Sabah

Malezja
Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo. Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego obszaru Borneo stanowią tereny górzyste.
      Sabah jest drugim co do wielkości stanem w Malezji, położonym w północno - wschodniej części wyspy Borneo. Stolicą stanu jest Kota Kinabalu, położona nad Morzem Południowochińskim. Na terenie stanu Sabah można odnaleźć wspaniałe lasy równikowe, piękne plaże, zapierające dech krajobrazy oraz miejsca, gdzie można obcować z tradycją i kulturą Malezji.

Zabytki

      W stolicy stanu – Kota Kinabalu warto zobaczyć wieżę zegarową Atkinsona z 1902 r., meczet państwowy, Muzeum Stanowe oraz zabytkową siedzibę poczty. W pobliżu Kota Kinabalu znajduje się historyczna wioska Monospiad Cultural Village, w której obejrzeć można tradycyjne budownictwo ludu Kadazandusun oraz poznać historię wielkiego wojownika Monospiada.
      W miejscowości Sandakan znajduje się wiele interesujących zabytków, m. in. muzeum Agnes Keith, katedra św. Michała z XIX wieku i chińska świątynia Puu Gih Jih, a w najbliższej okolicy znajduje się Park Pamięci, istniejący w miejscu japońskiego obozu jenieckiego oraz Buli Sim Sim – malownicza wioska na palach.

Kulinaria

      Kuchnia malajska obfituje w przyprawy i mleko kokosowe. Podstawą większości potraw jest ryż, podawany jako nasi lemak – z orzeszkami ziemnymi, kokosem i rybą w sosie curry, bee hoon goreng – smażony makaron ryżowy czy też bee hoon soup – zupa z makaronem ryżowym. Kulinarne specjały przyrządzane są również z warzyw, ryb, kurcząt i innego rodzaju mięs (z wyjątkiem wieprzowiny) oraz owoców morza. W upalne dni dla ochłody warto spróbować tradycyjnego malezyjskiego deseu ali batu campur – mieszaniny lodów z fasolą, kukurydzą i cukrem palmowym, jednego z egzotycznych owoców lub świeżo wyciskanych soków z mango, arbuza lub karamboli.

Sport i rozrywka

      Stan Sabah istnieje wiele możliwości aktywnego spędzenia urlopu. Można skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych: nurkowania (zwłaszcza na rafie koralowej wokół wyspy Sipadian), żeglowania, surfingu, pływania, spływów górskimi rzekami (głównie na rzece Padas), jazdy na nartach wodnych, a także uczestniczenia w wyprawach trekkingowych i graniu w golfa.
Pokaż cały opis

      Przy Sabahośrodkach wypoczynkowych i hotelach znajdują się liczne restauracje, kawiarnie, bary i dyskoteki oraz liczne sklepy z regionalnymi pamiątkami.

Festiwale

      Drzewa kokosowe mają duże znaczenie dla gospodarki stanu Sabah, zwłaszcza dla regionu Kudat. Dlatego też co roku 2 września obchodzony jest tutaj Międzynarodowy Dzień Kokosa, podczas którego organizowane są liczne atrakcje, jak np. zawody w wyciskaniu mleka kokosowego, pokazy mody, wystawy rękodzieła. W maju w stanie Sabah obchodzone jest Święto Zbiorów Kadazan, czyli święto dziękczynienia, obchodzone przez rolników z plemienia Kadazan na zakończenie zbiorów ryżu. W kwietniu i maju odbywa się na terenie całego stanu Festiwal Sabah, podczas którego prezentowana jest kultura około 30 grup etnicznych, zamieszkujących te tereny. We wszystkich miejscowościach organizowane są wówczas wydarzenia kulturalne, przybliżające tradycje poszczególnych grup – wystawy rękodzieła, pokazy taneczne, występy muzyczne, czy degustacje potraw.

Wakacje, transport, drogi

      Z Polski nie kursują bezpośrednie loty do Malezji, dlatego w trakcie podróży trzeba przesiąść się Sabahna jednym z europejskich lotnisk. Z Europy można dostać się samolotem na lotnisko w stolicy Malezji – Kuala Lumpur. Z Kuala Lumpur lub innego azjatyckiego portu lotniczego można dotrzeć na lotnisko Kota Kinabalu lub Sandakan. Do Sabah również kursują promy: z Labuan do Kota Kinabalu, z Zamboanga na Filipinach do Sandakan oraz z Nunukan w Indonezji do Tawau.

Wynajem samochodów

      W stanie Sabah w większych miejscowościach istnieją krajowe wypożyczalnie samochodów, a także mają tu swoje siedziby światowe agencje np. Hertz na lotnisku Kota Kinabalu. Wynajęcie średniej klasy ekonomicznego samochodu 4 - osobowego kosztuje od 45 euro za jeden dzień. W całej Malezji obowiązuje ruch lewostronny, uznawane jest tutaj międzynarodowe prawo jazdy. Posługując się polskim prawem jazdy, należy posiadać jego tłumaczenie na język angielski.

Wycieczki i rejsy

      Spędzając wakacje w Sabah koniecznie trzeba wybrać się do Parku Narodowego Kinabalu. SabahMożna podziwiać w nim wspaniałą roślinność, m.in. największe na świecie pasożytnicze kwiaty – raflezje, a także wybrać się na wspinaczkę górską na szczyt Gunung Kinabalu.
      W pobliżu miejscowości Sandakan znajduje się Rezerwat Leśny Sepilok i Sanktuarium Orangutanów, gdzie można obserwować i karmić orangutany, gibony, nosacze, malezyjskie niedźwiedzie i łuskowce. W okolicy Sandakan znajdują się również wspaniałe jaskinie wapienne Gomantong.
      Warto wybrać się także do Parku Narodowego Tunku Abdul Rahman, który położony jest na pięciu wyspach: Papau Gaya, Manukan, Sali, Mamutik i Sulug. Można tu podziwiać, oprócz pięknych plaż i czystej wody, wspaniałe lasy namorzynowe, liczne małpy, łuskowce i brodate świnie.

Pogoda i temperatury

      Klimat Sabah jest gorący i wilgotny. Pora deszczowa trwa tutaj od października do lutego, a temperatura powietrza spada wówczas do około 23°C. Najcieplejszym miesiącem jest maj, gdy temperatura powietrza osiąga 32°C. Temperatura wody w morzu utrzymuje się na poziomie 29°C.

Noclegi

      Ośrodki wypoczynkowe i hotele w stanie Sabah są zlokalizowane głównie na wybrzeżu. Luksusowe hotele, prowadzące obsługę gości w systemie all inclusive, oferują dostęp do basenów, kortów tenisowych, pól golfowych, centrów odnowy biologicznej i restauracji. Tańsze zakwaterowanie można znaleźć w motelach i kwaterach prywatnych.

Plaża i wczasy

      Wspaniałe plaże w Sabah znajdują się wzdłuż wybrzeży wyspy oraz na otaczających ją mniejszych wysepkach, m.in. Papau Gaya, Manukan, Sali. Oblewające je wody obfitują w rafy koralowe, które można podziwiać podczas nurkowania.
      Białe, piaszczyste plaże, przezroczysta, lazurowa woda, palmy kokosowe i zielone lasy równikowe stanowią doskonałe tło dla wakacyjnego wypoczynku. Warto skorzystać z jednej z ofert last minute, aby wybrać się na wycieczkę do Sabah – magicznej krainy, przyciągającej pięknem przyrody i bogatym zapleczem turystycznym.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Malakka Malakka Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malezyjskiego... Półwysep Malajski Półwysep Malajski Pulau Tioman Pulau Tioman Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Region Langkawi Region Langkawi Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Selangor Selangor Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego obszaru... Terengganu Terengganu Wyspa Borneo Wyspa Borneo Podstawowe informacje        Wyspa Borneo jest jedną z Wielkich Wysp Sundajskich , położoną w zachodniej części Archipelagu Malajskiego na Oceanie Spokojnym . Północna część wyspy - stany Sarawak i... Wyspa Penang Wyspa Penang Podstawowe informacje        Wyspa Penang , administracyjnie przynależna Malezji , położona jest przy północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego . Wyspa swoim kształtem przypomina żółwia. Penang... Wyspa Redang Wyspa Redang Wyspa Redang jest największą z wysp Archipelagu Redang , położonego na Morzu Południowochińskim u wschodnich wybrzeży Malezji . Redang przyciąga turystów krystalicznie czystą wodą, białymi plażami , bogatą ofertą sportów wodnych...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl