Region Wilno

Litwa
Wędrować po Litwie można bez końca. Niby niewielki kraj, ale jakże pasjonujący i obfitujący w bajeczne krajobrazy. Już pierwsze miejsce, które kojarzymy z Litwą oferuje turystom wiele atrakcji. Jest nim oczywiście Wilno – serce Litwy leżące u ujścia Wilenki do Wilii. Już po pierwszym spojrzeniu na Wilno można się w nim zakochać. Zachwycająca jest sama topografia miasta, która dodatkowo wzmacnia to uczucie. Wyobraźmy sobie brzegi rzek, które otoczone są wzgórzami pokrytymi zielenią. Następnie, skoncentrujmy się na najwyższym wzniesieniu i usytuujmy na nim zamek. Właśnie na najwyższym wzgórzu Wilna – 48 - metrowej Górze Giedymina (Zamkowej), wznosi się Zamek Górny, jeden z najznakomitszych zabytków Wilna.

Atrakcje, rozrywka

      Wilno słynie z ogromnej ilości cudownych zabytków architektonicznych, których zwiedzanie umila otoczenie, w którym się znajdują. Warte zaznaczenia jest to, że wileńskie Stare Miasto o powierzchni 255 hektarów należy do najbardziej rozległych w Europie. Nie trudno domyślić się, że na takim obszarze znajduje się wiele zabytków, których jest ponad tysiąc. Wśród nich można podziwiać arcydzieła architektury barokowej, gotyckiej, renesansowej i neoklasycznej. Interesujący jest podział Starego Miasta na dwie części. Jedna z nich to miejsce pierwotnej osady i oaza ciszy i spokoju. Jest to niezamieszkana część Wilna, w której można pospacerować z dala od miejskiego gwaru, rozkoszując się widokiem zamków otoczonych zielonym płaszczem koron drzew. W drugiej części mieści się główny kampus uniwersytecki, sklepy i ogromna ilość różnorodnych kawiarni. Warto tutaj przejść każdą uliczką, aby napawać się widokiem wszechobecnych zabytków, z których najsłynniejsza jest Ostra Brama, jeden z najpiękniejszych przykładów architektury renesansu i niezaprzeczalny symbol Wilna. Wilno to oczywiście miasto katedr i kościołów różnego wyznania: Katedra św. Stanisława i św. Władysława, kościoły Bernardynów, biała cerkiew Matki Boskiej, najważniejsza cerkiew w kraju – cerkiew Ducha Świętego, kościół świętych Piotra i Pawła, kościół Kalwaryjski Znalezienia Krzyża Świętego – jedno z najważniejszych celów pielgrzymek na Litwie oraz wiele, wiele innych wspaniałych przykładów różnych stylów architektonicznych. Zwiedzanie Wilna można sobie dodatkowo urozmaicić poprzez wizyty w muzeach, które oferują różnorodną tematykę i zakres prezentowanych ekspozycji. Do najciekawszych należą: Muzeum Zamkowe, Litewskie Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Stosowanej, Muzeum Mickiewicza, Galeria Bursztynu, Muzeum Litewskiego Teatru, Muzyki i Kina, Państwowe Muzeum Żydowskie, Litewskie Muzeum Ofiar Ludobójstwa oraz Muzeum Puszkina. Podczas przerw w zwiedzaniu warto przysiąść w jednym z wileńskich parków i odetchnąć świeżym powietrzem pośród zieleni. Jednym z przyjemniejszych jest park Vingis, którego wyjątkowość polega na tym, że z trzech stron otoczony jest rzeką Wilejką.
Pokaż cały opis


Atrakcje, Region Wilnorozrywka, wypoczynek

      Wokół Wilna znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest centrum rekreacyjne Belmontas, położone w pobliżu Parku Narodowego Pavilniai. Ten uroczy punkt wypadowy zapewnia swoim bywalcom przyjemny wypoczynek. Jest to znakomity ośrodek rozrywki i rekreacji, gdzie można popływać w basenie lub wypocząć korzystając z innych obiektów służących relaksowi. Znajdujące się tu restauracje zaspokajają potrzeby ciała, natomiast fontanny, mostki, wodospady i drewniane figurki – potrzeby estetyczne. Dodatkowo, bliskość parku krajobrazowego zadowoli miłośników przyrody, którzy podążając specjalnie wytyczoną ścieżką dydaktyczną mogą zachwycać się różnorodną roślinnością litewską. Mieści się tutaj również jedna z najwyższych skarp w kraju – Puckoriai, o wysokości 65 m i 260 m szerokości. Z jej szczytu rozpościera się cudowna panorama doliny Wilenki.
      Koniecznie należy odwiedzić również Trocki Historyczny Park Narodowy, który dba o zachowanie zabytkowego dziedzictwa najsłynniejszego i najbardziej imponującego litewskiego miasteczka, którym są Troki. Niesamowita sceneria parku, którą współtworzą Region Wilnojeziora i lasy, sprzyja udanemu wypoczynkowi. Pośród malowniczych pejzaży znajduje się wiele zabytków historycznych, wśród których największe wrażenie robi zamek na wyspie nad jeziorem Galwe. Warto zaznaczyć, że leżące nad trzema jeziorami Troki – Galwe, Łuka, Tataryszki – to nie tylko wymarzone miejsce na wędrówki, ale również miejsce, w którym można popływać łodzią i kajakiem lub opłynąć wyspy jachtem. Jest to idealny sposób na obejrzenie atrakcji Troków od strony wody.
      Kolejną atrakcją Wileńszczyzny jest położony w odległości 5 km na północ od Zielonych Jezior Park Europy. O wyjątkowości tego miejsca świadczy to, że jest to muzeum rzeźb wystawionych pod gołym niebem. Niekonwencjonalność prezentowanych rzeźb gwarantuje przyjemne zwiedzanie i dobrą zabawę.
      Warto wybrać się również do Kiernowa leżącego 40 km od Wilna. Znajduje się tu wejście do historycznego i archeologicznego muzeum – rezerwatu, gdzie z platformy obserwacyjnej można delektować się wspaniałymi widokami na obszary chronione i na dolinę rzeki Wilia. W pierwszy weekend lipca odbywa się w Kiernowie Festiwal Dni Żywej Archeologii, podczas którego można zobaczyć scenki historyczne odgrywane przez Litwinów.
      Koneserów i wielbicieli natury i bajecznych widoków na pewno zachwyci Park Regionalny w Wysokim Dworze, w którym znajduje się niemal 77 jezior. Te malownicze krajobrazy skrywają tajemnicę powstania niezwykłej dziury o głębokości 40 m i średnicy 200 m zwanej Jaskinią Diabła.

Noclegi, hotele

      W celu zwiedzenia całego regionu najlepiej wynająć pokój w hotelu w Wilnie. Miasto oferuje duży wybór hoteli o różnym standardzie.

Komunikacja

      Komunikacja i podróżowanie po tym regionie nie sprawia trudności. Bez problemów można przemieszczać się autobusem, samochodem lub rowerem.
      Region Wilno jest atrakcyjnym miejscem wakacyjnym i wypoczynkowym pod wieloma względami. Gwarantuje zwiedzenie niesamowitych zabytków i wypoczynek na łonie natury, której piękno zauroczy każdego.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl