Region San Jose

Kostaryka
Kostaryka jest podzielona na 7 prowincji. Jedną z nich jest właśnie region San José. Znajduje się on w centralnej części kraju. Jego granice rozpoczynając od północy zgodnie z ruchem wskazówek zegara to prowincje: Alajuela, Heredia, Cartago, Limon i Puntarenas. Prowincja San José zajmuje powierzchnię około 5 tys. km.
      Prowincja San José podzielona jest na 20 kantonów: San Jose, Curridabat, Escazu, Desamparados, Puriscal oraz inne.

Miasto San Jose

      San José znajduje się w samym centrum Kostaryki i w samym sercu Central Valey (Meseta Valey). Stolica założona w roku 1738 jest jedną z najmłodszych stolic w Ameryce Łacińskiej. Obecnie jest to nowoczesne miasto tętniące życiem, będące zarazem miastem handlowym jak i żywym przejawem sztuki i architektury.
      W centrum miasta w budynku Edificio Correos znajduje się wiele kawiarni. W pobliżu usytuowany jest także Teatr Narodowy i Teatr Melico Salazar, w których podawana jest tradycyjna kawa serwowana w Kostaryce. Położony jest on przy Plaza de la Cultura i jest najdłużej działającym teatrem w Ameryce Środkowej. Jego budowa została zainicjowana pod koniec XIX wieku przez kawowych baronów, którzy zgodzili się odprowadzać od każdego worka kawy specjalny podatek. Teatr Melico Salazara powstały w 1799 roku zaznacza się kilkupiętrową, neoklasyczną fasadą. W jego środkowej części znajduje się tzw. Muzyczna Świątynia. Tworzy ją kopuła, która osadzona jest na kilkunastu podtrzymujących kolumnach. W miejscu tym odbywają się występy lokalnych zespołów muzycznych. Uwagę przyciągać może również fasada tzw. Metalowego Budynku. Stanowi on jeden z trzech eksperymentalnych domów, którego budowę w roku 1888 sfinansował rząd Kostaryki. Jest to wyjątkowo wytrzymała konstrukcja, której właścicielem był budowniczy wieży Eiffla.
      W San José znajduje się jakże ciekawe Muzeum Złota, które oferuje oglądanie przeróżnych artefaktów ze złota, należących do starożytnych cywilizacji Ameryki Łacińskiej. Spośród innych muzeów warto zwiedzić: Muzeum Nefrytu, Muzeum Dzieci, Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki oraz wiele innych.
Pokaż cały opis

      Niewątpliwą Region San Joseatrakcją jest także Ogród Botaniczny Lankaster, znajdujący się na przedmieściach San José. Warto obejrzeć także Park Zoologiczny Simón Bolivar.
      Inne atrakcje to rozmaite bary kluby, oferujące szereg różnych rodzajów przedstawień muzycznych i innych wydarzeń. W restauracjach serwowane jest popularne danie narodowe Gallo pinto, złożone z smażonego ryżu, czarnej fasoli z dodatkiem pomidorów i kapusty oraz z mięsem.
      Z San José organizowanych jest wiele ciekawych wycieczek. Doskonałym wyjściem dla wycieczek indywidualnych jest wynajem samochodów, co daje swobodę w podziwianiu wspaniałego krajobrazu. Również zakwaterowanie w San Jose nie stanowi problemu. Jest wiele pięknych hoteli i zajazdów oraz oferowane są pokoje w pobliskich wsiach.

Inne atrakcyjne miejsca w prowincji San José

      W północnej części prowincji znajduje się piękny Park Narodowy Carara słynący z różnorodności flory i fauny. Znajduje się tam wiele naturalnych ekosystemów: bagna, laguny, lasy galeriowe. Można zobaczyć tam m.in. małpy, krokodyle, pancerniki, Region San Joseptactwo wodne, oposy, leniwce, jaguary oraz wiele gatunków innych ptaków, gadów i płazów. Na terenie parku znajduje się wiele rzadkich gatunków drzew. Najlepszym okresem na zwiedzanie parku z przewodnikiem jest okres marca i kwietnia.
      Na południowym - zachodzie od San José znajduje się przepiękne miasto San Gerardo de Dota, które położone jest w jednym z piękniejszych zakątków Kostaryki, na krawędzi Central Valley. Region ten jest siedliskiem mnóstwa ptaków i flory. Jest to raj dla prawdziwych obserwatorów ptaków, występują tutaj m.in. dzięcioły oraz kolibry. San Gerardo de Dota jest także doskonałym miejscem do połowów pstrąga. Miasto to określane często, jako "Shangri - la" słynie z niesamowitych brzoskwiń, śliwek oraz jabłek.
      Wiele turystów przebywających w stolicy udaje się do pobliskiego Rain Forest Aerial, gdzie obejrzeć można wulkany, udać się na spływ kajakiem po rzece, zobaczyć plantacje kawy, wiele gatunków żyjących tam motyli, czy też miejscowość Sarchi, słynącą z lokalnych wyrobów artystycznych.
      Około 90 km od San José znajduje się wulkan Arenal należący do pasma Cordillera de Guanacaste. Jest jednym z najmłodszych wulkanów Kostaryki, a zarazem najbardziej aktywnym. Od roku 1968 obserwuje się niewielką aktywność wulkaniczną: powolne wypływy lawy i emisje materiału piroklastycznego. U stóp wulkanu znajduje się urocze jezioro Arenal, a na obszarze wulkanu utworzono Park Narodowy Arenal.
      W północnej części prowincji na granicy z prowincją Alajuela położone jest miasteczko Piedades. Znajduje się tam mały, jednonawowy kościółek z ryzalitową wieżą (wejście główne jest poprzedzone alejką palm). W miasteczku są także prezentowane wyroby meblarskie rzemieślnika i artysty Jaya Morrisona.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl