoczesna stolica Malezji i jej wspaniałe budowle, malownicze plaże i czysta woda oraz przepiękna przyroda sprawiają, że Selangor staję sie idealnym miejscem na spędzenie wakacji. Warto wybrać się na letni wypoczynek do Selangoru, aby poczuć wspaniały klimat Malezji i odkryć jej najpiękniejsze zakątki.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Malakka Malakka Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malezyjskiego... Półwysep Malajski Półwysep Malajski Pulau Tioman Pulau Tioman Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Region Langkawi Region Langkawi Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Sabah Sabah Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Terengganu Terengganu Wyspa Borneo Wyspa Borneo Podstawowe informacje        Wyspa Borneo jest jedną z Wielkich Wysp Sundajskich , położoną w zachodniej części Archipelagu Malajskiego na Oceanie Spokojnym . Północna część wyspy - stany Sarawak i... Wyspa Penang Wyspa Penang Podstawowe informacje        Wyspa Penang , administracyjnie przynależna Malezji , położona jest przy północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego . Wyspa swoim kształtem przypomina żółwia. Penang... Wyspa Redang Wyspa Redang Wyspa Redang jest największą z wysp Archipelagu Redang , położonego na Morzu Południowochińskim u wschodnich wybrzeży Malezji . Redang przyciąga turystów krystalicznie czystą wodą, białymi plażami , bogatą ofertą sportów wodnych...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl