Roditelj ozdobił port

Chorwacja » Dalmacja » Supetar
Supetar - „Roditelj” ozdobił port

Miasto Supetar, względnie jego port od początku maja zdobi 104 letnia bracera, która świadczy o wiekowej tradycji morskiej wyspy Brač. Chodzi o statek Roditelj, najstarszej zbudowanej bracerze nad Adriatykiem i jednocześnie zabytku kultury Chorwacji. Statek został zbudowany w 1907 roku w porcie Piran w Słowenii. Powstał bez jakiejkolwiek obróbki maszynowej, jako praca ręczna dawnych mistrzów. Pierwotne zastosowanie statku to transport ładunków i głównie woził kamienie. Szczególnie ważną rolę odegrał podczas Drugiej Wojny Światowej, kiedy brał udział w transporcie uchodźców do El Shalt. W połowie ubiegłego wieku wbudowano w nim napęd silnikowy i stał się żaglowcem z silnikiem, który wykorzystywano głównie do wycieczek turystycznych. Wiele osób uważa, że bracera jest charakterystycznym żaglowcem, który można było spotkań na całym wybrzeżu Dalmacji i Istrii, aż do zatoki Wenecji. Rola bracery obecnie to prezentacja Supetru i wyspy Brač na różnych regatach i będzie wykorzystywana do atrakcyjnych wycieczek. Dopóki jest przycumowany, statek będzie muzeum żeglugi na świeżym powietrzu z eksponatami, które zachowane zostały i podarowane przez dawne rodziny z Supetaru. Położony jest wokół zatoki św. Piotra, i według tej nazwy nazwano też miasto, Supetar jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków turystycznych. Jest tu wiele przepięknych plaż, zabytków i kościołów. W Supetarze do dyspozycji jest różnorodne zakwaterowanie, odbywają się liczne imprezy, festiwale i niezapomniane wieczory letnie.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Supetar » Waterman Svpetrvs Resort
Kasia (Radom, 2011-10-25) - Średnia ocena: 4.1
Fajny hotel położony w ładnej miejscowości na wyspie Brač. Brač jest jedna z popularniejszych i bardziej zachwalanych miejsc wypoczynku w Chorwacji stąd nasz wybór. Mimo że wyspa to bez problemu można sie na nia dostać promem ze Splitu. Sam hotel a własciwie caly resort połozony w ciekawej i zielonej okolicy, bardzo dobre wyżywienie. Składa sie z kilku budynków. Goście stanowili zarówno ludzie mlodzi, rodziny jak i emeryci. Przy obiekcie bardzo ładna plaża. Okolica spokojna i raczej nie dla ludzi rozrywkowych

Chorwacja » Dalmacja » Supetar » Waterman Svpetrvs Resort
Arkadiusz (Ostrołęka, 2011-10-25) - Średnia ocena: 4.7
Hotel to wiele apartamentów rozsianych po całym kompleksie, pięknie położonych i dobrze utrzymanych. Mnóstwo atrakcji dla młodych. Dwie restauracje, jedzenia pod dostatkiem (śniadanie bufet), ogromny wybór wart swej ceny. Krótki spacer do portu a tam mnóstwo restauracji (mieliśmy tylko śniadania).

Chorwacja » Dalmacja » Supetar » Waterman Svpetrvs Resort
Marysia (Warszawa, 2011-10-25) - Średnia ocena: 4.1
Bardzo przyjemny hotel, o wysokim standardzie, przepięknie położony, w cichej spokojnej okolicy, nad samym morzem i blisko centrum miasteczka. Pokoje duże, przestronne, bardzo dobrze wyposażone i nowocześnie urządzone. Duży basen przed hotelem, wellness center, idealne miejsce na komfortowe w pełni relaksujące wakacje. Jedzenie bardzo smaczne, obsługa na wysokim poziomie.

Chorwacja » Dalmacja » Supetar » Waterman Svpetrvs Resort
Wanda (Sosnowiec, 2011-10-18) - Średnia ocena: 4.4
Świetny hotel pod względem standardu, jest to obiekt typu pawilonowego. Plaża bardzo blisko obiektu, raczej skalista, całkiem łagodne zejście do morza. Hotel jest nowocześnie urządzony a jednocześnie przytulny. Bardzo fajny odkryty basen, świetny pomysł na postawienie leżaków na kilku poziomach. Pokoje są dobrze urządzone, przytulne. Jedzenie nam bardzo smakowało, bardzo przyjemna restauracja z tarasem a raz w tygodniu jest organizowana kolacja dalmatyńska.
Chorwacja » Dalmacja » Supetar
Grzegorz (Grudziądz, 2012-06-16) - Średnia ocena: 5.0
Przepiękne klimatyczne miasteczko! Promenada wzdłuż całego miasteczka, port, kościół, targ ze świeżymi owocami i rybami. Wieczorem tętni życiem, pełno pubów i kafejek. Ludzie przyjażnie nastawieni do turystów. Plaże i żwirkowe, i kamieniste, i wybetonowane, do wyboru. Dużo plaż. Łagodne zejście do wody, idealne dla dzieci. Nie ma jeżowców. Basen ze zjeżdżalnią przy plaży. Plac zabaw dla dzieci w centrum, wesołe miasteczko. Dużo atrakcji na plaży: skutery wodne i inne przejażdżki wodne. Na samej wyspie jest sporo do zwiedzania, codziennie mozna w innym miejscu spędzić dzień, coś nowego zwiedzić, przeżyć. Dostać sie można promem ze Splitu.

Chorwacja » Dalmacja » Supetar
Lesław (Bielsko-Biała, 2011-11-29) - Średnia ocena: 4.4
W Supetarze bylismy po raz pierwszy i na prawde miasto nam nam sie spodobało. Przede wszystko długa promenada z przystanią, deptaki wzdłuż morza oraz plaże zwirkowe i piaszczyste. Supetar ma bardzo dobre polaczenie z ladem bo wlasnie z Supetaru odplywaja promy i wodoloty. na pewno warto tu przyjechac dla samej przyrody poniewaz cała wyspa oferuje wspaniałe krajobrazy. Nie brakuje bogatej oferty gastronomicznej, zaplecza sportowego i miejsc gdzie mozna potanczyc i posłuchac muzyki.

Chorwacja » Dalmacja » Supetar
Jerzy (Koszalin, 2011-11-05) - Średnia ocena: 3.7
Byliśmy z żoną i z dzieckiem w lipcu, było ładnie i przyjemnie. Zwłaszcza w centrum jest co robić. Jedyny problem to algi i wodorosty na miejskich plażach - ale to może wina terminu. Nieco na wschód od Supetaru jest fantastyczna, piaszczysta plaża, nieco utrudniony dojazd ale co to dla nas ;)

Chorwacja » Dalmacja » Supetar
Tomasz (Gniezno, 2011-11-04) - Średnia ocena: 4.1
Lezy na wspaniałej wyspie Brac na ktora mozna sie dostać promem. Usytuowanie w zatoce powoduje że woda jest bardzo ciepla mimo ze to wyspa. W centrum jest plac z targiem, port i promenada, sporo kawiarni i restauracji. Mozna zobaczyć kościół NMP, pomnik i galerie Ivana Rendica, mauzoleum czy tez bardzo ciekawe dzielnice miast z wąskimi uliczkami. Plaże bez zarzutu,ładne, zwirkowe i grubopiaszczyste.

Chorwacja » Dalmacja » Supetar
Eliza (Dąbrówka, 2011-09-30) - Średnia ocena: 3.8
Fajna, klimatyczna mieścina nie za duża nie za mała. Znajduje się na wyspie Brac. Dostać można się na wyspę ze Splitu promem. W sumie dobra lokalizacja do zwiedzania pobliskich wysp: Hvar czy Vis. Każdy znajdzie tu coś dla siebie są a bary, restauracje, wieczorami życie towarzyskie kwitnie. Warto wybrać się do portu w sumie dla mnie najlepsze wrażenie zrobił wieczorem. A jeśli chodzi o zabytki to jest przepiękny, stary kościół.

Chorwacja » Dalmacja » Supetar
Agata (Sosnowiec, 2011-07-03) - Średnia ocena: 3.8
Pobyt w tej miejscowości można uznać za udany, bardzo nam się podobało. Plaże w Supetarze są wąskie i kamieniste ale z łagodnym zejściem do morza. Dużą zaletą jet to ze jest targ rybny, gdzie można zakupić pyszną świeżą rybkę
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl