Region Runaway Bay

Jamajka
Gdzieś w północnej części Jamajki, około półtorej godziny jazdy od Kingston, w regionie Saint Ann, leży niewielka, nadmorska miejscowość – idealne miejsce wypoczynku dla tych, którzy podczas urlopu poszukują spokoju. To właśnie Runway Bay – miejsce, w którym można zapomnieć o wszystkich troskach, rozkoszując się pięknem krajobrazu i błogą ciszą.

Historia

      Okres najszybszego rozwoju miasta przypada dopiero na lata ’60 i ’70 minionego wieku. Wtedy to właśnie kompleks Cardiff Hall Esteta został odremontowany i przekształcony w nowoczesne hotele, pola golfowe i luksusowe wille prywatne, co przyciągnęło wielu turystów z rozmaitych krajów świata. Od tego czasu miasto nie przerwanie rośnie i uważane jest za jeden z najbardziej prestiżowych kurortów na Karaibach.
      Do dziś jednak trwają spory dotyczące nazwy miejscowości. Jedni sądzą, że zawdzięcza ją ona afrykańskim niewolnikom, którzy uciekali tutaj z plantacji trzciny cukrowej. Inni uważają, że "Runaway" ma związek z ewakuacją hiszpańskich osadników przez przybyłymi później Anglikami. Pewnym jest jednak fakt, że na tutejszych białych plażach do dziś można spotkać uciekinierów – chowają się przed troskami życia codziennego, zgiełkiem, hałasem i przepracowaniem.

Gastronomia

      W Runway Bay nie brakuje wytwornych restauracji i przytulnych kafejek. Mimo że miejscowość jest niewielka to znajdziemy tutaj potrawy niemalże z całego świata. Wiele lokali usytuowanych jest tuż przy plaży, więc zamiast kolacji przy świecach, można skusić się na kolację przy zachodzie słońca. Jako że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat miejscowość przeżywa prawdziwy "boom" turystyczny, coraz więcej tu także otwartych do późna barów, w których jednak panuje kameralna, rzec by można – wyspiarska atmosfera.

Sport i rozrywka

      Tutejsze plaże i niewielkie zatoczki to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych. Żaglówki, narty i rowerki wodne, windsurfing, kajaki i katamarany – wszystko to na wyciągnięcie ręki. Nie ma najmniejszego problemu z wypożyczeniem sprzętu, czy wynajęciem instruktora. Wymarzone warunki czekają tu również na nurków – zarówno amatorów jak i profesjonalistów, bowiem dno Morza Karaibskiego pokrywają barwne rafy koralowe. Dla tych, którzy wolą "bierne" obserwacje życia wodnego istnieje możliwość rejsu łodzią z przeszkolonym dnem.
Pokaż cały opis

      Ale Region Runaway Baysporty w Runaway Bay można uprawiać również na lądzie. Miejscowość słynnie z najlepszych pól golfowych w kraju. Znajdziemy tu centrum sportowe, gdzie można pograć w tenisa (także na podświetlonych i zadaszonych kortach), czy siatkówkę, skorzystać z siłowni, a nawet ze SPA. Dla chętnych istnieje możliwość wykupienia lekcji gry w krykieta.
      Jako, że okolica jest zjawisko piękna warto pomyśleć o wycieczce rowerowej i odwiedzić chociażby pobliskie jaskinie, czy oddaloną o zaledwie 16 kilometrów na zachód stolicę regionu - Ocho Rios.

Noclegi i plaże

      W Runaway Bay znajdziemy hotele najwyższej światowej klasy z ofertą all inclusive, które nie rzadko posiadają również tropikalny ogród, basen, centrum SPA, a nawet prywatną zatoczkę. Jeśli w podróż wybieramy się z dziećmi, należy przed wyjazdem sprawdzić, jakie udogodnienia dla maluchów oferuje ośrodek.
      Plaże gwarantują prywatność, ciszę i spokój. Wybrzeże jest zaliczane do najbardziej spektakularnych na całych Karaibach. Jest to miejsce idealne dla rodzin i przyjaciół, Region Runaway Bayktórzy pragną spędzić razem kilka relaksujących chwil. Plusem Runaway Bay jest fakt, że niedaleko stąd do większych miejscowości. Jeśli więc nagle poczujecie tęsknotę za tłumem, nocnym gwarem i światłem neonów, w pobliżu czekają rozmaite puby i kluby w Brown’s Town, Montego Bay czy Ocho Rios.

Atrakcje, zabytki i wycieczki fakultatywne

      Jak już wcześniej wspominaliśmy, mimo że Runway Bay zaliczane jest to niezwykle spokojnych i cichych miejscowości stanowi ono doskonałą bazę wypadową do wszelkich wycieczek fakultatywnych. W promieniu niespełna kilkunastu kilometrów znajduje się cała masa atrakcji i miejsc, które bez wątpienia warto odwiedzić.
      Zaledwie 5 kilometrów na zachód od naszej uroczej zatoki (konkretnie nad Discovery Bay) znajduje się kompleks jaskiń zwanych Greek Grotto Caves, udostępnionych dla zwiedzających już od XVIII wieku! Podziwiając stalaktyty i stalagmity można się przespacerować długim na 1,5 kilometra i głębokim na ponad 12 metrów labiryntem. Na końcu szlaku podziwiać można przepiękne, podziemne jezioro, przez które czeka nas przeprawa łódką. Jaskinie mają również bogatą historię. Rdzenni mieszkańcy wyspy uczynili z nich swoje domostwa, o czym świadczą znajdowane tam od czasu do czasu fragmenty ceramiki. W czasie panowania Anglików służyły za schron dla wyrzuconych z wyspy Hiszpanów, a w okresie między wojennym za kryjówkę przemytników broni na Kubę.
      Największą przynętą regionu jest jednak oddalony o około 20 kilometrów od centrum Runway park Dunn’s River Falls, zwany również Las Chorreras, czyli osiem rzek, choć tak naprawdę w okolicy znajdziemy zaledwie cztery. Wierząc legendom to właśnie nad Las Chorreras rozegrała się decydująca bitwa między hiszpańskimi i angielskimi kolonizatorami. Dziś do Dunn’s River Falls zjeżdżają wczasowicze z całej Jamajki. Malownicze wodospady oraz otaczające rzeki lasy tworzą jedne z najpiękniejszych krajobrazów na całej wyspie. Park tworzy wspaniałą mieszankę nowoczesnych atrakcji, rustykalnego uroku i natury. Znajdziecie tam gorące źródła, wapienne jaskinie oraz kaskady spływające wprost do Morza Karaibskiego, a wiele z zaobserwowanych gatunków roślin to unikaty na skalę światową! Wakacyjną przyjemnością będzie nie tylko romantyczny spacer wzdłuż wyznaczonych szlaków, ale również porywająca wspinaczka w górę wodospadów, czy spływ pontonami w dół rwącego strumienia, zwłaszcza że pogoda na wybrzeżu dopisuje niemalże przez cały rok.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl