Region Sharm el Sheik

Egipt
Historia

      Szarm el Szejk, znaczy w wolnym tłumaczeniu z języka arabskiego: "Broda szejka". Nazwa pochodzi prawdopodobnie od ukształtowania terenu tego, leżącego na południowym cyplu Półwyspu Synaj, miasta. Przyglądając się mapie, spostrzeżemy, że Półwysep Synaj w tym właśnie miejscu przypomina ludzką spiczastą brodę. Dodatkowo, położenie w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego czyni z Sharm el Sheikh kurort turystyczny z prawdziwego zdarzenia. Pierwsze wzmianki o mieście Sharm el-Sheikh pochodzą z mapy morskiej z 1762 r. Wiadomo, iż był to ważny port, położony na dawnym szlaku handlowym, którym przewożono jedwab i przyprawy ze wschodnich Indii. Miasto wielokrotnie padało łupem najeźdźców, których wabiły bogate złoża miedzi i turkusów. Ważny punkt w dziejach Sharm el-Sheikh to okres po II wojnie światowej, kiedy to doceniono strategiczne położenie miejscowości i utworzono z tej małej wioski rybackiej egipską bazę marynarki wojennej. W mieście wielokrotnie stacjonowały również siły pokojowe ONZ, a w roku 1960 w obecnej dzielnicy Hadaba mieścił się egipski garnizon wojskowy.

Kuchnia

      Egzotyczna kuchnia egipska inspirowana jest kuchnią turecką i arabską oraz smakami z Morza Śródziemnomorskiego. Gwarantuje to niespotykane nigdzie indziej połączenia smaków. Warto wiedzieć, że w Egipcie, jako kraju w przeważającej części islamskiego, nie podaje się dań z wieprzowiny, będziemy za to mieli okazję spróbować potraw z drobiu i wołowiny. Królują warzywa oraz owoce, które dostępne są przez cały rok. Oczywiście, Sharm el-Sheikh, jako kurort turystyczny, oferuje menu z całego świata, aby zadowolić najbardziej wybrednego gościa.

Sport i rozrywka

      Egipt to bez wątpienia raj dla nurków, przede wszystkim ze względu na ogromną różnorodność świata morskiego. W Morzu Czerwonym znajduje się ponad 250 różnych raf koralowych, a żyje około 1000 gatunków ryb. Pierwszorzędne warunki do nurkowania zachęcają więc do uprawiania tego sportu. Żądni niezapomnianych wrażeń turyści mają do dyspozycji kilkadziesiąt szkół i baz nurkowania oraz jego coraz popularniejszej w ostatnim czasie odmiany, tzw. snorkelingu. Ten rodzaj sportu polega na unoszeniu się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, co umożliwia obserwację niezwykłego życia podwodnego, nie wymagając przy tym specjalnych umiejętności. Do połowy lat 80 XX w. do miasta przybywali niemal wyłącznie amatorzy nurkowania. Dzisiaj stanowią oni zaledwie 20 - 30% ogólnej liczby turystów, w tym sporej grupy z Polski. Oprócz nurkowania, które stało się bez wątpienia główną atrakcją Sharm el-Sheikh, znajdziemy tutaj liczne centra sportów wodnych, delfinaria, pola golfowe, korty tenisowe, porty jachtowe czy tory gokartowe, słowem: wszystko, czego dusza zapragnie. Przed spragnionymi skosztowania życia nocnego oraz posiadaczami wypchanych portfeli swe uroki roztacza dzielnica Naama Bay, dając możliwość spędzenia niezapomnianego wieczoru w jednym ze swoich kasyn czy klubów nocnych. Nie można zapomnieć o jeszcze jednej atrakcji Egiptu, a mianowicie o przejażdżce na wielbłądzie, na którą decyduje się chyba każdy turysta.
Pokaż cały opis


Noclegi

      Na Region Sharm el Sheiksamej Riwierze Morza Czerwonego zlokalizowanych jest ponad 500 ośrodków wypoczynkowych. W większości są to hotele o wysokim standardzie, dwukondygnacyjne, pięknie wkomponowane w tereny zielone. Obecnie zabudowa hotelowa zajmuje już niemal całą linię brzegową nad Morzem Czerwonym. Baza noclegowa jest tak rozwinięta zupełnie nieprzypadkowo, turystyka to bowiem główne źródło utrzymania mieszkańców tego egipskiego regionu. Być może właśnie dzięki prężnie rozwijającemu się przemysłowi turystycznemu, Sharm el-Sheikh jest najbogatszą częścią Synaju.

Zabytki i atrakcje turystyczne

      Kurort Sharm el Sheikh to rewelacyjna baza wypadowa do najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych Egiptu, m.in.: Kolorowego Kanionu, na Górę Synaj czy do Kościoła św. Katarzyny. Kolorowy Kanion liczy ok. 2,5 km głębokości i stanowi trzeci pod względem wielkości kanion na Ziemi. Przyciąga turystów przepięknymi kształtami, niezwykłymi formacjami skalnymi, rzeźbionymi przez wiatr, wodę i piasek, a przede wszystkim niezwykłością Region Sharm el Sheikmieniących się w słońcu barw. Nieprzypadkowo kanion zwany jest kolorowym, skały wydają się przybierać różne kolory: od białego, poprzez żółty, aż do ciemnobrązowego i czerwonego. Z Sharm el-Sheikh organizowane są tutaj wycieczki samochodami terenowymi. Góra Synaj to znane wszystkim miejsce związane z kultem religijnym, obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas wycieczki po Egipcie! Na jej szczyt prowadzą dwa szlaki o ciekawych nazwach: Wielbłądzia Ścieżka oraz Schody Pokutne, różniące się stopniem trudności. U stóp góry znajduje się równie chętnie odwiedzany klasztor św. Katarzyny prowadzony przez beduińskich mnichów. Wycieczki oferowane przez biura turystyczne Sharm el-Sheikh najczęściej dotyczą pory nocno - porannej, zapewniając niezwykłą możliwość podziwiania cudownego wschodu Słońca ze szczytu góry Synaj.

Pogoda

      Nie da się ukryć, że Egipt jest jednym z najcieplejszych miejsc na Ziemi. Do kurortu Sharm el Sheikh ściągają więc rzesze ciepłolubnych turystów z całego świata. Panują tu niespotykane w europejskich warunkach klimatycznych temperatury: w okresie zimowym, który trwa od listopada do marca wynoszą one od 15 do 35 stopni Celsjusza w ciągu dnia, w miesiącach letnich natomiast, od kwietnia do października, wahają się od 20 do 45 stopni Celsjusza. Równie ważna jest temperatura wody. Można się domyślać, że egzotyczne Morze Czerwone nie należy do najzimniejszych! Temperatury wody wynoszą od 21 stopni Celsjusza w czasie okresu zimowego do 28, a wyjątkowo nawet do 32 stopni Celsjusza w okresie letnim. Opady deszczu należą tu do rzadkości, co powoduje częste susze. Z drugiej jednak strony, dzięki stosunkowo niewielkiej wilgotności powietrza, wynoszącej ok. 4%, tak wysokie temperatury są łatwiejsze do zniesienia dla organizmu ludzkiego.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Dahab Dahab Położone 100 km na północ od Sharm el Sheik Dahab (Zahab), to dawna niewielka beduińska wioska, która przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. Miejscowość zlokalizowana jest na egipskim Półwyspie Synaj nad malowniczą zatoką Akaba .... Naama Bay Naama Bay Naama Bay to część jednego z najpopularniejszych egipskich kurortów. Mowa o Sharm El Sheikh , w skład którego wchodzi właśnie Naama Bay. Ta luksusowa dzielnica znajduje się w południowej części półwyspu Synaj i jest miejscem bardzo często... Nabq Nabq Podstawowe informacje        Egipt to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w ostatnich latach. Piękne miejscowości, zabytki , których nie spotkasz nigdzie indziej, ładna pogoda przez cały rok -... Nuweiba Nuweiba Nuweiba to popularny kurort położony we wschodnio-środkowej części Półwyspu Synajskiego , 80 km na północny-wschód od Dahabu , na piaszczystym brzegu zatoki Akaba . Piękna plaża, czyste morze i charakterystyczna atmosfera orientu przyciągają... Pasha Bay Pasha Bay Podstawowe informacje       Lubisz luksus? Chcesz wiedzieć, że wydane przez ciebie pieniądze zagwarantują ci wakacje najwyższej jakości? Jeśli tak, miejscem idealnym dla ciebie będzie Pasha Bay . Dlaczego... Ras Nasrani Ras Nasrani Podstawowe informacje       Jeśli jesteś fanem nurkowania a przy okazji chcesz spędzić udane wakacje w słonecznym Egipcie , gdzie pogoda dopisuje przez cały rok, zdecyduj się na urlop w miejscowości Ras... Ras um el Sid Ras um el Sid Podstawowe informacje       Chcesz spędzić niezapomniane wakacje w przepięknym miejscu? W miejscu, w którym z jednej strony zagwarantowany masz spokój i ciszę, a z drugiej, blisko jest do wszelkich rozrywek?... Shark Bay Shark Bay Podstawowe informacje       Marzą ci się wakacje w kurorcie za okazyjna cenę ? To już nie marzenie a rzeczywistość. Decydując się na wczasy w Shark Bay , zapewniasz sobie wypoczynek na najwyższym poziomie.... Sharm El Sheikh Sharm El Sheikh Sharm el Sheikh – perła wśród egipskich kurortów        Sharm el Sheikh to prawdziwa perła pośród egipskich kurortów. Okalany przez kryształowo czyste, mieniące się wszelkimi odcieniami błękitu wody Morza... Taba Taba Każdy kraj ma swoje "perełki", Egipt ma ich wiele, a wśród nich jest jedna, która może mniej widoczna, ale tak samo szlachetna i piękna- to Taba . Tylko trzeba ją odkryć... Piękne położenie       Taba, to...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Egipt » Region Sharm el Sheik » Sharm El Sheikh
Paweł (Warszawa, 2012-12-12) - Średnia ocena: 4.7
kryształowo czysta woda z piękną rafą koralową zachęca do aktywnego wypoczynku warunki do uprawiania sportów wodnych, np. nurkowania i snorkelingu (rafy Morza Czerwonego są trzecie pod względem atrakcyjności na świecie) mnóstwo barów, shish - kawiarni, sklepików i ruchliwych bazarów hotele i restauracje dużych międzynarodowych sieci oraz wiele innych obiektów rekreacyjnych pola golfowe
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl