Region Szkocja

Wielka Brytania
Szkocja to często odwiedzany przez turystów region, zwłaszcza z uwagi na bogatą historię i różnorodną kulturę. Większości ludzi, którzy kiedykolwiek słyszeli o Szkocji kojarzy się ona z dudami, kiltem i whisky. Te produkty doskonale promują swój obszar, ale poza nimi jest tam wiele innych, zaskakujących atrakcji.
Szkocja leży w północnej części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Jej terytorium obejmuje również Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Graniczy z Anglią od południa. Dawniej była niezależnym królestwem, dziś tylko częścią składową kraju. Na północy Szkocji rozciągają się Góry Kaledońskie i Grampiany, na południu Wyżyna Południowoszkocka. Centralną część zajmuje niewielka Nizina Środkowoszkocka skupiająca większą część ludności. Ukształtowanie powierzchni jest w przeważającej części górzyste i wyżynne. Od północy i zachodu wyspę oblewają wody Atlantyku i Morza Północnego. Szkocja podzielona jest na 32 hrabstwa, posiada własny Parlament i Rząd. Największe miasta tego obszaru to Glasgow, Edynburg, East Kilbride, Aberdeen, Paisley, Hamilton, Dundee i Inverness.
Panuje tam klimat umiarkowanie ciepły, morski. Na pogodę ma wpływ Prąd Zatokowy, dzięki czemu klimat jest łagodniejszy. Dość często występują opady, warunki są bardzo niestabilne. Głównymi rzeki to Clyde, Tweed, Tay. Występują tam też charakterystyczne szkockie wrzosowiska, liczne jeziora i torfowiska. Lasy rosną w dnach dolin. Najbardziej kolorową porą roku jest jesień, wówczas kwitnie wrzos, trawa ma niezwykle zieloną barwę, cała kraina wygląda jak z bajki.
Najsłynniejszym miejscem w Szkocji jest Loch Ness, czyli jezioro, którego legendarnym mieszkańcem jest potwór Nessie. Będąc nad jeziorem warto zobaczyć też ruiny XIII-wiecznego zamku Urquhart.
Zabytkowych budowli w Szkocji bardzo dużo. Wiele z nich miało znaczenie obronne. Do tych naprawdę antycznych należą pozostałości Muru Antoniusza wzniesionego przez Rzymian. Imponująco wygląda XVIII-wieczny Fort George, jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji w Europie. Jednak sławą Szkocji są zamki w Edynburgu oraz wykuta w skale twierdza w Stirling.
Ludzie zamieszkujący Szkocję są rozrywkowi i bardzo zaradni. Lubią się dobrze bawić. Bardzo cenią tradycję swojego kraju i są pozytywnie nastawieni do turystów.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Język urzędowy: szkocki gaelicki, angielski,
Ustrój polityczny: demokratyczny, autonomiczny
Pokaż cały opis

Waluta: funt szterling
Kod telefoniczny: 44
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl