Region Valparaiso

Chile
Valparaiso to jeden z piętnastu regionów należących do Chile. Stolicą terenu jest miasto o tej samej nazwie, drugie co do wielkości w kraju. Ponadto, w regionie tym leży kilka mniejszych, lecz równie atrakcyjnych miejscowości – m. in. Petorca, Los Andes czy San Antonio. Większość miast Valparaiso położonych jest w bezpośrednim sąsiedztwie morza, co czyni te tereny jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Valparaiso to w przeważającej mierze tereny górzyste, co powoduje, że szerzą się tutaj kradzieże oraz inne drobne przestępstwa. Wyjeżdżając na wakacje do Valparaiso należy mieć się na baczności i nie podróżować samemu w nocy.

Historia

      Miasto było przez długi czas kolonią brytyjską, co powodowało, że osadnicy nie przybywali tam zbyt chętnie. Sytuacja poprawiła się znacznie, gdy została zbudowana linia kolejowa, łącząca Valparaiso z Santiago. Dziś miasto liczy sobie ok. 300 tys. mieszkańców i jest ważnym ośrodkiem przemysłowym w regionie.

Atrakcje turystyczne

      Górzyste tereny Chile sprzyjają podziwianiu niesamowitych widoków. Wycieczki po okolicy znacznie ułatwiają liczne kolejki szynowe, niektóre już wręcz zabytkowe, zachwycające swą architekturą i pomysłowością. W samym Valparaiso funkcjonuje aż 16 takich kolejek. Ponadto warto zaglądnąć do Miejskiego Muzeum Sztuk Pięknych, czynnego codziennie, poza poniedziałkami. Na wybrzeżu nie może zabraknąć muzeum morskiego; pierwsze z nich (im. Lorda Cochrane’a) zgromadziło dość pokaźną kolekcję modeli statków, drugie, Museo Naval y Maritimo, położone jest na szczycie jednego ze wzgórz i prezentuje zbiory związane z wojną o saletrę. W Valparaiso znajduje się jeden z domów Pabla Nerudy, znanego w tych rejonach poety – dla zwiedzających jest otwarte od wtorku do niedzieli. Planując wakacje w tym rejonie warto zaglądnąć także na Muelle Prat – dużego placu, gdzie lokalni rzemieślnicy sprzedają swoje wyroby – wspaniałe pamiątki z podróży do Chile. Z Valparaiso łatwo się dostać do Parku Narodowego La Campana, utworzonego w 1967 r. Zajmujący ponad 8 tys. hektarów powierzchni park, jest siedliskiem wielu niezwykłych okazów fauny i flory, m. in. bardzo rzadkiej palmy chilijskiej. Na terenie parku można uprawiać sporty górskie (np. wspinaczkę).
Pokaż cały opis


Vina Region Valparaisodel Mar

      Vina del Mar, jak mówią tamtejsi gospodarze, to miasto-ogród. Jest najchętniej odwiedzanym miejscem w rejonie całego Valparaiso. Turyści ściągają tu przede wszystkim ze względu na malownicze plaże oraz kasyna. Atrakcją na skalę światową jest organizowany corocznie, na przełomie stycznia i lutego, turniej tenisowy ATP oraz festiwal muzyczny - Festival de la Canción de Vina del Mar.

Zakwaterowanie

      W samym Valparaiso noclegi są raczej mało zadowalające. Godnym polecenia wydają się tutaj hotel Reina Victoria oraz prywatne kwatery w Chile nazywające się residential. Nie oznacza to jednak, że są one mniejsze, często bowiem taką nazwą określa się także same hotele. Jedną z takich "rezydencji" jest Veracruz, ciepła i komfortowa, z przemiłą obsługą. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się hotel Casa Hiqueras, oferujący najlepszy standard z opcją all inclusive. Goście chwalą to miejsce za profesjonalne podejście obsługi wobec turystów oraz za komfort. Często pojawiają się opinie, że hotel dużo lepiej prezentuje się Region Valparaisow rzeczywistości niż w opisach katalogowych. W Vina del Mar zlokalizowała się większość hoteli oraz kwater. Jednym z hoteli na najwyższym standardzie jest Best Western Marina del Rey oraz Enjoy Hotels Vina del Mar, oferujący podróżnym zarówno eleganckie pokoje, jak i apartamenty. Nieco bardziej przystępne ceny znajdziemy w hotelu Hispano, Cantamar oraz w hotelu Little Castle.

Kuchnia

      W kuchni tego regionu dominują ryby oraz owoce morza. Świeżo łowione skarby są gwarancją udanego posiłku. W Valparaiso warto przysiąść w kawiarni Riquet, jednym z najstarszych punktów gastronomicznych w mieście. Bardzo dobre posiłki serwowane są w Turri, również w Valparaiso. Wiele restauracji oraz kafejek w regionie usytuowanych jest na stromych zboczach, z których rozpościera się malowniczy widok na całe wybrzeże.

Okolice

      Region Valparaiso nie jest rejonem zbyt chętnie odwiedzanym przez turystów, ci za cel swoich wakacji obierają raczej większe ośrodki wczasowe. Valparaiso jest w znacznej mierze uzależnione od przemysłu, kwitnie tutaj górnictwo i przetwórstwo spożywcze. To powoduje, że dwoma głównymi ośrodkami regionu pozostaje samo Valparaiso oraz Vina del Mar. Inne prowincje, jak Petorca czy Los Andes są małymi miejscowościami, które owszem, znajdują się na trasie wycieczek, jednak turyści nie zatrzymują się tutaj na dłużej. Warto jednak zajrzeć do Isla Negra (wbrew nazwie nie jest to wyspa), gdzie znajduje się jeden z domów Pabla Nerudy. W posiadłości nieżyjącego już poety znajduje się muzeum, czynne od poniedziałku do piątku.

Przydatne informacje

      Orientacja w mieście Valparaiso dla każdego turysty może okazać się nie lada wyzwaniem. Spowodowane jest to specyficzną architekturą. W mieście większość uliczek krzyżuje się ze sobą co kilka kroków, dlatego poruszanie się po okolicy powinno odbywać się z przewodnikiem lub mapą w ręce. Informacji przydatnych dla każdego wczasowicza można zasięgnąć w budynku władz miejskich lub w biurze informacji turystycznej.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl