Rumunia – kraina różnorodności
Położona w południowo - wschodniej części
Europy Rumunia zajmuje obecnie obszar 238 391 kilometrów kwadratowych i sąsiaduje z takimi państwami jak
Węgry i
Serbia na zachodzie,
Bułgaria na południu,
Ukraina i
Mołdawia na północy. Posiada także dostęp do
Morza Czarnego i nietuzinkową stolicę w postaci
Bukaresztu, będącego jednocześnie największym miastem kraju. Wśród większych ośrodków Rumunii znajdziemy również takie miasta jak
Braszów,
Jassy,
Konstanca,
Timişoara czy
Kluż -
Napoka.
Rumunia jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem turystycznym. Odnajdziemy tu wspaniałe
połacie górskie, umożliwiające niezapomniane wędrówki, ciągnące się kilometrami
plaże, na których zażyjemy kąpieli tak wodnych, jak i słonecznych, niewielkie
wsie i
miasteczka, będące wiecznie żywym dokumentem tutejszego folkloru, a także nieskażone ręką cywilizacji krajobrazy, których ukształtowanie i szata roślinna od stuleci zachwycają podróżnych.
Kraj ten, zamieszkiwany przez 22, 3 mln ludności, może poszczycić się niezwykle zróżnicowaną strukturą narodowościową. Najliczniejszą grupę stanowią tu oczywiście Rumuni, choć znajdziemy tu też
Węgrów,
Romów,
Ukraińców,
Niemców,
Rosjan czy
Turków. Dominującą religią jest tu prawosławie, zaś obok języka rumuńskiego w użyciu pozostają
niemiecki i
węgierski. Choć Rumunia dzieli się oficjalnie na czterdzieści jeden okręgów i
Bukareszt, jako miasto wydzielone, w użyciu wciąż pozostają popularne nazwy historyczne tutejszych krain, których symbole widnieją na godle kraju. Mowa oczywiście o takich krainach jak
Wołoszczyzna, Mołdawia,
Dobrudża,
Banat i
Siedmiogród.
Pogoda i noclegi
W Rumunii panuje
klimat umiarkowany,
kontynentalny, w partiach górskich nieco chłodniejszy. Średnia temperatura powietrza w
Bukareszcie oscyluje w granicach – 3 °C w styczniu i 23 °C w lipcu. Na oferty
last minute najlepiej decydować się wiosną bądź jesienią, kiedy naturalne piękno krajobrazu mieni się wszystkimi kolorami tęczy, a warunki do zwiedzania wydają się najkorzystniejsze. Jeśli chodzi o turystykę, Rumunia posiada solidną bazę
noclegów, wśród których bez problemu zarezerwujemy dla siebie miejsce czy to w
apartamentach hotelowych, czy w
kwaterach prywatnych o zróżnicowanych kosztach oraz standardzie.
Pejzaże i zabytki
Na terenie Rumunii znajdziemy aż siedem obiektów, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Delta Dunaju, figurująca na liście najdłużej, zajmuje powierzchnię 3446 kilometrów kwadratowych. Szacuje się, że zamieszkuje ją około 300 gatunków ptaków i 85 gatunków ryb słodkowodnych, zaś na jej szatę roślinną składa się aż 1200 gatunków. Na liście UNESCO widnieją także kościoły warowne Siedmiogrodu, wznoszone od XIII do XVI wieku przez miejscową ludność, uważany za architektoniczne arcydzieło Monastyr w Horezu, założony w 1690 roku przez księcia Konstantyna Brincoveanu, czy malowane cerkwie północnej Mołdawii. Choć na listę wpisano tylko osiem z nich, na całej Bukowinie znajdziemy ich znacznie więcej. Niemal wszystkie cerkwie charakteryzuje podobny układ pomieszczeń, bogate malownictwo tak wewnętrzne, jak i zewnętrzne, a także skromna ilość niewielkich okienek.
UNESCO doceniło także osiem drewnianych cerkwi Marmaroszu, których powstanie datuje się na wiek XVII i XVIII, fortece dackie w górach Orăştie z I w. p. n. e. oraz I w. n. e., oraz Stare Miasto Sighisoary, gdzie znajduje się średniowieczny, ufortyfikowany gród. Co ciekawe, każdego roku w lipcu odbywa się tu Festiwal Średniowieczny. Istotnym miejscem miasta jest także Wieża Zegarowa, licząca sobie sześćdziesiąt cztery metry wysokości i będąca aktualnie siedzibą Muzeum Historycznego.
Atrakcje turystyczne
Rumunia to doskonałe miejsce na wypoczynek zwłaszcza dla miłośników natury, którzy ponad wielkomiejski zgiełk i turystyczny przepych cenią sobie pierwotne piękno przyrody, definiowanej tu poprzez niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Ponieważ niemal jedna trzecia kraju zajęta jest przez Karpaty Wschodnie i Południowe, Rumunia stanowi solidną bazę do wielogodzinnych, górskich wycieczek. To w Karpatach Południowych (zwanych także Alpami Transylwańskimi), a konkretniej w Górach Fogarskich znajduje się najwyższy szczyt kraju – liczący sobie 2543 m n. p. m. Moldoveanu. Miejsce to chętnie przez turystów odwiedzane, z dobrze oznakowanymi szklakami, z lasami iglastymi i bukowymi na niższych partiach, oraz kosodrzewiną i halami pasterskimi w partiach wyższych. Oprócz Gór Fogarskich do większych masywów zalicza się tu Retezat, Paringu i Bucegi. Największymi masywami Karpat Wschodnich są z kolei Góry Kelimeńskie i Rodniańskie.
Ponieważ Rumunia posiada dostęp do Morza Czarnego, turyści wybierają ją na miejsce na urlop także przez wzgląd na jej piękne plaże. Warto tu wspomnieć zwłaszcza o Konstancy, stanowiącej największy port handlowy kraju, a także solidnie zagospodarowany ośrodek turystyczny, którego największą chlubą jest słynne kąpielisko Mamaja z ciągnącą się przez osiem kilometrów, piaszczystą plażą.
Rumunia to także kraina wielu źródeł mineralnych i termalnych, dzięki czemu powstała tu cała sieć obiektów uzdrowiskowych. W kilkudziesięciu placówkach wyleczymy się, więc z chorób reumatycznych, niewydolności serca, dolegliwości ze strony układu krążenia, a nawet przypadłości żołądkowych czy dermatologicznych. Bez względu, więc na to, czy wartością priorytetową jest dla nas relaks w kurortach, wycieczki górskie, wylegiwanie się na plaży czy podziwianie naturalnego piękna krajobrazu, Rumunia wydaje się doskonałym miejscem na niepowtarzalny urlop.