Rozśpiewane miasteczko

Chorwacja » Dalmacja » Omiš
Omiš - Rozśpiewane miasteczko w sercu Dalmacji

Omiš, miasteczko w sercu Dalmacji, przy ujściu rzeki Cetiny już od 44 lat gości najlepsze grupy śpiewające klapy, które pielęgnują i promują autochtoniczna muzykę dalmatyńską i śpiewanie a capella.

Klapy w Chorwacji posiadają status niematerialnego dobra kultury, a w ostatnich latach przeżywają one prawdziwy renesans dzięki licznym festiwalom, tak więc popularność klap rozprzestrzeniła się również daleko poza Dalmację. Zasługę ma tu Festiwal Klap Dalmatyńskich w Omišu, który od 1967 roku pielęgnuje tradycyjne brzmienie wybrzeża i wysp chorwackich, a w tym roku impreza ta będzie trwała przez cały lipiec. Omiš znajduje się około 20 kilometrów na południowy-wschód od największego miasta dalmatyńskiego - Splitu, z którym jest bardzo dobrze skomunikowany.

Historia tego niewielkiego miasteczka, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z X wieku, jest długa i ciekawa o czym świadczą liczne zabytki, kościoły pochodzące z okresu od X do XVIII wieku, twierdza, muzeum i inne.

Dobre położenie miasteczka na ujściu Cetiny umożliwiło w przeszłości jego obronę, a obecnie jest wyjątkową atrakcją na wybrzeżu Adriatyku. Imponująca kamienna brama, przez którą czysta Cetina wlewa się do morza, jest geologicznym symbolem tego zabytkowego miasta, a rzeka jest jednocześnie jedyną drogą do zaplecza od rzeki Jadro do Vrulja. Historyczne centrum miasta znajduje się na wschodnim brzegu Cetiny.

Omišanie byli znanymi piratami, ułatwiało im to położenie miasta i ich lekkie, szybkie łodzie. W czasach największych wypraw na czele piratów stali książęta Kačići, którzy przez całe dwa wieki dowodzili napadami na galeony papieskie i statki handlowe silnej Wenecji, Dubrownika, Splitu, Kotoru...

O bogatej historii Omišu świadczą liczne zabytki. Historię piracka prezentują twierdze Mirabella (Peovice) i Starigrad (Fortica). Omiš chroniły mury obronne z trzech stron, a od północy chroniła go góra. Taki stan utrzymywał się do XIX wieku, a potem mury zostały w dużej części zburzone.

Riwiera Omiš ma długość około 30 kilometrów, znana jest z różnorodnych plaż, a w niewielkich miejscowościach rybackich spokój może znaleźć każdy, kto chce uciec od miejskiego zgiełku. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu coś dla siebie, ponieważ na wyciagnięcie ręki jest rafting na rzece Cetinie, wspinaczka, paralotniarstwo, nurkowanie, żeglarstwo, siatkówka plażowa, tenis i inne możliwości uprawiania sportów na lądzie, w wodzie i w powietrzu.
Pokaż cały opisŹródło: CNTB
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Marek (Świdnik , 2012-11-22) - Średnia ocena: 3.2
Nemira malowniczo poł.blisko do plaży,dobre retauracje,dodatkowe atrakcje(rejs statkiem,rafting)

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Krzysztof (Sośnie, 2012-10-07) - Średnia ocena: 4.9
Piękne widoki,miejscowość śliczna .

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Hotel Brzet
Irena (Żnin, 2012-10-04) - Średnia ocena: 4.4
Blisko plaży, Przejście przez uliczkę, ale nie jest to uciążliwe. Przepiękne widoki, Odległość od Omis w sam raz na wieczorny spacer. Pokoje wyposażone w to co trzeba. Bardzo czyste. Przemiła i pomocna obsługa. Przystępna cena. W pobliżu rewelacyjna piekarnia. Bary plażowe i puby. Przyzwoita kawiarnia hotelowa. Plaża wąska i kamienista, ale i tak na tamte okolice bardzo dobra.

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Michał (Mysłowice, 2012-09-20) - Średnia ocena: 2.9
Blisko morza :)

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Renata (Rzeszów, 2012-09-20) - Średnia ocena: 4.6
Bardzo duzy apartament, oraz bogate wyposażenie w sprzęty AGD itd..

Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Piotr (Gdynia, 2012-09-17) - Średnia ocena: 4.5
Duży balkon z pięknym widokiem na morze:) położenie blisko centrum,
Chorwacja » Dalmacja » Omiš
Piotr (Gdynia, 2012-09-17) - Średnia ocena: 4.2
piękna duża plaża co jest rzadkością w chorwacji:)

Chorwacja » Dalmacja » Omiš
Dagmara (Grójec, 2012-01-26) - Średnia ocena: 5.0
Urokiwe miejsce, fantastyczne miasteczko, chyba jedyne położona maksymalnie blisko gór, że miało się wrażenie iż skały wyrastają z budynków. Urokliwe uliczki masa spacerowiczów. Restauracje, kawiarnie, lodziarnie zapraszają od porannych godzin do nocnych swoimi przysmakami. Warto się kilka razy zapomnieć w te smakołyki, fantastyczne owoce morza. Polecamy

Chorwacja » Dalmacja » Omiš
Kamila (Warszawa, 2012-01-02) - Średnia ocena: 5.0
Przeurocza miejscowość, zadbane uliczki, ładne budyneczki, mini staróweczka. Fajne restauracyjki, kawiarnie, lodziarnie serwujące swoje przysmaki. Wieczorem miasteczko rozbłyska masą latarni i światełek co nadaje mu romantyczny wygląd. Miasteczko otoczone skalami co nadaje mu specyficzny klimat jakby było wrośnięte w skały. Polecamy rybki w knajpach niebo w ustach.

Chorwacja » Dalmacja » Omiš
Kamila (Rzeszów, 2011-10-10) - Średnia ocena: 3.7
Niewielkie miasteczko położone między Makarską a Splitem. Omis znajduje się u stóp gór nad rzeką Cetiną. Jest to wspaniała baza wypadowa do zwiedzenia Trogiru, Splitu czy Dubrovnika. Warto również udać się na wycieczkę na jedną z wysp znajdującą się nieopodal Omisa takich jak np.: Brac, Hvar czy Korculę. Będąc w Omisu polecam wszystkim aktywnym udanie się na rafting na rzece, wspinaczkę górską lub na surfing. Panują tam doskonałe warunki do uprawiania tych sportów.

Chorwacja » Dalmacja » Omiš
Karolina (Lublin, 2011-10-07) - Średnia ocena: 3.9
Omis to małe miasteczko w sercu Dalmacji, położone pomiędzy Splitem i Makarską, położone u ujścia rzeki Cetiny. Liczne plaże i zatoczki, rośliny śródziemnomorskie, bogata oferta kulturowa i gastronomiczna, świeże powietrze i turkusowe morze czynią riwierę omiską doskonałym miejscem wypoczynkowym dla tych, którzy chcą oderwać się od codzienności. Omis jest dosłownie pełen restauracji, konob i kawiarni. Rewelacyjne miejsce na wakacje.

Chorwacja » Dalmacja » Omiš
Piotrek (Ostrołęka, 2011-10-06) - Średnia ocena: 4.1
Miasteczko jest jest spore - można tam znaleźć ciche zakątki, dużo knajpek i innych sklepów, bazar, wesołe miasteczko. Położenie super - ujście rzeki (wycieczki łodziami), duże "piaszczyste" plaże (ja widziałem czyste), port, kempingi, dogodne połączenie ze Splitem (autobusem), góry a na nich zamki, a do tego niezbyt drogo.
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl