Restauracje w Czarnogórze

Czarnogóra
Piwo
Ulubione piwo Czarnogórców jest Nikšićko pivo (Nikszićko piwo). Robi się z jęczmienia, wody górskiej i gorzkiego i aromatycznego chmielu, zawiera 11,8 % ekstraktu i 5% alkoholu.

Rakija
loza (wódka z winogron). Aromat jej dają winogrona Vranac, które pochodzą z tego regionu i dojrzewają w ciepłym słońcu południa.

Wino
Vranac - czerwone wino wytrawne w kolorze rubinu, o przyjemnym smaku owocowym. Zawiera 12% alkoholu. Na etykietce ma oznaczony region, z którego pochodzi i numer seryjny. Vranac pro corde ma zwiększoną koncentrację proantocianidolu, który korzystnie działa na naczynia krwionośne i serce. Krstač - wspaniałe białe wino wytrawne.
Prawdziwej herbaty raczej się tu nie pije, jako ,,czaj" w restauracjach podają najczęściej miętę, rumianek lub herbatę owocową, czasami można dostać czarną. Kawa najczęściej po turecku (albo po włosku: capuccino,nescafe).

Potrawy:
Oprócz takich popularnych dań jak mięso z grilla (ćevapčići, ražnjići, vješalica, pljeskavica) kuchnia czarnogórska słynie ze swoich tradycjonalnych potraw. Kuchnia śródziemnomorska jest niezwykle łagodna. Bazuje na roślinach ziarnistych, oleju z oliwek i rybie. W restauracjach podają baraninę i jagnięciną pieczoną na rożnie lub w popiele pod specjalnym metalowym przykryciem, tzw. saciu, zupę rybną, wędzonego lub pieczonego karpia z jeziora Szkoderskiego albo ryby morskie. Ryby można przygotowywać na kilka sposobów: z rusztu, leszo i brodet. Przy pieczeniu rybę podlewa się esencją z ziół aromatycznych, najczęściej z rozmarynu. Podaje sią z sosem czosnkowym z pietruszką i olejem z oliwek, z jarzynami i sałatą. Leszo jest ryba gotowana z dodatkiem oleju z oliwek, octu winnego, listka laurowego i innych przypraw. Podaje się z gotowanymi ziemniakami albo z blitwą (rodzaj szpinaku). Brodet się przyrządza z kilku gatunków ryb. Podaje się z palentą - daniem z mąki kukurydzianej. Restauracje na rzece Bojanie, niedaleko od nas, przygotowują doskonałe i bogate dania rybne.

Polecane restauracje w Ulcinij
Rzeka „Bojana” wypływa z Jeziora Skadarskiego, wpada do morza blisko nas. Rzeka Bojana przy ujściu do morza jest znana z domków rybackich i wikendowych, budowanych częściowo na wodzie. Koło tych domków są tradycyjne urządzenia dla łowienia ryb, tzw. kalimery (mechanizm zrobiony z drzewa i sieci). Na samym ujściu wędkarze mogą łowić i rzeczne i morskie ryby, a można też zamówić w restauracji na rzece dania rybne i inne „owoce morza”.
Pokaż cały opis

Najładniejsze Restauracje w Czarnogórzerestauracje są na rzece przy ujściu. Balkon każdej z restauracji jest na samej rzece.
Restauracja: Riblji restoran MIŠKO, Restauracja: Barakuda, Restauracja Ponte,Restauracja "Antigona", Ulciń
Ceny są mniej-wiecej takie same w wszystkich restauracjach. Tą restauracje rekomendujemy bo jest na ładnym miejscu.

Co polecają Kosanowicze?
Prawdziwi turysci chca skosztowac regionalnych potraw. W naszej okolicy popularne są ryby "zubatac" i "skakavica". "Zubatac" jest morską rybą, a taką nazwę otrzymał, bo ma małe ząbki. Mięso tej ryby jest cenione, jest białe i pyszne. "Skakavica" jest rybą z rzeki Bojany. Ma taką nazwę, bo wyskakuje z wody, aby łowić muszki.. Przy smażeniu (na grillu!) rybę smaruje się gałązką rozmarynu olejem z tutejszych oliwek z przyprawami, a gotową polewa specjalnym sosem, który nadaje jej specyficzny smak. (Uwaga: cena ryb w restauracji jest po kg. Sami wybieracie rybe tzn. porcie)Jako specyficzną sałatę polecamy "szopską" sałatę z pomidorów i innych warzyw z dodatkiem sera i ostrej papryczki.

Ogólne informacje
W Czarnogórze nie brakuje miejsc, gdzie można coś zjeść. Począwszy od małych budek Restauracje w Czarnogórze(zawsze z miejscami do siedzenia), poprzez rozmaite pizzerie i fast foody, a na bardziej luksusowych restauracjach (restoran) skończywszy. Ogólnie rzecz biorąc, dla większości męskiej połowy mieszkańców Czarnogóry, podobnie jak i innych krajów śródziemnomorskich, chwile spędzone ze znajomymi w różnego rodzaju kafejkach i restauracjach są istotną częścią życia.
Najczęściej spotykanymi potrawami są dania mięsne z rusztu (jela sa roštilja): vješalica (kawałek wieprzowiny) w restauracji kosztuje ok. 5 EUR; ražnjići (szaszłyk) - 4,5 EUR; ćevapi lub ćevapčići (małe kawałki mięsa wieprzowego) - 4 EUR za porcję; karmenadla na žaru (rodzaj kotleta schabowego) - 4,5 EUR. Interesującą pozycją są popeci na podgorički način (czyli rolada mięsna wypełniona szynką i serem) - 6,5 EUR. Zupy nie są silną stroną tutejszej kuchni. Z sałatek warto skosztować chyba najpopularniejszą sałatkę pomidorową z serem feta i dodatkiem octu oraz czosnku (šopska) - 1,3 EUR. Można również zamówić oliwki (masline) - 2 EUR, a także pieczoną paprykę (pečena paprika) - 1,3 EUR.Kawę (obična kafa) najczęściej podaje się w specjalnych naczyniach służących do jej przyrządzania (džezva). W zależności od miejsca mała filiżanka kawy kosztuje 0,2 - 0,4 EUR. Zazwyczaj wraz z kawą otrzymuje się Restauracje w Czarnogórzeszklankę wody gratis. Woda pochodzi z kranu, ale smakuje lepiej niż nasza woda niegazowana. Na herbatę (čaj) raczej nie ma co liczyć. W staroświeckich knajpach i restauracjach szybkiej obsługi (express restoran - luksusowa wersja naszych barów mlecznych) można ewentualnie dostać rumianek, mieszankę górskich ziół lub miętę.

Przykładowe ceny warzyw i owoców na straganie w Budvie:
artykuł cena za 1 kg (EUR)wymowa
jabłka 1,2 jabuka
winogrona 1 groždje
pomidory 1 paradajz
cebula 0,8 luk
ogórki 0,8 krastavac
granaty 1,4 šipak
brzoskwinie 2 breskva
papryka 1paprika

Ceny w sklepach
- chleb 0,46 Euro
- mleko 0,6 Euro
- śmietana 0,45 Euro
- pomidory 1,5 Euro
- jajka 0,1 Euro
- truskawki 1,3 Euro
- ryba 6-8 Euro
- mięso 5-7 Euro
- puszka piwa 0,5-0,7 Euro
- czekolada 0,6 Euro
- ketchup 1 Euro
- masło 1 Euro
- ser żółty 5-8 Euro
- kawa 10 dkg 0,7 Euro
- pocztówka 0,5 Euro
- cukier 0,6 Euro
- mąka 0,5 Euro - napój energetyczny 0,65 Euro

Ceny w restauracjach
Cennik restauracji w centrum Budvy
Śniadanie:
- jajecznica na szynce - 2,5 Euro
- omlet - 2,5 Euro
- naleśnika - 2,5 Euro
- Restauracje w Czarnogórzetosty - 2,5 Euro
Obiad
- pizza margarita - 3,5 Euro
- pizza calzone - 4,5 Euro
- lasagne - 5,5 Euro
- spaghetti po bolońsku - 3,5 Euro
- zupa gulaszowa - 3 Euro
- kotlet schabowy z ziemniakami - 7 Euro
- cevapcici - 4,5 Euro
- stek wieprzowy - 4,5 Eur
- krewetki - 15 Euro
- kalmary grillowane - 9 Euro
- małże - 8 Euro
- sałatka warzywna - 1 Euro
- piwo - 1,2 Euro
- wino (butelka) - od 1,2 do 20 Euro

Kuchnia
Najbardziej charakterystycznymi potrawami w Czarnogórze są dania mięsne z rusztu (jela sa roštilja). Vješalica (kawałek wieprzowiny) w restauracji kosztuje ok. 5 Euro, ražnjići (szaszłyk) - 4,5 Euro, ćevapi lub ćevapčići (małe kawałki mięsa wieprzowego) - 4 Euro za porcję, karmenadla na žaru (rodzaj kotleta schabowego) - 4,5 Euro. Interesującą pozycją są popeci na podgorički način (czyli rolada mięsna wypełniona szynką i serem) - 6,5 Euro. Zupy nie są silną stroną tutejszej kuchni. Z sałatek warto skosztować chyba najpopularniejszą sałatkę pomidorową z serem feta i dodatkiem octu oraz czosnku (šopska) - 1,3 Euro. Można również zamówić oliwki (masline) - 2 Euro, a także pieczoną paprykę (pečena paprika) - 1,3 Euro. Kawę (obična kafa) najczęściej podaje się Restauracje w Czarnogórzew specjalnych naczyniach służących do jej przyrządzania (džezva). W zależności od miejsca mała filiżanka kawy kosztuje 0,2 - 0,4 Euro. Zazwyczaj wraz z kawą otrzymuje się szklankę wody gratis. Woda pochodzi z kranu ale smakuje lepiej niż nasza woda niegazowana. Na herbatę (čaj) raczej nie ma co liczyć. W staroświeckich knajpach i restauracjach szybkiej obsługi (express restoran - luksusowa wersja naszych barów mlecznych) można ewentualnie dostać rumianek, mieszankę górskich ziół lub miętę.

Język
Językiem urzędowym jest serbski. Najczęściej używane języki obce to: angielski (większość mieszkańców kurortów nadmorskich biegle mówi po angielsku), włoski i niemiecki.

Kilka informacji na temat potraw w Czarnogórze:
• RAKIJA - DESTILAT Z JAJAKIEGOKOLWIEK OWOCU I ZWIĄZKU Z TYM MAMY :
• LOZA ALBO LOZOVACA (loza albo lozowacza) -rakija z winogron
• SLJIVOVICA (szljiwowica) - ze śliwek
• PREPECENICA (prepeczenica) ze sliwek, podójnie destilowana
• MANASTIRKA - ze śliwek wg receptury serbskych zakonikow
• JABUKOVACA -(jabukowacza) ze jabłek
• KRUSKOVACA (kruszkowacza) albo VILJEMOVKA - ze gruszek
• KLEKOVACA (klekowacza) ze sliwek z owocamy jałowca
• KAJSIJOVACA (kajsijowacza) Restauracje w Czarnogórzeze moreli
• TRAVARICA -- ze sliwek albo winogron wzbogacona róznymi ziolami
• PRVJENAC - (prwienac) i " KRUNA" (czyta się tak samo - korona) --rakija ze winogron 50 % doskonale jakości

KAWA:
• KAFA UKUVANA- kawa gotowana z cukrem tkzw. serbska albo prawoslawna, kelner w zasadzie pita :GORCU ILI SLADJU ? (gorcu tj. gorczu albo sladju tj slodszą)
• KAFA TURSKA - kawa po turecku, (gotowana bez cukru i podawana w zasadzie w tygiełku)
• BEWANDA - wino wytrawne rozcięczone wodą
• GEMIST - (gemiszt) wyno wytrawne rozcięczone woda mineralna)
• SPRICER - (szpricer) vino wytrawne rozcięczone "sifon" sodą

POTRAWY:
• SUPE -Zupy rónego rodzaju
• CORBE (czorbe) - zupy gęste z róznimy dodatkami
• GOWEDJA - (gowedzia) - rosól wolowy
• TELEĆA - zupa cieęca
• PILEĆA - (pilecia) - rosól z kurczaka)

POTRAWY:
• HLADNA PREDJELA - ZIMNA PRZYSTAWKA
• TOPLA PREDJELA - CIEPLA PRZYSTAWKA
• NJEGUSKA PRSUTA (ńieguszka prszuta) -- cięko krojone udo wieprzowe)
• KAJMAK - (slona potrawa ze korzuchu mlecznego)
• SIR IZ ULJA (ser w oleju)
• GERICE - bardzo małutkie smazone sardynii)
• MUSULE NA BUZARU -- (muszule} potrawa z małzy
• BRODETO - ryba gotowana z róznimy jazynamy
• BUREK - sztrucel ze serem mięsem albo z innymi jarzynamy
• PITA - " sztrucel" z jarzynamy
• LIGNJE - (lignie) - kalamari
• JASTOG - homar
• KAMENICE - ostrygy
• HOBOTNICA - ośmiornica
• JEGULJA - węgorz
• MASLINE - oliwki
• GLJIVE - grzyby

JELA PO NARUDZBI - DANIA NA ZAMÓWIENIE
• KARADJORDJEVA SNICLA (karadziordziewa sznicla) sznycle z kajmakiem
• BECKA SNICLA (beczka sznicla) - sznycel po wiedensku
• PARISKA (parizka) - sznycel po parizku
• JELA SA ROSTILJA (rosztilja) - GRILOWANE POTRAWY
• MJESANO MESO - (mieszano meso) - rózne rodzaje mięsa grilowanego zuz dodatki
• ĆEVAPCIĆI (ciewapczici) -grilowane mielone mięso
• RAZNJIĆI - (rażńići) - rodzaj szaszliku
• PLJESKAVICA - grilowane mięso z cebulą
• VJESALICA (wieszalica) - grylowany karczek róznego smaku
• MUĆKALICA - (pikantna potrawa z mięsa podobna czasamy do bograczu, gulaszu...)

GOTOVA JELA - DANIA JUZ PRZYGOTOWANE
• MUSAKA - zapiekane mięso z ziemniakamy,albo baklazanami krojonym na plastry
• SARMA - goląbki w lisciu kiszonej kapusti
• PASULJ PREBRANAC - w zasadzie postna potrawa ze fasoli pieczonej w piekarniku
• KACAMAK (kaczamak) kaszka kukurydzana z kwasnim mlekiem albo kajmakiem
• PAPRIKASZ (paprikasz) -potrawa z ryb albo miesa podobna do gulaszu
• SVINJSKO PECENJE (swińsko peczenie)- pieczeń wieprzowa
• PILEĆE PECENJE (pilecie peczenie)- kurczak pieczoni
• PUNJENA PAPRIKA -(puńiena) - papryka nadziewana mięsem
• DJUVEC - (dziuwecz)- pieczona albo gotowana potrawa z jarzynami
• LESO GOVEDINA (leszo gowedina) gotowana wolowina)
• ODOJAK SA RAZNJA (odojak sa rażnia)- pieczony młody prasiak
• SVINJSKA KOLJENICA - GOLĄKO WIEPRZOWE
• TELEĆA KOLJENICA (telecia) - gicz cielęce
• JAGNJEĆE PECENJE (jagniecie peczenie) - pieczeń jagnieca

Uwaga: w jadlospisie byc moze znajdziesie termin : ispod saca (sacza) albo pod sacem (saczem) - to metalowa pokrywka pod którą się piecze mięso razem z ziemniakami, chleb równiez
• KUKURUZA - chleb z kukurydzy
• RIBE - RYBY
• PASTRMKA - pstrąg
• SARAN (szaran) - karp
• STUKA (sztuka) - szczupak
• JEGULJA - wegorz
• SKUSA (skusza) - makrela
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Czarnogóra » Region Budva » Budva » Hotel Slovenska Plaža
Bartłomiej (Toruń, 2012-09-16) - Średnia ocena: 4.6
Fajne miejsce, dobrze położone i wyposażone. Miła obsługa, dobre jedzenie. Bardzo kameralne i spokojne. Jakość wyposażenia pokoi nie dla wymagających ale dostosowane do ceny. Idealne miejsce dla grup znajomych i młodych par szukających fajnego spokojnego miejsca za rozsądną cenę.

Czarnogóra » Region Bar » Ulcinj » Apartamenty Medina
Tadeusz (Chorzów, 2012-09-13) - Średnia ocena: 5.0
dobra cena za apartament,która był adekwatna do standardu i opisu. Miejscowość ładna i przyjemna w całym tego słowa znaczeniu. Cenowo bardzo podobnie jak w Polsce(Chorwacja dwa razy droższa). Na Wielkiej Plaży piasku nie zabraknie dla nikogo jak i miejsca.

Czarnogóra » Region Budva » Budva » Apartamenty Slovenska Plaža
Kamil (Piastów, 2012-02-16) - Średnia ocena: 4.4
W tym rejonie Europy byliśmy już nie jednokrotnie ale dopiero pierwszy raz zawitaliśmy do Czarnogóry. Szczerze mówiąc mieliśmy pewne obawy co do jakości tutejszej bazy wypoczynkowej ale w tej chwili już nawet nie pamiętam jakie było tego uzasadnienie. w każdym bądź razie nie znalazło żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Ośrodek jest zdecydowanie wart polecenia a jego największe zalety to położenie blisko plaży, fajne baseny, bardzo mila obsługa oraz możliwość wykupienia all inclusive.

Czarnogóra » Region Budva » Budva » Hotel Slovenska Plaža
Rafał (Warszawa, 2011-12-02) - Średnia ocena: 5.0
Hotel bardzo fajny. Pokoje ładne, jasne. Do plaży jest tu dość blisko. Plaża z drobnych kamyczków, łagodne zejście do morza. Na miejscu są różne plaże- jedne mniej, drugie bardziej zatłoczone. W sierpniu jest tu bardzo gorąco. A turystów w mieście jest chyba w tym okresie więcej niż mieszkańców. Fajny hotel dla rodzin z dziećmi: są tu różne animacja dla dzieci, plac zabaw, a w restauracji- specjalne krzesełka dla dzieci.

Czarnogóra » Region Budva » Budva » Hotel Slovenska Plaža
Paweł (Wisła, 2011-11-24) - Średnia ocena: 3.9
Dobry standard obiekt i nie wygórowana cena, tak można ocenić ten obiekt. Bardzo dobra lokalizacja niedaleko do centrum miejscowości a do piaszczystej plaży jakieś 100 metrów. Sama plaża ma łagodne zejście i jest całkiem dobrze zagospodarowana. Jest możliwości wypożyczenia odpłatnie leżaków i parasoli ale my z tego nie korzystaliśmy. Pokoje w hotelu są przyjemne, schludne, codziennie sprzątane.

Czarnogóra » Region Bar » Ulcinj » Apartamenty Medina
Rafał (Katowice, 2011-11-09) - Średnia ocena: 3.6
Całkiem fajne apartamenty, byliśmy tam ze znajomymi w zeszłym roku. Obsługa bezproblemowa - mielismy dużo luzu ;) ogólnie wszędzie w miarę blisko, wyposażenie proste ale akurat to co było potrzebne. Miasto fajne i mili ludzie.
Czarnogóra » Region Bar » Sutomore
Grzegorz (Warszawa, 2019-07-22) - Średnia ocena: 4.8
Trzy plaże. Dwie bardzo urokliwe .Miejska za bardzo zurbanizowana

Czarnogóra » Region Bar » Podgorica
Marysia (Włocławek, 2012-01-20) - Średnia ocena: 4.5
Podgorica jest bardzo interesujacym miastem. Przede wszystkim ladny krajobraz ktory zawdziecza kilku rzekom przeplywajacym przez miasto w tym jedns przez samo centrum. Jest tu kilka ciekawych obiektow jak wieza zegarowa w dzielnicy muzułmańskiej, cerkiew i ruiny a takze most Milenium ktory jest budowla nowoczesna ale ciekawą i punkt widokowy tz. Gorica Hill.

Czarnogóra » Region Budva » Tivat
Marcin (Komorowo, 2011-12-22) - Średnia ocena: 4.0
Miejscowość lezy nad Zatoką Kotorską w ładnym,zielonym miejscu. Mimo że niewielka to nowoczesna. Woda jest wręcz błękitna, plaże zwirkowe i samo wybrzeze skaliste. Bardzo dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych-nurkowanie,żeglarstwo itp. Osoby szukajace rozrywki tez nie powinny sie nudzić chociaz aż tak wie,ku atrakcji wieczornych nie ma. Do Kotoru i Herceq Novi mamy stad ok 10 km a tam piekne starówki.

Czarnogóra » Region Budva » Bečići
Małgorzata (Warszawa, 2011-12-21) - Średnia ocena: 5.0
Becici to miejscowość koło Budvy- jej plaże często odwiedzają turyści z Budvy. To mniejsza i spokojniejsza miejscowość, która znana jest głównie z tego, że można tu znaleźć długą i szeroką plażę. Becici to typowy kurort turystyczny- nie jest natomiast tak gwarny jak np w Budvie czy Ulcjinju. Zachwyciła nas otwartość mieszkańców: mimo, że czasem ciężko było się porozumieć (język w Czarnogórze wbrew pozorom ciężko zrozumieć dla Polaków) byli bardzo serdeczni i pomocni.

Czarnogóra » Region Budva » Budva
Małgorzata (Warszawa, 2011-12-21) - Średnia ocena: 5.0
Bardzo fajne miasto w Czarnogórze. Polecam osobom szukającym rozrywki: wzdłuż promenady nadmorskiej jest tu wiele barów i dyskotek, które licznie odwiedzane są wieczorami. Polecam tym, którzy szukają słońca- koło Budvy jest kilka plaż- żwirkowych, a słońca nigdy nie brakuje. W przeciwieństwie do pobliskiej Chorwacji, ne trzeba tu pływać w specjalnych butach, ponieważ jeżozwierze raczej sie tu nie zdarzają. W centrum miejscowości jest piękna Starówka otoczona murami- której nie można nie odwiedzić!

Czarnogóra » Region Budva » Tivat
Małgosia (Libiąż, 2011-12-20) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowosc nieduza ale bardzo malownicza, poprzecinana zatoczkami. Tivat lezy w Zatoce Kotorskiej i jest położony pośród gór. Morze jest w tym miejscu bardzo przejrzyste. Ma dobre zaplecze do uprawiania sportow wodnych. Miasto jest bardzo przytulne i ma swoja atmosferę. Fajne miejsce na wyjazd we dwoje. Blisko jest stąd do Kotoru i Budvy.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl